ЖЖ інфо » Статті » Україна |
В умовах кризи перед компаніями постала гостра потреба змінювати організацію робочого процесу, застосовуючи інструменти цифровізації. Одним довелося робити це поспіхом, а інші виявилися готовими, оскільки вже давно поступово впроваджували нові технології в бізнес-стратегію. До другої групи увійшов і всеукраїнський каталог товарів і послуг Zakupka.com.
Основні зміни, які відбулися в робочому процесі компанії, стосувалися саме його організації. Насамперед це переведення співробітників на віддалену роботу та запровадження гнучкого графіка. На початкових етапах компанії довелося долати труднощі, проте загалом ці зміни сприяли прискореному розвитку та підвищенню ефективності роботи всього колективу.
За даними опитування Work.ua, близько 80% українців обирають віддалену роботу, проте керівництво Zakupka.com спершу не розглядало такий варіант співпраці. Зміни почалися з рішення співпрацювати з позаштатними копірайтерами для створення текстового контенту. Був варіант співпрацювати з біржами, але для підвищення якості текстів було вирішено працювати з авторами напряму.
На ринку копірайтингу пропозиція значно перевищує попит, тож компанії вдалося відібрати людей, чиї тексти задовольняли б усі вимоги ТЗ. Як результат, кількість текстів, які відправляються авторам на доопрацювання, знизилася в 3 рази.
Такий досвід підштовхнув до подальших змін, і наступними були контент-менеджери. Їхні обов’язки не передбачають спеціальних знань і потребують лише мінімального навчання, тому компанія організувала дистанційне навчання для контент-менеджерів і теж перевела їх з офісів. Далі настала черга й інших спеціалістів.
Найпершою перевагою віддаленої роботи стала економія коштів, адже заробітна плата — лише 60-70% витрат на утримання співробітника: інша частина припадає на оренду та облаштування робочого місця, електроенергію тощо. Виходить, що працівник із зарплатою 8 000 грн коштує компанії 11 000-12 000 грн щомісяця. З переходом на віддалену роботу витрати обмежилися тільки зарплатою та навчанням співробітників.
Наступна вигода — свобода вибору. Робота в офісі передбачає, що спеціаліст має жити в конкретному місті, але не завжди претенденти мають необхідний рівень компетентності. А працювати віддалено можна з будь-якого населеного пункту. Виходить, що географія пошуку працівників розширюється, і компанія може співпрацювати з людиною з високим рівнем знань і вмінь.
Ризиків небагато, але і їх можна позбутися, якщо застосувати відповідні інструменти. Основні проблеми:
Жодна з цих проблем не виключається перебуванням в офісі, тож треба шукати ефективні шляхи їх розв’язання, не забуваючи про людський фактор.
Zakupka.com запровадила гнучкий графік ще у 2017 році. Принцип такий:
Через такі зміни одразу виникли проблеми з обліком робочого часу, організацією роботи техпідтримки та самостійною організацією праці. Їх вдалося розв’язати шляхом розробки нової системи обліку годин у рамках CRM-системи, переведення робочої документації в «Google Диск» та розробки графіка роботи за змінами з урахуванням побажань кожного працівника техпідтримки.
Стосовно самоорганізації, то частина працівників не змогла впоратись із цим. Допомогли впоратися з ситуацією засоби нематеріального заохочення (тренінги з тайм-менеджменту, роз’яснювальні бесіди тощо).
Гнучкий графік можна застосовувати як для офісної, так і для віддаленої роботи. Саме так і робить компанія Zakupka.com.
Для компанії Zakupka.com переваги таких змін очевидні:
Серед недоліків:
Отже, гнучкий графік та віддалена робота потребували розв’язання поточних проблем, але їх запровадження дало змогу підвищити ефективність роботи, покращити процеси взаємодії, скоротити витрати та зробити компанію і колектив більш гнучкими та пристосованими до глобальних економічних змін.
Автор: Артем Кондратюк, редактор рубрики "Україна" на ЖЖ.info