Живой Журнал

ЖЖ Инфо » Мой блог » DozoR » 2012 » Октябрь » 2
DozoR Мінімум знань для самозахисту від протиправних дій міліції

DozoR


Оценка: 4.2/5 Голосов: 10

Мінімум знань для самозахисту від протиправних дій міліції

02 Октября 2012, 13:10:45 3354 4.2 17

З якого приводу у мене можуть перевірити документи?

            По-перше, слід запам'ятати, що міліціонер не має повноважень перевіряти ваші документи без обґрунтованої підозри. Для патрульних існує чотири можливих причини перевірки документів та інших проявів інтересу до вашої особи. По-перше, це скоєння правопорушення або злочину, яке міліціонер бачив особисто та яке ви щойно скоїли (або продовжуєте скоювати: наприклад, п'єте пиво у громадських місцях). Але не забувайте, що для підтвердження факту скоєння необхідно, щоб принаймні двоє свідків підтвердили цей факт. По-друге, інтерес правоохоронців може бути виправданий, якщо на вас прямо вказали постраждалі або свідки правопорушення/злочину (пам'ятайте, що у цьому випадку також необхідні свідчення мінімум двох осіб). По-третє, ви можете підпадати під орієнтування. В цьому випадку резонно буде запитати у патрульного подробиці та попросити подивитись на   текст власнооч. На жаль, не існує норми, яка зобов'язує його надати вам для ознайомлення орієнтування, але характер відповіді (невмотивована агресія, погрози тощо) дозволить дещо прояснити реальну мету звернення. По-четверте (і це найпростіше), інтерес до вас правоохоронців може пояснятись наявністю на ваших особистих речах або безпосередньо на вас слідами скоєння злочину. Ці чотири причини є вичерпним переліком. Звісно, можна собі уявити ситуацію, яка потребує втручання, але не підпадає під жоден з пунктів (наприклад, поряд з вами щойно обікрали ювелірну крамницю та  міліціонери намагаються знайти злочинця), але в таких випадках доречно керуватись здоровим глуздом та існуючими законами. Наприклад, факт пограбування жодним чином не означає, що вас можна побити або перевіряти особисті речі просто на вулиці.

 

            Що ж власне є громадським місцем?

            Сьогодні майже всі знають, що, наприклад, розпиття алкогольних напоїв у громадських місцях заборонено законом. Але що таке «громадське місце»? Найпоширеніші серед молоді відповіді — це «всі вулиці» та «місця, де одночасно збирається багато людей». Звісно, ці відповіді не мають нічого спільного з офіційним тлумаченням. Насправді це поняття  відносно конкретне. Більш того, існує перелік «громадських місць», який затверджується міськими виконкомами окремо для кожного міста (його можна знайти серед рішень на сайті виконкому). До нього зазвичай включають міські парки, сквери, площі; окремо — заклади культури, освіти, охорони здоров'я, дитячі майданчики, зупинки громадського транспорту тощо.  Звісно, існують великі труднощі з тим, щоб пояснити це пересічному міліціонеру-«ППС-нику», але це треба мати на увазі, якщо ви вважаєте складання протоколу незаконним та хочете його оскаржити.

 

           Чи може патрульний перевіряти особисті речі на вулиці?

            У жодному разі. Єдине місце, де можна проводити особистий огляд та огляд речей — це   приміщення райвідділку (або приміщення сільських рад, якщо у населеному пункті немає райвідділків). До того ж, огляд повинен здійснюватись виключно у присутності двох понятих та зі складанням окремого протоколу. І поняті, й міліціонер, який здійснює огляд, повинні бути однієї з вами статі. Вимога «показати сумку» або «дістати речі з кишень» на вулиці або  в іншому, не придатному для цього приміщенні, є незаконною. 

 

            Чи варто сплачувати штраф на місці?

            «Штраф на місці» - це така міфічна процедура, якої не існує в законодавстві про міліцію, але яку зазвичай пропонують, «щоб не їхати до райвідділку». Звісно, такий «штраф» є хабарництвом. Пам'ятайте, що працівники ПС у жодному випадку не можуть отримувати від вас гроші, а всі штрафи сплачуються лише після складання протоколу та розгляду його у суді.

 

            Чи обов’язково для складання протоколу потрібно проходити до райвідділку?

            Дуже типова ситуація — вимога пройти до райвідділку для складання протоколу про дрібне адміністративне порушення (розпиття слабоалкогольних напоїв, куріння, дрібне хуліганство тощо). Слід запам'ятати, що в такому разі протокол складається на місці, окрім випадків, коли це фізично неможливо. Але відсутність бланків протоколів аж ніяк не належить до таких причин, бо кожен патруль повинен мати їх при собі відповідно до Статуту патрульно-постової служби.

 

            Чи можу я знімати міліціонера на відео?

