Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Україна

Рынок труда в Украине. Итоги 2013

Автор: Ульяна Ходоровская, 01.02.2014, 14:43:20

Загальні тенденції:

  • Зміщення акцентів на оптимізацію витрат, розвиток напрямків роботи з персоналом, які приносять прибуток, — продажі й стратегічні напрямки компаній. Вакансії в інших секціях виникають найчастіше у зв’язку з точковою заміною співробітників.
  • Докризова політика щорічного тотального перегляду зарплати або індексацій у більшості компаній не проводиться. Зарплати підвищуються точково, найбільш цінним спеціалістам і в основному за рахунок економії. Або в окреслених державним регулюванням рамках, але, як правило, не більше 10%.
  • Тотальних скорочень на ринку нема, і поки не передбачається. З іншого боку, є перетікання ресурсів і оптимізація штату відповідно до актуальних потреб компанії, і, як наслідок, відчуття нестабільності у багатьох співробітників. За рахунок цього, а також за рахунок зростання окремих галузей на ринку праці, спостерігається невелика позитивна динаміка — на 20% більше вакансій у порівнянні з минулим роком.
  • У зв’язку з обмеженими можливостями для матеріальної мотивації, особливого значення набувають програми нематеріальної мотивації, де новим трендом стає можливість працювати за гнучким графіком або частково з дому. У виробництві основна роль належить нематеріальній мотивації в розширенні соціальної інфраструктури виробництва.
  • Попит на молодих спеціалістів присутній, але далеко не в усіх компаніях. Компанії зацікавлені в талановитих студентах, проте програми розвитку й гарантовану самореалізацію можуть запропонувати тільки великі, найчастіше виробничі компанії.
  • На ринку праці України затребувані програмісти, а також ті, хто вміє виробляти й продавати. Для таких спеціалістів пропонують найбільшу кількість вакансій, і серед них найнижчий рівень конкуренції.
  • Конкуренція на ринку праці України складала більше двох осіб на одне робоче місце. Найвища конкуренція — серед топ-менеджерів, молодих спеціалістів, юристів. Найнижча — серед IT-спеціалістів, страхових агентів, менеджерів з продажу.

Найбільшу кількість вакансій роботодавці розміщують у Києві, тут же спостерігається найвища конкуренція за робочі місця. Регіони-лідери за кількістю вакансій незмінні — Донецьк, Дніпропетровськ, Харків, Одеса, Львів, АР Крим.

Найбільш динамічно в 2013 році збільшувалась кількість вакансій для робочого персоналу, кваліфікованих співробітників виробничих компаній і молодих спеціалістів.

Найвищі зарплати в 2013 році пропонували топ-менеджерам, управлінцям у виробничій сфері й IT-спеціалістам.

Середні зарплатні побажання пошукачів у 2013 році знаходились на рівні 5-6 тис. грн. Найвищі середні зарплатні очікування — в топ-менеджерів, спеціалістів із видобутку сировини і професіоналів IT-сфери.

Більшість експертів згодні — тенденції 2014 року не будуть кардинально відрізнятися від трендів 2013 року. Прогнозують:

  • подальшу оптимізацію (перегляд бізнес-процесів і організаційної структури з метою збільшення ефективності),
  • стабільність, що передусім передбачає відсутність активного зростання штатів і зарплат з одного боку, але й відсутність скорочень з іншого,
  • орієнтацію на програми нематеріальної мотивації як спосіб компенсувати низький рівень зростання зарплат,
  • орієнтацію на роботу й підготовку молодих спеціалістів (особливо сильною буде тенденція у виробничій сфері й агросекторі).

У 2013 на Міжнародному кадровому порталі HeadHunter Україна було опубліковано 203112 вакансій і 586291 резюме.

Минулий рік склався досить непросто для ринку праці. Враховуючи політичні й економічні потрясіння, до кінця року спостерігалося зниження активності роботодавців. Проте навіть це не змінило тенденцію позитивної динаміки. Загалом зростання у порівнянні з 2012 роком склало 20% у сфері пропозицій про роботу й 25% — у притоці нових резюме.

