Когда в Житомире появится завод по переработке отходов?
Автор: Микола Поліщук, газети Місто, 24.02.2010, 17:24:25
ЕКСПЕРИМЕНТИ - ЦЕ ДОБРЕ, АЛЕ НЕ У ВЛАСНОМУ ДОМІ, або КОЛИ НА ЖИТОМИРЩИНІ З'ЯВИТЬСЯ ЗАВОД З ПЕРЕРОБКИ ВІДХОДІВ
Протокол намірів про співпрацю підписали представники влади Житомирщини та голландської інвестиційної компанії Next Care Invest B.V. Головна тема двосторонньої зустрічі стосувалася реалізації проекту "Технологічний парк відновлювальної енергетики та переробки відходів".
Компанія пропонує будівництво поблизу Житомира великого комплексу з переробки побутових відходів. За проектом - це безвідходне виробництво, яке передбачає сортування та переробку твердих відходів на вторинну сировину, а органічної маси - на біогаз. Будівництво заводу розраховане на 2 роки, але перші його черги можуть стати до роботи вже через 4 місяці. Для розвантаження Житомирського полігону голландська сторона пропонує ввести тимчасову технологічну лінію, яка за 5 років звільнить звалище від відходів.
Такі повідомлення увесь минулий тиждень займали перші сторінки провідних місцевих видань, заполонили теле- та рідоефіри, жваво обговорювались в інтернет-мережі. Щеб пак, на території Житомирської області утворилось понад 40 мільйонів кубічних метрів твердих побутових відходів, які захоронено на 483 сміттєзвалищах та полігонах загальною площею близько 450 гектарів. Діючі полігони є джерелом інтенсивного екологічного забруднення. Кількість сміттєзвалищ, які вичерпали свою потужність, сягає 50%. Зокрема, діючий полігон, який розташований під Житомиром, функціонує вже 70 років при нормативі - 40.
Здавалось, ось вони, благодєтєлі із Голландії, які врятують Житомирщину від екологічного лиха, що невпинно наближається, однак, як з'ясувалось, не все так просто у цій історії, яка, як виявилось, далеко не нова та одержала своє продовження чомусь саме напередодні місцевих виборів. Однак про все по порядку.
З перших днів роботи на посаді житомирського міського голови Віра Шелудченко намагалась вирішити проблему міського сміттєзвалища і утилізації сміття загалом. За останні чотири роки понад 20 інвесторів відвідали обласний центр зі своїми пропозиціями, деякі іноземні компанії навіть підписали протокол намірів про готовність будівництва сміттєпереробного заводу, але справа далі так і не пішла. До речі, на сьогоднішній день в Україні не існує жодного сміттєпереробного заводу, є сортувальні лінії, де відбирається скло, папір, пластик тощо, але такого, аби утилізував усе сміття, чомусь - ЖОДНОГО…
Голландська інвестиційна компанія Next Care Invest B.V не вперше з'явилась зі своїми пропозиціями у Житомирі. Свого часу, коли крісло заступника міського голови з питань ЖКГ обіймав Едуард Кругляк, її представники побували у кабінеті Віри Шелудченко зі своїми пропозиціями і одержали попередню домовленість про співпрацю, однак за півтора року обіцянок і переконань у своїх благочинних намірах справа не зрушила з мертвого місця.
І от тепер, коли пан Кругляк, екс-заступник міського голови, став головою правління певного благодійного фонду, знайомі нам голландці з'явились у Житомирі знову, щоправда чомусь саме перед місцевими виборами, які мали відбутись 30 травня. Дивним є і той факт, що саме перед місцевими виборами у газеті того ж таки благодійного фонду Едуард Борисович розповідав житомирянам про жахливу якість питної води у нашому місті, хоча ще зовсім недавно, перебуваючи на посаді заступника мера, доводив зовсім протилежне. Але то вже зовсім інша історія.
То що ж пропонують голландці? А пропонують вони у надрекордні терміни побудувати комплекс з переробки побутових відходів, виробництва екологічно чистої сільгосппродукції та виробництва біогазу.
В комплекс також мають увійти тваринницька ферма на 5 тисяч голів з 10,2 тис. гектарів землі для вирощування біомаси та лісове господарство на території 24 тис.га.
Як на мене, доволі цікавий сміттєпереробний комплекс зі свинями та зайцями у еклогічно чистому лісі, але сільське господарство мене не цікавить, мене цікавить міське сміття.
Так от, у тій самій Голландії тонна утилізованого сміття коштує 135 євро, а ще додайте сюди вартість паливно-мастильних матеріалів та доставку до заводу, який має бути розташований як мінімум за 20 кілометрів від міста,- все це призведе до значного подорожчання для населення вартості послуг з вивезення сміття.
Крім того, у тій-таки Європі прийнято рішення про заборону спалювання сміття, тому що диоксин, який виділяється внаслідок процесу горіння, осідає де завгодно, і ніякі лісові насадження не можуть справитися з цим лихом. Тому, вочевидь, нам пропонують експеримент, проведення якого заборонено у цивілізованому світі.
Швидше за все, що справа могла б завершитись виділенням десятків тисяч гектарів землі згаданій іноземній компанії та встановленням на житомирському сміттєзвалищі сортувальної лінії, але, оскільки у місцевому бюджеті на 2010 рік закладені кошти на купівлю власної сортувальної лінії, то потреба у залученні іноземного інвестора з подібними пропозиціями є неактуальною.
Досить песимістично налаштована на пропозиції голландської інвестиційної компанії Next Care Invest B.V. і житомирський міський голова Віра Шелудченко. За її словами, це утопія, яка не має жодного підтвердження. - Нас у першу чергу цікавлять екологічно чисті проекти, а не сумнівні експерименти. Тому ще до чергової появи в Житомирі голландців міська влада підписала протокол намірів з інвесторами із Канади, яких рекомендувала Міжнародна торговельна палата. На початку березня ми очікуємо візит канадців з конкретними пропозиціями з будівництва саме сміттєпереробного заводу, і що дуже важливо, спільно з нашим комунальним підприємством, тобто 50 на 50.
Поспішати у цій справі не потрібно, як роблять деякі фонди перед виборами. Експерименти - це добре, але не у власному домі, - зауважила Віра Тимофіївна.
Автор: Микола Поліщук, газети Місто, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info