Всім добрий день.
Так склалось, що сьогодні на борту капітан Я, який веде рентген-опис знімків пацієнтів з СOVID 19. Заздалегідь прошу утриматись від коментарів, що ніякої загрози здоров'ю не існує, а навпаки тримати здоровий глузд. Знімки, які я буду опубліковувати, взяті з архіву моєї праці. ПІП пацієнтів з метою дотримання конфінденційної інформації, не розпоширюватимуться.
Правила госпіталізації і виписки пацієнтів.
При поступленні пацієнта в стаціонар з підозрою на COVID, проводиться:
- Рентгенографія ОГК.
- Експрес-тест.
- ІФА-тест.
- ПЛР-тест.
- ЗАК (загальний аналіз крові).
Якщо експрес-тест позитивний, а рентгенограма легень показує норму, проводиться КТ ОГК, що показує зміни в легенях - пневмонія по інтерстиційному типу. Якщо КТ ОГК норма, тест вважається "хибно-позитивним".
Рентгенологічно через кілька днів після проведення КТ появляються поліморфні вогнищеві тіні або інфільтрація легеневого малюнку. Характерна локалізація для них - латеральні відділи та прикореневі ділянки легеневих полів. У випадку рентген-негативної динаміки інфільтрація легеневої тканини поширюється по інтенсивності і площі. На фоні лікування проводиться регулярна динаміка і контроль рівня оксигенації легень. В нормі 94-100 %. Якщо показник нижчий, проводиться додаткова оксигенація легень через кисневу маску або ШВЛ, в залежності від критичності стану пацієнта.
Лікування проходить тижнями, місяцями.
Виписка пацієнта допускається у випадку відсутності рентген-ознак, 1 негативний ПЛР, та нормалізації показників крові і рівня оксигенації легень. Або у випадку позитивної рентген-динаміки, ПЛР-тест негативний, з подальшим лікуванням на дому і рентген-контроль через місяць.
"Плюси" Експрес-тесту:
- Показує антитіла на перенесений збудник вірусу IgG IgM.
- Доступний в ціні.
- Результат аналізу в 1-ий день проведення тесту.
"Мінуси" Експрес-тесту:
- Дає позитивний результат на 5-7 день захворювання з моменту зараження, а значить якщо провести його раніше, в перший день симптомів, результат може бути хибно-негативним.
- Не є основним показником видужання людини, оскільки антитіла до даного вірусу в крові зберігаються до 6 місяців.
"Плюси" ПЛР-тесту:
- Показує ген РНК-, ДНК-вірусу в 1 день зараження.
- Є точним в діагностиці.
- Може бути критерієм видужання людини, оскільки цей тест показує наявність/відсутність самого вірусу в організмі людини.
"Мінуси" ПЛР-тесту:
- Дороговартісний.
- Очікування результату 3 дні.
Окреме питання по рентгенограмі ОГК хочу розглянути на прикладі із практики.
Пацієнт поступає на приймальне відділення із скаргами на температуру 38°, головокружіння, запаморочення, кашель. 2 дні лікувався парацетамолом. Полегшення не було. Проведено рентгенографію ОГК - наявні застійні зміни в легенях, дилятація серця, штучний водій ритму. Перикардит на УЗД серця - виключається.
Стан хворого погіршується - падає рівень кисню, підвищується температура, знизується рівень пульсу, наростає задишка. Проводиться контрольна рентгенографія. Застійні зміни в легенях. У мене виникає в думках підозра за інтерстиційну пневмонію, яку не бачить рентген. Через кілька днів різко стан хворого погіршився - рівень кисню із 94 впав до 80. Виражена задишка, нестача кисню біль в грудній клітці. Підключений до ШВЛ. Контрольна рентгенографія - двобічна полісегментарна пневмонія. ТЕЛА (ТромбоЕмболія Легеневої Артерії)??? Показники аналізу крові станом в день проведення рентгенографії 1 і 2 в нормі. Експрес-тест "плюс".
Як бачите, я не виключаю і другий варіант погіршення стану пацієнта. Тому, щоб процентно писати тільки одне рентген-заключення на користь пневмонії можливо вірусної етіології, потрібні вагомі дані - л/б діагностика, тести, клініка, контроль рівня кисню, рентген. Якщо вони показують імовірність наявності інших захворювань, не виключаю диф.ряд.
Наслідки перенесеної COVID-пневмонії.
В залежності від тяжкості перебігу, тривалості захворювання легені набувають "чистого" вигляду, а іноді лишаються фіброзні зміни - шрам на легенях, який не лікується і утруднює якість життя. Якщо до цього людина могла займатись бігом, повноцінно виконувати важку фізичну нагрузку, то в даному випадку це провокує задишку, оскільки ділянки уражених легень заміщені сполучною тканиною, і вони повноцінно не виконують функцію дихання, а посилено заставляють працювати робочі зони легень - людина дихає часто і швидше.
Часто стикаюсь з дискусією на тему МАСКИ.
Зустрічаються ось такі питання:
- Навіщо носити маску, якщо вона не захистить від тієї людини, яка не користується маскою, і він може бути загрозою вашого здоров'я❓
- Маска з тканини - це ілюзія захисту, і якийсь новий тренд моди ❓
- "Хірургічна маска, спека, я задихаюсь."
- Чи здорово її носити в спеку❓
- Як користуватись маскою в межах скупчення людей та лікарні, людям які мають серцеві і хронічні легеневі проблеми❓
- "Я ні разу не носив маску і я здоровий! Це брехня, перевірив на собі! "❓
- "Мені ця тема надоїла, давайте поговоримо про інші болячки, їх статистику, про яку замовчують!"❓
Почну з анекдоту.