Загальна тенденція ринку праці така, що при суттєво врізаних бюджетах компанії набирають співробітників найчастіше тільки для стратегічно важливих напрямків. Ринок праці зростає, але повільно. У переважній більшості випадків зростають напрямки, пов’язані з продажами або іншими функціями, що приносять прибуток компанії. У той же час підтримуючий персонал або back office підбирають, як правило, тільки точково, і найчастіше обмежуються замінами співробітника.

Анна Підгорна, директор з персоналу «Microsoft Україна»: «На сьогодні існує тренд скорочувати кількість персоналу, не занятого в продажах, або переводити його в аутсорсінг. Якщо в нас і з’являється кілька нових вакансій за рік, то всі вони в продажах».

Регіони

Загалом регіональна структура незмінна — з великим відривом лідирує Київ, до п’ятірки регіонів, найбільш популярних серед роботодавців і пошукачів, входять Донецьк, Дніпропетровськ, Харків, Одеса, АР Крим і єдине місто Західної України — Львів. На частку решти регіонів припадає не більше 14% вакансій. У 2013 році можна помітити тенденцію до зниження домінування Києва. Частка столиці у порівнянні з 2012 роком знизилась на 13% і складає всього 45%.

Дещо відрізняється від столичного і регіональний запит на спеціалістів. Як і в Києві, тут потрібні спеціалісти з продажів і програмісти, але в той же час в областях значно більший акцент на виробничих спеціалістах і робочому персоналі.

Досвід роботи

У розподілі вакансій і резюме за досвідом роботи спостерігається традиційна диспропорція. У той час як роботодавці зацікавлені найчастіше в спеціалістах з досвідом роботи 1-3 роки, роботу найчастіше шукають ті, в кого солідний досвід роботи, — від 6 років і більше.

Тенденція до зниження вимог до досвіду роботи спостерігається вже кілька років. Головною причиною є прагнення до оптимізації витрат — у менш досвідченого спеціаліста нижчі побажання до зарплати.

Також важливо вказати на помітну частку вакансій для молодих спеціалістів. Найчастіше йдеться про вакансії в сфері продажів. Але останнім часом почало з’являтися все більше вакансій, що передбачають участь у програмах стажування й навчання.

Також у зв’язку з оптимізацією витрат роботодавці починають більше уваги звертати на підбір талановитої молоді, пошук талановитих випускників. Багато, по суті, стараються вирощувати лідерів всередині компанії, а не шукати їх «ззовні». Особливо актуально це для тих сфер, де є розвиток, де висока потреба в притоці нових сил.

Оксана Ковальчук, HR-директор «Хаятт Рідженсі Київ»: «У нас є спеціальна програма на міжнародному рівні — називається Corporate lidership training. До нас їздять зі швейцарської школи, відбирають молодих людей. Навіть якщо потім людина кудись і поїде, вона наша на корпоративному рівні. На місцевому рівні ми теж робимо так — ми відбираємо, ставимо новачка вже як management training program, він проходить у нас рік чи 9 місяців — потім уже на middle-менеджмент. Загалом є така тенденція в готельному бізнесі».

Виробничі компанії мають свою, особливу позицію щодо питань роботи з молодими спеціалістами. Специфіка ринку така, що на зміну попередньому поколінню виробничих управлінців — начальників цехів, технологів, інженерів — повинне прийти нове покоління. Додаткове ускладнення — небажання молодих людей освоювати виробничі й агротехнічні спеціальності, явний перекіс на користь офісних професій.

При цьому є проблема відсутності спеціалістів середнього віку потрібної кваліфікації. Специфіка полягає в тому, що більшість обладнання на сьогодні модернізовано або в процесі модернізації, а отже, спеціаліст повинен легко навчатися працювати по-новому, часто ще й англійською мовою з використанням комп’ютерних технологій, що робить проблему зміни поколінь ще більш гострою. Таким чином, виробничі компанії просто вимушені шукати майбутніх спеціалістів серед студентів, пропонуючи різноманітні навчальні програми. При цьому у виробничих напрямках такі програми пропонують практично всі роботодавці, незважаючи на те, що інколи подібні проекти потребують чимало фінансових і людських ресурсів. Проте практично всі кажуть про виправданість такого підходу.

