Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто, Україна

Односторонній рух у Житомирі можна запровадити за 5 років

Автор: Перший Житомирський, 24.03.2014, 18:13:43

Житомирянин Михайло Ярошук розробляв схеми руху в багатьох містах України та колишнього СРСР, є розробником системи «зелена хвиля». Свого часу працював над запровадженнями одностороннього руху в Житомирі.

Він розповів «Першому житомирському», скільки проблем можна вирішити, якщо запровадити односторонній рух в місті, які вулиці треба розвантажувати у першу чергу, чому ТТУ неприбуткове і скільки воно зможе заробляти, якщо із центральних вулиць зникнуть маршрутки.

Ви свого часу займались розробкою та впровадженням проекту щодо одностороннього руху в Житомирі. На скільки успішно?

У 2005-у році розробили проект щодо одностороннього руху. Він був розрахований на те, що ми до 2015-го року розробимо односторонній рух у всій центральній частині міста Житомира. Першу частину мені оплатили. Другу і третю частину мені ніхто не оплатив…

Це були перші кроки?

Ні. Справа в тому, що схема одностороннього руху на все місто розроблена. Є план фінансування на 11 років. Він був розрахований на 45 мільйонів, плюс 11 мільйонів – на шляхопровід (міст через залізницю). Деякі його конструкції мають знос більше 60%.

Це комунікації?

Це міст. Давайте так говорити. Міст через залізницю. Через річку вважається міст, через транспортну дорогу – шляхопровід.  Шляхопровід фактично аварійним став. У будь-який час зламається. Що ми будемо робити? Ми всі повернемо автомобілями на Польову, а Польова не розрахована на це.


Розвиток вулично-дорожньої мережі міст відстав від будівництва будинків в 72 рази


Наскільки зараз односторонній рух потрібен місту?

Наприклад, біля Електровимірювача, де стоянка зараз, вулиця розрахована вздовж. Там ми маємо 3 смуги руху в одному напрямку, плюс 2 смуги з іншого боку – це 5 смуг, плюс для транспорту загального користування є ще й шоста. Ми могли би мати прекрасний результат, якби впровадили односторонній рух. Умови руху тоді стають легшими. На кожному перехрестку ми знаємо, що нам треба їхати прямо й на право. Якщо ми повертаємо наліво, то в мене немає перешкоди навпроти, значить пропускна здатність кожного перехрестя збільшується на  30-40%.

Якщо взяти центр міста, за скільки можна впровадити схему одностороннього руху?

Його можна впровадити за 5 років. Я хочу нагадати цікаву штуку. 32-й рік, Америка. Найбільша криза Америки – програма доріг. Зараз у них нема такої проблеми з дорогами. 36-й рік, Німеччина. Програма «Дороги». На сьогоднішній день вони можуть садити свої літаки на них.

Розвиток вулично-дорожньої мережі міст відстав від будівництва будинків в 72 рази. Подивіться уважно, скільки ви живете, вулиці не додалися і не розширилися, а будинки були 2-3-5-поверхові, а тепер 9-10 і далі. Треба щось робити, і тому ще в Радянському Союзі, коли ми це порахували, ми прийшли до висновку, що треба будувати автоматизовану систему управління дорожнього руху і односторонній рух.

З якими найбільшими проблемами стикнеться місто, впроваджуючи односторонній рух?

Коли ми впроваджували односторонній рух на вулиці Перемоги та Старовільській, то я розробив проект і поїхав на дачу відпочивати. Мені телефонують і кажуть, що божевілля коїться, тому що всі не знають, куди їхати, вже начальник ДАЇ сказав повернути все назад. Я приїхав, через 2 години все владналося. Чому? Є норматив, який каже, що за 2 тижні ми повинні були би в засобах масової інформації попередити всіх громадян, що буде впроваджуватися така схему руху. Дати схему, щоб люди знали, що через 2 тижні треба їхати по-іншому.

Останній приклад. Комісія щодо безпеки дорожнього руху засідає в п’ятницю. Приймають рішення відкрити Бульвар. Прекрасно, але немає ні проекту, ні схеми. Комісія голосує за. Яке «за», якщо немає нічого? Де мають бути знаки? Ми ж повинні подивитися, як змінюються знаки. У нас є школи. Біля школи ми повинні ставити турнікет, хоча вони вже хочуть лежачий поліцейський. Треба подивитися, треба це, чи ні…

Далі така проста штука. Сьогодні на Бульварі стояло майже 100 автомобілів, їх куди діти? Люди приїдуть завтра на роботу. Вони знають, що тут можна стати. Вони не знають, що вже відкритий рух. Так не можна робити. Я кажу, що треба розібратися з перехрестям, тому що там ліві повороти, подовжене перехрестя. Кажуть, що то все дрібниці. Виходимо з комісії, 3 автомобілі зіткнулися, прямо зразу.

