Живой Журнал
ЖЖ Инфо » Мой блог » Юрко » 2011 » Октябрь » 2
Юрко Бійці УПА, євреї - гідно билися за незалежність України. Ми - це пам'ятаємо

Юрко


Оценка: 2.9/5 Голосов: 16

Бійці УПА, євреї - гідно билися за незалежність України. Ми - це пам'ятаємо

02 Октября 2011, 17:39:14 3495 2.9 33

Бійці УПА, євреї - гідно билися за незалежність України. Ми - це пам'ятаємо
Сьогодні багато сіоністських організацій намагаються нав'язати суспільству заскорузлі більшовицькі пропагандистські штампи про вурдалаків-націоналістів, які нібито були вірними холуями нацистських окупантів. Проте, ці мантри наскрізь брехливої пропагандистської машини, яка мала на меті виправдати більшовицький геноцид українського народу, - просто не мають нічого спільного із реальними подіями.

Перші більш-менш рішучі кроки української офіційної влади на шляху до визнання Української Повстанської Армії викликали очікуваний спротив у представників лівих та проросійських політичних сил. Підконтрольні їм ЗМІ здійняли справжній інформаційний бум публікацій, головні тези яких повторювали традиційний для совпропу набір із "колабораціонізму і братовбивства". 

Неочікуваною виявилася реакція окремих єврейських організацій, що теж висловили своє обурення з приводу процесу реабілітації УПА. Неочікуваною хоча б тому, що не логічною, адже серед тих, хто в лавах повстанців проливав кров за волю України — сотні євреїв. 

Про них, забутих, незнаних, а тепер ще й ганьблених своїми співплемінниками наша стаття. 

Сам факт, що з українським підпіллям співпрацювало багато євреїв, а деякі з них навіть боролися поруч із українцями із зброєю в руках відкидає звинувачення в антисемітизмі ОУН. Для багатьох з них ця організація була тією політичною силою, що могла забезпечити нормальне існування єврейської національної меншини в майбутній українській державі. 

Ця теза, напевно, здивує багатьох читачів, що звикли до радянських стереотипів про антисемітизм як невід'ємну рису ідеології українського націоналізму. 

Для її спростування не вдаватимемося до глибоких історичних досліджень ідейно-програмових засад ОУН, наведемо лише кілька цитат. Одна з них — із праці Миколи Сціборського 1930 року "Український націоналізм і жидівство" (етнонім "жид" стосовно до євреїв вживався в Західній Україні до 1939 року, не маючи жодного образливого чи негативного відтінку). 

Формулюючи завдання української влади у відновленій державі, він зокрема вказує: "Обов'язком державної влади буде витворити для жидівства такі умови, при яких би воно, заховуючи свої органічні расові, культурні, релігійні властовости, одночасно втягалося б як рівноправний чинник у коло загальних суспільно-державних інтересів та позитивної творчості". 

Зважаючи на посаду автора в структурі ОУН (політичний, а згодом організаційний референт Проводу Українських Націоналістів, один із головних її ідеологів) та появу статті в офіціозі ОУН "Розбудова нації", оголошене твердження можна вважати офіційною позицією організації. 

Ця позиція залишилася, по суті, незмінною і протягом наступних років, незважаючи на вируючий довкола у міжвоєнній Польщі, нацистській Німеччині чи навіть післявоєнному СРСР антисемітизм. Загальновідомі постанови ІІІ Надзвичайного збору ОУН з 1943 року гарантували права на власну культуру, мову, релігію всім національним меншинам. 

Провідний ідеолог українського визвольного руху Йосип Позичанюк у 1944 році в ході внутрішньоорганізаційної дискусії про політичний зміст боротьби зазначав: "У програмі не мусить бути ніякого антисемітизму і будь-якого фобства. В програмі мусить бути визнано права нацменшостей і навіть підкреслено пільги тим, хто співдіятиме й офіруватиме [жертвуватиме – ВВ] в боротьбі за Українську Державу". 

