Я сідаю у трамвай. Запитую: як заплатити? А мені кажуть, що міський транспорт… безкоштовний! Всередині добре: зручні сидіння, прохолода (працює кондиціонер) і комфорт. Як же це може бути безкоштовно? Насправді все так і є. Тільки це Естонія, а не Україна. Я народився у Таллінні і періодично сюди прилітаю. Тут мені добре думається, а звичайна чашечка місцевої кави дає натхнення для роботи.
Кілька місяців тому Володимир Зеленський переміг на президентських виборах – і вселив у народ віру в те, що і Україна теж може жити так, як живуть у передових країнах Європи. Я знову відвідав Естонію, Таллінн і мою улюблену кав’ярню. Вирішив уточнити: чи справді тут ще досі безкоштовний проїзд в автобусах, тролейбусах, трамваях? Так!!! Але як вони це зробили? І чому цього немає у Житомирі?..
Мене запалила ідея – зробити Україну і Житомир частиною цієї європейської цивілізації. Я вже 5 років намагаюсь запровадити європейські цінності тут, у нашому місті. Застосувавши свою вищу економічну освіту, я почав працювати у напрямку залучення фінансів з Європи для будівництва сонячної електростанції. Кілька років безплідних спроб і… у мене вийшло! Моя компанія «Tesla Energo» побудувала першу промислову сонячну електростанцію на Житомирщині: Ганську СЕС.
15 мегават електрики в сонячний день щогодини надходять в обленерго. Тобто, Житомирщину вже можна назвати частково «зеленим» регіоном, що живиться від екологічно чистих джерел енергії. Що це дало нашій області? Сотню робочих місць, мільйонні надходження в місцевий бюджет від оренди землі, податки та соціальні проекти. Думаєте, це все? Ні! «Tesla Energo» вже тестує нову сонячну станцію під Іршанськом і будує ще одну у Любарському районі. А на черзі ще декілька подібних об’єктів.
Продовжуючи діяти таким же чином, я за два роки залучив в нашу область 120 млн. євро. Це більше, ніж усі інші інвестиції в наш регіон за 5 років, разом узяті! А тепер уявіть собі картину: на даху вашої багатоповерхівки також можна побудувати сонячну електростанцію та підвести в вашу квартиру сонячну електроенергію. Удень ви могли б користуватися енергією сонця, а увечері та вночі – з міської мережі. Наскільки це було б вам цікаво?
Можна залучити європейських інвесторів і їм віддавати якийсь відсоток від виробленої енергії. А разом з тим, в якості соціальної допомоги, відремонтувати під'їзд і майданчики біля будинку. Досвід є, зацікавлені бізнесмени теж є. Все це реально і все це працює.
Але є одна перешкода, яка критично гальмує роботу над великими сонячними електростанціями. Гальмо називається просто: чиновники. Будь-який чиновник хоче хабар або відсоток від прибутку – від будь-якої нової прибуткової справи. І я розумію: у мене є лише два шляхи. Або продовжувати далі займатися своїм успішним бізнесом, піднімаючи лише ті населені пункти, що прилягають до моїх сонячних електростанцій та інших об'єктів.
Або переступити через себе і запровадити у Житомирі та в Україні все те, що я зробив у себе в компанії. Щоб мої та ваші діти жили тут щасливо і не хотіли нікуди їхати. Щоб, приїжджаючи у відрядження в Естонію чи будь-яку іншу європейську країну, я не бачив ніякої різниці.
Як вам ідея побудувати за кілька років в Житомирі прекрасне європейське місто – з чудовими шляхами; сміттєпереробним заводом, що дає дешеве тепло; сонячними панелями для ОСББ на багатоповерхівках; аеропортом, що працює; працюючими технопарками; розвиненим малим бізнесом?
Я не просто готовий зробити все це. Я вже роблю. У мене є до вас лише два прохання.
Перше. Подивіться мою Програму і поставте запитання, якщо вам щось не зрозуміло або якщо ви хочете щось уточнити. Мені дуже важливо знати, наскільки вона відповідає вашим прагненням та надіям.
Друге. Приїжджайте до мене в офіс, подивіться і доторкніться самі до наших досягнень! Наша адреса: Житомир, Покровська, 81, другий поверх заводу «Кріґер». До нас зручно дістатися тролейбусом № 4, 4а, 6, 12, маршрутними автобусами № 53, 53-а, зупинка «провулок 2-й Капітульний». Чекаю вас у гості кожного робочого дня від 18:00 год. до 19:00 год. Я із задоволенням з вами поспілкуюся. І розповім, як будую європейське майбутнє Житомира вже зараз.
І обов’язково сядьте 10 липня у житомирський трамвай!
Олег Грамотенко, кандидат у народні депутати України по 62-му округу, Житомир
Facebook: Oleg Gramotenko
Веду прямі ефіри у Facebook кожної неділі о 17:00 год.
Спілкуйтесь зі мною особисто!
Ось детальніше
https://youtu.be/c-aB1o30Dpc
там 30 баксов проездной на месяц стоит
в Киеве транспорт дороже.
https://korrespondent.net/world/3985878-v-estonyy-proezd-v-obschestvennom-transporte-sdelaly-besplatnym
А от приїжджим дійсно треба платити: "Билет на 30 дней — 23 евро. "
https://www.visittallinn.ee/rus/visitor/plan/getting-around/public-transport
местный говорили так - у нас проед 1 йэвро, в Финке - 3. Водиле автобуса надо платить одинаковую зарплату, бо он сядет на паром и уедет рулить в Финку. Откуда бабло? За 3 йэвровый билет даже ленивые эсты устроят майдан. Потому решили сделать "бесплатно", а финансировать за счёт других расходов города. Всё остальное - пропаганда......
моя Йуля. Её хрен снимете.
1) Левова частка цих грошей пішла неукраїнським виробникам панелей та іншого обладнання.
2) Всі ці залучені гроші окупляться за 5-6-7 років за рахунок того, що українці платитимуть за "сонячну" електроенергію по найвищому в Європі "зеленому тарифу".
Хто вам заважає випускати у Житомирі панелі, інвертори, оптоволоконні кабелі? Заратустра?
Кількість енергії вимірюється в мегават-годинах, а не в мегаватах, як потужність (це все одно, що міряти відстань кілометрами за годину).
"Он жмет мне на прощанье руку... Позади меня гудят стропила.
Рабочие снуют там и сям.
Кто может забыть этих кипений рабочей стройки, этой неказистой фигуры
нашего строителя?
Маховик".
Спасало Треухова только то, что на чтение времени не было и иногда
удавалось пропустить сочинение тов. Маховика.
Один раз Треухов не выдержал и написал тщательно продуманное язви-
тельное опровержение.
"Конечно, - писал он, - болты можно называть трансмиссией, но делают
это люди, ничего не смыслящие в строительном деле. И потом я хотел бы
заметить тов. Маховику, что стропила гудят только тогда, когда постройка
собирается развалиться. Говорить так о стропилах - все равно, что ут-
верждать, будто бы виолончель рожает детей. Примите и проч."
"Двенадцать стульев". Илья Ильф, Евгений Петров.