ЖЖ інфо » Статті » Шопінг » Прес-релізи, Гаджети та технології |
Czym jest spór korporacyjny w ujęciu prawnym? Sprawy korporacyjne to spory lub inne nieporozumienia, które powstają między spółką jako osobą prawną a jednym lub kilkoma jej właścicielami (akcjonariuszami/udziałowcami). Przedmiotem konfliktu może być majątek spółki, wypłata dywidendy, kapitał zakładowy, czy decyzje podjęte przez zgromadzenie założycieli w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.
Należy zauważyć, że takie pojęcie jak "spór korporacyjny" pojawiło się w naszym życiu stosunkowo niedawno.
W trakcie każdej działalności gospodarczej może dojść do sporu korporacyjnego. W większości przypadków takie konflikty są rozwiązywane w drodze negocjacji z uprzednim wysłaniem na adres firmy prawnie uzasadnionego roszczenia.
Adwokat korporacyjny musi posiadać gruntowną znajomość norm ustawy "O stowarzyszeniach biznesowych", ustawy "O spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością i dodatkową odpowiedzialnością", Kodeksu handlowego i Kodeksu postępowania gospodarczego Ukrainy. Ponadto w wielu sporach istotną rolę odgrywa znajomość najnowszego orzecznictwa.
Biorąc pod uwagę, że w sferze stosunków korporacyjnych nie wszystkie stosunki prawne są jednoznacznie uregulowane przez prawo, prawnik, który przedstawił rozstrzygnięcie innych sądów w podobnej sytuacji, będzie miał znaczną przewagę. Obecnie sądy orzekające w sprawach korporacyjnych w większym stopniu opierają się na precedensie niż na ogólnych przepisach ustawy o spółkach. W związku z tym, doświadczony prawnik korporacyjny będzie mógł osiągnąć znaczny sukces podczas prowadzenia Państwa sprawy, jeśli tylko uda mu się znaleźć odpowiednie orzecznictwo Sądu Najwyższego.
✔️ Bieżące doradztwo prawne w ramach działalności gospodarczej lub przedsiębiorczej.
✔️ Przegląd prawny pod kątem zgodności z prawem dokumentów statutowych spółki i jej organów.
✔️ Pełna obsługa prawna wszystkich procesów dotyczących tworzenia i dostosowywania działalności gospodarczej, obsługa zakupu lub sprzedaży gotowego przedsiębiorstwa. Sporządzanie niezbędnych porozumień i umów.
✔️ Sporządzanie indywidualnych statutów, uchwał walnych zgromadzeń fundatorów, umów fundacyjnych, zamówień.
✔️ Sprawdzenie reputacji biznesowej i gospodarczej kontrahentów.
✔️ Negocjacje, prace reklamacyjne, analiza perspektyw i prognozowanie sytuacji.
✔️ Upadłość, a w razie potrzeby usługi syndyka i likwidatora.
Автор: Светлана Егорова, редактор рубрики "Гаджети та технології" на ЖЖ.info