Ірина_КостюшкоОценка: 4.0/5 Голосов: 4 |
Нас депутатів та аграріїв дослухалися у Верховній Раді. Депутатське звернення від 19 травня про скасування 10% мита на експорт льону не потрапило(ура!) до пильних поличок.
В профільному комітеті вже розглянули стратегічний для нашої області законопроект про відродження льоногалузі. Є усі шанси, що буде скасовано 10% мито на льон, який йтиме на продаж закордон. Впровадження дозволить збільшити обсяги виробництва і експорту льону в Україні, й навіть подвоїти його до 2018 року.
По-перше, як на мене, це і є показник праці депутатів обласної ради.
Протягом двох років на цю тему я провела зустрічі з багатьма стейкхолдерами, а також опублікувала в ЗМІ біля 100 матеріалів. Паралельно зі мною також працювало багато аграріїв, льонарів.
Зараз Законопроект вноситься народними депутатами Валерієм Карпунцовим і Романом Романюком, за що їм щиро вдячна.
Депутати обласної ради підтримали звернення до народних обранців, і тепер крайнє голосування має відбутися на пленарному засіданні Верховної ради.
По-друге, вважаю, що наша місія - повернути колишні масштаби виробництва традиційної для Полісся культури – льону. Я відчуваю радість від того, що ми разом з агрокомісією в Житомирській обласній раді докладаємо до цього зусиль.
Нинішні реалії такі, що усі виробники олійних культур, до яких входить і льон, мають сплачувати 10% вивізне мито.
Це вкрай тяжка ноша для багатьох аграріїв, котрі ризикнули почати відроджувати те, чим колись славилась Житомирщина.
Для статистики наведу кілька цифр. В 90-ті роки Житомирська та Чернігівська області були лідерами з зібраних площ льону - 6 тис. га та 11 тис. га відповідно. У 2010 році ж показники були на рівні 0 та 0,3. У 2014 ситуація почала покращуватись, і наша область засіяла вже 0,3 тис. га, а Чернігівська – 0,5.
Тож нині вкрай важливо створити усі необхідні умови аграріям для відродження льонарства. Льон має великий потенціал: насамперед, може бути гідною альтернативою соняшнику та ріпаку, добрим попередником для озимих та ярих культур, він не виснажує землю та використовується у автомобільній, суднобудівній, медичній галузях.
Тому я й надалі працюватиму над налагодженням виробництва та переробки льону саме в нашому регіоні, й буду співпрацювати з Міністерством агрополітики та Верховною Радою, аби й в інших областях відроджувати забуте, традиційне.
P.S. Відкрию трошки таємницю, і повідомлю, що в серпні на Житомирщині планується масштабний захід, який ще раз привертатиме увагу до відродження льону.
Піди втопися. Це все, що ти можеш зробити корисного для Житомира.
Лідер світового виробництва льону - Канада. Рентабельність - до 300%. Це з урахуванням вартості канадської робочої сили.
Твій "бізнес" - гава з роззявленим дзьобиком.