Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Україна

Скільки насіння купувати. Практичні поради садівникам-городникам

Автор: Ірина Машковець, 23.01.2016, 19:29:01 Скільки насіння купувати. Практичні поради садівникам-городникам
Хоча в Житомирі на вулиці щосили бушує зима, для справжнього садівника-городника - це не привід розслаблятися. Зараз самий сезон починати закуповувати насіння для майбутніх посадок. А от скільки купувати і як правильно розрахувати потрібну кількості - ми вам сьогодні розповімо, пише сайт veles-ukr.com.ua
 

Секрети покупок насіння


Я по собі знаю, що утриматися від покупки зайвих насіння дуже складно: то яскрава упаковка сподобалася, то сорт незвичайний, то просто раптом захотілося весь город засадити одними помідорами. Тому, щоб чітко зрозуміти, скільки насіння вам треба купити, заздалегідь складіть чотки план з переліком необхідних культур.

Щоб розрахувати, скільки насіння вам буде в самий раз, ви повинні знати:
  • розмір грядок, на яких ви плануєте садити ту чи іншу культуру;
  • кількість дорослих рослин, що вміщується на 1 кв.м;
  • яка кількість з посіяних насіння зійде.
 

Пару слів про схожість насіння


Від схожості насіння безпосередньо залежить їх витрата. Причому у кожної культури вона різна. Наприклад, насіння кавунів і кабачків володіють 80-відсотковою схожістю. Тобто, посіявши 10 насінини, ви отримаєте тільки 8 сіянців. Для інших культур (наприклад, цибулю і селеру) нормою вважається 50-відсоткова схожість. Тобто насіння цих культур треба садити в два рази більше.
 

Таблиця схожості насіння різних культур

  1. Баклажан 60%
  2. Капуста 60%
  3. Огірок 70%
  4. Перець 60%
  5. Томат 65%
 

Перевірка на схожість


Якщо ви сумніваєтеся в якості насіння або в чесності виробника, купіть для початку пробний пакетик і перевірте його вміст на схожість. Тільки після перевірки на схожість (якщо вас все влаштовує), ви можете докупити стільки насіння, скільки необхідно. Зазвичай на перевірку на схожість йде від трьох до семи днів. Спосіб перевірки залежить від того, насіння якої культури ви збираєтеся перевіряти.
 

ОГІРКИ


Зробіть 3-відсотковий сольовий розчин (30 г солі розчиніть в 1 л води). Ви сипте в нього насіння огірків. Почекайте 5-10 хвилин. Насіння, які спливуть - це некондиція і для посадок вони не годяться. А ось те насіння, яке опустяться на дно, промийте під проточною водою і просушіть на паперовому рушнику.

Тепер візьміть деревна тирса, обдайте пару-трійку раз окропом і дайте їм охолонути (не чекайте поки вони висохнуть!). Насипте мокрі тирсу в невеликий ящичок і через кожні 2 см розкладіть насіння огірків. Присипте їх зверху тирсою і злегка утрамбуйте. Через три дні можна підбивати підсумки.
 

КАПУСТА, ПЕРЕЦЬ, БАКЛАЖАНИ, ТОМАТИ


Щоб перевірити схожість насіння цих культур, вам знадобиться газета. Але для початку приготуйте 5-відсотковий соляний розчин (50 г солі розчиніть в 1 л води). Висипте в нього насіння, перемішайте і через три-п'ять хвилин видаліть ті, що спливуть. А ті, що опустяться на дно банки, промийте і просушіть також, як і насіння огірків.

Тепер займемося фізикою: візьміть пластмасову паличку і наелетрізуйте її, провівши її кілька разів по вовняної тканини. Проведіть цією паличкою над просушеними насінням. Ті, що прилипнуть до палички - теж викидайте, толку від них не буде.

Потім відріжте від газети довгу смужку шириною 5-6 см. З одного її боку розкладіть насіння. Скрутіть газетну Ленку в рулон і перев'яжіть посередині. Опустіть газету в банку з водою (води повинно бути налито на 2 см від дна). Насіння капусти проростуть на третій день, перці, баклажани і томати - на шостий-восьмий день.
 

Порада від «Господаря»


Найкраще на розсаду висівати не сухі, а вже насіння яке проклюнулися. Такий прийом дозволяє заощадити близько 70% посівного матеріалу, так як замість двох-трьох в кожну ємність висівається по одному насіння.
 

