Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто, Україна

Анатомия житомирской квартплаты

Автор: Антон Бездетко, 01.02.2011, 15:53:11
Квартплата відрізняється від оплати за тепло і водозабезпечення порівняно більшою питомою вагою заробітної плати працівників жеків - близько 70 відсотків у структурі її собівартості.

Оплата праці керівників, спеціалістів і робітників жеків, як і всюди, складається із основної - окладів і додаткової - премій.

Поняття "премія" у колишні часи  асоціювалося із прибутками. Саме з прибутків і виплачувався цей стимул до кращої праці, де умовами одержання премій були додаткові, вищі, ніж передбачені в посадових інструкціях, параметри трудової діяльності. І це було нормально.

Жеки працюють збитково. Минулого року, як переконують фахівці міськвиконкому, ніхто з їх працівників, за нібито одним одноразовим винятком, премій не  одержував. Однак їхній обсяг був урахований у... новозатверджених тарифах з квартплати.

Винуватити немає кого. Одна з причин полягає у продовженні укладання жеками договорів з трудових відносин за системою радянської пори, тоді як у питаннях власності житлового фонду відбулися радикальні зміни. Ця причина залишається поза увагою загалу споживачів, а посвідчених жеківців вона цілком влаштовує.

Як нас без нас "одружують"

Отож, спробуємо розібратися, яким чином преміальні нарахування потрапляють у кошторис собівартості житлових  послуг. Виявляється, досить просто. У жеку укладають колективний договір між власником житлового фонду, яким чомусь вважається жек, і профспілковою організацією цього ж жеку та приймають його на загальних зборах свого колективу.

У період, коли квартири городян, справді, перебували в комунальній власності, цей порядок формування колдоговору був цілком зрозумілим. Сьогодні практично увесь житловий  фонд міста приватизований його мешканцями. Але вони, як істинні власники житла, залишаються поза процедурою укладання договору щодо діяльності жеку, оскільки, як це не дивно звучить, увесь будинок загалом, хоча й приватизованих квартир, досі є... комунальною власністю.

Більш правдоподібно стосовно нинішніх реалій виглядає ситуація, у разі створення об'єд­нання співвласників багатоквартирних будинків - ОСББ. У такому випадку суб'єктом відносин із надання-одержання послуг, як власник житла, виступає саме ОСББ. Хоча, за великим рахунком, справжніми власниками житла в обох випадках - і жеку, і ОСББ - є ніхто інший, як мешканці, у котрих на руках - відповідні державні акти власності їхніх помешкань.

Положення про преміювання працівників жеку розробляє сам жек, і воно йде додатком до колективного договору. І колективний договір, і положення про преміювання реєструються у міськвиконкомі. Міськвиконком є останньою інстанцією, що може вносити зміни до положення про преміювання. Після реєстрації у міськвиконкомі колективний договір і положення про преміювання, як додаток до цього договору, набирають юридичну силу. Обласна інспекція з контролю за цінами тоді вже неспроможна хоч як вплинути на розмір тарифу з надання житлових послуг у цій, основній, частині його собівартості - фонду оплати праці працівників жеку.

Оскільки жек сам розробляє умови преміювання своїх працівників щодо надання житлових послуг, то не дивно, що ці умови часто нагадують копіювання прямих службових обов'язків.

Наприклад, згідно з положенням про преміювання одного із міських жеків, слюсарю-сантехніку належить премія у розмірі до 60% окладу за... утримання обладнання у технічно справному стані і своєчасне виконання заявок мешканців. Двірнику може бути виплачена премія в обсязі до 65% окладу за... утримання закріпленої за ним території у задовільному стані. Електрик одержить премію за технічно справне обладнання і своєчасне... зняття показників електролічильників (?!)

Обов'язковою умовою преміювання начальника, спеціалістів і службовців жеку в розмірі половини окладу є виконання на 100% плану профілактичного ремонту житлового фонду.

Ще 15% премії начальнику жеку належить у разі неперевищення планової собівартості робіт і послуг у розрахунку на 1 кв.м житлового фонду.

Хоча б яке зменшення боргу мешканців за отримані послуги порівняно із попереднім періодом забезпечує керівнику жеку премію в сумі 10% окладу.

У наведеному прикладі сумарно можлива премія начальнику жеку - 75% окладу, плюс розміри можливого преміювання інших працівників, що включені у вартість тарифу з житлових послуг, погодьмося, справляють на нього далеко не копійчаний вплив з огляду на те, що близько 70% квартплати йде на оплату праці персоналу жеку.

Хто стимулює старшого будинку і яка зарплата в жеку?

Вважається, що із затвердженням нових тарифів на квартплату з початку нинішнього року саме поняття "квартплата" стало застарілим, оскільки усі ми платитимемо тільки за ті послуги, котрі були надані.