Наталя Хвостова, директор з персоналу і соцполітики «Кернел»: «У нас досить активно ведеться робота з молодими спеціалістами за кількома напрямками. Є програма «Кернел-шанс» — ми беремо на випробувальний термін 6 місяців випускників абсолютно різних напрямків, назначаємо наставників, даємо конкретні задачі, супроводжуємо весь період проходження цього терміну. Найкращі лишаються в компанії. Щодо агробізнесу — це наша аграрна школа «Розумна ферма», куди ми беремо випускників аграрних ВНЗ».

Особливим, дуже важливим напрямком, який може задати тренд ринку, є не просто робота з випускниками, а співпраця з ВНЗ ще на етапі підготовки спеціалістів.

Євген Бондаренко , заступник директора з управління персоналом «ДТЕК»: « На сьогодні з 5-ма технічними ВНЗ у нас підписані рамкові угоди, де прописані конкретні види взаємодії. З 4-го курсу ми відбираємо «Групу ДТЕК», яка останні 1,5 роки навчається за спеціальною програмою, розробленою технічними експертами компанії спільно з професорами ВНЗ. І за цей час усі студенти бувають практично на всіх видах виробництва, бачать усю компанію, проходять такі ж тренінги, як наші співробітники. Інший проект, який ми робимо в рамках СКМ — з 2011 року ми працюємо над змінами двох професійних і освітніх стандартів».

Оксана Семенюк, HR-директор «Крафт Фудз Україна»: «У нас працюють програми стажування тривалістю у рік. Найчастіше в маркетингу, торговому маркетингу або збуті. Всі вони розраховані на те, що стажер буде не просто мати доступ до процесів і бачити роботу відділу, але стане частиною всього цього. Стажування розраховане на повноцінний робочий день. Але наші стажери отримують реальний робочий досвід, знання і справедливу заробітну платню. Крім цього, вони отримують можливість працювати в нашій компанії після закінчення стажування. І в нас багато таких новачків».

Оксана Марина, директор із персоналу «Інтерпайп»: «Компанія "Інтерпайп" активно співпрацює з навчальними закладами України. Найбільш широкомасштабними проектами можна назвати спільну роботу з дніпропетровською Національною металургійною академією, дніпропетровським Національним гірничим університетом, в результаті якої частиною нашої команди в 2012-2013 році стали випускники цих навчальних закладів, а також технікумів і середніх навчальних закладів Дніпропетровської області».

Ксенія Прожогіна, HR-директор «Миронівський хлібопродукт» : «Для агросектора робота з молодими спеціалістами стає з кожним роком все більш і більш актуальним напрямком. На всіх наших підприємствам кожного року росте запит саме на молодих спеціалістів, практикантів — цей шлях розвитку для нас найбільш ефективний».

Тип занятості й графік роботи

У 2013 році найбільше шансів знайти роботу було в тих, кого цікавило постійне робоче місце й повний робочий день. Проте вже протягом кількох років в Україні спостерігаються відголоски світової тенденції до спрощення правил роботи.

Так, наприклад, у порівнянні з 2012 роком кількість вакансій, що передбачають тимчасову або проектну зайнятість, збільшилась на 3%.

Точно так роботодавці почали більше пропонувати роботу, що передбачає більш гнучку організацію робочого часу. Кількість вакансій, котрі передбачають роботу на повний робочий день, у порівнянні з 2012 роком знизилась на 5%.

Відзначимо, що тенденція більш гнучко підходити до умов роботи з’явилася у рамках нового тренду — підвищеної уваги до нематеріальної мотивації. В умовах обмеженого бюджету фактори нематеріальної мотивації набувають особливого значення.

Особливим, умовно новим трендом у сфері нематеріальної мотивації є програми балансу між життям і роботою та, відповідно, питання гнучкого графіку.

