До вашої уваги матеріали прес-конференції, яка відбулася у понеділок,
1-го березня, о 14:30 в конференц-залі готелю "Україна" з ініціативи
головного редактора "КРОК Радіо", депутата Житомирської міськї ради
п'ятого скликання Ігоря Іваницького.
Теплоенергетична галузь Житомира, безумовно, потребує суттєвої реконструкції – зношені мережі, застаріле обладнання тощо, - все це с кожним роком все більше й більше позначається на якості і вартості послуг з постачання населенню тепла та гарячої води. Безумовно також, що радикальна реконструкція неможлива без залучення інвестицій. Але якою ціною?
У вівторок, 2-го березня, відбудеться тридцять сьома сесія Житомирської міської ради п’ятого скликання, в порядок денний якої включено проект рішення «Про надання дозволу Комунальному підприємству «Житомиртеплокомуненерго» на отримання кредиту від Європейського банку реконструкції та розвитку під гарантію Житомирської міської ради». Навіть поверхове вивчення умов кредитного договору дозволяє зробити висновок про те, що реальні втрати міста по обслуговуванню такого кредиту суттєво вищі, ніж про те публічно проголошується міською владою. А саме.
Переліком умов фінансування так званої Програми приорітетних інвестицій за рахунок Кредиту ЄБРР в сумі 10 000 000 євро та Гранту в сумі 5 000 000 євро передбачено відсоткову ставку по кредиту як 6-місячну ставку Euribor + Маржа, і встановлено 6%-й розмір маржі. Що вже складає близько 9,5% річних – а не сім, як на тому наголошує міська влада. Крім того, умовами кредитного договору встановлюється одноразова комісія (сплачується до початку фінансування) в розмірі 1%, та комісія за резервування в розмірі 0,5% від суми наступних траншів по кредиту. Таким чином лише очевидно заявлена вартість обслуговування кредиту складе щонайменше 10,5-11% (деякі фахівці наполягають на цифрі 12%).
І це без врахування цілої низки прихованих платежів, розмір яких взагалі не визначено конкретно. Натомість до складу витрат як кредитних, так і грантових, коштів включено рядок «Дизайн та моніторинг» у розмірі 3% від отриманих сум фінансування. Якщо припустити, що саме ця цифра, на думку невідомих розробників проекту кредитування, відображує передбачуваний розмір вищезгаданих прихованих платежів, то й у цьому випадку мінімальні витрати на обслуговування кредиту складуть не менше 13,5-14%.
Якщо навіть припустити, що кошти Гранту будуть надаватися одночасно з коштами Кредиту (чітко прописаних умов надання Гранту немає і в розпорядженні потенційного Позичальника – ЖТКЕ, натомість існує непідтверджена інформація стосовно того, що Грант може бути отриманим лише після освоєння кредитних коштів) – то й у цьому разі середньозважена річна ставка витрат на обслуговування отриманих сум фінансування складе не менше 10-10,3%.
Тобто очевидно, що не 7% - як на тому наголошує міська влада, а від 10-14%, відчуйте різницю. До того ж варто звернути увагу на те, що розрахунки по кредиту доведеться здійснювати в Євро, збирання ж плати за надання послуг ЖТКЕ здійснюється в національній валюті – яка, в існуючій економічній ситуації в Державі, об’єктивно не має перспективи до зміцнення відносно основних світових валют. Той, кому наразі доводиться повертати отриманий до осені 2008-го року валютний кредит, добре розуміє, що то означає – фактично повертати доводиться майже вдвічі більше. За окремими розрахунками послаблення курсу гривні лише в межах 20-25% призведуть до гривневої вартості кредиту на рівні 30-35%.
Можлива ж внаслідок реконструкції основних фондів ЖТКЕ економія, кілька тижнів тому заявлена Житомирським міським головою Вірою Шелудченко в розмірі півтора мільйони євро на рік, не лише ледве покриває найоптимістичніший розмір витрат на отримання фінансування такої реконструкції, але й є абсолютно не доведеною – просто не існує чіткого техніко-економічного обгрунтування такої економії, і цифра ця, швидше за все, «взята зі стелі».
