Живий Журнал
 
ЖЖ Инфо » Мой блог » Hoakina » 2014 » Январь » 18
Hoakina Дещо в додаток до дати

Hoakina


Оценка: 2.7/5 Голосов: 25

Дещо в додаток до дати

18.01.2014, 11:25:17 2143 2.7 1

Березне́ві статті́ 1654 року (інші назви — «Статті Богдана Хмельницького», «Березневі статті Богдана Хмельницького», «Статті війська Запорозького», «Переяславські статті») — угода між російським царським урядом і українською козацькою старшиною, комплекс документів, які регламентували політичне, правове, фінансове і військове становище України після Переяславської ради.

Згідно з цими статтями Україна зберігала свої військово-адміністративні органи управління на чолі з виборним гетьманом. На Гетьманщині без обмежень мало далі діяти місцеве право, обумовлювалося невтручання царських воєвод та інших урядовців у внутрішні справи України. Україна зберігала свої збройні сили — 60-тисячне козацьке військо. Гетьманський уряд мав право на ведення стосунків з іноземними державами, правда, з дозволу царського уряду і не мав права на зносини з Польщею та Туреччиною. Гетьман обирався на козацькій раді пожиттєво, а царя лише повідомляли про результат виборів. Влада Гетьмана поширювалась на всю територію України. Всі податки і доходи збирались українськими фінансовими органами. Представники Москви лише мали приймати від них належну їй данину.

При виборах наступних гетьманів приймалися договірні статті, в яких ряд пунктів Березневих статей скорочувався, вводилися нові статті.

Угода розірвана у 30.1.(9.2.) 1667 року Московською державою, що підписала сепаратне Андрусівське перемир'я з Річчю Посполитою.

Серед істориків є певна дискусія чим були Березневі статті — військовим союзом між двома державами Україною та Московією чи договором, який регламентував широку автономію Гетьманщини у складі Московської Держави. Проте, серед 11 пунктів Березневих статей нема жодного, в якому би йшлося про приєднання України до Московії чи їх возз'єднання.

http://uk.wikipedia.org/wiki/%C1%E5%F0%E5%E7%ED%E5%E2%B3_%F1%F2%E0%F2%F2%B3

Якби-то  ти,  Богдане  п'яний,  
Тепер  на  Переяслав  глянув!  
Та  на  Замчище  подививсь!  
Упився  б!  здорово  упивсь!  
І  препрославлений  козачий  
Розумний  батьку!..  і  в  смердячій  
Жидівській  хаті  б  похмеливсь  
Або  в  калюжі  утопивсь,  
В  багні  свинячім.  

Амінь  тобі,  великий  муже!  

Великий,  славний!  та  не  дуже…  
Якби  ти  на  світ  не  родивсь  
Або  в  колисці  ще  упивсь…  
То  не  купав  би  я  в  калюжі  
Тебе  преславного.  Амінь.  

18  серпня  1859  в  Переяславі 

Т. Шевченко.


Администрация сайта zhzh.info может не разделять точку зрения авторов опубликованных материалов и ответственность за них не несет.

Комментариев: 1
TarasS
1 Тарас (TarasS)   • 18:25:46, 18.01.2014 [Материал]

Переяславські статті де-юре і де-факто були анульовані ще Виговським.

"В умовах загрози війни з Московією, яка виступила на боці антигетьманських сил, І. Виговський 1658 року уклав Гадяцький договір із Річчю Посполитою, за яким козацька Україна перетворювалася на Велике князівство Руське, третю складову Речі Посполитої. За договором проголошувався руським гетьманом і чигиринським старостою. Під час козацько-московської війни 1658–1659 років вщент розбив московитів під Конотопом."

Amen.


Объявления:

Читайте ЖЖ.инфо