Анна Підгорна, директор із персоналу Microsoft Україна: «Один із важливих для нас аспектів — баланс між життям і роботою. Щороку ми проводимо низку ініціатив, щоб дати можливість нашим співробітникам реалізувати свій потенціал як на роботі, так і в інших сферах свого життя. Ми прагнемо до того, щоб люди проводили більше часу з клієнтами, а в офіс приходили для взаємодії. Адже, використовуючи наші хмарні технології, працювати можна з будь-якого місця. Віддалена робота дозволяє зекономити час для роботи в полях, а також рішення якихось домашніх питань. Головне для нас — не кількість відпрацьованих за робочим столом годин, а якість результатів».

Проте така гнучкість не завжди можлива для всіх напрямків бізнесу, та й не завжди до неї готові керівники й самі співробітники. Адже для ефективної організації процесу роботи з дому необхідні сумісні зусилля як роботодавця, так і підлеглого.

Тетяна Сніжко, HR-директор «Санофі в Україні й Білорусі» : «Для нашого бізнесу це не зовсім актуально. До чого ми прийшли — ми робимо гнучкий графік приходу на роботу й відходу з роботи, а також обідню перерву. В нас є постійна необхідність зустрічей, робочих груп, нарад протягом дня, плюс робота з дистрибуторами, з клієнтами, підрядниками. Залученість і крос-функціональна співпраця між департаментами потребує присутності представників департаментів в одному місці й в один час».

2013 рік став роком відносно спокійної позитивної динаміки. Всупереч традиціям весняного і осіннього зростання на ринку праці, найбільш активним періодом 2013 року стало літо. Саме три літні місяці були найбільш піковими моментами зростання кількості вакансій відносно до початку року. У той же час для резюме картина стандартна — весняні й осінні сплески й літнє затишшя. До кінця року й пошукачі, й роботодавці почали розміщувати стільки ж оголошень, скільки й в січні 2013. Така тенденція обумовлена непростими економічними, а потім і політичними обставинами в країні.

Повільне зростання ринку праці підтверджують і більшість експертів. За даними опитування Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна, проведеного серед директорів з персоналу й власників бізнесу, більшість компаній у 2013 могли дозволити собі лише точкове розширення за стратегічними напрямками.

Усього лише п’ята частина українських компаній (18%) провели розширення бізнесу по всіх напрямках, ще чверть (25%) обмежилась розширенням тільки стратегічних напрямків. Решті довелося обмежитися точковим набором персоналу, замінюючи співробітників, які звільнилися (23%), або залучаючи всього одного-двох нових працівників (22%). У 6% підприємств були вимушені скорочувати штат, в 4% зміни взагалі не відбувались, а ось справлятися за рахунок виключно внутрішніх кандидатів виходить тільки в 2% компаній.

Розширення по всіх напрямках спостерігалося тільки в деяких галузях ринку праці, зокрема в інформаційних технологіях, агросекторі, рідше у виробництві.

У порівнянні з 2012 роком в 2013 роботодавці стали більш активно шукати молодих спеціалістів, робочий персонал, кваліфікований персонал на виробництво, працівників у сферу будівництва.

Дещо менше, ніж у 2012 році, шукали персонал для страхових компаній, юристів, бухгалтерів і фінансистів, банківських працівників. Проте значного спаду попиту не спостерігалося в жодній зі сфер. Відзначимо, що зменшення попиту на ці спеціальності спостерігалось і в 2012 році. За винятком сфери страхування, де, на відміну від 2013 року, спостерігалося значне зростання (62%). Незмінними також залишились і деякі з лідерів по зростанню попиту, в першу чергу йдеться про виробничу сферу й вакансії для початківців.

Затребуваність кваліфікованих спеціалістів на виробництво, в тому числі в агрохолдинги, — один із нових, але, швидше за все, довгострокових трендів ринку праці в Україні.

Таким чином, в результаті виходить незначна позитивна динаміка.

