Пам’ятаю себе у трирічному віці. Я ще не був у кіно і не знав, що це таке. Мені уявлялося, що кіно – це така кімната у сутінках, де дяді і тьоті сідають на стільці і дивляться телевізор.
Перший похід у справжнє кіно. Батьки взяли мене на «Захара Беркута». Пам’ятаю шок від величезного екрану у кінотеатрі «Україна». Пам’ятаю, як було страшно, коли паскудні монголи закували Максима у колоду і тицьнули обличчям у вогнище…
7 червня 2013 року я вперше дивився житомирське ігрове кіно на великому екрані. У тому ж кінотеатрі. З одного боку, мені важко бути об’єктивним, бо автор фільму Дмитро Голумбевський – мій добрий знайомий, з яким маємо спільні творчі плани. З іншого боку, я не брав жодної участі у створенні «Кругообігу» (виробник «Студія Ц-TV») – і це трохи розв’язує мені руки.
Якби Діма зняв повнометражне кіно, я б запитав у нього: «А що це у тебе – трилер чи хорор?» І не думаю, що відповідь була б швидкою і виразною. У «Кругообігу» відсутній саспенс – тотальна сюжетна напруга, якою великий Хічкок доводив до сказу клерків та домогосподарок. Я сидів і не тремтів, бо сюжет не пропонував мені тремтіти в очікуванні страшного і незворотного: дівчатка не тікали і не ховалися від маніяка, а той не шукав їх по темних закутках; дівчатка йшли до виродка самі… Тобто, Голумбевський зняв не трилер. Може, хорор? Але для хорору у фільмі замало крові та насильства, замало жахливого та бридкого. Тому я не питатиму про жанрові канони. Зрештою, короткий метр – це особливий формат, який дає авторові право нехтувати класичними жанрами. Голумбевський знехтував – і створив унікальний світ.
Картинка, світло, музика, акторська гра – все працює на цей химерний світ, все створює відповідний настрій. Фільм надзвичайно складний за постановкою, бо більшість акторів – діти. Маленькі актриси – Юля Сухомлин та Аня Галяга – гідно впоралися зі своїми ролями. Я не аналізуватиму сюжет. Хто бачив фільм – той і так знає, а хто не бачив – нехай кусає лікті. Звичайно, сценарій не бездоганний. Мені, наприклад, важко уявити, що якийсь фотограф ходить вулицями і безкарно роками (!!!) заманює до себе «нічиїх» дівчаток, яких потім ніхто не шукає. Далі. За логікою, маніяк-педофіл має постати інфернально огидним у своїх індивідуальних особливостях. Його образ має бути глибшим, змістовнішим, дефективнішим. Замість цього ми бачимо цілком пристойного дядечка, який ближче до фіналу викликає у глядача мало не… співчуття! Але до актора Сергія Рогова – жодних претензій нема. Він зіграв те, що хотів режисер. І зіграв добре.
Короткометражний рух став модним трендом. Не маєш грошей на велике кіно? – зроби маленьке! У Києві режисер Володимир Тихий об’єднав ентузіастів-«малобюджетників» і вже випустив у світ дві збірки ігрових короткометражок: «Мудаки. Арабески» та «Україно, гудбай!» Але виходить цікава картина. Столичні молоді митці знімають здебільшого мляве, нудне, старомодне «кінце». А провінціал Діма Голумбевський – створив динамічну «страшилку», з чудовим звуком, розкішною картинкою і сучасним монтажем. І овації, які він отримав після сеансів – цілком заслужені.
Чи має «Кругообіг» шанси взяти якісь престижні нагороди на міжнародних кінофестивалях? Навряд чи. Це авторське кіно, але воно – не фестивальне. Чи є «Кругообіг» знаковою подією для міста? Так, безперечно. Я побачив у синьому залі «України» спільноту людей, об’єднаних бажанням дивитися своє і переживати за своє. Житомир доріс до Житомирського Кіно. Хіба що квитки на таке кіно мають коштувати не 10 гривень, а принаймні вдвічі більше.
Днями помер видатний російський кінорежисер Олексій Балабанов. Він робив справді моторошні фільми («Про потвор і людей», «Вантаж-200», «Кочегар»), які теж не вкладаються у жодні жанри. Я не стверджую, що Голумбевський у майбутньому неодмінно стане українським Балабановим. Просто нагадую: у світі кіно є власний кругообіг. І кровообіг теж.
Тарас СТРІЛЬЧИК
PR-технолог, сценарист
Ви написали про мою рецензію майже стільки, скільки написав я про фільм. Дякую за працю! :)
Версія стосовно "набивания символов" мене розвеселила. Матеріал я написав на громадських засадах. Ви, як доросла людина, розумієте, що за умов відсутності гонорару кількість символів не має значення.
Я фільм дивився: 7 червня, 22:00 год., 10 ряд, 7 місце. А ви, очевидно, ні. Ви спочатку подивіться, а потім порозмовляємо, якщо забажаєте. Бо зараз ми в нерівних умовах. :)
Я нічого не "виніс" - бо ти нічого не "вніс". :) Претензії до двох-трьох моїх фраз - погодься, це несерйозно. Я піарник і сценарист, а не журналіст. Я написав суб'єктивно, і не приховую цього. Тому нема нічого дивного, якщо мій матеріал - у твоїй уяві - не зовсім збігається з моєю назвою.
За добрі слова - дякую!
За невиправдані надії - вибачатися не буду! :)
А як правильно?
Все правильно: у мене більше піару, у Діми більше фільму. Кожен робить своє.
Максиме, не порівнюйте випускника ЖДУ Голумбевського з Кемероном - і тоді я не порівняю вас зі Стівом Джобсом. :)
Мова йде про феномен Житомирського Кіно. І цей феномен не вичерпується одним Дмитром, це має бути синхронний рух десятків і сотень людей.
Я незабаром відкрию на форумі тему під назвою "ЖИТОМИРСЬКА КІНОШКОЛА". Всіх небайдужих запрошую туди!