В одній із програмних робіт іншого публіциста підпілля Ярослава Старуха за 1947 рік читаємо наступне: "Нам взагалі, чужа і ненависна всяка національна нетерпимість, всяка нетолєрація, всякий груповий та національний егоїзм, шовінізм, погромництво та інші подібні прояви…". 

Отже, такою була теорія українських націоналістів, але чи узгоджувалася вона із їх практикою? 

Найпопулярнішим у звинуваченнях була і для деяких дослідників залишається участь оунівців в організованих німцями антиєврейських акціях. Члени ОУН, на їх думку, були чи не головними виконавцями і реалізаторами німецької політики Голокосту.
Проте, як свідчить спроба звинувачення бійців "Нахтігаллю" у розстрілах польської та єврейської інтелігенції у 1941 році, ці закиди мають яскраво виражений політичний характер і, як показали найновіші дослідження науковців, не відповідають дійсності. 

Є свідчення про ставлення оунівців, що за дорученням організації служили в українській поліції, до спроб німців залучити їх до антиєврейських акцій. 

Богдан Казанівський, активний діяч ОУН цього часу, наводить у своїх спогадах цікавий епізод. До крайового провідника ОУН Івана Климова-"Легенди" звернувся один із заступників комісара української поліції за порадою, яким має бути їхнє ставлення до німецьких протиєврейських акцій.

"Ми не маємо жодного інтересу в тому – почав Климів, - щоб нищити жидів, бо після жидів прийде на чергу українське населення. Ми заопікувалися кількома жидами-старшинами з УГА, лікарями й іншими фахівцями, які хотіли ділити долю з нашим рухом у підпіллі. Вони радо погодилися працювати для ОУН, але їх небагато. Даю доручення, що у протижидівській акції не сміє взяти участь ні один член ОУН". 

Очевидно, деякі читачі поставляться з упередженням до цього свідчення, як спроби пост-фактум виправдати позицію ОУН її активним членом. Проте німецькі документи, авторів яких годі звинувачувати в симпатіях до українських націоналістів, наводять навіть цікавішу інформацію — факти допомоги євреям з боку ОУН. 

У донесенні від 30 березня 1942 року начальник поліції безпеки і СД повідомляв, що "Сьогодні точно встановлено, що рух Бандери забезпечує фальшивими документами не тільки своїх членів, а й також євреїв". Очевидно, саме така діяльність українських націоналістів стала приводом для німецьких звинувачень, поширених у тисячах листівок, що "ОУН є знаряддям жидівського большевизму". 

Є досить багато підтверджень тому, що українські націоналісти надавали допомогу та притулок переслідуваним євреям. 

Історик Лев Шанковський наводить свідчення ізраїльського журналіста Лева Геймана, про те, що в Ізраїлі жило 52 євреї, які стверджували, що їх врятували українські повстанці. Цікаво, що серед рятівників була й дружина Головного командира УПА Наталія Шухевич, що протягом 1942-1943 років переховувала семилітню єврейську дівчинку Ірину Райсінберг. 

Роман Шухевич знав про це, більше того, він допоміг виробити їй фальшиві документи на ім'я Ірини Рижко. Згодом, коли Наталія була заарештована німцями, дівчинку переховали у монастирському сиротинці в Куликові. Таким чином вона пережила німецьку окупацію. 

Захист євреїв членами українського визвольного руху був не поодиноким явищем. Зелік Бройлерман згадує про врятування його та ще п'ятдесяти євреїв повстанцями під командою Романа Поліщука. 

Багато євреїв мешкали у лісах, цілими таборами, які існували під охороною УПА. До прикладу на Волині їх організував шеф господарського сектору УПА-Північ, відомий волинський кооператор Василь Мороз-"Зубатий". Згідно з єврейськими джерелами, такі табори існували біля Ратного, біля Порицька, в Криничках, у лісах коло Тучина. 