Дійсно, експерти підтверджують, що масових скорочень на ринку зараз нема, і не передбачається. Але й особливого зростання очікувати не доводиться. Проте бізнес орієнтований на виживання й збереження стабільності, постійно переглядаючи, оптимізуючи свою структуру, скорочуючи зарплати. Визначаються ключові напрямки, а отже, й ключові кадри, — відповідно розподіляються витрати й зусилля. Наприклад, у банках скорочують напрямки споживчого кредитування або закривають неприбуткові відділення. Тому тенденцію швидше слід назвати «оптимізацією бізнесу», ніж тотальним скороченням.

Олексій Юрченко, Генеральний директор HR-консалтингової компанії Hudson в регіоні Центральної і Східної Європи : «З того, що ми сьогодні спостерігаємо, є дві основні тенденції. По-перше, масових скорочень зараз практично ніхто не проводить, панічного настрою і масових звільнень зараз нема. Поодинокі випадки оптимізації й підвищення ефективності є у всіх. По-друге, сильних і результативних спеціалістів у будь-якому випадку цінують і залишають. А якщо компанія прощається зі співробітником, який не досягає поставлених задач, — це здоровий процес, який не має нічого спільного зі скороченнями».

Олексій Залеський, HR-директор, KM Core: «Ринок праці більш-менш стабілізувався, можна спостерігати, що багато сфер починають підніматись і розвиватись, наприклад, у деяких виробничих компаніях і компаніях, що займаються аграрною промисловістю, можемо спостерігати збільшення зарплат, тому, швидше за все, там скорочення не передбачається. Що стосується IT-сфери, ситуація стабільна, є проекти, є попит на наших програмістів і розробників, рівень зарплат залишається одним із найвищих на ринку праці України».

Динаміка резюме в 2013 році в усіх проф. сферах спостерігалася позитивна. Найбільш активно розміщували інформацію про себе молоді спеціалісти, юристи, професіонали в галузі видобутку сировини.

Значно менше нових резюме було отримано від управлінців, маркетологів і консультантів. Однією з причин такої тенденції можна назвати максимальну наповненість бази Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна спеціалістами цих напрямків.

Структура за галузями

Структура попиту й пропозиції на ринку праці за проф. спеціалізаціями протягом багатьох років лишається практично незмінною. У 2013 виросла частка лідерів у сфері інформаційних технологій з 16% в 2012 році до 24% в 2013, в сфері продажів з 18% до 23%. Також в незмінному змаганні проф. сфер-лідерів «Продажі» й «Інформаційні технології» в 2013 році першість за кількістю вакансій отримали програмісти й системні адміністратори.

Відзначимо також збільшення частки вакансій для виробничих спеціалістів з 4% в 2012 році до 6% в 2013 році. Загалом такий розподіл закономірний. Для багатьох компаній у непростих економічних умовах основні стратегічні завдання звелися до необхідності виробити й продати, інші функції розширяються точково й тільки в міру необхідності. За прогнозами експертів, такі тенденції будуть спостерігатись і в 2014 році.

Ольга Цапро, HR-директор, Корпорація «Артеріум» : «У певних сферах ми активно набираємо персонал. Це стосується підрозділів, які займаються дослідженнями й розробками. Необхідно продавати й виробляти більше продуктів, тобто це природне, органічне зростання. Розширення виробництва також вимагає набору персоналу на технічні спеціальності. Ну а якщо ми говоримо про некомерційну частину нашої організації, то там ми не розширяємося, нових співробітників не набираємо. Швидше рухаємося в бік якісного заміщення. Ми звертаємо увагу на навчання, робимо відбір і заміщаємо співробітників, залишаючись у тій самій кількості персоналу, робимо точкові заміни, покращуючи якість персоналу».

Пошукові запити роботодавців і пошукачів

Рейтинг запитів роботодавців

Роботодавці найчастіше шукають кандидатів на посаду менеджерів з продажів. Найбільш популярними пошуковими запитами в роботодавців України є менеджер з продажу (2,6% від загальної кількості запитів), менеджер з персоналу (1,2%), юрист (0,8%), головний бухгалтер і бухгалтер (0,7%), секретар (0,6%). Сумарно частка спеціалістів із продажів у рейтингу запитів — більше 40% (враховуючи всі можливі формулювання назви цієї професії).

