Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто, Україна

«Житомирські ласощі»: хто буде «в шоколаді»?

Автор: Євген Солонина, 25.01.2012, 10:40:54
Продукція фабрики «Житомирські ласощі», найбільшого платника податків у регіоні, зникає з магазинів, її працівники втрачають роботу. Це відгомін конфлікту за контроль над підприємством. Частина акціонерів, серед яких чимало колишніх працівників фабрики, впевнені, що їх ошукали: суд скасував їхні акції, тож вони можуть отримати щонайбільше соту частину від їхньої реальної вартості.
 
До 2010 року підприємство «Житомирські ласощі» успішно розвивалося – завдяки іноземному інвесторові (компанії, яка нині має назву «Дельта Кепітал С.А.», зареєстрована у Швейцарії), розповідають колишні працівники фабрики, її приватні акціонери.
 
Спершу іноземці (через свою американську компанію «Тріліні Інтернешнл ЛТД») постачали на підприємство какао, арахіс та іншу закордонну сировину. Потім – запропонували вкласти гроші в обладнання, в обмін на акції. У 1999 році загальні збори акціонерів дали на це згоду.
 
«Дельта Кепітал» продовжувала інвестувати, доки її частка у підприємстві не перевищила 90%, а «Житомирські ласощі» увійшли до п’ятірки найпотужніших виробників солодощів в Україні.
 
Акції «правильні» й «неправильні»
 
Проблеми в інвесторів почалися з 2010 року, коли їхні інтереси на фабриці представляв призначений у 2006 році Ігор Бойко, розповідає представник інтересів «Дельта Кепітал» у судах адвокат Світлана Алексєєва.
 
​​
«Коли власник уже планував виставляти акції на фондову біржу, адже вони б там були добре оцінені, – відбувається безпрецедентне викидання інвестора з фабрики, – каже Алексєєва. – В «Юнікредит-банку», де зберігаються акції, Ігор Бойко показує довіреність від акціонерів, неточно перекладену з англійської. І переводить 40% акцій до іншого банку, а точніше, до «Агрокомбанку».
 
Після цього Ігор Бойко отримує повний контроль над підприємством. Співвласники «Дельта Кепітал» Юрій Ліщинський та Роман Кацнельсон намагаються втрутитися, але українські суди забороняють їм звільняти їхнього колишнього менеджера, втручатися в роботу підприємства.
 
До суду подають і троє працівників фабрики, які вимагають скасувати всі акції, випущені з 1999 року, – тобто всі, які має у власності «Дельта Кепітал». І виграють суд.
 
При цьому працівниці кондитерської фабрики, серед яких житомирянки Людмила Лущик і Галина Мельничук, писали позов про скасування акцій із чужої адреси у Києві. Радіо Свобода з’ясувало, що там зареєстрований підлеглий Ігоря Бойка, один із менеджерів фабрики Олексій Темненко.
 
Територіальне управління цінних паперів одразу ж починає ліквідувати акції, переведені до «Агрокомбанку», хоча Державна комісія з цінних паперів це заборонила. Акції, які тримав «Юнікредит-банк», – залишаються.
 
Представник «Дельта Кепітал» в Україні Олег Коляда вважає, що Ігор Бойко змовився і з акціонерами, які подали до суду, і з Комісією цінних паперів, і з банком.
 
Як менеджер став власником
 
Тим часом кондитерська фабрика «Житомирські ласощі» змінює форму власності. 20 листопада 2010 року збори акціонерів ухвалили, що ЗАТ «Житомирські ласощі» з’єднується з ТОВ «Будстайл», невеличкою фірмою, яка придбала землю поруч із фабрикою, нібито щоб розширити виробництво. Ліщинського та його колег на збори акціонерів не пускає приватна охорона. Їх зрештою впустили, але не як представників контрольного пакету акцій. Від імені «Дельта Кепітал» зареєструвався і проголосував Ігор Бойко.
 
Він став новим власником «Житомирських ласощів» завдяки серії правопорушень, вважає захисник інтересів співзасновника «Дельта Кепітал» Юрія Ліщинського у суді Валерій Шматуха.
 
«Перше: «Дельта Кепітал» не допустили до управління його власними активами. Друге: статутний капітал ЗАТ «Житомирські ласощі» зменшили з 14,6 до трьох мільйонів гривень. А в невеликої фірми «Будстайл» він був 5 мільйонів! Як власник «Будстайлу» Бойко отримав більшість у новій юридичній особі ТДВ «Житомирські ласощі?» – запитує Валерій Шматуха.
 