Євреї не просто користалися наданим їм прихистком з боку українських повстанців, але й активно включалися у їхню боротьбу. Багато із них ставали лікарями в повстанській армії. Прізвища більшості цих людей досі залишаються невідомими, у свідченнях минулого вони залишилися під наданими їм повстанцями бойовими псевдонімами. 

Отже, в повстанських матеріалах знаходимо згадки про лікарів "Білого", "Варма", "Грифеля", "Богдана", "Коваля", "Чорного", "Кума". Лише окремі з них відомі за прізвищами, зокрема Самуель Нойман, який працював під псевдонімом "Максимович", Антін Кольман –"Вугляр", Варм Шай–"Сокіл" (інше псевдо "Скрипаль"), Абрагам Штерцер. 

Про значну кількість єврейських лікарів в УПА писали навіть радянські партизани. У радіограмі командування рівненського партизанського з'єднання зазначалося: "У даний час [мова йде про жовтень 1943 року – В.В] серед націоналістів багато євреїв, особливо лікарів". 

По-різному склалася доля цих лікарів, окремі з них, як до прикладу згадувані Абрагам Штерцер, відійшли від підпілля зі зміною окупації і відходом німців. Деякі, як Самуель Нойман-"Максимович" та "Кум", продовжили боротьбу у лавах повстанців до смерті. 

Останній з них був справді легендарною фігурою в УПА, тому дозволимо собі навести ширшу характеристику, яка належить перу підполковника УПА Степан Фрасуляка-"Хмеля".
"Доктор "Кум" — знана фігура в УПА. Його знали тисячі повстанців. Доктор "Кум" по національности жид, до нас був щиро прив'язаний, і хоч Організація дозволила йому по приході большевиків відійти на легальщину [вийти з підпілля — ВВ], він волів ділити долю і недолю з нами дальше, а в потребі чесно згинути. Який хрустальний характер. Я мав нагоду з ним часто стрічатися і говорити. Доктор "Кум" був оптимістом, вірив у нашу перемогу. Одного разу, вже за большевицької дійсності, я з ним стрінувся в Марині, та запитав, чому він не відійшов на легальщину. Він мені так відповів: "Знаєте пане поручнику, що мене заболіла та відомість, що ви мене хочете збутися. Я належу до категорії тих людей, що добре довго пам'ятають. Під час німецької окупації Організація виратувала мене від смерти, то чому я маю бути їй невдячний і не помагати повстанцям будувати Україну? Я вірю, що себе не посоромлю, а вам можу не раз стати в пригоді". 

Доктор "Кум" дотримав свого слова. 26 січня 1946 року він загинув у бою з НКВД, охороняючи шпиталь із пораненими повстанцями. Заслуги "Кума" належно оцінило керівництво українського визвольного руху – згідно з наказом Головного Військового Штабу УПА, йому присуджено Срібний хрест за заслуги. Таким чином, він став єдиним євреєм, відзначеним такою високою нагородою збройного підпілля. 

Участь євреїв в УПА не обмежувалася медичною службою. Один із них, Лейба Йосиповича Домбровский–"Валерій", працював у структурах пропаганди підпілля. 

Як свідчить доповідна записка начальника управління контррозвідки "Смерш" 1-го українського фронту генерал-майора Осетрова секретарю ЦК КП (б)У Микиті Хрущову, Домбровський в 1943 році став працівником політичного відділу УПА. Він був автором звернень від імені ОУН до вірмен, узбеків, таджиків і навіть написав окрему роботу "Як московський царизм підкорював народи". 

Спроби продовжити спільну українсько-єврейську співпрацю не завершилися і після Другої світової війни. Нещодавно у Галузевому державному архіві Служби безпеки України віднайдено листівку "Євреї – громадяни України!" 

