ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Виктор Ткачук |
Виктор Ткачуквсе статьи автора |
Незабаром міська рада буде вирішувати хто буде відповідати за житомирські ПТУ: центральна влада чи влада Житомира.
Почалась дискусія. Наприклад, Наталя Леонченко, лідерка Опозиційного блоку, переконує, що це функція держави. Але чи є різниця для пересічного житомирянина, з якої саме гривні його податків буде утримуватись ПТУ: з тієї, що пішла у центр, чи з тієї, що залишилась у Житомирі?
На мою думку, правильна відповідь залежить від того, яким ми бачимо майбутнє Житомира.
Якщо ми бачимо Житомир індустріальним містом...
Передвиборчим проектом Сухомлина був індустріальний парк, ключовою обіцянкою – створення великої кількості робочих місць. Якщо Ви голосували за Сухомлина, то значить Ви погодились із тим, що індустріальний парк актуальний для Житомира.
Так само маєте погодитись з наступними тезами:
розвиток ПТУ для створення відповідного персоналу для індустріального парку - це вірне рішення.
Житомир має утримувати ПТУ, в очікуванні податків від індустріального парку.
Більш того, за такого сценарію, місцева влада повинна домагатись законного права самостійно відкривати та скорочувати ПТУ. В тому числі, важливим має бути право передачі ПТУ в управління приватним особам для створення конкуренції. Зрозуміло також, що ми самі, а не Київ, маємо визначати перелік спеціальностей у відповідності до робочих місць саме у нашому регіон. Для впровадження таких змін законодавства у міста є депутат-мажоритарник, що входить до коаліції у Верховній Раді.
Якщо ми бачимо Житомир високотехнологічним містом…
Є інший варіант для міста, «прогресивний»: від ПТУ відмовитись (або взяти на себе і скоротити). При цьому робоча сила для індустріального парку буде або менш кваліфікованою (бо якість освіти буде низькою), або дорожчою (бо робітники будуть приїжджати з інших регіонів). Тому потенційні інвестори індустріального парку будуть з меншою зацікавленістю дивитись на Житомир. Натомість, ми зможемо орієнтуватись на тренди глобальної економіки. Наприклад, залучати до викладання носіїв англійської чи китайської мов або фінансувати факультет біотехнологій у фармколеджі. Частина з учнів потім виїде, але частина залишиться, сприяючи відкриттю у Житомирі високотехнологічного бізнесу. Звичайно, це відбудеться, якщо місцева влада утримається від хабарів чи зависоких податків.
Можуть бути й інші варіанти,
але головна ідея в тому, що потрібно концентруватися. Наполеон перемагав не тому, що мав більше солдатів, а тому що він отримував перевагу у потрібному місці у визначений час. Так само і ми повинні зосередити зусилля на найближчі роки. Бо інші регіони, концентруючись, залишать Житомир депресивним регіоном (якщо сумніваєтесь, що інші вже думають про це - почитайте приклад http://www.day.kiev.ua/uk/blog/polityka/yak-mykolayiv-gotuyetsya-do-chetvertoyi-industrialnoyi-revolyuciyi). Чи навпаки, зосереджуючись, Житомир отримає нове обличчя - індустріальний Житомир, технологічний Житомир, освітній Житомир, аграрний Житомир тощо.
Як може відбутися в реальному житті…
Найгірше, коли будуть витрачати на все потрохи і у жодному з напрямків не буде відчутного результату. Враховуючи підходи влади в форматі «піднімемо тарифи, але дамо субсидії», на жаль, цей безрезультатний варіант є найбільш ймовірним.
Можно подробнее: в чем из заказушность? Зачем мне это?
В плане заоблачности: есть много примеров таких подходов в развитии города. Очень похожая аналогия это город Питтсбург в США: 300 тыс население (считайте Житомир). Раньше был индустриальный город (как и Житомир), потом все производства перенесли в Китай. Люди сели и решили, что распыляться не будут, будут ориентироваться на образование. В итоге там несколько крупных университетов, в которые едут сотни тысяч студентов (и везут туда деньги соответственно), а фонд заработной платы преподавателей в не самом большом ВУЗе в несколько раз больше бюджета Житомира. Но там есть нюанс - для студентов сделана полная лафа - вплоть до бесплатного проезда в транспорте, но это окупается с лихвой другими поступлениями. Все реально, если мыслить на годы вперед, а не на 1 каденцию.
ПТНЗ навіть зараз не в змозі забезпечити свою матеріально-технічну базу сучасною технікою і технологіями для навчання високопродуктивного робітника для інноваційних робочих місць. На заробітну плату працівникам ледь вистачає і стипендії учням. ПТНЗ виживають. А передача їх на баланс обласних чи місцевих бюджетів - буде справжнім пагубним рішенням. Молодь, якій ВНЗ не "по кишені", залишиться без стипендій. ПТНЗ просто закриються. І не тому, що ми (область, місто) так захочемо, а тому, що їхня діяльність буде нераціональною. Промисловість залишиться навіть без малокваліфікованих робітничих кадрів. Погані люди потруть руки, примовляючи, що "навіть ми б так не змогли".
І що потім робити? Коли з`являться парки, про які ви говорите, і про які я ніколи не чув за часи ринкової економіки, хіба що в СРСР (парк комбаїнів, тракторів), не буде кому на них працювати, бо не буде кому готувати кваліфікованих робітників. Можливо вам здається, що заново будувати ПТО легше, ніж модернізувати її, але тоді я з вами не погоджуся.
Наразі фінансувати діяльність ПТНЗ має централізований державний бюджет. Коли так звані "парки" з`являться, коли промисловість сама буде кричати про потребу у кадрах (якої насправді немає, скажу по-секрету), от тоді можемо поговорити з промисловими підприємствами про їхню готовність фінансувати навчальні заклади профтехосвіти. Але не до того. Не робіть такого подарунку ВРУ.
.
Ви пропонуєте підтримувати ПТУ з "іншої картки". Саме тому я і написав, що і там, і там наші гроші. І що місцева влада (яка краще розуміє ситуацію) має отримати право: скорочувати ПТУ або віддавати у приватне управління. Бо утримувати ПТУ (неважливо з якого бюджету) у кількості, більшій за реальну потребу - це безглузде витрачання грошей, які б могли піти на контрактну армію.
Якщо ви знаєте, що вам не прожити без кредиту й місяць, але через 2 роки ви будете платоспроможним, ви ж не викинете картку прямо сьогодні.
Якщо міська влада переконана у тому, що індустріальний парк буде, то вона і має дбати про кредит. Якщо розуміє, що парку не буде, то треба скорочувати ПТУ.
Ви вважаєте, що, якщо утримання буде за рахунок з Вашого (!) "київського" карману (бюджету), то Ви станете багатшим? Ви (а точніше Ви, я та інші читачі) станете настільки ж біднішим, як і в тому випадку, коли це оплачувалось би з міського бюджету.
"От перерестановки слагаемых сумма не меняется"
ПТУ Житомира готують фахівців і для Житомира, і для інших міст, селищ та сіл. Заклади професійної середньої освіти зосереджено перш за все у Житомирі, Бердичеві, Коростені, Новограді-Волинському, Коростишеві. А їдуть туди вчитися з усієї області.
Резюме: закладами ПТО має опікуватися обласний бюджет. І тільки він. Крапка.
Чому ми з Вами маємо оплачувати навчання стантехніка, який потім прийде до нас міняти крана за 200 грн і ще на крані нагріє трохи? Чи Ви йому скажете: Я ж тобі, гаду, оплачував своїми податками навчання, міняй безкоштовно :) :) :)