Рейтинг запитів пошукачів

Найбільш популярними пошуковими запитами в пошукачів України є бухгалтер (2,2% від загальної кількості запитів), юрист (2,1%) і водій (1,6%). Трійка лідерів незмінна з 2012 року.

Конкуренція на ринку праці. Активність пошукачів

Затребуваність спеціалістів і рівень конкуренції на ринку праці визначають з допомогою показника hh.Індекс – співвідношення кількості резюме до кількості вакансій. Таким чином, можна визначити, скільки пошукачів претендує на одну пропозицію про роботу.

Загальний hh.Індекс в 2013 році — 2,6 (на одну вакансію претендує більше 2-х пошукачів). Це дещо вище, ніж в 2012 році, коли hh.Індекс складав 2,2. Але загалом протягом року динаміка hh.Індексу була стабільною. У зв’язку з літньою активністю роботодавців спостерігалося деяке зниження конкуренції в літній період і підвищення до осені. Також можна відмітити пікові значення в грудні, пов’язані з низькою активністю роботодавців у цьому місяці.

Найвища конкуренція серед пошукачів спостерігається в Києві. Тут на одне робоче місце претендує більше трьох пошукачів. Загалом, чим менше в регіоні вакансій, тим менше там шукають роботу.

Традиційно найвища конкуренція на ринку спостерігається серед керівників, юристів, фінансистів і бухгалтерів, студентів і спеціалістів із закупок. П’ятірка тих проф. сфер, де пошукачеві буде непросто знайти роботу, практично не змінилася у порівнянні з попереднім роком. Новачком тут можна назвати тільки проф. сферу «Закупки».

Найбільш затребувані на ринку праці спеціалісти з продажів, медичні представники, страхові агенти і, звісно, IT-спеціалісти. Також низький hh.Індекс у сфері «Маркетинг, реклама, PR». Тут варто відзначити, що в цій сфері більшість вакансій також пропонують роботу в напрямку продажів, а не класичного маркетингу. Перелік найбільш затребуваних спеціалістів не змінився у порівнянні з 2012 роком.

Активність пошукачів

У 2013 році на одну вакансію в середньому відгукувалось 7-8 пошукачів. Найбільш активно пошукачі цікавились роботою наприкінці зими — на початку весни й після літніх канікул. У грудні активність дещо знизилась — відбивається як сезонність, так і політична ситуація в країні.

Найбільш активні при пошуку роботи — юристи й керівники (у середньому 23-25 відгуків на одну вакансію), також активно шукають роботу фінансисти й бухгалтери, спеціалісти в сфері управління персоналом. Найменш зацікавлені пошукачі — IT-спеціалісти, медичні працівники, представники наукової сфери.

Зарплати і зарплатна політика

За даними дослідження Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна, в 2013 році зарплатна політика більшості компаній зводилась до утримування існуючого рівня компенсацій. Підвищення зарплат змогли дозволити собі дуже небагато компаній.

Очевидно, що скорочення в бізнесі не могли не торкнулися рівня зарплат. Якщо до кризи щорічний перегляд зарплат або їх індексація були майже нормою в більшості компаній, то зараз багато роботодавців зафіксували зарплати і проводять політику тотальної економії.

Так, характерна для багатьох компаній у докризовий період тотальна індексація зарплат пройшла тільки в чверті компаній, у той час як більшість (40%) зосередили уваги на тих, хто приносить прибуток, — цінних спеціалістах або співробітниках, які показують високі результати.

Тетяна Плюсніна, директор департаменту персоналу «Райффайзен Банк Аваль»: «Системне, заплановане підвищення зарплати ми не робимо вже третій рік. Підходимо дуже «фокусно» («хот спотс» — гарячі зони) і спрямовуємо кошти туди, де нам справді потрібно втримати спеціаліста: ризики, ІТ, і в інших вузько спеціалізованих напрямках. Тобто бюджет цільовий, розподіляється за рішенням правління, ресурсами управляємо дуже суворо».

