Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Дмитро Ткачук

Гідність стала кримінальним злочином, або як покривають корупційні схеми в ДМС

Автор: Дмитро Ткачук, 28.08.2013, 00:25:09
Автор Дмитро Ткачук

Дмитро Ткачук

все статьи автора

За вимогу від чиновника виконувати службові обов’язки громадянина притягують до кримінальної відповідальності. Саме так можна одним реченням описати ситуацію, яка склалася в результаті вимоги житомирянина Івана Фурлета виконати обов’язки та не порушувати конституційних прав громадян державними службовцями.

12 липня 2012 р. Іван Фурлет подав до ВГІРФО УМВС (нині - УДМС) в Житомирській області документи для оформлення закордонного паспорта відповідно до всіх вимог, передбачених правилами і чинним законодавством України.

На що Івану в грубій формі було відмовлено. Неадекватність поведінки службовців при відмові чітко постежується на відео діалогу громадянина та державного службовця.



Після такого прийому було подано позовну заяву з вимогами визнати неправомірними дії службовця, в т.ч. щодо вимог надати квитанції щодо оплати послуг ВГІРФО та компенсації бланку паспорта незаконними та ін. Суд першої інстанції задовольнив ці вимоги і навіть зобов’язав службовців видати паспорт громадянину.

29 березня 2013 р. Іван Фурлет знову подав свої документи для оформлення закордонного паспорта до ДМС відповідно до вимог, передбачених правилами і чинним законодавством України. Цього разу документи в нього прийняли.

В цей же час чиновники ДМС з таким рішенням суду першої інстанції не погодились і вирішили оскаржувати його. Натомість, і в другій інстанції обґрунтувати правомірність своїх дій не змогли.

08 серпня 2013 року апеляційний адмінсуд підтвердив правильність висновків рішення першої інстанції щодо незаконності вимог державних службовців сплатити зазначені платежі. Вимогу щодо видачі паспорта було переформульовано.

Враховуючи, що обов’язок приймати рішення щодо видачі паспорта лежить на ДМС, суд зобов’язав державний орган повторно розглянути питання щодо оформлення і видачі паспорта Івану Фурлету. Варто зазначити, що всі подані документи весь цей час перебували в ДМС і не було жодної перешкоди чи підстави їх розглянути.

Більше того відповідно до даних http://center-person.gov.ua паспорт було виготовлено Івану ще 25 квітня. Даний факт було підтверджено і в.о. начальника УДМСУ в Житомирській області Анатолієм Адамовичем Федорчуком. Службовець визнав, що паспорт дійсно виготовили та видати його громадянину наразі не можуть.

За словами в.о. начальника, йому незрозуміло рішення суду і тому він не може його виконати. Для виконання рішення посадовець хотів отримати копію постанови, яку у ДМС чекали від суду, бо документ з усіма печатками та відмітками наданий Фурлетом чомусь їх не задовольняв. Також складністю було те, що держслужбовець Федорчук вважає дане рішення невмотивованим і саме таку офіційну причину він зазначив у відповіді Івану.

Аналізуючи ці причини виникає ряд питань.

По-перше, чому громадянин мав рішення суду в той же день, коли відбулося його проголошення, і прийшов з ним до держустанови, а ДМС не мав його навіть через 5 днів після проголошення.

Відповідь на це дав юрист установи.  Попри те, що представник ДМС був особисто присутній при проголошенні постанови суду, він стверджував, що не знає його змісту, бо вона не надійшла ще поштою, а забрати копію віддрукованого рішення після засідання він не мав часу, так як мав важливіші справи. Таким чином, юрист підтвердив, що саме він став формальною причиною, чому його начальник не мав рішення. Важко повірити в те, що подібна службова недбалість юриста здійснюється з його персональної ініціативи. Скоріш за все, це може бути спланований сценарій із затягування розгляду цього питання. Мабуть, громадянин був більш зацікавлений у виконанні вимог суду, аніж державний службовець, який давав клятву дотримуватись законодавства.

Важливим моментом є факт, що рішення апеляційного суду набуває чинності з моменту його проголошення в залі засідань, а не з моменту, коли його почитають всі бажаючі.