«Вони не справжні інвестори, їх судять за борги» – новий власник
 
Кореспондент Радіо Свобода став першим представником медіа, хто взяв інтерв’ю у власника 70% новоствореного товариства з додатковою відповідальністю «Житомирські ласощі» Ігоря Бойка.
 
Окрім цієї кондитерської фабрики, він каже, що має третину акцій в компанії «Дельта Кепітал», і дії решти співвласників засуджує.
 
«Вони приїхали, нібито інвестували 700 тисяч доларів в обладнання, яке реально коштувало 100 тисяч. Стали вимагати, щоб їм повернули гроші за устаткування, але загнали фабрику в такі рамки, що це було неможливо. І тоді почали пропонувати, щоб їм дозволили увійти як акціонери. Інвестицій ніяких не було. Які гроші вони інвестували? У Швейцарії судять «Дельта Кепітал» за те, що вони винні мені понад мільйон доларів!» – каже він.

Ці  позики були фіктивними, пояснює співвласник «Дельта Кепітал»  Юрій Ліщинський.

«Він скидав зі свого рахунку гроші, «вимиті» ним з підприємства. Своїх у такій кількості в нього не було. Гроші йшли на переоформлення компанії, яке тоді тривало. У Швейцарії, як відомо, треба вказувати призначення платежу. Він записав, що це позика.  Грошей він нам ніколи не позичав. І у Швейцарії  ми вже виграли суд щодо цього випадку!» Як доказ, він надав Радіо Свобода ухвалу швейцарського суду (Оригінал документу) (Переклад).

Ігор Бойко розповів, що він у 2006 році купив частку в компанії «Дельта Кепітал», а згодом, коли був її представником на «Житомирських ласощах», то виявив, що ціни на сировину, яку інвестор постачає на виробництво, завищуються, і нібито через це фабрика має борги перед «Дельта Кепітал». Він каже, що спробував зруйнувати ці схеми.
 
«У мене вимагали продати акції»
 
Ігор Бойко пояснює, що він став найбільшим співвласником фабрики за рахунок своєї частки у компанії «Будстайл» та акцій, які він скупив у робітників.
 
«Побачивши, що ми перемогли, багато працівників на радощах навіть дарували мені акції», – сказав Ігор Бойко.
 
Водночас Радіо Свобода почуло й інші свідчення. Бригадир-глазурувальник Людмила Болуй каже, що її звільнили саме через небажання продати акції. Вона говорить, що спочатку її не пускали на фабрику. Згодом керівництво заявило, що пропущені дні – це незаконні прогули, заявила вона.
 
«У мене вимагали продати акції, я не продала. Вони мені так і сказали: звільняємо  через те, що ви не продали акції, ще й подали до суду», – розповідає звільнена.
 
Про подібний випадок тиску говорить ще одна колишня працівниця фабрики, Анна Друкаренко.
 
«Прийшов до мене Олексій Темненко (тодішній в. о. голови правління фабрики – Ред.) – і зразу: «А ви знаєте, що через Вас фабрика не працює, магазини не працюють? Прибуток мав бути 2,5 мільйони гривень за добу, і ви будете це відшкодовувати», – розповіла Друкаренко.
 
«Коли я туди прийшов, це виглядало як шахти 30-х років»
 
Ігор Бойко, власник контрольного пакету ТДВ «ЖЛ», запевняє, що є стратегічним інвестором «Житомирських ласощів», бо саме він розпочав модернізацію виробництва.
 
«Коли я туди прийшов, це виглядало, як шахти 30-х років. Такі ж кольори, сировину тягали на візочках. Підприємство мало третю категорію небезпеки через використання аміаку – ми вивели його з виробництва. Ми зробили капітальні ремонти, в трьох цехах поставили нові лінії. Кожна копійка повертається у виробництво. Ми – четверте підприємство в галузі, перший платник податків у Житомирській області», – каже він.
 
Водночас Ігор Бойко визнав, що кількість працівників на фабриці за рік дещо зменшилася, і зараз їх близько двох тисяч. Він пояснює скорочення пуском сучасних ліній, яким потрібно менше персоналу.
 
При цьому співрозмовник Радіо Свобода не зміг пояснити, чому робітники, які судилися з іноземним інвестором нібито зі власної ініціативи, подавали позов і з чужої адреси. «Я не знаю, чому вони з тої адреси писали», – відповів Бойко.
 
