«Антикорупційний рух Житомирщини» на початку 2019 року писав про наглядові ради комунальних підприємств міста до складу яких входять виключно депутати Житомирської міської ради.
Ми розповідали, що
призначення депутатів у склад наглядових рад створює конфлікт інтересів. Комунальні підприємства підзвітні місцевій раді та її депутатам, отже призначення депутатів у їх склад створює конфлікт інтересів, коли депутати оцінюють свою ж роботу. Разом з тим, у депутатському корпусі вісім його представників працюють або працювали раніше у комунальних підприємствах в тому числі на керівних посадах, тому об’єктивності годі і чекати.
Окрім об’єктивності та законності є і інший бік. Наглядові ради
не звітують про свою діяльність, а тому зрозуміти чим конкретно депутати займаються під час засідань ради, громаді міста неможливо. Є вірогідність, що депутати, маючи вплив на комунальні підприємства, проштовхують свої інтереси.
Так, наприклад, сталося з головою ГО «Антикорупційний рух Житомирщини» Євгенієм Демчиком, який очолював КП ЖТТУ з вересня 2018 року по серпень 2019. Наближені до заступника міського голови Дмитра Ткачука, депутати Владислав Пучич та Іван Фурлет, перебуваючи у складі наглядової ради КП ЖТТУ, ініціювали проведення службової перевірки, а пізніше, нібито за її результатами, члени ради надали міському голові рекомендацію звільнити Євгенія Демчика з посади.
Так, дійсно, у положенні про наглядові ради йдеться, що вони можуть надавати міському голові певні рекомендації щодо подальшої діяльності підприємств. Ми вирішили поцікавитися, чи були рекомендації інших наглядових рад, що могли б покращити діяльність комунальних підприємств міста.
Однак, у відповіді на наш інформаційний запит нам повідомили: «випадків направлення наглядовими радами підприємств міської комунальної власності рекомендацій на адресу міського голови не встановлено». Тобто і вищезазначених рекомендацій насправді не було.
Разом з тим, у міській раді також відсутня інформація щодо кількості засідань, проведених наглядовими радами підприємства міської комунальної власності за весь час їх створення відсутня, тобто з 2017 року.
Невже думка про те, що міський голова створив наглядові ради, щоб мати дієвий кишеньковий орган неформального контролю над керівниками комунальних підприємств знайшло своє підтвердження?