Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Станіслав Шумлянський

Циганське свято

Автор: Станіслав Шумлянський, 20.05.2009, 13:22:44
Автор Станіслав Шумлянський

Станіслав Шумлянський

все статьи автора

Вже другий день, проходячи по Московській навпроти ринку, помічаю дещо незвичне. Це незвичне – у циганах. Точніше – у циганках. По-перше, їх незвично багато. По-друге, вони не обшарпані й брудні, а в гарному й дуже яскравому одязі.

Дивлячись на них таких – зовсім не важко повірити, що вони - частина Індії. Маленька житомирська Індія.

«Невже це почалося якесь циганське – невідоме нікому крім них самих – свято?», - подумав я. А з цього питання виникло інше: а що ми, власне, знаємо про їхні свята, їхні звичаї – їх самих, які з нами зовсім поруч?

СамЕ це питання, переконаний, видасться вам дивним. Адже більшість у кращому разі пришвидшує крок, проходячи повз їхні настійливі «Давай погадаю» та «Ей маладой, спрасіть можна…» У гіршому – ви самі або хтось з ваших родичів має досвід такого гадання. Не думаю, що спогади лишилися добрі – про таке я ще не чув.
 
Сьогодні я усвідомив, що вони – одна з прикмет мого міста.

Так само, як Людина-слон – ніби він щойно вийшов з кадру відповідного фільму Девіда Лінча.

Як божевільна жінка з її «А Ира мне говорит…» на всю Михайлівську і яку називали «житомирським радіо» – щось її, до речі, вже кілька років не чути.

Як десятки інших людей, будівель, дворів і дерев, із яких складається моє житомирське життя. Які присутні в ньому неусвідомлено, а усвідомлення – банальніше нема куди – відбувається лише тоді, коли помічаєш відсутність якогось фрагментика. Старої будівлі. Величезного сухого дуба. Говіркої бабусі у газетному кіоску.

Отже, житомирські цигани, якими я останнім часом чомусь став цікавитися. Можливо, тому, що став часто проходити повз їхню територію. І (попри відсутність якогось надприродного страху перед ними, властивого житомирянам, і не лише нам) – завдяки мимовільному відчуттю якоїсь зібраності, настороженості. А значить – загостренню уваги  й фіксуванні їхньої кількості, їхнього одягу, їхніх облич.

…Скільки себе пам’ятаю, вони завжди були на тому самому місці – в районі «срібної кулі» - кіоску з колись касетами, а тепер дисками. Часом – на протилежному боці вулиці, там де ринок. Хтось колись казав, що в них в цьому районі квартира. Оце, власне, й усе, що я знаю про житомирських циган.

Мій досвід спілкування з ними складається з єдиного випадку, який трапився у підлітковому віці. Будучи у гарному настрої, на прохання циганки дав їй якусь монетку. Як виявилося тоді (і як я вже добре знаю зараз) – прохання «дати 10 копійок, дитині нема що їсти» - лише зачіпка аби привернути увагу, одна з багатьох у наборі їхніх простих, але перевірених вже, мабуть, століттями технік.

Після того була пропозиція погадати – як подяка за щедрість. Дзеркальце, тицьнуте в руки. Моє відчуття спійманості й спроби повернути його; крики про те, що в мене обов’язково відсохне рука – коли поклав його на асфальт і швидко пішов геть, - які лунали в спину.

Можливо, моє ставлення до циган не було б таким нейтрально-зацікавленим, якби мій досвід був не таким безневинним – скажете ви.

Можливо. Адже саме отакий повсякденний досвід визначає більшість наших «глобальних» поглядів – на інші країни, національності чи міста.

Скажімо, мій колишній декан вважав французів дрібними злодюжками – у нього в Парижі вкрали валізу. А мій друг став страшним антисемітом, провчившись з євреями у Соломоновому університеті.

Ще раз кажу – можливо. Але чим ці цигани гірші за телеворожок і біогеоінформаційних терапевтів, які живуть на деяких каналах? Власне, шахраїв в цьому світі багато – різних за професіями й національністю, але всезагальна ненависть чомусь найбільше супроводжує саме циган. Звісно, не можна сказати, щоб зовсім незаслужено. 

…Минаючи їх завтра, я навряд чи буду сповільнювати крок, і в оточенні їхнього гамору погоджуватися, щоб мені погадали. Але я звертатиму увагу на те, скільки їх сьогодні, в що вдягнені, із якими питаннями чіпляються до перехожих, як ті реагують.

І думатиму про те, що якщо одного дня їхній циганський вітер понесе їх невідомо куди, вулиця Московська, і сквер на розі Лятошинського, перетин вулиць Московської й Київської - мій вічний Житомир – втратить ще одну неповторну частинку себе.

 

Інші житомирські враження читайте у моєму блозі на «Молодому радіо».

Автор: Станіслав Шумлянський, редактор рубрики "Станіслав Шумлянський" на ЖЖ.info http://www.molode.com.ua/?q=blog/20
Станіслав Шумлянський | 20.05.2009 | Переглядів: 11191 | Житомир, житомирські враження, Шумлянський, Цигани
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.