Після зміни власників – розквіт чи занепад?
 
Обидві сторони конфлікту за право на «Житомирські ласощі» звинувачують опонентів у тому, що саме їхні дії спричиняли збитки і згортання виробництва.
 
Яка ж ситуація на фабриці зараз, коли її контролює Ігор Бойко? Упродовж року виробництво успішно розвивається, запевнив Радіо Свобода президент асоціації «Укркондпром» Олександр Болденюк.
 
«Падінь чи проблем економічного, виробничого характеру ми не бачимо. Підприємство працює нормально, робітники вчасно отримують зарплату, серед кондитерських підприємств України воно входить до групи лідерів», – розповів він.
 
Коли про оновлення виробництва розповідав Ігор Бойко, його стіл прикрашали зразки продукції «Житомирських ласощів». На всіх обгортках цукерок досі значилася стара назва: ТОВ «Житомирські ласощі».
 
У магазинах Києва кореспонденти Радіо Свобода теж не знайшли жодної цукерки з новою назвою підприємства, ТДВ «ЖЛ», хоча воно змінило статус ще навесні.
 У переважній кількості магазинів та супермаркетів Києва, які відвідало Радіо Свобода, продукції Житомирської кондитерської фабрики взагалі не було. Подекуди вона лежала на полицях – лише кілька найменувань, які займали набагато менше місця, ніж цукерки та печиво 4–5 найбільших виробників.
 
Чого «не розголошують» кондитери?
 
Яка ситуація на виробництві сьогодні, ми спробували дізнатися у нинішніх працівників кондитерської фабрики. Однак усі, з ким спілкувалося Радіо Свобода, відмовилися розповідати подробиці.
 
Дехто говорив, що їх змусили підписати угоду про конфіденційність – під страхом звільнення. Ігор Бойко натомість запевняє, що таких заборон не було.
 
На відміну від нього та профільної кондитерської асоціації, проблеми у роботі підприємства помітила місцева влада. Показники фабрики після зміни власника погіршилися, повідомляють у Житомирській облдержадміністрації. А відтак місцева влада створила робочу групу з протидії рейдерству та незаконним поглинанням, яку очолив заступник голови обладміністрації Віктор Куницький.
 
«Є нарікання, що дії нового керівництва мають ознаки рейдерського захоплення. Робоча група вирішить, куди звертатися з цією проблемою. Не виключено, що до віце-прем’єра Андрія Клюєва. Ми повинні виступити на боці справедливості, зробити все, щоб люди не залишилися без своєї власності», – сказав представник Житомирської обладміністрації.
 
Між тим, як з’ясувало Радіо Свобода, у зміні власника «Житомирських ласощів» активно допомагали деякі впливові політики: і від влади, і від опозиції.




«Житомирські ласощі» з політичною начинкою

До скандальної зміни власників фабрики «Житомирські ласощі» були причетні відомі українські політики від влади та опозиції, показало дослідження, проведене Радіо Свобода. Нині політичні діячі, які сприяли новим власникам виробництва отримати над ним контроль, або називають їх рейдерами, або уникають коментарів щодо суті проблеми. А поки триває судова тяганина, іноземні інвестори чують заклики не вкладати гроші в Україну.


Інвестор кондитерської фабрики «Житомирські ласощі», найбільшого платника податків на Житомирщині, – швейцарська компанія «Дельта Кепітал». Втративши контроль над підприємством, іноземний інвестор минулого року почав судитися в Україні. І переважну більшість судових позовів програв.
 
Представник компанії «Дельта Кепітал» у судових процесах, адвокат Світлана Алексєєва пояснює це заангажованістю української судової системи. За її словами, навіть збігом не можна пояснити те, що майже всі справи, які нібито розподіляла між суддями електронна система, розглядають одні й ті ж люди в мантіях.
 
Світлана Алексєєва не виключає, що нинішній керівник «Житомирських ласощів» Ігор Бойко заручився підтримкою окремих політиків, і саме через це інвестор не може захистити себе через український суд.
 
При цьому Ігор Бойко програв усі закордонні судові процеси зі своїм колишнім роботодавцем, які відбувалися у Швейцарії, повідомляє Світлана Алексеєва.
 
