Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Місто, Україна

Цветочный базар в Житомире. История вопроса

Автор: Нестор Правдин, газета Місто, 16.04.2010, 00:54:58
КВІТКОВЕ «БІЛЬМО» НА «ОЦІ» МОСКОВСЬКОЇ

Декілька років тому міська влада Житомира розпочала реконструкцію вулиці Московської і за короткий термін оновила її від вул. Київської до площі Житній ринок. Проте дотепер надто болючим місцем транспортної артерії лишається горезвісний квітковий базар.

ІСТОРІЯ ПИТАННЯ

Житомиряни ще дуже добре пам'ятають, що вул. Московська на ділянці від універмагу до скверу навпроти Житнього ринку буквально два роки тому нагадувала "убиту" вузеньку вуличку азіатського міста часів середньовіччя, якою не так просто було пройти, проїхати чи спокійно прогулятись. Постійно заставлена автомобілями та подовбана глибокими ямами проїжджа частина, на швидку руку зроблені металеві торговельні кіоски, котрі в окремих місцях вже апетитно "їла" іржа, а під час дощів вони тонули в багнюці, темрява у нічний час - такою тут була типова панорама. Коли міський голова заявила, що вулиця стане окрасою міста, багато хто цьому просто не повірив. Та час показав, що Шелудченко слів на вітер не кидає. Пройшло не так багато часу, і ділянка від перехресть з вул. Київської та вул. Лятошинського після генеральної реконструкції стала практично такою, як вулиці міст Європи.

РИНОК ЧИ "ЦИГАНСЬКИЙ ТАБІР"?

Великим "більмом на оці" Московської лишилося місце торгівлі квітами, яке до цих пір дуже нагадує великий циганський табір наметового типу: поліетиленові шатра, лахміття, косі прилавки, дошки під ногами, сміття… Хіба що тільки традиційного для табору великого казана там немає для приготування їжі. Тому мерія, керуючись рішенням сесії міськради від 25 липня 2006р. про впорядкування стихійної торгівлі на вулицях і майданах міста, продовжила відповідну роботу. Для торгівлі квітами було облаштовано та прийнято в експлуатацію торговельний комплекс ТОВ "Зигзаг" на вул.Перемоги,6-7. З тих пір минуло майже два роки. Проте "квітникарі" і дотепер працюють біля Житнього ринку, який в силу свого розташування був і залишається надто "жирним" місцем для усього торгуючого люду.

ДУМКА ГРОМАДИ

З огляду на вище викладене виникає логічне питання: чи влаштовує житомирян горезвісний квітковий ринок на Московській?

Таке питання ми задали випадковим перехожим. Відповіді ж отримали приблизно схожі, як близнята.

- Цей базар може влаштовувати хіба що тих, хто на ньому працює, бо чим більш захаращеним є торгуючий об'єкт, тим важче його проконтролювати, - ділиться своїми думками водій Василь Поліщук. - Для прозорої ж діяльності має бути відповідна прозорість самого торговельного місця. "Квітникарі", як і всі підприємці, думаю, плачуться з приводу низьких прибутків. Тоді чому вони там стоять десятиліттями і влітку і взимку? А тому, що заробляють, скоріше за все, далеко не середню статистичну зарплату, як я, наприклад.

- Знаєте, я дуже люблю вечорами прогулюватись, тому облаштованість міста для мене важлива, - говорить пенсіонерка Ніна Майданович. - А після реконструкції частини Московської прогулянки стали особливо приємними: можна спокійно пройтись по широких тротуарах, посидіти на лавочці, згадати минуле і не боятись, що в темряві "нарвешся" на якогось п'яницю, як часом було раніше. Правда, в маршруті моїх вечірніх "подорожей" поки що виключене місце торгівлі квітами, тому що воно таке "естетичне", що його краще обійти стороною.

СТОЯТИ "НАСМЕРТЬ"?

А ось позицію торгуючих квітами з'ясувати було складнувато. Вони просто не виявили бажання говорити офіційно, "втікали" від об'єктиву фотоапарата , хоча без "протоколу" не скупилися на різні месиджі стосовно озвученої проблеми. Наприклад, одна жінка передпенсійного віку розповіла, що квітами торгує років двадцять і не збирається кидати цю справу.

На наше запитання: "Чому не переходить працювати на "Зигзаг"?, не задумуючись, відповіла, що там треба платити оренду, а зараз вона орендної плати не платить, а сплачує лише за послуги прибирання добові 8 грн. Також вона повідомила, що торговці ніби-то мають свій проект відповідного павільйону, правда, не зовсім зрозуміло, хто фінансуватиме його будівництво, бо "квітникарі" готові тільки облаштувати територію. А ще жінка, як і її кілька колег, зізналась, що всі вони будуть стояти «до кінця»: не збираються йти з Московської, тому на ніч залишають біля прилавків своїх охоронців. Правда, не ясно, що вони охороняють? Товар-то свій вони забирають додому, все інше ж можна використати хіба що в якості дров та металобрухту…

ОДВІЧНЕ: ЩО РОБИТИ?

Чи можливе тут соломонове рішення? Так, як вчинив мудрий цар Соломон, - розрубати на дві частини і догодити обом сторонам конфлікту - явно не вийде. Бо реконструювати та облаштувати Московську - це означає однозначно "переселити" "квітникарів" в інше місце. В цій ситуації черговий раз на шальки терезів лягли інтереси окремої групи людей (за нашими підрахунками квітами торгує біля ста осіб) і усієї громади обласного центру, а це майже 280 тисяч людей. Відтак влада має прийняти таке рішення, що забезпечить благоустрій та розвиток Житомира.

ПОЗИЦІЯ ВЛАДИ

Однозначно: до кінця квітня продавців квітів на зазначеній ділянці не буде, переконує нас заступник міського голови Іван Заінчковський. Сьогодні не стоїть питання про те, аби людям не дати заробити, питання полягає в іншому: наведення елементарного порядку на вулицях нашого міста.

За словами заступника мера, на усіх ринках міста нині існує понад 275 вільних торговельних місць, в т.ч. 20 - на Житньому, 75 - на Староміському тощо. Орендна плата за день в облаштованих павільйонах становить від 6 до 12 гривень, якихось додаткових коштів підприємцям вкладати не потрібно. Тому на сьогодні кожен "квітникар" (а на вул. Московській,10 нині 50 торговельних місць, де працює 61 продавець - авт.) може вибрати собі за бажанням місце і працювати в цивілізованих умовах.

Вся Московська буде такою, як зараз від вул. Київської до площі Житній ринок. Не може через споживацькі інтереси декількох десятків людей страждати переважна більшість громади міста.

Автор: Нестор Правдин, газета Місто, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info


Місто | 16.04.2010 | Переглядів: 4717 | Житомир, цветы, базар, рынки

Читайте також на цю тему:


Коментарів: 0