Якою ж буде реальна вартість кредиту ЄБРР на існуючих умовах?
Питання зовсім не риторичне – адже умовами кредитування передумовою здійснення першої та подальших виплат коштів передбачено встановлення тарифів на рівні, який забезпечує повне відшкодування витрат. Враховуючи ж цілу низку інших положень, до розміру тарифів доведеться включати й покриття сум субвенцій, недоотримуваних від Держави – таким чином реально існуючі тарифи мають ще до початку отримання залучених коштів зрости щонайменше на третину (окремі фахівці схиляються до значно вищої цифри).
Більше того, фактично сама можливість такого фінансування знаходиться під сумнівом – адже ціла низка умов його здійснення об’єктивно неможлива до виконання, при тому передбачається безумовне припинення фінансування за обставинами будь-якої з них. І чи не найважливіша з таких умов – вимога забезпечення 95%-го рівня збирання плати за надані ЖТКЕ послуги. Важко уявити собі, що з підвищенням тарифів платіжна дисципліна населення зросте, але якщо б навіть і так – хто покриватиме хронічну заборгованість бюджетних установ і організацій, яка лише на даний час складає близько 12 мільйонів гривень?
Натомість умовами кредитування передбачено не просто пряме втручання в фінасово-господарську діяльність ЖТКЕ – фактично міська влада повністю втрачає контроль над підприємством на весь термін дії кредитного договору. При цьому окремі з умов дають всі підстави для припущень стосовно не просто втрати контролю, а й можливості втрати Підприємства взагалі. Якщо ж до цього додати вимогу про гарантування монопольного становища ЖТКЕ в місті (включно до прямої заборони діяльності будь-яких інших операторів, у т.ч. й локальних) – вимальовується не зовсім, м’яко кажучи, райдужна перспектива.
Чи є альтернатива такому «фінансуванню»?
Є, і не лише за рахунок підвищення тарифів та кредитування місцевими банками витрат на реконструкцію за фактом їх здійснення. До речі, тими ж умовами кредитування визначено, що Гарант, тобто міська влада, повинні включити до міського бюджету кошти, достатні для забезпечення гарантійних зобов’язань – а це, фактично, забезпечення повернення суми кредиту з відсотками. Якщо ж врахувати, що покриття будь-яких витрат в бюджеті може передбачатися лише за рахунок реальних надходжень – то навіщо позичати, коли є джерела власних коштів? Крім того, фахівці-комунальники посилаються на досвід Новоград-Волинського – де реконструкція міського водоканалізаційного господарства здійснюється за рахунок аналогічного кредиту, але не від ЄБРР, а від Світового банку – при цьому навіть оголошена вартість його обслуговування суттєво нижча від запропонованої Житомиру – 4,02%. Аналогічна ситуація й в Черкасах – 4,5%.
З вищевикладеного очевидно, що обраний Житомирською міською владою варіант вирішення проблеми з тепло- та гарячим водопостачанням в місті – навряд чи можна вважати найкращим. Натомість питання це з дивною впертістю вноситься на розгляд міської ради вже вдруге – ще минулого року, на тридцять п’ятій сесії, воно було знято з розгляду з причини «непрозорої мотивації». Прозорості з того часу не побільшало – отримати проекти щонайменше семи документів (угод, планів тощо), які не можуть не бути невід’ємною частиною рішення міської ради, не вдалося. Проект же самого рішення нічим не відрізняється від тоді заблокованого, зокрема і в частині надання міському голові повноважень при підписанні відповідних угод, які унеможливлюють подальший контроль за реалізацією проекту з боку територіальної громади.