Серед тих, хто все ж таки буде піднімати зарплати, підвищення очікуються не більше ніж на 10%. Багато експертів стверджує, що їх компанія не досягне й цього рівня.

Нерінга Жигайте-Холмс, директор відділу персоналу «Джапан Тобакко Інтернешнл Україна»: «У минулому році зарплати виросли на рівні 8-10%. Я думаю, що ми лишимось на такому ж рівні. Якщо заглядати в майбутнє, то найбільш імовірно, що зростання зарплат стане менш різким, ніж воно було в Україні до цього часу. Наш стратегічний підхід полягає в стабільному, але нерізкому підвищенні зарплати».

Загалом підвищення зарплати ключовим, цінним спеціалістам — загальна тенденція ринку, незалежно від сфери роботи компанії. Тим не менше, у виробництві загалом і в найбільш перспективних його галузях зокрема є своя специфіка. Наприклад, деякі компанії зобов’язані індексувати зарплату співробітникам.

Зарплатні побажання пошукачів

Зарплатні побажання пошукачів у 2013 році знаходились на рівні 5-6 тис. грн., що на 15-20% вище середніх зарплатних пропозицій (така ситуація є нормою на ринку праці). Найвищі зарплатні побажання озвучували управлінці й ТОП-менеджери. Високі зарплатні побажання також у тих, хто працює в сфері видобутку сировини й інформаційних технологій. Найбільш скромні вимоги в молодих спеціалістів, адміністративного персоналу, наукових співробітників, працівників сфери краси й спорту.

ТОП-10 зарплат 2013 року в ТОП-10 проф. сферах

На українському ринку праці традиційно заведено не вказувати рівень зарплати. Кількість вакансій, де опублікований розмір компенсацій, — найнижчий серед країн СНД. У 2013 році із зазначенням пропонованого рівня зарплат опубліковано 23% вакансій.

Серед лінійних спеціалістів найвищі зарплати пропонують у сфері інформаційних технологій. Як і в 2012 році, роботодавці декларують досить високий рівень доходу для продажників, спеціалістів по роботі з клієнтами і торгових представників. Але в цьому випадку зберігається тенденція, коли заробіток складається із великої відсоткової або преміальної складової і дуже невеликої фіксованої ставки. При цьому із року в рік спостерігається тенденція до зниження цієї частини компенсації.

За підсумками року до ТОП-100 найбільш високооплачуваних спеціалістів потрапили управлінці (найчастіше генеральні, комерційні й фінансові директори), виробничі спеціалісти вищої ланки: головні інженери, технологи, керівники виробництва, керівники будівельних проектів — і програмісти. Окремо варто відзначити, що якщо до ТОП-100 зарплатних пропозицій потрапляли вакансії вищої ланки більшості спеціальностей, то зазвичай для програмістів рівень вакансій в ТОП-100 — середня керівна позиція або позиція провідного спеціаліста. Позицій ТОП-рівня в IT-сфері вкрай мало, і зарплати майже завжди там не вказані.

ТОП-10 найвищих зарплат у 10 найбільш динамічних і затребуваних проф. сферах виглядає таким чином.

ТОП-10 найвищих зарплат у ТОП-10 проф. сферах

Тенденції в ключових проф. сферах

Інформаційні технології, Інтернет

У 2013 році більшість вакансій пропонували програмістам і розробникам. Проте частка вакансій для них знизилась майже на 10% у порівнянні з минулим роком за рахунок активного зростання кількості вакансій для тих, хто працює з Інтернет-технологіями, займається оптимізацією сайтів і контентом.

Затребуваність IT-спеціалістів — одна з найвищих на ринку праці. Як і у всіх галузях ринку, до грудня незначно збільшилася конкуренція між пошукачами, проте конкурс залишається все ж у межах співвідношення один пошукач на одну вакансію.

Активність IT-спеціалістів — одна з найнижчих серед усіх пошукачів, у середньому тільки 4 відгуки на одну вакансію (третє місце з кінця в рейтингу активності).

