Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто, Україна

Лариса Мясникова рассказала про погоду в Житомире

Автор: Володимир ШУСТ, Місто, 02.12.2009, 14:19:12
ЗИМА ПРИНЕСЛА У ЖИТОМИР "БАБИНЕ ЛІТО". РАДІТИ ЧИ БОЯТИСЯ ЖИТОМИРЯНАМ НЕЗВИЧНО ТЕПЛОЇ ДЛЯ ПОЧАТКУ ЗИМИ ПОГОДИ?

Окрім дірок в бюджеті, нових кредитних зобов'язань та рекордного падіння ВВП, виявилось, що Україну чекають нові економічні проблеми, пов'язані зі світовим глобальним потеплінням. За словами головного економіста мережі постійного розвитку Світового банку Марріан Фей, економіка України стане більш вразливою через те, що вже до 2020 року в Україні підвищиться температура на 1,5-2 градуси, а зима скоротиться на один місяць. У Світовому Банку попередили, що країну чекають засухи та інші кліматичні проблеми, вирішення яких вимагатиме значних фінансових вливань. Щоб поліпшити ситуацію, ООН пропонує всім країнам світу розробити плани адаптації до змін, а промислово розвиненим державам - негайно скоротити викид в атмосферу згубних для клімату газів. Зараз передовиками з забруднення атмосфери є США і Австралія.

А поки країни-гіганти думають, чи зменшувати їм викиди в атмосферу парникових газів, житомиряни у денну пору приймають сонячні ванни та насолоджуються напрочуд теплою, як для перших днів зими, температурою повітря. А ось радіти з цього чи ні - питання неоднозначне... З одного боку, тепло в оселях городян підтримується найприроднішим способом - теплим повітрям з вулиці, а значить кожен з нас економить певну кількість теплоносіїв та електроенергії. До "плюсів" потепління можна віднести те, що міські дороги не покриті ожеледицею, грип відступає, та й загальний настрій населення доволі бадьорий. Лікарі кажуть, що сонячне світло підвищує імунітет людини та поліпшує продуктивність праці.

З іншого боку, всі ми бачимо, що з погодою коїться щось не те: старші люди пам'ятають суворі зими зі снігом до поясу, а отже ніяк не можуть звикнути до того, що грудень ми зустрічаємо ледь не вересневою погодою. І звичайно, нас усіх турбує дуже важливе питання, чи буде сніг на Новий рік?

ДОВГОТРИВАЛЕ ТЕПЛО - АНОМАЛІЯ...

Бажаючи розібратися в хитросплетіннях нинішніх синоптичних аномалій, ми запитали місцевих синоптиків, якою ж чекати нам зиму, і чи насправді нинішнє тепло є проявом глобальних кліматичних змін? На наші запитання відповідає начальник відділу гідрометзабезпечення Житомирського обласного центру з гідрометереології Лариса Миколаївна М'яснікова.

- Отож, пані Ларисо, чи насправді ми зіштовхуємось із проявами глобального потепління і чи є нинішня погода нетиповою для цієї пори року?

- Причиною надзвичайно теплої погоди, яка спостерігалася в Житомирі протягом усього листопада, став величезний циклонічний вихор, центр якого знаходиться поблизу Ісландії. Саме завдяки йому тепле повітря з Атлантики і досі надходить в Україну, спричиняючи такі температурні аномалії. В кінці жовтня з підвищенням температури повітря відновилась вегетація сільськогосподарських культур - рослини "прокинулись" із зимового стану спокою. Це негативний фактор, оскільки при подальшому похолоданні озимі культури будуть непристосовані до низьких температур, а у разі міцних морозів існує ймовірність їх загибелі.