Залишається сподіватися на здоровий глузд більшості депутатського корпусу, який стане на заваді прийняттю такого рішення без попереднього широкого його обговорення і аналізу, у т.ч. за участі незалежних фахівців і консультантів.
Депутат Житомирської міської ради п’ятого скликання головний редактор «КРОК Радіо» Іваницький Ігор Миколайович, 01.03.2010р.
Автор: Іваницький Ігор Миколайович, редактор рубрики "Игорь Иваницкий" на ЖЖ.info
Что мог - сделал. Даже чуточку больше - одновременно продолжаю индивидуальную "разъяснительную работу" среди депов. Справедливости ради отмечу - на пресску Тимофеевна командировала Сашка Крукивского ("коммунальная" деп.комиссия) и замнача коммунхоза. В принципе... поговорили ;). Что будет завтра... увидим, я уже свой ресурс... вроде исчерпал. Все материалы также и в прокуратуре имеются... наблюдают.
"Петиции"... аналогичный текст в виде депутатского обращения, надеюсь, завтра прозвучит (мне обещали...) - услышит ли кто ещё?.. Вас - точно никто слушать не станет, увы... хотя - попробуйте ;).
"Вас - точно никто слушать не станет, увы... хотя - попробуйте"
Та да :)
Просто, думал, как говорится "Разом нас багато - нас не подолати", какое-то общественное протест-обращение послать, что ли. То есть организовать подписи под обращением к меру. Хоть и немного их будет - но все же кое-что - это будет + к тому, что Вы уже сделали. Все же лучше сделать, чем не сделать :)
Может еще есть желающие поактивничать? Можем переделать Вашу пресс-конференцию под обращение, если будут еще желающие... :)
Не льстите себе - зовсім не багато... я уже в который раз в этом убеждаюсь. Есть малый процент "придурков", которым неймется... остальные аккуратненько в сторонке покуривают и за жисть гутарят. Ещё и плюнуть могут... ах, да - на выборы ещё ходят.
P.S. К слову, в городском депутатском корпусе очень многие таки понимают истинную суть происходящего (не я один умею внимательно читать документы), и эти "многие" - более чем авторитетные его члены, но... почему-то я уверен, что необходимый 31 голос Тимофеевна сегодня соберет. Ну и хсв - лично у меня дров на две зимы запас.
P.P.S. Тут любители на выборы бегать чего-то про "новых политиков" звиздеть любят? Так вот. Г-н Костышин, экс-заступник ВТШ по экономике и финансам, приглашенный на пресску в качестве профильного консультанта - был снят за два часа до её проведения мудрым решением главы областной организации г-на Тигипка (Костышин там сейчас обретается). Так же и г-н Кругляк - не менее профильный экс-заступник - именно благодаря ему три последних отопительных сезона состоялись (Тимофеевна даже и "не знает, где газ берется"), тоже спрыгнул за полтора часа до проведения - тоже "Заратустра не позволил". Хотя договорено было ещё несколько дней назад.
Я розумію, що "маємо те, що маємо", але ж це не привід опускати руки. Це я не до Вас, - Ви й так, спасибі Вам, зробили добрячий розголос.
Звертаюсь до всіх, хто проявляв активність у минулій темі, та й просто до тих, хто захоче поставити підпис під суспільним зверненням. Товариш, Македонський, Ліберті, інші?...
Хоча, один в полі воїн, але двоє і більше - це вже армія.
Видать подобрали ключик от сердца Кругляка. Вот оно, возрождение Житомира. Вы нам отпишите как проголосовали. Поименно )) или хотя бы по фракциям. Условность, конечно, эти фракции, но все же
P.S. Даже Бенивский, шкура продажная, проголосовал... зря я не добил тогда "Рембыттехнику", зря... таки украл, гаденыш - теперь выслуживается, заодно и перед новой властью"
Не целыми - часть бютовцев (маленькая часть) таки не пришла просто (всего зарегистрировалось 50 душ, из них - 45 баранов и воров). Остальные... сейчас не могу сказать с абсолютной точностью, но, честно говоря, от нашистов ожидал здравомыслия, особенно после последних консультаций... у всякого вопроса есть своя цена, да. Слава богу, регионалы не втупили - дружно Тимофеевне в ножки пали, особенно Туфанов с Бирюченко испражнялись вголос (ещё бы - за всё ж уплочено). Продажность... да, это характерная для приматов вида "хомо сапиенс" черта, а с эволюцией как-то не срослось...