ТОП-10 зарплат для програмістів у 2013 році виглядає так.

Продажі

У 2013 році більшість вакансій була для тих, хто готовий займатися прямими продажами, безпосереднім залученням і роботою з клієнтами. Дещо знизилась кількість вакансій у сфері управління продажами, але виросла кількість пропозицій для тих, в кого є досвід роботи в роздрібній або гуртовій торгівлі.

Спеціалісти у сфері продажів — високо затребуваний персонал. У непростих ринкових умовах при зниженні купівельної спроможності вміння продавати стає ключовим для виживання компанії. Найбільша конкуренція спостерігалась наприкінці й на початку року, також варто відзначити традиційну літню сезонність, коли компанії були активні, а пошукачі відпочивали.

Активність пошукачів також знаходиться в рамках сезонних закономірностей — бачимо і літнє зниження активності, й осінньо-зимове підвищення (за винятком грудня, але цей місяць — виняток на всьому ринку праці).

У топ-10 зарплат для спеціалістів із продажів увійшли вакансії для управлінців і менеджерів у цій сфері. Також у вакансіях для таких спеціальностей частіше, ніж для інших, зазначають рамки зарплати або публікують інформацію про компенсацію із формулюванням, наприклад, «від 1 тис. грн.», адже майже всі вакансії передбачають перемінну частку заробітку.

Виробництво

У виробничій сфері більше за все вакансій пропонували у галузі машинобудування, металургії, автопромисловості. Серед професійних груп найбільш затребувані інженери й технологи.

Виробничі спеціалісти входять до ТОП-10 найбільш затребуваних на ринку праці. Протягом року затребуваність була дуже нерівномірною. Починаючи з двох пошукачів на три вакансії, і закінчуючи рекордною для цієї сфери ситуацією — чотири претенденти на одну вакансію.

Найвищою активність пошукачів була в середині літа і в жовтні-листопаді. До грудня цей показник зменшився.

До топ-10 зарплат за підсумками року в цій сфері увійшли вакансії для керівників виробничих підприємств і головних інженерів/технологів.

Вищий менеджмент

Серед управлінців найбільше шансів знайти роботу в 2013 році було в тих, хто вміє розвивати й спрямовувати продажі. Потрібні також були спеціалісти, які мають досвід управління у виробничій сфері. У решті напрямків частка вакансій суттєво менша.

Топ-менеджмент — проф. сфера з найвищою конкуренцією серед пошукачів за підсумками 2013 року. У порівнянні з 2012 роком hh.Індекс у цій сфері виріс на два пункти й складає більше 6 пошукачів на одне місце (в 2012 — 4 пошукачі на одну вакансію).

Очевидно, що високий рівень конкуренції примушує пошукачів бути більш активними. У цій проф. сфері активність пошукачів — одна з найвищих.

Проте в цій проф. сфері закономірно пропонують і найвищі зарплати. Рейтинг зарплат для топ-менеджерів виглядає таким чином.

Початок кар’єри, студенти

Для тих, хто тільки починає будувати свою кар’єру, найбільше можливостей буде в сфері інформаційних технологій, а також в маркетингу й продажах.

Для того щоб успішно почати кар’єру, спочатку необхідно пройти конкурсний відбір на бажану вакансію, що при конкуренції 5 пошукачів на одне робоче місце може бути досить складним завданням. Найпростіше знайти першу роботу було на початку року, наприкінці 2013 р. рівень конкуренції суттєво виріс.

Молоді спеціалісти і студенти — одні з найбільш активних пошукачів: у середньому за місяць на одну вакансію припадає близько 7 відгуків.

ТОП-10 вакансій для молодих спеціалістів виглядає таким чином.

Дані були отримані в результаті аналізу бази даних вакансій і резюме Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна в грудні 2013 року.

Автор: Ульяна Ходоровская, редактор рубрики "Україна" на ЖЖ.info


Україна | 01.02.2014 | Переглядів: 3115

Коментарів: 0