Кількість і якість послуг відтепер фіксуватиметься актом виконаних робіт. Підписуватимуть акти представник жеку і представник будинку. Від мешканців будинку не обов'язково має бути підпис старшого цього будинку.

Взагалі, законність запровадження у нашому місті інституту "старший будинку" є досить сумнівною. Міська прокуратура вважає, що ця новація не має жодних юридичних підстав.

У "Положенні про взаємодію підприємств житлового господарства та старших по будинку", затвердженому рішенням міськвиконкому від 24.06.10 №450, передбачено матеріальне заохочення старшого будинку. Він звільняється від оплати житлових послуг, і ця норма поширюється ще на 21 кв.м загальної житлової площі, де він мешкає.

По-простому кажучи, старшого будинку "купляють". За чий рахунок?

Уявімо ідеальну ситуацію, за якої жек розробив тариф на свої послуги, що повністю перекриває витрати на їх надання. Звідки жек перекриватиме витрати з надання послуг старшому будинку? Тим паче сьогодні, коли затверджені тарифи компенсують їх тільки на 85%? Старших будинків у місті обрано понад 1200 осіб...

Голови ОСББ, котрі одержують зарплату, чітко знають, що ці гроші - внески їхніх сусідів. І служити, тобто захищати інтереси вони будуть саме своїх співмешканців.

Щодо матеріальної зацікавленості старших будинків, то все виглядає дещо по-іншому. Тут немає прямої оплати коштами людей. Вона глибоко опосередкована. До того ж у переважної частини працівників жеків відсутнє усвідомлення того, що вони є винайнятими працівниками і утримуються за кошти городян.

Спробував, було, з'ясувати цей нюанс із працівниками бухгалтерії одного із жеків, то зрозумів, що в моїх співрозмовників панує думка діаметрально протилежного змісту: не вони мають завдячувати людям, а люди - їм.

Одержуючи пільгу від жеку, старший будинку потрапляє у його залежність. За невеликим, можливо, винятком.

Необхідність максимальної прозорості діяльності жеків є  очевидною. Аж до регулярно щомісячного оприлюднення не тільки переліку наданих послуг, але й зарплати персоналу жеку, включаючи його премії. Щоб люди знали, за що вони платять, і могли сповна оцінити роботу винайнятих ними працівників жеків.

Віднедавна зарплата будь-кого вже не є конфіденційною інформацією. Про це заступник міського голови Микола Боровець нагадав керівникам комунальних підприємств на нараді минулого понеділка.

Микола Петрович, зокрема, зауважив: у половини начальників жеків заробітна плата є вищою, ніж у... міського голови. Без преміальних, звичайно.

Миска близько, але ланцюг ще коротший?

Включення можливих премій працівників жеків у вартість тарифу з житлових послуг не є суто житомирським "винаходом". Ціноутворення на послуги регулює постанова Кабміну №529, яка з'явилася на світ минулого року, як реакція, пояснюють фахівці, на нормативно-правові зміни, що відбулися на рівні держави.

Законотворчі органи держави просто не встигають за стрімким зростанням цін на запасні частини і матеріали. Наприклад, металопродукція - засувки, труби, заглушки і т.д. і т.п. - подорожчала у 2-3 рази. Тарифи з житлових послуг тим часом залишались незмінними впродовж двох останніх років. Постійно зростає рівень заробітної плати.

Нові, нині діючі тарифи на житлові послуги були розроблені з урахуванням мінімальної зарплати у сумі 884 грн. А з 1 січня вона становить 941 грн. До кінця року буде 1004 грн. Тобто маємо чергове, хоча й заздалегідь прогнозоване відставання...

Недолугу державну політику в галузі ЖКГ було вирішено хоча б частково компенсувати розробленням тарифів за так званими плановими показниками. Або іншими словами, за рахунок споживачів послуг. Принаймні ця "традиція" з усібіч проглядається крізь "лаштунки" нової системи ціноутворення тарифів.

До речі, нові тарифи ще називають максимально можливими. Чи можемо ми, у такому разі, сподіватися, що розмір зазначеного у платіжній квитанції тарифу за січень буде нижчим, від того, що затверджений для нашого будинку? І якщо так, то наскільки нижчим?

Можливо, на ту частину тарифу, що була зумовлена плановими, але не виплаченими преміями працівникам жеків? У цілому по жеках міста  розмір преміальних становить 30% від основного заробітку.

Можна сподіватися також на зменшення оплати житлових послуг проти встановленого тарифу у разі ненадання котроїсь чи кількох послуг із числа десяти обов'язкових. Якщо цей факт заактовано і з ним погодився жек...

Як буде насправді, покажуть перші жеківські квитанції вже першої декади лютого...

Антон БЕЗДІТКО, газета Місто

Автор: Антон Бездетко, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info


Місто | 01.02.2011 | Переглядів: 7696 | квартиры, тарифы, Житомир

Читайте також на цю тему:


Коментарів: 0