>>"Этот город честно заслуживает - заплыть говном." - Скільки патетики. Скільки пафосу. Якби був не в темі, то й повірив би, чесслово. Ні, пане Ігорю, не заслуговує і не запливе, хоч Вам (чи то пак, Вашому "інвестору") це тактично було б вигідно. А не запливе, бо тепер є бабло на модернізацію, а жорстка кредитна угода не дозволяє змінити форму власності ЖТКЕ. Не залежно від того, хто виграє мерські вибори)) Хоча й про це, в світлі останньої виплившої інформації, особливо хвилюватись не варто)
Пане Пучич, ви класичний тип людини, яка всіх міряє по собі :). Не уявляючи можливості існування поза межами лакейства, ви навіть не припускаєте можливості того, що хтось може жити і відчувати себе самодостатньою Людиною. Або припускаєте - тому ще більше переймаєтесь власним комплексом меншовартості. Звідки й ростуть ноги всіх ваших "натяків" на якихось "спонсорів". На превеликий для вас жаль - більш ніж смердюче "натякати", ви не маєте і не можете мати жодних інших аргументів, тому й нервуєтесь так, тому й пихатість ця... "в темі"... це щось на кшталт того, коли б мій тузик заявив, що він в темі стосовно програмного наповнення "КРОК Радіо" ))). Ваше місце - біля капців Ігоря Петровича - не переоцінюйте своє значення "в мировой революции" ))).
На відміну від вас, пане Іваницький, я ніколи не метався від одних до інших, не дарував дірявих ложок вчорашнім колегам і відстоював лише те, у що сам вірю. Я частина сильної команди, яка вже багато років разом, як би це всіх вас і вам подібних не дратувало.
>> жорстка кредитна угода не дозволяє змінити форму власності ЖТКЕ
Жорстка кредитна угода не лише передбачає зміну форми власності - у відомому Переліку умов закладено норми, які таку зміну передбачають як наслідок спроби виконання кредитного договору. Кожен, хто обтяжить себе уважним прочитанням цього документу... будь-хто, хто його вже прочитав із тих, кого я знаю - дотримується тієї ж думки.
Против голосовали - Голева и Михайлов Не голосовали (или воздержались) коммунисты Остальные (почти все из остальных - кое у кого таки "были резоны"... понять можно) - сцуки (любезные мои бывшие коллеги, долго вас здесь всех перечислять, но, если кто сомневается - можете перезвонить, с удовольствием подтвержу :))
>>г-н Кругляк - не менее профильный экс-заступник - именно благодаря ему три последних отопительных сезона состоялись - і до того сезони состоялісь. А Тимофіївна все сидить звісивши ножки, а зами бігають, бігають... >>Тимофеевна даже и "не знает, где газ берется" - Ой, ба, Ігоре Миколайовичу. Може ще Кругляк їздив ліміти на газ вибивати/випрошувати, а?
Шо робить? Може, петиції в міську Раду розіслати поки ще не пізно? Міському голові і так далі...
Справедливости ради отмечу - на пресску Тимофеевна командировала Сашка Крукивского ("коммунальная" деп.комиссия) и замнача коммунхоза. В принципе... поговорили ;).
Что будет завтра... увидим, я уже свой ресурс... вроде исчерпал.
Все материалы также и в прокуратуре имеются... наблюдают.
"Петиции"... аналогичный текст в виде депутатского обращения, надеюсь, завтра прозвучит (мне обещали...) - услышит ли кто ещё?.. Вас - точно никто слушать не станет, увы... хотя - попробуйте ;).
