Живой Журнал

Житомир » Мой блог » chuzhezemka » 2013 » Январь » 14
chuzhezemka Свято Василя у Поліській хаті

chuzhezemka


Оценка: 3.4/5 Голосов: 5

Свято Василя у Поліській хаті

14 Января 2013, 13:31:24 3838 3.4 9

Найважливішими моментами святкування нового року, більше знаного у народі як Свято Маланки та Василя, були традиційні ворожіння, багатий стіл, елементи господарської магії, щедрування, посівання та рядження.

Особливу увагу у передноворічний вечір українці приділяли прибиранню печі. Кожна родина намагалася вичистити і прибрати піч краще за сусідів. Таким чином у дім зазивали вдачу та достаток. А от право внести до хати дрова для розтоплення печі діставалося найстаршій доньці. Від того чи парну кількість їх, чи ні вона приносила і гадали - чи бути їй цього року в парі.

Взагалі незаміжні дівчата з нетерпінням чекали новорічний вечір аби поворожити на майбутнього нареченого. Зазвичай ворожили на зерні (наприклад,кожна брала горнятко зерна з миски і рахувала:як парна кількість зернин - то до весілля, а як ні - то ще рік дівуватиме) та на чобітках (по-черзі переставляли чобітки від краю хати до дверей - чий останній у дверях буде, до тої першої й свати прийдуть).

Вечір напередодні нового року за старим стилем в народі називався щедрим, що пов’язано зі звичаєм готувати багатий святковий стіл. Вважалося, що чим більше буде страв на столі, тим багатшим буде для господарів наступний рік. Але за такий стіл, на відміну від Різдва, не кликали усіх родичів та кумів. За щедрим столом збиралася лише родина. Вечеряти не сідали доти, доки батько не прочитає молитву.

Традиційною стравою новорічного столу була звичайно кутя. Саме з неї починалося застілля. Першим спробувати кутю повинен був господар дому, потім - господиня, і лише тоді всі діти разом занурювали ложки у кутю.

Щедрування — давній звичай новорічних обходів, під час яких групи щедрувальників (переважно хлопці) піснями славили господарів, бажали їм здоров'я й достатку, за що отримували винагороду. Щедрування супроводжувалось міні виставами, музикою, танцями та іграми. Щедрувальників виглядали ще вдосвіта, бо коли вони минали якийсь дім, то було поганою прикметою для господарів.

Чимало і інших різноманітних вірувань та традицій пов'язано у нашого народу зі Святом Василя. На превеликий жаль, переважна більшість їх забута і відійшла у минуле. Але якщо вам дійсно цікаво відчути атмосферу справжнього українського свята і дізнатися більше про традиції і історію свого народу, завітайте на майбутні свята у культурно-мистецький центр «Поліська хата». Адже постановкою Свята Василя колектив центру лише розпочав свою роботу цього року.

Прикреплённые изображения:
chuzhezemka Свято Василя у Поліській хаті chuzhezemka Свято Василя у Поліській хаті chuzhezemka Свято Василя у Поліській хаті chuzhezemka Свято Василя у Поліській хаті chuzhezemka Свято Василя у Поліській хаті chuzhezemka Свято Василя у Поліській хаті chuzhezemka Свято Василя у Поліській хаті chuzhezemka Свято Василя у Поліській хаті chuzhezemka Свято Василя у Поліській хаті chuzhezemka Свято Василя у Поліській хаті
Администрация сайта zhzh.info может не разделять точку зрения авторов опубликованных материалов и ответственность за них не несет.
Комментариев: 9
Юрко
1 Юрій Градовський (Юрко)   • 15:24:06, 14 Января 2013 [Материал]

Наскільки все знайоме... Ця хата. Ніби рідне все.
zloe_zlo
2 Роберт (zloe_zlo)   • 15:35:32, 14 Января 2013 [Материал]

Так какого надо было ридну хату на хрущевку менять?
Юрко
3 Юрій Градовський (Юрко)   • 17:06:19, 14 Января 2013 [Материал]

Я народився в такій хаті. Правда, зараз там вже все не так. Але пам'ятаю, як було тоді.
SteamRoller
4 Михаил (SteamRoller)   • 17:25:07, 14 Января 2013 [Материал]

И я родился практически в таком же доме, только городском (Житомир), даже задвижка на печке как на 6-м фото.
Горшки правда успели переехать на чердак, а рамы покрашены не вырвиглазной, а белой краской - а так то же самое, да.
Неровная побелка, кривоватые косяки - тогда "не заморачивались" с излишним выравниванием))
Юрко
5 Юрій Градовський (Юрко)   • 17:47:36, 14 Января 2013 [Материал]

А в мене блакитною були пофарбовані. А то все точнісінько так. Навіть образ, мисник, піч, стіл, вікно, двері там точно. Типова поліська хата. А що криве все було то криве - тоді дійсно не заморочувались - жінки ліпили все те глиною і поверху білили. В кожної господині був горщик-глиняник під припічком - мазнув щіткою, підбілив і добре.)
zloe_zlo
6 Роберт (zloe_zlo)   • 17:49:42, 14 Января 2013 [Материал]

Зато дышалось в такой квартире намного лучше, чем в современных гипсокартоннопластиковых.
Сalikusu
9 Panda (Сalikusu)   • 22:55:02, 14 Января 2013 [Материал]

А що заважає повернутися в рідні пенати?
Відсутність вайфаю чи моднявого ремонту?
коррупционер
7 владимир (коррупционер)   • 19:30:32, 14 Января 2013 [Материал]

я на печке любил спать....
Сalikusu
8 Panda (Сalikusu)   • 22:53:54, 14 Января 2013 [Материал]

А я бы тех вот оладушков наеб... навернула бы!
И не одну мисочку!


Объявления:

Читайте ЖЖ.инфо