Хто так робить? Так ніхто не робить. Якщо говорити про безпеку дорожнього руху, то це злочин.

Виходячи з цього, це питання не одного дня, тому це розтягується?

Всі заходи мають бути розраховані, розроблені. Я автор всіх систематизованих схем дорожнього руху по всій Україні. Це зелена хвиля. З 85-го року ми заїжджали у місто зі швидкістю 45 км і проїжджали без зупину. Приїхали з Києва люди і сказали, що зроблять все краще. Вони зробили. Це було 8 років назад. Ми 8 років їздили і не знали, як їхати.

Зараз немає зеленої хвилі. Вона не працює, але кількість автомобілів збільшилася.

Почекайте, вона є. Програмування є, але я пропоную відкоригувати його. Ц 85-у було 45 автомобілів на 1000 мешканців, сьогодні 220. У 5 разів автомобілів стало більше. Того року вони закладали гроші на коригування. Я не знаю: використали, не використали. Найцікавіше те, що в кінці року включили мої плани 85-го року. Вони працюють краще, ніж київські, зроблені 8 років тому.

Кияни на розробку просять по 50000 за перехрестя, я прошу 5000, в 10 разів менше. Всього 250000 за весь центр міста. Владі це не треба. По всій Україні треба, в Житомирі це не треба, бо я з Житомира, я маю все будувати безкоштовно. В цьому місті я більше ніж на 2 мільйони зробив за свій кошт.

У нас є проблема і з пасажирським транспортом…

Я показав комісії по транспорту свої розрахунки, що через зміни маршрутів, котрі були в минулому році, втрачається 16 мільйонів за рік. Дотацій на ТТУ треба всього 9 мільйонів. Може, не треба було змін робити?


Є норма, коли кажуть, що людина має вийти з помешкання і за 500 м сісти в транспорт


Відповідно до вашого проекту, як будуть рухатися ті люди, які будуть заїжджати з Києва? По Київській?

Ні. Вони їдуть по Котовського, а потім по колу вулицею Київською зможуть виїхати назад на Київ. Це було в моєму проекті. Хто має розробляти в цьому році, я не знаю.

Якщо зробити відповідно до проекту, чи зменшиться кількість аварій в місті?

У 1984-1985-у ми закінчили впроваджувати АСУДР (автоматизована система управління дорожнього руху), тобто зелену хвилю. На наступний рік після впровадження, кількість дорожньо-транспортних пригод в межах АСУДР зменшилася в 2 рази. Це гроші, це життя, це нерви і здоров’я наших людей.

За вашим проектом, як буде ходити громадський транспорт в центрі міста?

У нас з вами це називається маршрутне таксі, їх провізна спроможність 2-2,5 тисячі людей в годину, якщо ми їх пустимо один за одним, то автобус великий – це 8000 чоловік, а середній 5000. Це в 2-3 рази більше. Тролейбус - в 3-4 рази більше. Якщо ми сьогодні будемо казати, що на центральних вулицях знімемо маршрутки і поставимо тролейбуси, то зменшимо в 4 рази кількість автомобілів там. Ще одна деталь – вихлопи. Ми забули про загазованість. Наше місто було одним з небагатьох, де в центрі міста ми зняли майже всі маршрути автобусів колись.

Є норма, коли кажуть, що людина має вийти з помешкання і за 500 м сісти в транспорт. У нас є вулиця Мануїльського, Східна. Я хочу сказати про ці 2 вулиці. Щоб мені сісти на Смолянці і доїхати до вокзалу, то я роблю екскурсію по всьому місту, а в нас є такі цікаві маршрути автобусні. Виїжджає 108-й з Мар’янівки, їде на Смолянку, а потім їде на Богунію. Нащо мені їхати таку екскурсію робити? Виходить якесь кіно.

Ще є норматив такий, який каже, що для нашої категорії міста має бути так, що я вийшов з будиночку і до роботи я маю доїхати за півгодини. Я можу показати маршрути, в яких маршрутка годину їде від краю до краю. Як витримати ці нормативи?

Як розраховується пасажиропотік? Взяти Крошня чи Малікова, наприклад, чи Польова. Як розрахувати?