            Питання про фотографування та відеозйомку міліціонерів — не лише питання вільного збору інформації, бо іноді це є чи не єдиним шляхом доведення своєї невинуватості та/або неправомірних дій міліціонера. Формально не існує жодної заборони на відеозйомку (окрім зйомки у т.з. режимних приміщеннях, до яких належать і службові приміщення райвідділків). Навпаки, існує стаття 34 Конституції, стаття 302 Цивільного Кодексу та стаття 7 Закону України «Про інформацію», які дозволяють вільно збирати, зберігати, поширювати інформацію. На практиці після першої ж спроби сфотографувати міліціонера ви, скоріш за все, отримаєте свою порцію невмотивованої агресії та типових відповідей (які від того не стають більш законними) — нібито, «ви порушуєте мої права» або «начальство забороняє». Але якщо ви все ж таки вирішите доводити працівникові міліції, що він — особа публічна (а міліція, взагалі-то, працює гласно відповідно ст. 7 Закону «Про міліцію») та під час виконання обов'язків є представником влади, обов'язково робіть це максимально коректно та ввічливо, не провокуйте та не посилюйте часто і без того не зовсім дружню реакцію.

 

            Що робити, якщо працівник ПС погрожує?

            У випадку, якщо міліціонер вам погрожує застосуванням сили або спецзасобів (а ви при цьому не чините опір, не нападаєте на міліціонера та поводитесь, як ви вважаєте, досить адекватно), найперше, що треба зробити — зателефонувати на 102 та повідомити про неправомірні дії. По-перше, всі дзвінки на 102 записуються та певний період (30 діб) зберігаються. По-друге, сам факт дзвінка зазвичай позитивно впливає на поведінку міліціонера-порушника: він розуміє, що його дії, як мінімум, не залишаться безкарними (з приводу кожного дзвінка отримуються письмові пояснення та проводиться службова перевірка). Після цього, якщо є така можливість, слід зателефонувати друзям або родичам та повідомити їм ваше місцезнаходження та прізвище-звання міліціонера, який погрожує (ви ж попросили його пред'явити посвідчення на початку бесіди, правда?).

 

            Куди скаржитись на неправомірні дії міліціонера?

            Якщо вам не дуже пощастило у спілкуванні з міліцією, існує три шляхи оскарження та поновлення у правах. По-перше, скарга керівництву. Це може бути начальник райвідділку, міськвідділку або обласного ГУМВС — залежить від шкоди, яка була завдана. Окрім цього, має сенс повідомити про злочин управління внутрішньої безпеки. По-друге, заява у прокуратуру (яка, до речі, і повинна здійснювати нагляд за дотриманням законодавства в ОВС). І, нарешті, судовий позов. Звісно, під час оскарження слід керуватись принципом сумірності: заява в обласну прокуратуру щодо хамства з боку патрульного — це як «з гармати по горобцях». Навпаки, звернення до начальника райвідділку у випадку побиття або катувань також не дасть жодного сенсу.


P.S. Член «Донецького правозахисного центру» Альона Ігнатьєва.

Ознайомитися з інформацією, яка допоможе тобі уникнути неприємностей і не постраждати від жорстокого поводження охоронців порядку можна на платформі Соціальної мережі активістів-правозахисників.

 Прес-служба  Правозахисного центру «Поступ»

Администрация сайта zhzh.info может не разделять точку зрения авторов опубликованных материалов и ответственность за них не несет.


Блоги на эту тему:
Комментариев: 17
nvvetal
1 Ololo (nvvetal)   • 13:21:49, 02 Октября 2012 [Материал]

Спасибо полезно.
Очень часто возле поездов сумки проверяет местная милиция (дизель Новоград- Житомир). У меня пару раз проверяли....
Натуська
2 Наталка (Натуська)   • 13:58:49, 02 Октября 2012 [Материал]

а якщо є підозра, що в сумці небезпечні речовини - де її мають перевіряти?
nvvetal
3 Ololo (nvvetal)   • 15:15:35, 02 Октября 2012 [Материал]

Откуда я знаю?
Согласно тексту выше - находят 2х понятых вашего пола. Составляют протокол и осматривают?
DozoR
14 Дозор (DozoR)   • 11:06:30, 03 Октября 2012 [Материал]

Опасные вещи точно не должны проверять в общественном месте.
Последствия могут быть печальные. То что может взорваться везут обычно на место где этот взрыв не принесет вреда окружающим.
telefon
5 джавахарлал нюру (telefon)   • 15:44:25, 02 Октября 2012 [Материал]

Думаю, если у Вас всё в порядке :-), то можно спокойно показать, что там у Вас. НО при этом напомнить любопытным сердюкам, что они есть нарушители закона.
3DSchuminator
15 Michael Schumacher (3DSchuminator)   • 16:42:12, 03 Октября 2012 [Материал]

А если у чела там, например, сдутая резиновая баба? Ничего незаконного, но доставать ее в людном месте он стесняется :)
Мало ли какие ситуации бывают, досмотр должен выполнятся по закону, с понятыми того-же пола и в специальном помещении
telefon
4 джавахарлал нюру (telefon)   • 15:41:49, 02 Октября 2012 [Материал]

Спасибо. Не всё знал. Очень полезные советы.

