Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Ігор Скоропад

Чий будинок та прибудинкова територія?

Автор: , 15.08.2011, 20:15:34
Автор Ігор Скоропад

Ігор Скоропад

все статьи автора

Навіть не створюючи (чи обдумуючи створення) у своєму  будинку ОСББ, його мешканці  переймаються не тільки проблемами отримання комунальних послуг, але і тим, хто повинен розпоряджатися прибудинковою територією, прибудинковими спорудами, нежитловими та допоміжними приміщеннями в їхніх будинках.

Як правило, це відбувається там, де разом з власниками квартир знаходяться підприємці чи юридичні особи, які організували свою діяльність не тільки  в приміщеннях квартир, але і в нежитлових та допоміжних  приміщеннях будинку. На що треба звернути увагу? 

По-перше, в будь-якому житловому багатоквартирному будинку є всього три види приміщень:
1. Житлові квартири.
2. Нежитлові приміщенняЦе окремі об'єкти цивільно-правових відносин: магазини, аптеки, банки та інше. Ці приміщення можуть бути об'єктами права власності. 
3. Допоміжні приміщення - підвали, вестибюлі, коридори, горища, сходові клітини та майданчики, інші технічні приміщення.

Вони не можуть виступати об'єктами права власності. Ці приміщення призначені для експлуатації будинку та задоволення побутових потреб мешканців. Допоміжні приміщення - спільне майно власників квартир у багатоквартирному будинку, незалежно від того, створено ОСББ чи ні.

Звідки почалося непорозуміння з цими допоміжними та нежитловими приміщеннями у будинках?   Скоріш за все, з 1994 року, коли був змінений п. 9 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», а саме:  «нежитлові приміщення житлового фонду, які використовуються підприємствами торгівлі, громадського харчування, житлово-комунального та побутового обслуговування населення на умовах оренди, передаються у комунальну власність відповідних міських, селищних та сільських Рад ».

Ці зміни привели до того, що  по всій країні,( і у нашому місті невиняток!), місцеві влади почали переводити допоміжні приміщення в будинках в нежитлові, які потім здавали в оренду з послідуючим  їх продажем. Після кількох перепродажів, колишні допоміжні приміщення будинку, які сьогодні є власністю окремих осіб чи підприємств, дуже тяжко, навіть через суд, повернути у спільну власність. Навіть, якщо зберігся запис першої інвентаризації будинку, в якому визначено приналежність приміщення до допоміжного, дуже складно (скоріш за все неможливо!) лишити власності того,  як що такий власник є добросовісним покупцем другого чи третього продажу.

Тішить те, що наразі підготовлений законопроект, в якому зазначається, що нежитлові приміщення - це приміщення, які були паспортизовані і зареєстровані в БТІ як самостійний об'єкт до моменту приватизації першої квартири в будинку. Хоча за ці роки таким майном і можливістю, напевне, вже давно «розпорядилися»...

Щодо прибудинкової території.

Отримати прибудинкову територію у користування мешканців будинку поки що не менш складніше. По-перше, така документація потребує немалих коштів, нервів та часу.

Та навіть, якщо мешканці знайдуть кошти на розробку такої документації своєї території, то відповідно до Земельного кодексу, п.4 ст.42, спочатку потрібно мати проект розподілу кварталу чи мікрорайону. І лише на підставі його можливо затвердити проект відведення окремої прибудинкової території. А ці роботи повинні виконуватися за кошти місцевого бюджету, яких завжди не вистачає. Тим більш це не є для влади першочерговим питанням.

Вони задовільнені і оперують «Правилами благоустрію, забезпечення чистоти, порядку в м. Житомирі»,  де прибудинкова територія визначається за санітарним прибиранням. Але це дуже спірне питання і будь-яке ОСББ спокійно доведе у суді, що не може мати у своєму розрахунку внеска на утримання будинку та прибудинкової території ще  додаткову площу прибирання транзитного загально-міського тротуару, дороги чи майдану. 

Тому питання отримання прибудинкової території для ОСББ ще є полем для обговорень та пошуку шляхів його вирішення.

Головне, навіть враховуючи недосконалість законів та постанов, відсутність коштів та таке інше, ми всі – власники і співвласники, повинні звикати до цього статусу та становитися відповідальними хазяїнами не тільки у своїй квартирі, але і у будинку, у дворі, у місті, у країні. Один з таких кроків – це ОСББ.


Ігор Скоропад | 15.08.2011 | Переглядів: 18811
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.

Коментарів: 13
Ofelia
1 Iryna (Ofelia)   • 12:12:15, 17.08.2011 [Материал]

Пане Ігоре, дякую за змістовні статті на дуже актуальну нині тему. Хотіла б з Вами зустрітися з приводу матеріалу/інтерв"ю. Чекаю ЛС з Вашими контактами. Дякую...)
либерти
2 либерти (либерти)   • 16:48:03, 17.08.2011 [Материал]

Дякую,пані Ірино,за оцінку. Відписав Вам в ЛС.
Іскандер
3 Іскандер (Іскандер)   • 16:56:44, 17.08.2011 [Материал]

"...ми всі – власники і співвласники, повинні звикати до цього статусу та становитися відповідальними хазяїнами не тільки у своїй квартирі, але і у будинку, у дворі, у місті, у країні. Один з таких кроків – це ОСББ".
------------------
Підтримую цю тезу на всі 100%!