Це поки що єдиний відомий документ ОУН, адресований спеціально представникам цієї національності. Він написаний у березні 1950 року, тобто в час, коли український та єврейський народи знову на повну силу відчули на собі силу тоталітарної машини. Адже це період остаточного придушення збройного руху ОУН та УПА, масових репресій та депортацій. 

З іншого боку, це час розкручування комуністичною пропагандою антиєврейської кампанії, яка називалася "боротьбою проти "безрідного космополітизму"". Отже, знову, як уже неодноразово в своїй історії, українці і євреї отримали спільного ворога. 

Можливо, згадувана листівка була лише початком ширшої кампанії на зближення двох націй у спільному опозиційному русі. 

Автор листівки вітає євреїв із здобуттям врешті держави Ізраїль, що стала результатом революційної визвольної боротьби єврейського народу. Українці теж мають право повстати за свою незалежність. 

"І так, як єврейські революціонери стали зі зброєю в руках на захист людських прав єврейського народу і ті права вибороли, так і ми, українські революціонери-бандерівці, стали на шлях національно-визвольної боротьби". 

Як і багато інших такого роду звернень, листівка закінчується цілим рядом закликів. Тут, поруч із традиційними "Смерть Сталіну і його вислужникам! Смерть московсько-большевицьким імперіалістам!", знаходимо й таке: "Хай живе держава Ізраїль і дружба між єврейським та українським народами! Хай живе Українська Самостійна Соборна Держава! Слава керівникам Українського Революційного Руху С. Бандері і генералові Т. Чупринці!" 

Проте українцям та євреям не вдалося тоді широко розгорнути своєї співпраці. Вже незабаром після написання цієї листівки каральним військам вдалося досягнути перелому у боротьбі з повстанцями, і протягом кількох наступних років придушити діяльність українського підпілля. 

Натомість співпрацю вдалося налагодити українським та єврейським політв'язням у таборах. Її символом можна назвати Герша Келлера, єврея, колишнього вояка УПА, який став одним із керівників найбільшого табірного повстання у Кенгірі в 1954 році, де більшість повсталих становили українці. 

Так само успішною стала співпраця українських та єврейських дисидентів, що об'єдналися в боротьбі проти тоталітарного режиму в 1960-1980-ті роки. 

В історії українців та євреїв є багато сторінок, які нас розділяють — ми не повинні їх оминати. Проте ніхто не має права перекручувати та спотворювати у власних політичних інтересах ті з них, котрі показують приклади співпраці між нашими народами, приклади, що можуть сприяти подальшому розвиткові приязних стосунків між ними. 

Администрация сайта zhzh.info может не разделять точку зрения авторов опубликованных материалов и ответственность за них не несет.


Блоги на эту тему:
Комментариев: 33
leshik_zt
1 Алексей (leshik_zt)   • 17:59:00, 02 Октября 2011 [Материал]

Бійці УПА, євреї - гідно билися за незалежність України.
Ну получили вы независимость и что дальше? Пустота? Ваша независимость стала такой, что теперь от вас ничего не зависит...
ПривидзГаю
4 Український патріот (ПривидзГаю)   • 18:29:02, 02 Октября 2011 [Материал]

Є така приказка: "Тільки окупант, може принижувати незалежність!"
leshik_zt
9 Алексей (leshik_zt)   • 19:10:22, 02 Октября 2011 [Материал]

"Прыказка" придумана свидомыми, дабы повысить свою значимость. Когда ва посмотрите на себя? Когда вы причину в своих бедах и неудачах начнете искать в себе? Легче всего списать всё на окупантов...
SteamRoller
11 Михаил (SteamRoller)   • 19:21:05, 02 Октября 2011 [Материал]

>>Є така приказка: "Тільки окупант, може принижувати незалежність!"