Вот ещё бы организовать на форуме ветку "Вопросы-ответы по новому закону об охранной деятельности".
А то пишут, что теперь охрана в магазинах и прочих заведениях может обыскивать, наручники одевать и прочие разные гадости делать. Как и что ограничивает их действия?

Я, например, не уверен, что охранниками работает 100% адекватных людей...
DozoR
8 Дозор (DozoR)   • 19:59:47, 02 Октября 2012 [Материал]

С 18 октября текущего года вступит в силу Закон «Об охранной деятельности», который позволит охранникам магазинов, супермаркетов и других учреждений применять к посетителям силу и даже спецсредства.

Так, в соответствии со статьей 12 документа, персонал охраны во время выполнения функциональных обязанностей сможет применять меры физического воздействия, специальные средства, проводить открытую видео- и фотосъемку событий. Такие действия могут применяться в особых случаях, если другие средства не привели к прекращению посягательства на объект охраны.

Важным в законе является также определение статуса задержания. Законодатель установил, что такое задержание не является административным, что снимет много коллизий и разночтений в правоприменительной практике. Также в документе прописано, что в случае причинения телесных повреждений правонарушителю, охрана должна вызывать скорую помощь. Обо всех фактах прекращения правонарушения персонал обязуется информировать правоохранительные органы.

Cогласно действующему регламенту поведения охранников, им запрещается задерживать посетителей, проводить в любые комнаты, применять физическую силу, обыскивать и прочее. Такие действия разрешены только работникам Государственной службы охраны.
telefon
9 джавахарлал нюру (telefon)   • 20:18:23, 02 Октября 2012 [Материал]

Это я читал. Но в первоисточнике, наверняка, есть много тонкостей, которые должен знать каждый "потенциальный клиент" охраны.
Если бы ещё в охранники НЕ БРАЛИ без прохождения спецкурсов, типа школы милиции!
А то посмотришь на лица охраны, и частенько дрожь пробирает. Просто так, без причины.

А введена ли там уголовная ответственность охраны ЗА БЕСПРИЧИННОЕ задержание, ЗА БЕСПРИЧИННОЕ применение силы?
Как документируются эти задержания и необходимость применения силы?

Ведь множество вопросов возникает. И статейки, передранные СМИ друг у друга, на эти вопросы не отвечают!
Sams2
10 Александр (Sams2)   • 20:23:46, 02 Октября 2012 [Материал]

Вспомнилась фраза: Почему на фейс-контроле обычно стоят те, кто сами бы его никогда не прошли...
Termytos
6 Ярослав (Termytos)   • 16:39:46, 02 Октября 2012 [Материал]

А є перелік житомирських громадських місць? А то для пепсів все, що не твоя квартира - громадське місце.
3DSchuminator
16 Michael Schumacher (3DSchuminator)   • 16:44:33, 03 Октября 2012 [Материал]

ru.wikipedia.org/wiki/Общественное_место

таки пэпсы почти правы
Termytos
17 Ярослав (Termytos)   • 17:29:53, 03 Октября 2012 [Материал]

Там же про Росію. І треба з юридичної точки зору. Наприклад, в мене є сумніви, що просто частину вулиці (не площу, не сквер, не зупинку, а просто кусок дороги з тротуаром), можна віднести до громадських місць.
Sams2
7 Александр (Sams2)   • 18:24:31, 02 Октября 2012 [Материал]

Да, полезно...
telefon
11 джавахарлал нюру (telefon)   • 21:18:48, 02 Октября 2012 [Материал]

Дозор, прочитал я этот ЗУ (Об охранной деятельности).
Условия применения спецсредств, физической силы и пр. там расписаны настолько расплывчато, что Вы никогда не докажете, что к Вам привязались без всяких оснований, отп...дили без всяких оснований.
Ответственность охраны тоже прописана только в общем. В общем, теперь безопаснее ходить в милицейский участок, чем в магазины и другие общественные места, находящиеся под охраной.

Например, в ст. 12.1.7 сказано, что охранники "имеют право" производить съёмку "злочинов", но НЕ ОБЯЗАНЫ это делать.
А как потом доказать, что ты не ишак, что ты не сопротивлялся перед тем, как тебе дали по шее???!!!
Aziat
12 Темуджин (Aziat)   • 10:11:50, 03 Октября 2012 [Материал]

Да, при демократии очко расслаблять нельзя.
as
13 Сегрій (as)   • 10:45:11, 03 Октября 2012 [Материал]

Точно. Больше таких ошибок не допускай


Объявления:

Читайте ЖЖ.инфо