Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Місто, Україна

Вступ 2009: перші результати встановлено, тенденції змушують задуматися

Автор: Василь Стах, 29.07.2009, 20:40:30

Це трапилося на засіданні приймальної комісії (ПК) Житомирського державного університету імені Івана Франка, яке відбулося 24 червня поточного року. Щоправда, дане твердження стосується лише здобувчів освітньо-кваліфікаційних рівнів «спеціаліст», «магістр». Та про все по порядку.


Спочатку ПК розглянула окремо по всіх спеціальностях питання про рекомендацію до зарахування на денну та заочну форми навчання абітурієнтів за освітньо-кваліфікаційним рівнем «спеціаліст». Затим - за освітньо-кваліфікаційним рівнем «магістр». Що відразу кинулося у вічі, то це недобір до заявленої ліцензійної квоти на значну кількість спеціальностей. Пояснень такого стану речей може бути кілька, але найважливішим з них видається неспроможність пересічних громадян України оплатити навчання у вишах, адже всі місця, оплачені за кошти державного бюджету виявилися заповнені, а так звані контрактні залишилися вакантними. Як і за рахунок чого ліквідовуватиме ВНЗ цю фінансову пробоїну, наразі залишається загадкою. За для об’єктивності слід зауважити, що на ряд спеціальностей конкурс був доволі високим.

Не менше несподіванок виявилося під час розгляду другого та третього питань порядку денного – про допуск до участі у конкурсі та вступних випробуваннях претендентів на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр».

Як відносно приємною була констатація відсутності черг подавачів документів на всі без винятку спеціальності уже з 20 липня 2009 року. Чи означає це, що основною їх причиною був ажіотаж?... Ні стверджувати, ні заперечувати такий погляд поки що не беруся. Однозначним видається тільки те, що розширювати число працівників ПК наразі зарано. Тим більше за умови, що дехто із працівників вишу накопичив біля 300 днів чергових щорічних відпусток.

Іншою, такого ж позитиву, несподіванкою стала інформація про подання лише на стаціонар 4427 заяв. Негативною – 467 заяв – на заочну форму навчання. Причому, як зауважив ректор вишу, він же голова ПК П.Саух, чітко протягом кількох останніх років відстежується тенденція до зменшення заяв на заочну форму навчання – з кількох тисяч до кількох сотень.

Іншим, доволі неочікуваним результатом стала зміна рейтингу (престижу) факультетів. Найбільше заяв на звітній період було подано не на спеціальності Інституту іноземної філології, а на історичний факультет – 723 проти трохи більше 400. І це за умови, що ліцензійні обсяги співвідносяться як 150 до 365. Підсилив гіркоту такого факту вислів представника історичного факультету в ПК про те, що незабаром на факультеті вчитимуться лише інваліди, оскільки вже станом на сьогоднішній день із 40 місць за кошти державного бюджету цій соціальній категорії прийдеться віддати майже половину. Заслуговує, на думку автора, на увагу і той факт, що на 10 місць за цільовим замовлення за п’ять днів до завершення прийому документів абітурієнти подали до ПК 44 направлення управління освіти і науки Житомирської облдержадміністрації. Чим керувалися у своїх діях держслужбовці цієї публічної установи залишається тільки здогадуватися.

Завершилося засідання ПК розглядом звернення до ректора ВНЗ громадянки Російської Федерації. Як повідав П.Саух, ситуація є не простою, оскільки дівчинка є дитина-сирота, виховується бабусею, має право на постійне проживання в Україні, однак залишається громадянкою іншої країни. Зважаючи на це та вимоги українського законодавства, авторка звернення, на переконання юристів вишу, не може претендувати на здобуття освіти за кошти державного бюджету України, на чому наполягає. Навіть будучи сиротою. Оплата ж навчання у Житомирському державному університеті імені Івана Франка є, як стверджується, непосильною для її опікунки. Дещо іншої думки щодо цієї ситуації офіційна Москва. Зваживши на те, що ситуація вийшла на рівень міждержавних відносин, а також на те, що заявниця паралельно звернулася до міністра освіти і науки України, члени ПК відклали ухвалення остаточного рішення взявши інформацію до відома.

Автор: Василь Стах, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info


Місто | 29.07.2009 | Переглядів: 10296 | Житомир, вступительная компания, вузы

Читайте також на цю тему:


Коментарів: 0