В Україні не дуже поширене
страхування житла, оскільки не є обов’язковим. Проте ті, хто застрахували дім, з полегшенням видихають, коли страхова компенсує витрати на ремонт. А ті, хто думали, що «пронесе», шукають додаткові кілька тисяч на усунення наслідків квартирного потопу.
Що робити, якщо вас затопили?
- Постарайтесь заспокоїтись. Паніка вам не допоможе.
- Спробуйте частково усунути наслідки затоплення — вимочіть воду.
- Зателефонуйте у страхову компанію та повідомте про затоплення. Дотримуйтесь сказаних експертом інструкцій.
- Зателефонуйте в ЖКХ: прийде комісія, що зафіксує факт затоплення, знайде причину та випише відповідний акт.
- Подайте у страхову підписаний акт, паспорт, код, документи на квартиру.
- На 3-4 день після подання пакету документів приїде експерт зі страхової компанії, щоб оцінити збиток. Саме через кілька днів «спливають» всі дефекти: здутий паркет, пожовтіла стеля і т. д. Експерт сфотографує квартиру та забере документи на оцінку. Якщо ви нещодавно робили ремонт, або у вас збереглись чеки, віддайте їх експерту. Це полегшить розрахунок збитку та прискорить виплату. До того ж оцінка буде точнішою.
- Отримайте виплату від страхової компанії.
Першопричина затоплення: хто винен?
Страхова компанія має право регресу — стягування коштів з винної у настанні страхового випадку сторони. Якщо сусід вас затопив, СК виплатила вам гроші, і цю суму у судовому порядку будуть стягувати з винного. Якщо затоплення відбулось через заіржавілу трубу чи якусь іншу поломку — винним буде ЖКГ, оскільки вони не прослідкували, щоб вчасно замінити пошкодження.
Як швидше отримати виплату по страхуванню житла?
Крім повноцінного страхування житла, існують експрес-програми страхування. Оформити таку страховку можна онлайн за 5-10 хв, без оглядів експертів та фотографування квартири. Електронний поліс можна оформити на власне чи орендоване житло, страховка прийде на email. За такими договорами передбачені оперативні виплати, часто до 15 днів.
Експрес-страховка покриває найпоширеніші страхові випадки. Проте максимальний ліміт виплат за нею менший, ніж при класичній. Він коливається у межах від 150-250 тис. до 1 млн грн. А за класичною страховкою можна отримати виплату аж до 100% вартості квартири.
Переваги експрес-страховки полягають у простоті та швидкості її оформлення, а також у пришвидшеній виплаті. Якщо ви оформлюватимете експрес-страховку дому, зверніть увагу на франшизу. Це частина витрат, яка не виплачується страховою компанією. Тому радимо вибирати поліси без франшизи. Тоді частину збитку не доведеться компенсувати з власної кишені.