О да, незалежность и так сама себя унизила, дальше некуда.
leshik_zt
2 Алексей (leshik_zt)   • 18:06:21, 02 Октября 2011 [Материал]

А не зависит от вас по тому, что без дяди с нагайкой за спиной вы ничего не можете по причине своей лени и тупости...
ПривидзГаю
3 Український патріот (ПривидзГаю)   • 18:28:26, 02 Октября 2011 [Материал]

))) Лобова атака - не проходить, так?
leshik_zt
6 Алексей (leshik_zt)   • 18:43:19, 02 Октября 2011 [Материал]

У вас навязчивая идея про "лобовую атаку". Вас никто не атакует.
ПривидзГаю
8 Український патріот (ПривидзГаю)   • 18:55:05, 02 Октября 2011 [Материал]

Прочитаєте це http://zhzh.info/blog/2011-09-15-2394 і зрозумієте.
leshik_zt
10 Алексей (leshik_zt)   • 19:12:53, 02 Октября 2011 [Материал]

Ой, господи, ссылка на УНИАН. Дык это у них (и у вас) работа такая в интернете, искать виновных, см. пост № 9.
SteamRoller
5 Михаил (SteamRoller)   • 18:35:55, 02 Октября 2011 [Материал]

http://demotivation.me/cljz7zgd4vi7pic.html
ПривидзГаю
7 Український патріот (ПривидзГаю)   • 18:54:20, 02 Октября 2011 [Материал]

Міхаіл, Ви теж сьогодні провокатор? Щось на Вас не схоже це.
Юрко
12 Юрій Градовський (Юрко)   • 20:06:10, 02 Октября 2011 [Материал]

Це всі аргументи на сьогодні.)))) Я так думаю...
Юрко
13 Юрій Градовський (Юрко)   • 20:19:01, 02 Октября 2011 [Материал]

"Доктор "Кум" — знана фігура в УПА. Його знали тисячі повстанців. Доктор "Кум" по національности жид, до нас був щиро прив'язаний, і хоч Організація дозволила йому по приході большевиків відійти на легальщину [вийти з підпілля — ВВ], він волів ділити долю і недолю з нами дальше, а в потребі чесно згинути. Який хрустальний характер. Я мав нагоду з ним часто стрічатися і говорити. Доктор "Кум" був оптимістом, вірив у нашу перемогу. Одного разу, вже за большевицької дійсності, я з ним стрінувся в Марині, та запитав, чому він не відійшов на легальщину. Він мені так відповів: "Знаєте пане поручнику, що мене заболіла та відомість, що ви мене хочете збутися. Я належу до категорії тих людей, що добре довго пам'ятають. Під час німецької окупації Організація виратувала мене від смерти, то чому я маю бути їй невдячний і не помагати повстанцям будувати Україну? Я вірю, що себе не посоромлю, а вам можу не раз стати в пригоді".

Доктор "Кум" дотримав свого слова. 26 січня 1946 року він загинув у бою з НКВД, охороняючи шпиталь із пораненими повстанцями. Заслуги "Кума" належно оцінило керівництво українського визвольного руху – згідно з наказом Головного Військового Штабу УПА, йому присуджено Срібний хрест за заслуги. Таким чином, він став єдиним євреєм, відзначеним такою високою нагородою збройного підпілля.
Юрко
14 Юрій Градовський (Юрко)   • 20:21:17, 02 Октября 2011 [Материал]

"І так, як єврейські революціонери стали зі зброєю в руках на захист людських прав єврейського народу і ті права вибороли, так і ми, українські революціонери-бандерівці, стали на шлях національно-визвольної боротьби".