Нинішні температурні показники для цієї пори року ми відзначаємо як аномальні. Так, для листопада характерна середня температура повітря від 4 градусів Цельсія на початку місяця і до нуля на початку грудня. Цього ж року в останню, найхолоднішу, за багаторічними спостереженнями, декаду листопада ми фіксували неймовірно високі температурні показники на рівні 12 градусів Цельсія. Подібні потепління були і раніше, наприклад, найбільш теплу погоду було зафіксовано у листопаді 2002-го та грудні минулого року. Однак усі ці потепління, на відміну від нинішнього, були короткотривалими. Стабільно тепла, як для цієї пори року, погода є аномальним для нашого регіону явищем.

- Якою, за прогнозами синоптиків, буде нинішня зима, і чи побачимо ми сніг на Новий рік?

- Говорити однозначно, чи буде сніг на новорічні свята, поки зарано, оскільки точні прогнози метеоситуації та кількості опадів метеорологи надають на 10-денний термін. Прогнозування погоди на місяць вперед і більше носять консультативний характер, оскільки вони надають лише узагальнені дані вірогідної середньої температури та кількості опадів на місяць. Інформація, якою буде погода у той чи інший день, довгостроковий прогноз не надає. Але вже сьогодні ми бачимо, що у грудні не очікується відхилень від середніх температурних показників, характерних для цього місяця року, отож очікується похолодання. Значне зниження температури, за довгостроковим прогнозом, має відбутися і у лютому наступного року.

- Як саме здійснюється прогнозування синоптичної ситуації у нашому місті?

- Прогноз погоди визначається згідно зі схемами математичних моделей та оперативної інформації з супутників. Це, справді, дуже точна і наукомістка робота. Прогнозування метеоситуації в Житомирській області здійснюється з Києва. Цьому є дві причини:

1. Київ знаходиться недалеко від Житомира.

2. Житомир не має власного аеропорту, а отже у нашому місті немає необхідності для функціонування великого синоптичного центру.

Житомирський обласний центр з гідрометереології сьогодні займається подальшим обслуговуванням отриманих з Києва прогнозів. Отримані дані ми обробляємо та коректуємо відповідно до місцевої ситуації. У разі погодних ускладнень оголошуємо штормові попередження та попереджаємо про несприятливі дорожні умови, такі як туман та ожеледиця. Після цього центр здійснює доведення прогнозу до "споживачів", тобто державних структур, які отримують останні синоптичні дані на договірних засадах. Це облдержадміністрація, МНС, комунальні та дорожні служби та інші організації, діяльність яких тією чи іншою мірою залежить від погодних умов. А погода, як відомо, річ, яка стосується кожного. Навіть пересічному громадянинові необхідно щодня цікавитися прогнозом погоди хоча б для того, щоб знати, чи брати з собою на роботу парасольку.

- Чому значна частина населення скептично ставиться до достовірності прогнозів погоди, вважаючи, що синоптики часто помиляються? Що дає населенню привід так думати?

- Синоптики помиляються не частіше, ніж представники інших професій. Зважаючи на те, що погода сама по собі - явище доволі мінливе і непередбачуване, 90-відсотковий показник справджуваності одноденних прогнозів та 84-відсотковий - триденних прогнозів - справді дуже високий результат. А якщо комусь неочікувано упала крапля дощу на голову, то це зовсім не є підставою стверджувати, що синоптики "знову помилилися".

 

Сергій Сухомлин
Житомирський
міський голова
 

Наталія Леонченко 
депутат міської ради,
ОПЗЖ

Олена Розенблат 
співвласник компанії
«Фаворит»
 

Матвій Хренов 
колишній заступник мера,
підприємець
Віктор Євдокимов 
ректор,
«Житомирська політехніка»
 

Людмила Зубко 
підприємиця,
дружина Геннадія Зубко
Годердзі Кварацхеліа 
власник ТЦ Ринг,
магазини «Квара»
 

Георгій Буравков 
минулий мер Житомира
(2002-2006 рр)
Юрій Опанасюк 
підприємець,
«Центр утеплення»
 

Василь Грибук
директор
«Школи вищої спортивної майстерності»

Автор: Володимир ШУСТ, Місто, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info


Місто | 02.12.2009 | Переглядів: 7426 | погода, Житомир

Читайте також на цю тему:


Коментарів: 0