Читайте також на цю тему:

Коментарів: 22
galapagos
1 Джордж (galapagos)   • 14:19:14, 20.05.2009 [Материал]

Вся эта кодла живет в Тетеревке, у них там анклав, "государство в государстве", на работу преспокойно ездят каждый день на маршрутке. Однажды разговорился с одной такой. А что, говорит? работа у нас такая...
Egor_Goodman
2 Egor_Goodman (Egor_Goodman)   • 14:22:32, 20.05.2009 [Материал]

полагаю что такая потеря только облагородит город.
п.с.
в целом по статье - приятный слог, симпатичные обороты речи. Но тема :(
3 булыжник   • 15:34:39, 20.05.2009 [Материал]

А где можно услышать "Хвилю української музики «Молоде радіо»"?
Makedonskii
5 Александр (Makedonskii)   • 17:11:42, 20.05.2009 [Материал]

вроде 102,2 )
Makedonskii
4 Александр (Makedonskii)   • 17:08:11, 20.05.2009 [Материал]

кстати, да. цыгане точно какие-то нарядные. сам обратил внимание. и не вчера, а с недельку назад. статейка классная, в отличии от викторсвободовской чернухи, жизнеутверждающая)).
Кстати, а где делось "радио с Михайловской"? Подозреваю самое плохое. А человек-слон, судя по кругу его общения, еще подросток. Но есть еще Дед Андрей со собака ) Он как раз - самое настояще Настоящее этого города.
Побольше таких статей бы. Раз в недельку
Korvin
6 Корвін (Korvin)   • 18:58:12, 20.05.2009 [Материал]

Ну, не всі цікавляться ісусами, сатаністами та Андрієм Малаховим.
Навіть складно сказати, чия орієнтація більш нетрадиційна, де хворобливіший інтерес...
7 ak   • 19:04:32, 20.05.2009 [Материал]

хорошо написано!!!! автору +++
Svoboda
8 Виктор (Svoboda)   • 19:28:25, 20.05.2009 [Материал]

Это кодло надо погрузить в грузовик и вывезти в родную Индию. И улица Московская чище станет, и Станислав Шумлянский свой замечательный талант направит куда нужно. По мне- что цыганский праздник, что собачья свадьба ... В Житомире каштаны цветут - красота!А цыганчгуки под ними процветают - не красота. Жаль,талант напрасно тратится.
9 булыжник   • 10:50:36, 21.05.2009 [Материал]

на №5: Не, Филипыч, нету там такого. И близко нету. И, похоже, ниХде нету (в Житомире, по крайней мере). "Мир-раш-ш... галлюцинация"... и здесь желание "казаться" превалирует над стремлением "быть" (нет, в дошкольном возрасте кто из нас не играл "в магазин"?... да и позже случалось всякое - "Зарница", к примеру... :)). Потому и тонет в аморфности темы очевидная приятность слога. Таланту следует находить реальное применение, ибо декаданс неконструктивен по определению.
Stas
10 Стас Шумлянський (Stas)   • 13:58:05, 21.05.2009 [Материал]

Мені приємно, що вам сподобалось. Це надихає на продовження :-).

Хвиля української музики "Молоде радіо" - онлайн-радіостанція, www.molode.com.ua.

А Людина-слон на вигляд ніяк не підліток - середніх років чоловік. Хоча хтозна, наскльіки в цьому випадку зовнішній вигляд відповідає справжньому віку.

Македонському: а що за дід Андрій і собака? Можна докладніше?
Дякую!

IBM
11 Сергей Палыч (IBM)   • 14:15:12, 21.05.2009 [Материал]

ну вы даете - незнать знаменитого дедушку Андрея
вот его фото http://foto.zhzh.info/photo/8-0-190 (на паспорт) smile
Stas
13 Стас Шумлянський (Stas)   • 14:36:03, 21.05.2009 [Материал]

А, я його справді знаю! Сиділи колись в "Картопляній хаті", він крізь скло всілякі штуки викобенював.
Українець
12 Саша (Українець)   • 14:27:59, 21.05.2009 [Материал]

Вони людей грабують серед білого дня. А автор "Циганське свято"? Шановний ви на сонечку не перегрілись? Благаю не пишіть більше таких убогих статей. Ви що прославляєте жебрацтво. Я не проти циган але нехай йдуть працюють. А шахрайство в нашій державі карається законом. Щоб була нормальна не гнила влада то б потурбувалась про цю не законну діяльність. А так чиновники далеко від циган не втекли, цигани на вулиці грабують чиновники в шкіряних кріслах...

№8+1

Stas
14 Стас Шумлянський (Stas)   • 14:40:21, 21.05.2009 [Материал]

На мій скромний погляд, якщо людина хлопає вухами, то шахрай їй трапиться обов"язково. Про що у статті, до речі, трохи є.

А з приводу прославлення... Не прославляю, і не засуджую - є дуже багато людей, які це роблять краще :-).

Я спостерігаю, і ділюся своїми спостереженнями.

Korvin
15 Корвін (Korvin)   • 15:32:30, 21.05.2009 [Материал]

Не звертайте уваги. Це активіст "Свободи". У них будь-яка тематика - політична.
1-10 11-16