Супермаркет. Черга до каси. Стоїть чоловік, а ззаді в черзі жінка без маски. Підштовхує його, і торопить чергу. Чоловік каже:
"Жінко, тримайте дистанцію , ви без маски!"
У відповідь: "Не переживайте, я здорова!"
Чоловік відповідає: "Але я хворий!"
Обгрунтовую свої відповіді на поставлені питання.
✔️Перше питання.
Шлях передачі: повітряно-крапельний - при чханні, кашлі, спілкуванні.
Ризик передачі інфекції, %:
Також передається через предмети побуту - контактно-побутовий. Клініка при такій передачі захворювання починається як харчове отруєння. Температура, діарея, нудота, блювота. Кашлю в більшості випадків немає. Проводиться рентгенографія ОГК - вогнищево-зливні тіні в латеральних та нижніх легеневих полях.
Ми не миємо руки, вживаємо термічно необроблені продукти харчування... Або купуємо готову продукцію в людини, яка не користується маскою і рукавичками, і може бути якщо не хворим на COVID, то носієм COVID.
Різниця між ними, пояснюю:
Хворий Covid - має яскраво виражену клініку захворювання;
Носій Covid - безсимптомний перебіг захворювання, при наявності антитіл до даного вірусу в крові.
✔️Друге питання.
Маска з тканини плюс дистанція, все таки підвищує шанси на захист більше ніж дистанція без масок!
✔️ Третє питання.
Коли на вулиці +30-35°,так, маску носити не здорово. Погіршується вентиляція легень, виникає киснева недостача. Тому одягати її рекомендується тільки в межах скупчення людей. Пам'ятайте, термін дії хірургічної маски - 3 години! Далі потрібно міняти!
Ви не лікар, не продавець, не касир! Не працюєте щоденно із скупченням людей, а значить немає потреби в цілодобовому перебуванні ЗІЗ (Засоби Індивідуального Захисту)! Люди, які працюють у цій сфері і мають проблеми із здоров'ям , повинні подбати про це - тимчасово перевестись на іншу роботу, або користуватись такою маскою, через яку дихати легше, ніж респіраторні маски, користуватись захисними щитками, забезпечити своє робоче місце безпечною дистанцією.
Маска повинна закривати і рот і ніс, адже краплі попадають через носоглотку і проходять нижче...
✔️ Четверте питання.
Повторюсь, не у всіх COVID проходить з симптомами, деякі не здогадуються про те що були носіями!
Для того щоб перевіритись, можна зробити ІФА-тест. Як і експрес-тест так і ІФА, виявляє рівень антитіл, проте, мають вищу чутливість та специфічність ніж експрес-тест, що є перевагою в достовірності результатів.
Метод ІФА-тестування визначає імуноглобуліни двох типів: M і G. Якщо виявляється M, то це говорить про гострий процес захворювання, якщо G — то людина перехворіла або інфікувалася вірусом і виробилися антитіла до цього захворювання.
Пояснюю на прикладі про ПЛР, ІФА, Експрес.
«Якщо так порівнювати, то, наприклад, я підозрюю пневмонію і я слухаю трубкою пацієнта, вона в мене є під рукою, – це експрес-тест. Я хочу мати більш достовірний результат, я роблю рентген – це ІФА-аналіз. Якщо я хочу мати ще більш достовірний результат, то я використовую комп’ютерну томографію – це, припустимо, ПЛР-тест».
Наголошуємо: ПЛР залишається єдиним видом дослідження, який дає підстави для встановлення діагнозу «COVID-19».
Що таке вірулентність вірусу?
Одноразовий нетривалий контакт з одним хворим або переносником навряд призведе до вашого зараження. Чому? Тому, що є така штука — вірулентність.
Вірулентність — це мінімальна кількість збудників, що має потрапити у ваш організм, щоб викликати захворювання у відношенні 1 до цієї кількості . Чим вища вірулентність, тим більша імовірність заразитись, тим важчий перебіг захворювання.
Я стикаюсь з цим часто на своїй роботі, де на одного працівника припадають десятки хворих коронавірусом. Ось чому так важливо дотримуватись кількості пацієнтів, дистанції, засобів захисту та навантаження на організм працівника в межах доступного для життя і здоров'я рівня безпеки. На жаль, більшість людей цього не розуміють, і ми стикаємось з масою негативу. Тому жертвами медицини уже стають ті, хто рятує вам життя, лікує ваше здоров'я. І як результат бере на себе ризик на захворювання COVID.
✔️ Наступне питання.
Хочу поговорити про "мінуси і плюси" карантинного обмеження. Люди, які мають інші захворювання не пов'язані з COVID, госпіталізація в лікарню проводиться у випадку планової операції, невідкладної допомоги. Інші захворювання, які потребують медикаментозного лікування, проводяться на дому. Справа в тому, що в лікарні є велика імовірність підчепити вірус, адже не у всіх хворих експрес-тест показує "плюс" при наявності захворювання. Тому вважаю, що люди які мають ряд супутніх захворювань, лікування основного захворювання на дому більш безпечне ніж в умовах стаціонару. Мінус в тому, що виникає необхідність в повноцінній діагностиці, а не онлайн-консультація по телефону.
Але пам'ятаймо, що не лікарі винні в даній епідемії та організації карантину! Ми часто залишаємось крайніми в ситуації, адже ми тісно спілкуємось з пацієнтами!
34. #ЖиттяПісляCOVID.
Всім добрий день. У зв'язку з вимушеною ситуацією група була зобов'язана тимчасово припинити...
Опубликовано Лікар-рентгенолог Гогільчин Х.І. Четверг, 20 августа 2020 г.
-Врач-рентгенолог знает сколько сдерут с пациента за месяц пребывания больного в стационаре?
И это при том, что Степанов заверяет украинцев о бесплатном лечении от COVID-19.
zhzh токсичен.....