Звертаю увагу автора статті, що допоміжні приміщення можуть бути штучно створені і потім використовуються одним із співласників будинку односібно. Мова йде про т.з. кладові, які створені за рахунок відгороження частини місця (площі) загального користування, між сходинковими клітками (зазвичай поряд із спеціально відведеними іншими допоміжними приміщеннями - сушкою для білизни), які є місцями загального користування, але фактично використовуються окремими мешканцями одноосібно. Подібна ситуація і з згаданими "сушками", котрі також ряд мешканців використовують односібно, не дозволячи іншим мешканцям користуватися цими спільними допоміжними приміщеннями. При створенні ОСББ, коли раніше за всі ці допоміжні приміщення і місця загального користування, за які всі мешканці сплачували пропорційно площі, яка є їх власністю, має постати питання: чому мешканці, які не користуються частиною місць загального користування та спільними допоміжними приміщеннями повинні сплачувати кошти за їх утримання. Таке питання, до речі, можна ставити ще до створення ОСББ.
либерти
4 либерти (либерти)   • 21:02:28, 17.08.2011 [Материал]

Цілком слушне зауваження,знайомий з такою проблемою.Це дійсно можна вирішити вже на перших загальних зборах щодо сплати окремого внеску за використання таких місць. Як правило,це не дуже важко зробити. Інша справа,коли,знаходиться типаж =" я мне все по..рену,це все моє",то с таким можливо прийдеться попрацювати разом з інспектором МНС,СЕС,Архбуд,міліцією... Як правило,згодом вони розуміють,що домовлятися з сусідами (ОСББ) дешевше. Закон тут на боці ОСББ, в повному обсязі.
Іскандер
5 Іскандер (Іскандер)   • 11:03:49, 18.08.2011 [Материал]

Дякую за роз'яснення;)
Tima
6 Дмитро Ткачук (Tima)   • 18:00:14, 19.08.2011 [Материал]

Варто також зауважити, що спільне використання таких приміщень дасть можливість їх централізоване обслуговування, а це в свою чергу гаранатуватиме належний стан їх утримання та збереження в належному стані устаткування та комунікацій, що там розміщені.
Іншими словами кажучи, якщо підвальне приміщення використовується під калясочну і ОСББ займається його обслуговування то це унеможливлює заведення там пацюків, навідміну від підвальної комірки де хтось зберігає макулатуру та овочі.
ОСББ дає можливість розпоряджатись спільним майном ефективно!
либерти
9 либерти (либерти)   • 20:28:07, 21.08.2011 [Материал]

Не знаю,хто Вас мінуснув, але коментарій безумовно справедливий. Єдине лише те,що Ви акцентуєте увагу на: "ОСББ займається його обслуговуванням".. Це все ж таки не точне формулювання,тому що " ОСББ не є виконавцем чи виробником житлово-комунальних послуг". Воно їх замовляє та оплачує. А взагалі все вірно.
Іскандер
10 Іскандер (Іскандер)   • 13:08:51, 22.08.2011 [Материал]

Так, якщо спільне. В своєму комертарі я звертав увагу на те, що дані приміщення подекуди використовуються ОДНООСІБНО.
kenu
7 Юрий (kenu)   • 22:01:39, 20.08.2011 [Материал]

Незалежно від створення чи не створення ОСББ є відповідне роз"яснення КСУ, яке обов"язкове до виконання на всій території України:
http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=v004p710-04&p=1310528485887080
"1.1. Допоміжні приміщення (підвали, сараї, кладовки, горища,
колясочні і т.ін.) передаються безоплатно у спільну власність
громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у
квартирах) багатоквартирних будинків. Підтвердження права
власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення
додаткових дій, зокрема створення об'єднання співвласників
багатоквартирного будинку, вступу до нього."
либерти
8 либерти (либерти)   • 18:59:15, 21.08.2011 [Материал]

Своїм коментарієм та посиланням на розяснення КСУ Ви підтвердили моє речення щодо: Допоміжні приміщення - спільне майно власників квартир у багатоквартирному будинку, незалежно від того, створено ОСББ чи ні." Дякую!
Іскандер
11 Іскандер (Іскандер)   • 21:41:01, 22.08.2011 [Материал]

Шановний авторе статті, ще питання до Вас.
Змоделюємо ситуацію. Створюється ОСББ. Будинок з його допоміжними приміщеннями та мережами передаються на його баланс. Як в такому разі справлятиметься податок на землю, на які розташований будинок?
І чи при передачі на баланс ОСББ будинку (споруд) автоматично передається право власності чи користування прибудинковою територією?? І чи сплачується податок за користування прибудинковою територію співвласниками??? Чи, можливо, землю, на якій розташований будинок, та прибудинкову територію необхідно брати в оренду????
Вибачте, що забагато питань, але вони, на мій погляд, є вкрай важливими.
либерти
12 либерти (либерти)   • 20:45:10, 24.08.2011 [Материал]

Пане Іскандер! Дякую Вам за за запитання. Якщо Ви не проти,я підготую окрему статтю щодо земельних відносин,платні за землю та т.п. у якій відповім на Ваші питання. З повагою.
Іскандер
13 Іскандер (Іскандер)   • 23:22:49, 24.08.2011 [Материал]

Звичайно я не "проти", я - лише "за":-)
Дякую за розуміння та Вашу допомогу у вигляді інформування та роз'яснення.
З повагою