Як і багато інших такого роду звернень, листівка закінчується цілим рядом закликів. Тут, поруч із традиційними "Смерть Сталіну і його вислужникам! Смерть московсько-большевицьким імперіалістам!", знаходимо й таке: "Хай живе держава Ізраїль і дружба між єврейським та українським народами! Хай живе Українська Самостійна Соборна Держава! Слава керівникам Українського Революційного Руху С. Бандері і генералові Т. Чупринці!"
KAPJICOH
15 Andrey (KAPJICOH)   • 21:17:17, 02 Октября 2011 [Материал]

Вау.. Даже "евреи" написали, а не "жиды" как это принято у истинных борцов с оккупантами. :)
Юрко
16 Юрій Градовський (Юрко)   • 21:40:15, 02 Октября 2011 [Материал]

Так, американцю, написано в автора.
wowa
17 житомирянин (wowa)   • 22:05:10, 02 Октября 2011 [Материал]

Мдя , я так думаю, что после знаменитой пламенной речи Бендеры во Львове летом 41го и последующих после этого погромов ни один здравомыслящий еврей не пошел бы на сторону укр.националистов . Если такое и было , то могу себе представить эти отношения меж бойцами в отряде ...
ПривидзГаю
18 Український патріот (ПривидзГаю)   • 22:21:00, 02 Октября 2011 [Материал]

Бендери - це місто у Молдові!
wowa
19 житомирянин (wowa)   • 22:31:23, 02 Октября 2011 [Материал]

Простите , обшибся БАндера . Но смысл от этого не меняется . Евреи , которым удалось уцелеть в основном переходили на сторону партизан и в основном в еврейские партизанские отряды .
Одного вот понять до сих пор не могу : с кем воевало УПА ? С РККА ?... То есть и с партизанскими отрядами , которые организовывались силами РККА . А значит евреи в УПА воевали против своего же народа .... Возможно и такое , я не спорю , у войны много лиц и порой неожиданных и не поддающихся логике .
ПривидзГаю
20 Український патріот (ПривидзГаю)   • 22:36:35, 02 Октября 2011 [Материал]

http://www.istpravda.com.ua/articles/2011/06/8/41955/

"Попри складні і неоднозначні українсько-єврейські стосунки, фактом залишається співпраця чималої кількості євреїв та Української повстанської армії. Є також досить багато підтверджень тому, що українські націоналісти надавали допомогу та притулок переслідуваним євреям.
Так, у донесенні від 30 березня 1942 року начальник поліції безпеки і СД повідомляв: «Сьогодні точно встановлено, що рух Бандери забезпечує фальшивими документами не тільки своїх членів, а й також євреїв». Історик Лев Шанковський наводить свідчення ізраїльського журналіста Лева Геймана про те, що в Ізраїлі жило 52 євреї, які стверджували, що їх врятували українські повстанці. Цікаво, що серед рятівників була й дружина Головного командира УПА Наталія Шухевич, яка протягом 1942-1943 років переховувала семилітню єврейську дівчинку Ірину Райсінберг. Роман Шухевич знав про це, більше того, він допоміг виробити їй фальшиві документи на ім'я Ірини Рижко.
Зелік Бройлерман згадує про врятування його та ще п'ятдесяти євреїв повстанцями під командою Романа Поліщука. Багато євреїв мешкали у лісах, цілими таборами, які існували під охороною УПА. Наприклад, на Волині їх організував шеф господарського сектора УПА-Північ, відомий волинський кооператор Василь Мороз-»Зубатий». Згідно з єврейськими джерелами, такі табори існували біля Ратного, Порицька та інших місцях.
Більшість євреїв у повстанських загонах були лікарями. У радіограмі командування рівненського партизанського з'єднання зазначалося: «У даний час (мова йде про жовтень 1943 року - авт.) серед націоналістів багато євреїв, особливо лікарів».
В СБУ зберігається вирок лікарю Варм Шая Давидовичу (псевдо «Скрипаль»), якого військовий трибунал НКВС у Луцьку засудив до 20 років ув'язнення за участь в УПА. Його звинуватили в тому, що «им было вылечено и возвращено в строй до двухсот бандитов».
Після відходу німців багато євреїв відійшло від українського підпілля. Але окремі з них залишились, продовживши боротьбу до самої смерті. Таким був легендарний лікар Самуель Норман (псевдо «Кум»), який 26 січня 1946 року загинув у бою з НКВС, охороняючи шпиталь із пораненими повстанцями. Він став єдиним євреєм, якому було присуджено високу нагороду УПА «Срібний хрест за заслуги»."
wowa
21 житомирянин (wowa)   • 22:52:38, 02 Октября 2011 [Материал]

