Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто, Україна

Студенческий протест в Житомире

Автор: Дмитро Сінченко, Замок володарів, 22.10.2010, 14:59:48
щодо постанови 796

СТУДЕНТСЬКИЙ ПРОТЕСТ

12 жовтня на майдані Корольова було людно. Близько 3 тисяч студентів зібралось на акцію протесту проти постанови уряду №796, яка запроваджувала платні послуги у вищих навчальних закладах. Такої кількості громадсько-активної молоді, яка зібралась без будь-яких фінансових «заохочень», Житомир не бачив вже досить давно. Єдиним фронтом виступили ряд позапартійних молодіжних організацій, зокрема «Фундація Регіональних Ініціатив», «Спілка Ініціативної Молоді», «Демократичний Альянс», «Молодіжний Ресурсний Центр», «Українська Студентська Спілка» та багато інших.

Досить широким було представництво навчальних закладів, адже майже всі вони були представлені власними делегаціями на мітингу.

Не обійшлось і без політиків. Під час акції слово брали і кандидати на посаду міського голови (Віталій Мельничук та Олександр Рибак), і кандидати в депутати, і журналісти, і громадські діячі. Непорядно вчинили представники деяких політичних партій, що, не зважаючи на попередні домовленості, вийшли на акцію зі своїми прапорами. Та, не дивлячись на чиїсь спроби «запіаритись», їхні дії отримали лише осуд з боку студентів.


Що ж вивело молодь на вулиці?

Нагадаю, що 27 серпня Кабінет Міністрів ухвалив постанову № 796 "Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності”. Документ суперечить Конституції і загрожує впровадженням численних незаконних грошових стягнень зі студентів та учнів. Постанова фактично сприятиме ще більшій появі платних "позакласних занять”, без яких високі оцінки учням та студентам просто не поставлять. Документ також встановлював плату за складання абітурієнтами зовнішнього незалежного оцінювання, плату за користування Інтернетом та послугами шкільних та університетських бібліотек, плату за забезпечення обмундируванням студентів та працівників ВНЗ, та ін.

За минулої влади спроба введення додаткових платних послуг вже мала місце. 14 квітня 2009 року Кабінет Міністрів прийняв постанову №369, якою планувалось запровадити зазначені платні послуги. Але, враховуючи звернення студентських та молодіжних громадських організацій, та неконституційність рішення Уряду – попередній Президент своїм Указом від 30 квітня скасував частину платних послуг. А через акції протесту студентських та молодіжних організацій Кабінет Міністрів 5 червня 2009 року скасував запровадження усіх з вищезазначених додаткових платних послуг.

Напередодні прийняття постанови № 796 ФРІ вже зверталася до Прем’єр-міністра з проханням не розглядати проект постанови на засіданні Уряду без проведення додаткового громадського обговорення за участі, перш за все, студентських та молодіжних організацій України. ФРІ зверталася також і до Міністра освіти і науки з проханням не направляти проект у Кабінет Міністрів без проведення справжнього широкого громадського обговорення. Вже після прийняття постанови ФРІ знову звернулась до Прем’єра з проханням призупинити дію зазначеної постанови. Разом з іншими студентськими та молодіжними організаціями звернулася також про допомогу до Голови Верховної Ради та заступника Голови Адміністрації Президента. Молодь також масово зверталася письмово по допомогу до Президента.

В день та на переддень Всеукраїнської акції протесту проти антиконституційної постанови Кабміну № 796 лунали заяви різних можновладців про те, що постанова не має існувати в тодішньому вигляді. Називалися різні аргументи на користь її зміни, чи просто скасування. До протестувальників у Києві виходив заступник Міністра освіти і науки Євген Суліма і переконував, що зміни вже внесені, а залишені пункти на студентство не повпливають… однак молодь не вірила солодким обіцянкам (які часто обертаються «цяцянками»), вийшла на акцію і домоглась конкретних результатів.

Завдяки акції протесту у 14 містах України, у якій взяли участь близько 20 000 студентів та наукових співробітників, 12 жовтня Кабінет Міністрів прийняв постанову про відміну наступних платних послуг постанови № 796:

  • - проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання (п. 1, п.п. 6);
  • - здійснення навчальним закладом підсумкового контролю під час: переведення відповідно до законодавства студента, курсанта з одного навчального закладу до іншого в разі наявності відмінностей у навчальних планах за напрямом підготовки чи спеціальністю, за якими особа навчалася раніше, і навчальних планах за напрямом підготовки чи спеціальністю, за якими студент, курсант буде навчатися, зокрема щодо: переліку дисциплін; обсягу годин або форм підсумкового контролю під час вивчення однакових дисциплін; змісту дисципліни, з якої студент, курсант був оцінений за попереднім місцем навчання, і відповідної дисципліни навчального плану, за яким студент, курсант буде навчатися; поновлення на навчання студента, курсанта, який був відрахований, за умови самостійного вивчення ним дисциплін (предметів) (п. 1, п.п. 7);
  • - проведення лабораторних занять для студентів, курсантів у разі, коли такі заняття пропущені без поважних причин (п. 1, п.п. 8);
  • - надання у користування документів з читальних залів та відділів зберігання фондів понад установлені навчальними закладами строки, зокрема у неробочий час(вечірні та нічні години, вихідні, святкові дні, канікули) (п. 1, п.п. 22);
  • - вилучення та реалізація частини бібліотечного фонду, що не використовується, дублетних документів, надання у користування документів на заставній та компенсаційній основі (у разі обслуговування користувачів, які не навчаються і не працюють у відповідному навчальному закладі; перевищення встановлених навчальним закладом строків користування, втрати або заподіяння користувачами бібліотеки шкоди документам) (п. 1, п.п. 23);
  • - видача архівних довідок, витягів з навчальних планів, адміністративних довідок особам, які від’їжджають за кордон (п. 3, п.п. 4).
  • Також нова постанова Кабміну в позитивному ключі переформулювала один підпункт постанови № 796. Тепер він звучить наступним чином:
  • - здійснення доступу до Інтернету, локальних і корпоративних комп’ютерних мереж, автоматизованих баз даних та пошукових систем, користування електронною поштою для осіб, які не працюють і не навчаються у відповідному закладі (установі) (п. 8, п.п. 13).
Окрiм цього нова постанова Кабміну прибрала слово "консультації” з норми п. 1 п.п. 14 постанови № 796 про плату за, так би мовити, "позакласні заняття”. Але від того ця норма не сильно покращилась…

В той же час, нагадую, що протестуючим не подобалися більше 30 норм постанови, в той час як Кабмін "торкнувся” лише восьми її норм. Тому протести можуть продовжитись.

Свій коментар надав організатор житомирської акції протесту Ілля Грицанюк: «Окрім впливу на урядові рішення, студенти своїми діями домоглись також не менш важливих практичних результатів і на рівні Житомира. Студентські лідери (я маю на увазі не тих формальних голів студсамоврядування, а лідерів, що здатні вести за собою маси) познайомились і здружились поміж собою. І в перспективі я прогнозую, що студентська активність неминуче відобразиться і на органах студентського самоврядування, і на збільшенні громадсько активної молоді Житомира».
Автор: Дмитро Сінченко, Замок володарів, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info
Місто | 22.10.2010 | Переглядів: 5787 | студенты, Житомир, митинги

Читайте також на цю тему:

Коментарів: 0