Є 5-6 технологій. Наприклад, ми розробили сьогодні для 8 міст України. Одне з міст - Луцьк, там воювали тролейбусниками з автобусниками. Там треба було чітко вияснити, хто й скільки перевозить, хто й де загружається. Були ще побічні завдання. Наприклад, в Івано-Франківську я приїхав як експерт, тому що я приїхав 16-го січня в місто, а 17-го зранку там змінені маршрути, і всі люди не знають, куди їхати. Та сама проблема, коли людей забули попередити. Мені дали 2 місяці, ми зробили схему і до цього часу вона працює. Для всіх можна, а для Житомира ні?

Який район зараз найбільше страждає від неправильної схеми маршруту? Можна назвати?

Давайте краще говорити про те, що у нас зараз зроблено з тролейбусами. Подивіться уважно. Ми маємо на папері 15 маршрутів. З них 9 вже немає. Давайте будемо говорити перший є, другий, третій, четвертий майже живе.

Це той, що по Котовського?

Так. Майже живе, 5 і 9 нема. Є 15-й. Інтервал руху 15 хвилин. Це на папері, а по факту трошки більше. Це 4 тролейбуси за годину по 100 чоловік. Це 400 чоловік. В сумі за день ми перевеземо 4000-5000, а живе на районі 30000. Це що? Я не буду казати, що влітку люди хочуть відпочити. Тоді кажуть, чому завантажений гідропарк? Чому туди поїхали автомобілі? Тому що неможливо йому транспортом загального користування доїхати. Ми просто валимо самі своє місто.

Сьогодні ТТУ розказує мені про героїчний вчинок – вони зварили один тролейбус. Хто зварив? Ремонтна бригада, яка чітко розрахована на 200 тролейбусів. Ви зайдіть в ТТУ і подивіться, що там іде нормальним ходом ремонт приватних автомобілів. Це серйозне зловживання, а щоб це все замилити, то порізали тролейбуси.

Зараз багато кажуть про те, що місто врятують великі дизельні автобуси. Правда це чи ні?

Страшне діло, коли в нас всюди посідали люди, які ніколи в житті не займалися своєю спеціальністю. Якщо ти юрист, будь юристом. Якщо ти механік, будь ним.

З підприємством, яке розробило генплан, сварюся з 77-го року, бо вони вулицю Східну зробили вулицею загальноміського значення, пустили тудою трамваї і транспорт загального користування. Я питав, як можна так робити, коли ми тільки на вулиці Східній поставили багатоповерхівки, між Київською і Гоголівською? Відстань між будинками 19,5 м. Як можна сюди вставити вулицю загальноміського значення, якщо для трамвая треба 10 м ширини і для тротуару з однієї сторони по 4,50. Це вже 19. А вулиця загальноміського значення має мати проїзну частину 6 смуг по 4 метри. Це 28 всього. Я й питав, де взяти 28 метрів? Сказали - знести багатоповерхівки.

Тепер вони знову розробляють генеральний план і кажуть, що вулиця Піонерська у нас буде вулицею загальноміського значення. Вона буде в червоних лініях на 80 м. Це та приватна забудова наших бізнесменів. Ми їх знесемо? Ніколи в житті.

Ми вулицю Східну проробили по старому генеральному плану: розширили вулицю Ватутіна до вулиці Котовського і зупинилися, бо треба знести будинки. Всього на всього 750 сімей треба було б забезпечити житлом. Не можна такого робити. Нема грошей таких.

Потім роблять транспортну розв’язку, щоб закрити повністю Монумент Слави. Такого Монументу Слави у всій Україні немає. Сьогодні, якщо є можливість, то я б дуже хотів, щоб все наше суспільство, всі звернули увагу на те, що розроблена генеральна схема розвитку області з помилками. Зараз вона проходить всі узгодження. Я б хотів, щоб ми зупинили це. Там не враховано багато чого. Просто зроблено те що є, так і констатовано.

Візьмемо Житомир. Які кроки потрібно вжити житомирській владі, щоб ситуацію зрушити?

Запровадити односторонній на вулицях Мануїльського - Східна і розробити хоча б проект на Київську - Котовського, але я б зробив і її, але в другій половині року. Там виходить центральна частина міста: Майдан Соборний, Майдан Перемоги, вулиця Театральна, Черняхівського, поворот. У нас є автоматизована система управління, ми витрачаємо на її експлуатацію мільйон в рік. Сьогодні є деякі цікаві фірми, київські і харківські, які запропонували наставити нам нових контролерів, нового всього. А ви ж розумієте, що старе все ще нормальне, просто треба навести з ним лад.

Автор: Перший Житомирський, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info

http://www.1.zt.ua/themes/misto/odnostoronniy-ruh-u-zhitomiri-mozhna-zaprovaditi-za-5
Місто | 24.03.2014 | Переглядів: 2937

Коментарів: 0