По-друге, дивним є твердження начальника, що рішення суду невмотивоване. Чи то начальник вважає, що суд виносить рішення не аналізуючи матеріалів справи, а може він хотів сказати про те, що рішення якихось там суддів - ще не достатньо вагомий аргумент для таких важливих та заклопотаних людей, як працівники ДМС. Та всі нерозуміння, відсутність папірців чи то бажання їх мати відходять на задній план, враховуючи той факт, що паспорт вже було виготовлено.

13 серпня Іван Фурлет прийшов до ДМС з простим проханням видати йому паспорт, який був давно виготовлений та попри відсутність законних причин його не видати утримувався службовцями. Переливаючи з пустого в порожнє, державні службовці не змогли вигадати нічого оригінальнішого, аніж відмовитися від виконання своїх обов’язків та переступити через конституційні права громадянина та його законні вимоги.

Розчарувавшись в дотриманні чиновниками законодавства держави, народу якої вони служать, громадянин пристебнув себе ланцюгом до батареї в кабінеті начальника та повідомив, що чекатиме, поки йому не видадуть паспорт. При цьому Іван викликав міліцію та сповістив органи прокуратури про те, що державними службовцями чиняться дії, що мають ознаки злочину.

Через певний час прибула слідчо-оперативна група, яка прийняла повідомлення про злочин від громадянина України та взяла пояснення. Після цього міліціянти покинули місце подій, так і не вживши дій щодо припинення правопорушень працівниками ДМС.

Ввечері до розчарованого громадянина, права якого відверто порушувались, прийшла делегація в складі заступника прокурора міста Житомира Світлицького Олексія Олесандровича, начальника Корольовського РВ УМВС м. Житомир Рябошапко Сергія Олександровича, двох його заступників, начальника Управління Громадської Безпеки Демяненка Юрія Володимировича та інших посадовців.



Переговірники переконували Івана, що подібні дії були зайвими, правоохоронні органи почули про наявну проблему та приймуть заходів щодо її вирішення, заява Фурлета буде зареєстрована в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЄРДР) і після вивчення всіх обставин винні понесуть покарання. Повіривши правоохоронцям громадянин погодився припинити свій мирний протест та звільнив приміщення.

Як виявилося пізніше, слова правоохоронців не вартували і ламаного гроша. Заяву Фурлета зареєстровано в ЄРДР не було, у справі щодо порушення його прав ніхто так і не відкрив провадження, паспорт йому не видали і відповідно ніхто не збирався притягувати до відповідальності винних у цьому службовців.

Службовці Державної міграційної служби, міліція та прокуратури, незважаючи на свої високі чини, вдалися до банальної брехні – наобіцяли розібратись в ситуації лише для того, щоб виманити Івана Фурлета з приміщення ДМС. Та просто збрехати для правоохоронців було недостатньо.

Наступного ранку вони в унісон поширили прес-релізи з інформацією, за якою Іван Фурлет злякався впливових чиновників та погодився припинити свій протест. Більше того, для обґрутування своєї фантастичної теорії про те, як людина, що наважилась повстати проти системи злякалась костюма прокурора та погонів міліціянтів, проти сміливого громадянина відкрили кримінальне провадження, а його повідомлення про злочин, дане в присутності десятка громадян, представників ЗМІ, та службовців просто долучене до кримінального провадження в справі про хуліганство постраждалого.

Хотів справедливості - отримай кримінальну справу. Ось так система реагує на наївних громадян, які вимагають захисту своїх конституційних прав та гідності. Та розіслати брехливе повідомлення прес-служби не означає перемогти. Те, що правоохоронці покривають своїх "колєг, що плюють на закон” не приховати кількома заявами, адже мова фактів вперта, а люди, які борються за свої права та гідність, наполегливі. Далі обов’язково буде…


Автор: Дмитро Ткачук, редактор рубрики "Дмитро Ткачук" на ЖЖ.info
Дмитро Ткачук | 28.08.2013 | Переглядів: 5238 | Іван Фурлет, Житомир, МВС, корупція, СТОП свавіллю в паспортних столах, ДМС, закордонний паспорт, прокуратура Житомирської області
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.

Читайте також на цю тему:

Коментарів: 0