Як змусити насіння зійти


Не завжди перевірка насіння на схожість дає хороші результати. А що робити, якщо сорт дуже доріг для вас? Не засмучуватися, оскільки навіть у цьому випадку можна все виправити. Є маса прийомів, які допоможуть поліпшити схожість насіння. Такі способи годяться і для якісного насіння, щоб забезпечити 100-відсоткову схожість.

Прийом-1 - замочування. Візьміть тканинний мішечок і насипте туди насіння. Помістіть їх в баночку з водою кімнатної температури на 12-18 годин. Коли насіння набухнуть, розподіліть їх тонким шаром на бавовняної вологої тканини. Зверху накрийте таким же шматочком тканини. Як тільки насіння проклюнутся - тут же посійте їх у вологий грунт. Цей прийом значно підвищить схожість насіння моркви, цибулі і петрушки.

Прийом-2 - прогрівання. Протягом декількох годин протримаєте насіння при температурі 40-60 С. Зазвичай їх прогрівають на батареї, поклавши на неї зверху щільну тканину, або на грубці. Можна прогрівати і в гарячій воді (в термосі). Таким способом ви підвищите схожість насіння огірків, гарбуза і кабачків.

Прийом-3. загартовування. На добу замочіть насіння у воді кімнатної температури. А потім відправте їх в холодильник на 10-12 годин. Потім протягом 10-15 днів з ранку до вечора тримайте насіння в теплому місці (15-20 С), а з вечора до ранку - у холодильнику (при температурі 0-2 С. Коли насіння проклюнутся, можна приступати до посіву.

Загартуванню піддаються насіння томатів, перців і баклажанів.
 

Рахуємо норму посіву на грядках


Вирішіть для себе, скільки грядок ви розраховуєте відвести під помідори, капусту та інші культури. Також розрахуйте площу своїх грядочек. Такий нехитрий прийом допоможе вам розрахувати кількість рослин, які можна розмістити на грядці.

Наприклад, на 1 кв.м помістяться 5-7 рослин огірків, 5 кущів низькорослих томатів або перців, 5-6 качанів ранньої капусти і 2-3 - середньо- та пізньостиглої.
 

Розрахунок норми висіву насіння


БАКЛАЖАН. Норма висіву на 1 кв.м (шт.) - 5-6. Кількість насіння на 1 кв.м (г) - 0,02. Схема посіву / посадки (см) - 60-70 × 30. Витрата насіння на середню грядку (5-6 кв.м) - 25-35 шт.

КАПУСТА. Норма висіву на 1 кв.м (шт.) - 5-6 (рання), 2-3 (середня і пізня). Кількість насіння на 1 кв.м (г) - 0,01. Схема посіву / посадки (см) - 30-70 × 40. Витрата насіння на середню грядку (5-6 кв.м) - 25-30 шт. (рання), 15-18 шт. (середня і пізня).

ОГІРОК. Норма висіву на 1 кв.м (шт.) - 5-7. Кількість насіння на 1 кв.м (г) - 0,1. Схема посіву / посадки (см) - 70-90 × 15-20. Витрата насіння на середню грядку (5-6 кв.м) - 30-40 шт.

ПЕРЕЦЬ. Норма висіву на 1 кв.м (шт.) - 5-6. Кількість насіння на 1 кв.м (г) - 0,03. Схема посіву / посадки (см) - 60 × 30. Витрата насіння на середню грядку (5-6 кв.м) - 25-35 шт.

ТОМАТ. Норма висіву на 1 кв.м (шт.) - 5. Кількість насіння на 1 кв.м (г) - 0,01. Схема посіву / посадки (см) - 60-70 × 40-50. Витрата насіння на середню грядку (5-6 кв.м) - 25-30 шт.

Намагайтеся розрахувати необхідну кількостей насіння, виходячи їх особистих потреб та розміру грядок. Також не забувайте про те, що втрати неминучі (капустянка, погода, хвороби і погана схожість культур). Тому обов'язково садіть трохи більше необхідного.

Такі прийоми допоможуть позбавити вас від необхідності спішно докуповувати насіння і позбавлять вас від витрат, пов'язаних з купівлею зайвих пакетиків з посадковим матеріалом.

Автор: Ірина Машковець, редактор рубрики "Україна" на ЖЖ.info


Україна | 23.01.2016 | Переглядів: 4174 | сад, советы, семена, огород

Читайте також на цю тему:


Коментарів: 0