До рейдерства причетні радник Президента та опозиційний депутат – інвестори
 
Іноземні інвестори підозрюють, що усунути їх від володіння «Житомирськими ласощами» допомагали депутат від БЮТ Сергій Пашинський, а також колишній б’ютівець, а нині член Вищої ради юстиції та радник Президента Андрій Портнов. Про це Радіо Свобода розповів співвласник «Дельта Кепітал», громадянин США Юрій Ліщинський.
 
«Бойко знайшов народного депутата Сергія Пашинського, а він – колишня права рука Андрія Портнова. Вони задіяли неодноразово апробовану схему рейдерства. Я зустрічався з серйозними людьми в Україні… не зміг побачити хіба що Президента. Але Портнов сидить нагорі і закриває всі питання із судами. Судові рішення такі, що навіть українські юристи шоковані», – каже Ліщинський. Із самим Андрієм Портновим він зустрітися не зміг.
 
Представник інтересів «Дельта Кепітал» в Україні Олег Коляда наводить докази того, що у судах на стороні Ігоря Бойка та його спільників виступають правники, які працювали або працюють у юридичних компаніях, заснованих Андрієм Портновим.
 
«Зокрема, Андрій Мартинюк – цей юрист є на сайті компанії «Правозахисник», правонаступника фірми «Портнов і партнери». Ще – Тетяна Макогін, яка брала участь у цій же компанії. Це вказує на прив’язаність до особи Андрія Портнова, який є радником Президента і має серйозний вплив на суди. Він паралельно є членом Вищої ради юстиції, яка здійснює адміністративні перевірки суддів за ті чи інші рішення», – звертає увагу захисник швейцарської компанії.
 
Як з’ясувало Радіо Свобода, в установчих документах компаній, заснованих Андрієм Портновим, юрист Тетяна Макогін значиться як засновник компанії «Портнов і партнери». З цих документів простежується зв’язок із юридичними фірмами Портнова й інших правників, залучених у справах проти «Дельта Кепітал».
 
Серед засновників юридичних компаній Портнова значаться і люди, які зараз є його підлеглими в Адміністрації Президента. Про це свідчать установчі документи цих фірм та офіційна інформація про співробітників Банкової.
 
На жаль, Андрій Портнов коментувати свою можливу причетність до зміни власника «Житомирських ласощів» особисто кореспондентові Радіо Свобода не став. Лише через місяць після офіційного запиту від його імені прийшла письмова відповідь, де Портнов детально пояснив, які функції у розв’язанні цього конфлікту мають відігравати… суди, прокуратура та Вища рада юстиції.
 
«Державним службовцям забороняється використовувати свої повноваження… з метою одержання неправомірної вигоди, …в тому числі неправомірно сприяти фізичним або юридичним особам у здійсненні ними господарської діяльності. У разі надходження до вас відомостей щодо участі державних службовців у вирішенні корпоративних конфліктів ці відомості будуть надіслані до правоохоронних органів», – відповів Андрій Портнов.
 
Депутат Пашинський допоміг рейдеру – чи виступив проти нього?
 
Нинішній власник кондитерської фабрики Ігор Бойко категорично відкидає той факт, що під час зміни власників у 2010 році на території фабрики діяла приймальня народного депутата Сергія Пашинського.
 
Однак у червні – листопаді 2010 року, коли проходили скандальні збори акціонерів, охоронці, які не допускали на фабрику частину співвласників, говорили: «Ми охороняємо приймальню депутата Пашинського».
 
Ігор Бойко про свою співпрацю з Сергієм Пашинським розповів Радіо Свобода лише те, що цей політик у 2010 році допомагав звільняти з-під варти голову правління ЗАТ «Житомирські ласощі» Євгена Гамова (його звинувачували в несплаті податків). Є і фото, на якому видно, як Сергій Пашинський звільняє Гамова з-під варти.
 
Як уже писало Радіо Свобода, коли Ігор Бойко представляв інтереси «Дельта Кепітал», то він перевів частину акцій фабрики, що зберігалися в «Юнікредит-банку», в «Агрокомбанк». І саме це дало йому змогу пізніше заволодіти підприємством.
 
Серед акціонерів у статутних документах «Агрокомбанку» згаданий Анатолій Дробот, він же є головою Ревізійної комісії банку. Раніше він очолював фірму «Міськбудінвест» у Боярці, в якої уряд Юлії Тимошенко купував квартири для міліціонерів у 2009 році. Як виявило розслідування «Української правди», істотно дорожче, ніж ці квартири купували звичайні українці. Дробота називають «сірим кардиналом» Сергія Пашинського, а самого політика пов’язують з «Агрокомбанком».
 
