Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто, Україна

Житомирскому музею С.П.Королёва исполнилось 40 лет

Автор: О.А. Копил, Власкор, 28.07.2010, 16:12:46
Меморіальному будинку-музею академіка С.П.Корольова 40 років

30 липня о 15.00 за адресою вул.Дмитрівська, 5 розпочнеться захід з нагоди 40-річчя Меморіального будинка-музею академіка С.П.Корольова. Завершиться він в експозиції "Космос" (вул.Дмитрівська,2).

Музей розпочав свою діяльність 1 серпня 1970 року, коли в Житомирі - рідному місті академіка С.П.Корольова, в будинку № 5 по Дмитрівській вулиці було відкрито Меморіальний будинок-музей. Тоді це був відділ обласного краєзнавчого музею. В листопаді 1987 року музей здобув статус самостійного і назву „Житомирський музей космонавтики ім.С.П.Корольова”. 1 червня 1991 року в новозбудованому приміщенні було відкрито ще одну експозицію - „Космос” площею 600 кв.м. Загальна експозиційна площа музею сьогодні складає 783 кв.м.

Структурно музей складається з двох експозиційних та масового відділів. В його штаті 29 працівників, в тому числі наукових співробітників та екскурсоводів – 12. Фонд музею налічує 5 тис. предметів основного фонду, з яких всі належать до державної частини Музейного фонду України, а також 4,9 тис. одиниць допоміжного фонду. Серед предметів основного фонду 627 речових предметів, 881 образотворчих, 1672 писемних, 586 фото та інші – понад 1200 предметів. В експозиціях представлено 750 предметів основного фонду.

Щорічно музей відвідує понад 40 тисяч відвідувачів. За категорією оплати праці згідно діючої класифікації Міністерства культури і туризму України музей належить до 3 (передостанньої !) категорії.

Концепція розвитку музею спрямована на виконання державних та обласних програм у галузі культури та музейної справи, збереження музейної колекції та поповнення її новими пам’ятками, пов’язаними з історією космічних досліджень в Україні і в світі, дослідження гуманітарних аспектів феномену космічної діяльності, пошук нових форм роботи над залученням дітей та молоді до наукової, технічної та художньої творчості, засвоєнням наукового та культурно-духовного надбання людства, надання консультативної та науково-методичної допомоги музеям на громадських засадах, шкільним музеям та музейним куточкам з космічної, науково-технічної тематики. Музей став ініціатором проведення на його базі Міжнародних науково-практичних конференцій «Людина і Космос», які проводяться з 1961 року. Проблематика конференцій – гуманітарні аспекти космічної діяльності.

Говорячи про цілі та пріоритетні завдання розвитку музею, необхідно брати до уваги той факт, що Музей, незважаючи на свій формальний статус музею 3-ї категорії, фактично є провідним у своїй галузі. А отже і комплекс завдань, що стоять перед ним, відповідає таким, які ставлять перед собою національні музеї: в галузі науково-дослідної, експозиційної, та науково-методичної роботи, наукового комплектування фондів. Так, формуючи колекцію з космонавтики ( фактично - колекцію з сучасності), музей повинен враховувати необхідність забезпечення її концептуальної відповідності національній стратегії в галузі космічних досліджень, яка почала розроблятися з середини 90-х років і отримала своє відображення в низці урядових документів та постанов, а також у Національних космічних програмах. Ця відповідність враховується і при розробці музейно-дослідницької тематики. Тому не випадково серед завдань, які необхідно вирішувати музею, - приведення у відповідність формального статусу Музею з його реальним станом та завданнями, які він ставить і вирішує.

Відвідувачам для огляду музей пропонує: Меморіальний будинок-музей академіка С.П.Корольова, експозицію „Космос” та виставковий зал.

У Меморіальному будинку-музеї академіка С.П.Корольова можна оглянути відтворену за спогадами матері вченого квартиру, де сім’я Корольових мешкала з 1906 по 1908 роки. До 100-річного ювілею вченого було здійснено довгоочікуваний ремонт будинку. Квартира обставлена меблями того часу, демонструються й справжні речі, що належали родині – посуд, серветки тощо. Експозиція залу наукової біографії розповідає про життя і творчу діяльність С.П.Корольова, про його вклад у справу розбудови ракетобудування й космонавтики. Документи, фотографії, особисті речі доповнюються фоно- та відео матеріалами, демонструються документальні відеофільми.

У виставковому залі будинку-музею періодично влаштовуються тематичні та художні виставки.

