«Переговори йдуть щодня – переливають з пустого в порожнє», - так прокоментував журналістам сьогодні, 22 січня, ситуацію довкола кондитерської фабрики Житомира Голова наглядової ради ТДВ «ЖЛ» Ігор Бойко на прес-конференції для ЗМІ.
За його словам, за тиждень ситуація з відновленням роботи підприємства суттєво не змінилася.
Тим часом команда однодумців Бойка їздила у Львів подавати апеляцію, на ставши вже історичним, рішення Тернопільського окружного адміністративного суду у справі Ніни Грущак. Зважаючи на велику кількість матеріалів у справі, за словами Бойка, судді взяли 2 тижні на ознайомлення з нею.
Також Бойко заявив, що зараз аудитори займаються підрахунком збитків підприємства. «Ми готуємо позов проти України у «американський аналог Третейського суду». Позов від нас – як інвестора, проти держави Україна, яка забороняє нам працювати, оскільки Поліція охорони України не пускає наших людей на робочі місця», - повідомив Бойко.
За його словами, за ініціативи міського голови між обома сторонами був підписаний меморандум за яким майно фабрики охороняється Державною Службою Охорони (Поліція охорони України нині, ред.). ДСО в свою чергу підписує договір про охорону з обома учасниками конфлікту. Натомість ДСО грає на стороні Рогаля, та усіляко затягує таке підписання.
– Але для того, щоб все швидко завершилось – потрібна політична воля, - сказав він на прес-конференції. Якщо буде виконаний меморандум, то фабрика може почати працювати з понеділка, люди отримають роботу, місто податки, а справи будуть вирішуватись у суді. Для цього потрібна політична воля, політичне рішення.
Також ми, скориставшись нагодою, задали йому кілька питань, якими цікавлять читачі «Журналу Житомира». Зокрема, з приводу назви «Zhytomirsweets» Бойко заявив, що французькій компанії, яка робила ребрендинг, з її досвіду роботи, краще знати чому слово «Zhytomir» написано саме таким у торговій марці. – Запитайте у французів, - відповів він. До нашої розмови долучився консультант з комунікацій Руслан Павленко, який пояснив, що згідно чинного законодавства не можна запатентовувати географічні назви, тому, ймовірно, і виникло таке юридично можливе словосполучення з Zhytomyr і Zhitomir як «Zhytomirsweets».
Наше друге питання: у коментарях житомиряни часто пишуть, що з 2010 року продукція кондитерської фабрики Житомира зіпсувалася у якості.
– «На вкус и цвет товарища нет». Ми постачаємо наше продукцію у 37 країн світу – якщо ми такі не якісні, нас би ніхто не купував, - відповів Бойко, і додав, що якість продукції на експорт не відрізняється він якості продукції для внутрішнього ринку.
Разом з тим Бойко вважає, що існують великі перспективи запуску виробництва у майбутньому. Усі можливі варіанти розвитку подій можуть бути лише законними.
– Я не продав би фабрику. У неї вкладено не лише гроші, а й 10 років мого життя, - відповів він нам.
Також він прокоментував заяву, про відновлення виробництва вафлі, сказавши що нібито «вони (друга сторона конфлікту) перепакували наші вафлі у нові коробки».
– Ми виплачуємо людям зарплату. Потрібно набратися терпіння, не фасувати цукор по кишенях, та не ламати обладнання. Все буде так, як було до 27 листопада, - побажав він співробітникам фабрики.
Про якість: «На вкус и цвет товарища нет» - тіпа не подобається не купуйте. А значить вже давно він поклав на думки оточуючих, а би бабулєтки капали на рахунок. а то що у любителів солоденького з роками зявляються проблеми то його не стосується.
За Ліщинського сировина купувалася в тридорога, але якісна. А от при Бойко скуповується все лайно на сировинному ринку.
Також і про різницю експортної продукції і на внутрішньому ринку. За всі часи продукція робилася з різної сировини. Є ще люди які памятають коли арабам привезли замість якісної продукції якесь гіменце і як все по тихому зямялося.
А висновок один, Ігоре Ярославовичу, ти звичайний пи3дун.
Писимизм?! Это что, нечто между похуизмои и антисемизмом?! Прикольно... )))
Говорят, что не пьёт, не курит и (уже) не колется. Видимо, всё через клизму...
Да ну, синька зло. Синька - это прикрашенный синий спирт, стоявший в бидонах возле каждой кладовки любого их цехов на Кондитерке.