Втім, навіть якщо свого часу Сергій Пашинський дійсно допомагав Ігореві Бойку, то нині він називає його рейдером, який діє за підтримки чинної влади.
 
«За законом, більше правди є в того, у кого є контрольний пакет акцій. А це, як я розумію, – «Дельта Кепітал». Якщо акціонери мали декілька відсотків і враз стали власником контрольного пакету, це демонструє загальну ситуацію в країні. Судова гілка влади припинила існування. З приходом до влади Віктора Януковича це не перше і не останнє рейдерське захоплення», – висловив Радіо Свобода свою позицію щодо конфлікту Сергій Пашинський.
 
Експерт: хто при владі, до того і йдуть
 
Тим часом іноземний інвестор української кондитерської фабрики розповідає про свої проблеми іншим підприємцям. Акціонер «Дельта Кепітал» Роман Кацнельсон став випускати й поширювати за кордоном серед охочих інвестувати в Україну брошури про небезпеки, які там чигають і на їхній бізнес.
 
Коли голова Національної агенції з інвестицій та національних проектів Владислав Каськів приїздив до Нью-Йорка минулого року, то просив «Дельта Кепітал» не відлякувати інвесторів цими брошурами. Зі свого боку він пообіцяв, що український уряд зробить все для захисту інвесторів, розповів Радіо Свобода Роман Кацнельсон.
 
Ми попросили прокоментувати конфлікт довкола «Житомирських ласощів» адвоката Сидора Кізіна, який не бере в ньому участі, але знається на ситуації в Житомирі та на можливих фігурантах: 9 років тому він працював у юридичній компанії Андрія Портнова. Сидір Кізін називає втручання українських політиків у конфлікт ситуативним.
 
«Коло юристів, які займаються корпоративними спорами, відоме, і їм, зрештою, не важливо, на чиїй стороні виступати. Основне поле битви – суди, і саме в них треба шукати, «чиї вуха стирчать». Тут економічні інтереси сторін – головне. Політична ж підтримка – ситуативна. Хто при владі, до того і йдуть. Чи просто просять допомоги, а чи за гроші – цього вже не знаю», – підсумував адвокат.
 
Битва за кондитерську фабрику у Житомирі відображає загальні проблеми інвестиційного клімату в Україні, вважає експерт консалтингової компанії «Гардарика» Костянтин Матвієнко.
 
«Незалежно від того, хто має рацію у даному разі, є конфлікт, який по-різному вирішується в українських і закордонних судах. Знаючи, що є питання до справедливості української судової системи, бачимо, що цей випадок може викликати відтік закордонних інвестицій з України в умовах, коли їх і без того бракує українській економіці», – зауважує Матвієнко.
 
Власник «Житомирських ласощів» може знову змінитися
 
Зараз є надія, що закордонний інвестор зможе повернутися на українську кондитерську фабрику, очікує колишній голова Фонду державного майна України Валентина Семенюк-Самсоненко.
 
«Антирейдерський комітет віце-прем’єра Андрія Клюєва обов’язково розгляне це питання. Багато хто був проти відновлення комітету. Через те я упевнена, що невдовзі він називатиме персоналії, причетні до рейдерства, незалежно від їхньої політичної належності», – сказала Радіо Свобода колишній керівник Фонду державного майна.
 
Після відновлення антирейдерського комітету в Києві місцеві посадовці отримали від уряду доручення створити комітети протидії рейдерству на регіональному рівні. Такий комітет у Житомирі опікується передовсім долею місцевої кондитерської фабрики, повідомляє заступник голови Житомирської ОДА Віктор Куницький.
 
За його словами, про результати своєї роботи місцева комісія відзвітується перед урядом, і саме він ухвалюватиме рішення про подальшу долю фабрики.
 
Посадовець очікує, що місцева та урядова комісії з протидії рейдерству завершать аналіз ситуації на «Житомирських ласощах» і вирішать, як розв’язати цей конфлікт, упродовж 2012 року.
 
Між тим суди за право володіння кондитерською фабрикою «Житомирські ласощі» тривають – і в Україні, і в Швейцарії, де зареєстрована компанія-інвестор.

Євген Солонина, Софія Середа, Радіо Свобода
Автор: Євген Солонина, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info http://www.radiosvoboda.org/content/article/24461909.html
Місто | 25.01.2012 | Переглядів: 11254 | Житомир, Житомирские ласощи

Читайте також на цю тему:

Коментарів: 0