Експозиція „Космос” відзначається дещо незвичною для технічних музеїв видовищністю. Тут експонується унікальна колекція зразків космічної техніки та спорядження, серед яких багато оригінальних, таких, що побували в космосі. Це експонати, якими міг би пишатися будь-який європейський музей: спускний апарат космічного корабля «Союз-27» що повернувся з космосу, натурний заводський макет космічного корабля «Союз» з побутовим відсіком, виставковий екземпляр спускного корабля «Восток», радіолокатор бокового огляду і посадочний апарат автоматичної міжпланетної станції «Венера-15», зразки місячного грунту, аварійно-рятувальний скафандр, яким користувався в польоті Ю.Артюхін, зразки космічної їжі, дуже цікаві знімки Землі з космосу і багато чого іншого. Все це розміщено в експозиційному залі поряд з фотоколажами, на яких шедеври світового мистецтва постають на тлі зоряного неба. Оригінальне оформлення з елементами сучасного дизайну: музика, світлові ефекти, перегляд стереофільмів з космічної тематики доповнюють враження.

Та про все це мабуть краще всього розповідають численні відгуки з книги вражень: "... напівсутінки, музика... Тут ніби потрапляєш у якийсь потойбічний світ, віриш в Любов і Бога...”, - курсант ЖВІРЕ.

"Це друге місце після космосу, де можна хоч ледь-ледь відчути велич і красу вічного буття...”,- Сашко.

"... Не тільки збагатився новими знаннями, а й отримав добрячий сеанс "психотерапії”... - підпис.

"... Отримав тут незабутні враження. Я, американець, пам”ятаю гонку між Росією і Сполученими Штатами. Яка велика честь побувати тут сьогодні, побачити ваші чудові звершення!”, підпис.

" ... Отримавши можливість приїхати в Житомир як американський турист, я здійснив свою давню мрію - побувати в Україні чи іншій країні Сходу і на власні очі побачити те, про що так багато чув у дитинстві. Це так добре, що люди нарешті можуть дізнатися про космічну програму, яка була втаємниченою. А те, що завершується все Біблією в центрі залу,- взагалі чудо!”- підпис.

І ще багато інших схвильованих слів що висловлюють подив, захоплення, вдячність.

Враження посилюють особливі „медитативно-релаксивні” крісла, злегка погойдуючись у яких та скориставшись навушниками, можна послухати музику.

Екскурсоводи проводять оглядові та тематичні екскурсії (в тому числі англійською та французькою мовами), враховуючи вікові категорії, інтереси та підготовленість відвідувачів.

Теми екскурсій: „С.П.Корольов – життя і діяльність” - оглядова екскурсія по Меморіальному будинку С.П.Корольова; „Космос далекий і близький” - оглядова екскурсія по експозиції "Космос”; „Україна і космонавтика” - тематичні екскурсії про вклад науковців України в розбудову вітчизняного ракетобудування та космічних досліджень; „Ракети на війні та на сторожі мирного неба” (про вклад видатних діячів ракетної техніки у перемогу над німецьким фашизмом та справу збереження миру в повоєнний час); „Астрономія для малюків”, „Казковий Всесвіт”, „Назви сузір’їв розповідають” та інші.

В музеї можна переглянути документальний відеофільм, скористатись послугами наукової бібліотеки. Тут влаштовуються музичні та літературні вечори, зустрічі з цікавими людьми.

Культурно-масовий напрям роботи музею охоплює широкий спектр різноманітних форм діяльності, направленої на популяризацію досягнень науки, мистецьких та культурних надбань людства. Екскурсії, тематичні заходи, лекції і бесіди, зустрічі з цікавими людьми, - це далеко не повний перелік музейних заходів. Крім традиційних, народжуються і набувають популярності нові форми: мистецькі вітальні збирають шанувальників музики й поезії; організовуються вистави, вернісажі, фестивалі дитячої творчості тощо.

Деякі заходи стали традиційними. Так, протягом майже двадцяти років щорічно в День захисту дітей фестиваль дитячої творчості «Під сузір’ям Ліри» збирає в музеї юних музикантів. Не один з них уже став лауреатом міжнародних конкурсів і вже як зрілий митець приїздить до «свого» музею. Більше десяти років 20 березня, в день народження Святослава Ріхтера, в музейній залі збираються шанувальники музики. До Міжнародного дня музеїв у травні проводиться мистецька акція «НІЧ МУЗЕЇВ». Ці заходи були б неможливими – адже кошти на них на передбачені - без широкого залучення до співпраці інших закладів культури (філармонії, музично-драматичного театру, музичного училища ім.В.С.Косенка, училища культури і мистецтв ім.І.Огієнка), закладів освіти, громадськими організаціями.

У перспективі музей планує здійснити розбудову приміщення, яка передбачає просторе фондосховище, читальний зал для наукової бібліотеки, планетарій.

Директор музею Копил О.А.

Автор: О.А. Копил, Власкор, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info

http://vlaskor.info
Місто | 28.07.2010 | Переглядів: 8758 | Житомир, музеи

Читайте також на цю тему:


Коментарів: 0