Та да :)
Просто, думал, как говорится "Разом нас багато - нас не подолати", какое-то общественное протест-обращение послать, что ли. То есть организовать подписи под обращением к меру. Хоть и немного их будет - но все же кое-что - это будет + к тому, что Вы уже сделали. Все же лучше сделать, чем не сделать :)
Может еще есть желающие поактивничать? Можем переделать Вашу пресс-конференцию под обращение, если будут еще желающие... :)
P.S. К слову, в городском депутатском корпусе очень многие таки понимают истинную суть происходящего (не я один умею внимательно читать документы), и эти "многие" - более чем авторитетные его члены, но... почему-то я уверен, что необходимый 31 голос Тимофеевна сегодня соберет. Ну и хсв - лично у меня дров на две зимы запас.
P.P.S. Тут любители на выборы бегать чего-то про "новых политиков" звиздеть любят? Так вот. Г-н Костышин, экс-заступник ВТШ по экономике и финансам, приглашенный на пресску в качестве профильного консультанта - был снят за два часа до её проведения мудрым решением главы областной организации г-на Тигипка (Костышин там сейчас обретается). Так же и г-н Кругляк - не менее профильный экс-заступник - именно благодаря ему три последних отопительных сезона состоялись (Тимофеевна даже и "не знает, где газ берется"), тоже спрыгнул за полтора часа до проведения - тоже "Заратустра не позволил". Хотя договорено было ещё несколько дней назад.
"Нікому то не треба" (с)
Я розумію, що "маємо те, що маємо", але ж це не привід опускати руки. Це я не до Вас, - Ви й так, спасибі Вам, зробили добрячий розголос.
Звертаюсь до всіх, хто проявляв активність у минулій темі, та й просто до тих, хто захоче поставити підпис під суспільним зверненням. Товариш, Македонський, Ліберті, інші?...
Хоча, один в полі воїн, але двоє і більше - це вже армія.
Одні тиснуть зверху, інші - знизу. :)
не поддержали только коммунисты
P.S. Даже Бенивский, шкура продажная, проголосовал... зря я не добил тогда "Рембыттехнику", зря... таки украл, гаденыш - теперь выслуживается, заодно и перед новой властью"
Этот город честно заслуживает - заплыть говном.
- Скільки патетики. Скільки пафосу. Якби був не в темі, то й повірив би, чесслово.
Ні, пане Ігорю, не заслуговує і не запливе, хоч Вам (чи то пак, Вашому "інвестору") це тактично було б вигідно.
А не запливе, бо тепер є бабло на модернізацію, а жорстка кредитна угода не дозволяє змінити форму власності ЖТКЕ. Не залежно від того, хто виграє мерські вибори)) Хоча й про це, в світлі останньої виплившої інформації, особливо хвилюватись не варто)
Я частина сильної команди, яка вже багато років разом, як би це всіх вас і вам подібних не дратувало.
Жорстка кредитна угода не лише передбачає зміну форми власності - у відомому Переліку умов закладено норми, які таку зміну передбачають як наслідок спроби виконання кредитного договору. Кожен, хто обтяжить себе уважним прочитанням цього документу... будь-хто, хто його вже прочитав із тих, кого я знаю - дотримується тієї ж думки.
Не голосовали (или воздержались) коммунисты
Остальные (почти все из остальных - кое у кого таки "были резоны"... понять можно) - сцуки (любезные мои бывшие коллеги, долго вас здесь всех перечислять, но, если кто сомневается - можете перезвонить, с удовольствием подтвержу :))
- і до того сезони состоялісь. А Тимофіївна все сидить звісивши ножки, а зами бігають, бігають...
>>Тимофеевна даже и "не знает, где газ берется"
- Ой, ба, Ігоре Миколайовичу. Може ще Кругляк їздив ліміти на газ вибивати/випрошувати, а?