Понятно , понятно ... пускай и были там евреи ( где их только не было )
Но одно мне так и не понятно осталось : так с кем же воевало УПА на захваченной немцами территории ? С поляками .... факт ..., а ещё с кем ? С НКВД ? ... Так это после 44го года . С немцами ? ... Так немцы не зафиксировали особых боевых действий с УПА .... Так чё ж они с оружием в руках по лесам делали ?
Юрко
22 Юрій Градовський (Юрко)   • 23:00:06, 02 Октября 2011 [Материал]

УПА, про яку Ви говорите, була створена фактично в кінці 1942-го. Воювала зі всима окупантами: червоними ордами, гітлерівцями, шуцманами.
wowa
23 житомирянин (wowa)   • 23:05:55, 02 Октября 2011 [Материал]

Ага , значит организовано аж в 42 м году . А вот из числа кого были организованы первые отряды УПА ? Не из числа ли Нахтигаля ?
Да и сколько евреев осталось в живых до 42го года на оккупированной Украине если всех, кого могли достать расстреляли ещё до конца 41го года ?
Юрко
24 Юрій Градовський (Юрко)   • 23:08:18, 02 Октября 2011 [Материал]

Як бачите, не всіх.
wowa
25 житомирянин (wowa)   • 23:38:37, 02 Октября 2011 [Материал]

Я вижу только эту статью. Я думаю не надо объяснять , как пишутся подобные статьи .... очень легко , особенно , когда никто ничего точно сказать уже не может по истечению времени .
Скажу за себя , брат моего деда был партизаном и погиб от рук полицаев . Его сдал его же сосед , который после войны убежал в Россию , после того, как дед в 44ом его по Барановке с ТТ искал ... не нашел тогда ..., а потом остыл ...
Юрко
26 Юрій Градовський (Юрко)   • 23:58:32, 02 Октября 2011 [Материал]

Ви не зазаначили, яким саме партизаном був брат Вашого діда.
wowa
27 житомирянин (wowa)   • 00:10:51, 03 Октября 2011 [Материал]

Не из УПА , так это точно . Ну и , как Вы понимаете в партизаны его не жажда наживы и грабежа подтолкнула .
Я бы уточнил подробнее , но к сожалению спросить уже не у кого . Отец дядьку своего не видел ... даже фотки его не осталось .
Юрко
29 Юрій Градовський (Юрко)   • 00:15:27, 03 Октября 2011 [Материал]

А де він партизанив?
wowa
30 житомирянин (wowa)   • 00:22:38, 03 Октября 2011 [Материал]

У Вас с логикой нормально . Написал же , что в районе Барановки ...
Юрко
32 Юрій Градовський (Юрко)   • 11:14:23, 03 Октября 2011 [Материал]

Які там діяли партизанські з'єднання, загони? Хто командував?
Lisa111
31 Роман (Lisa111)   • 00:37:02, 03 Октября 2011 [Материал]

Пардон, но буквально час назад вы писали, что УПа был создан в конце 1941-го. Годик туда-сюда...Семки есть?
Юрко
33 Юрій Градовський (Юрко)   • 11:16:21, 03 Октября 2011 [Материал]

Ви говорите про іншу УПА - УПА "Поліська Січ", яка була фактично створена 21 серпня 1941 року. Початок створення - 20 червня 1940 р.
иноходец
28 ИНОХОДЕЦ (иноходец)   • 00:10:53, 03 Октября 2011 [Материал]

На 18: Нет, это ты с Юрком


Объявления:

Читайте ЖЖ.инфо