ЖЖ » Новини » Місто і життя » 2014 Август 19 » 18:08:41 |
Об этом говорится в проекте решения горсовета «Положение «О взаимодействии старшего по дому с КПЖРЭП и управлением жилищного хозяйства», который был опубликован на сайте горсовета. Внизу есть приписка, что подал проект в горсовет депутат Александр Величко.
«Журнал Житомира» предлагает читателям ознакомится с предложенной инициативой депутата и высказать свое мнение о ней в комментариях.
Україна
ЖИТОМИРСЬКА МІСЬКА РАДА
Проект РІШЕННЯ
ПОЛОЖЕННЯ
«Про взаємодію старшого по будинку
з КП ВЖРЕП та управлінням житлового
господарства»
І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. У цьому Положенні наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
КП ВЖРЕП - суб’єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлової послуги споживачу з утримання будинку і прибудинкової території відповідно до умов договору.
Управління житлового господарства - орган Житомирської міської ради, що здійснює загальне управління галуззю житлового господарства міста, координує роботу КП ВЖРЕПів, співпрацює з старшими по будинках на умовах доступності, толерантності, взаємної відповідальності.
4. Дане Положення є обов'язковим для врахування в роботі всіма суб'єктами задіяних в надані та споживанні житлово-комунальних послуг.
II. ОБРАННЯ ТА ПЕРЕОБРАННЯ СТАРШОГО ПО БУДИНКУ
2.2. Загальні збори мешканців будинку вважаються такими, що відбулися, незалежно від кількості присутніх осіб, за умови, що не пізніше ніж за 5 днів, інформація про дату та час їх проведення була розміщена на дошках оголошень в загальнодоступному місці або була надана власникам кожної квартири під підпис. Рішення загальних зборів приймаються простою більшістю присутніх на зборах, шляхом відкритого голосування. Протокол загальних зборів про обрання старшого по будинку з підписами мешканців передається до КП ВЖРЕП.
2.4. На підставі протоколу зборів по обранню старшого будинку та відповідного звернення керівника КП ВЖРЕП, управління житлового господарства міської ради готує проект рішення на чергове засідання виконавчого комітету Житомирської міської ради, який своїм рішенням затверджує персональний склад та видає старшому по будинку посвідчення встановленого зразку, згідно з додатком 3 до цього Положення, термін дії якого становить 3 (три) роки.
2.6. Ініціювати питання проведення зборів мешканців щодо переобрання старшого по будинку може:
8. Старший по будинку звітує про свою діяльність на загальних зборах мешканців будинку не рідше одного разу на рік або на вимогу не менше ніж 1/10 власників квартир будинку, що засвідчується їх підписами.
III. ПРАВА СТАРШОГО ПО БУДИНКУ
3.2. Отримувати в установленому порядку від керівництва обслуговуючого КП ВЖРЕП та виконавців робіт (надавачів послуг) інформацію для ознайомлення: акти виконаних в будинку робіт, наряди-завдання, що стосуються робіт в будинку, довідки, звіти по обслуговуванню будинку, включаючи побудинковий облік витрат за звітний період, в межах чинного законодавства.
3.4. Користуватися пільгою в розмірі 100% знижки плати за надану послугу з утримання будинків, споруд та прибудинкової території, незалежно від кількості членів родини, що проживають в квартирі та її площі.
3.6. Проводити збори з мешканцями будинку, на яких обговорювати проблемні питання щодо утримання будинку, з оформленням протоколів, та доводити вимоги мешканців до керівництва КП ВЖРЕП.
3.8. Брати участь у комісіях з огляду житлових будинків (весняні, осінні) по визначенню обсягів поточного і капітального ремонтів, проводити періодичні громадські перевірки технічного стану житлових будинків та їх устаткування, за участю представників від мешканців будинку і виробників (виконавців) житлово-комунальних послуг.
3.10. Отримувати інформацію на зборах старших по будинкам про зміни тарифу, реорганізації та зміни, що мають відбутися в обслуговуючому їх КП ВЖРЕПі.
3.12. Брати участь у сесіях міської ради та засіданнях виконавчого комітету, де вирішуються питання, що стосуються їх будинків.
4.1. Здійснювати контроль кількості і якості отриманих житлово-комунальних послуг по будинку у відповідності до договірних умов.
4.3. Брати участь в проведенні зустрічей зі старшими по будинку, які проводяться КП ВЖРЕПом щокварталу, та інформувати мешканців про їх результати.
4.5. У разі звернення мешканців будинку, інформувати їх про виконані роботи КП ВЖРЕПом, якість, вартість та надавати іншу інформацію, отриману від житлового підприємства, управління житлового господарства міської ради та інших дотичних суб’єктів.
4.7. Контролювати та впливати (шляхом профілактичних бесід) на своєчасність поточної оплати за утримання житла та надання комунальних послуг мешканцями будинку.
4.10. Брати участь в організації КП ВЖРЕП зустрічей з мешканцями житлового будинку щодо прийняття останніми дольової участі в фінансуванні капітального ремонту.
4.12 Володіти інформацією щодо вимог нормативно-правових актів з питань виробництва і надання житлово-комунальних послуг, у разі необхідності доводити її до відома мешканців будинку.
V. ПРАВА ПІДПРИЄМСТВ ЖИТЛОВОГО ГОСПОДАРСТВА
5.2. Залучати старших по будинку для розгляду звернень мешканців.
5.4. Вимагати від старшого по будинку здійснювати контроль над благоустроєм будинку та прибудинкової території, повідомляти про стихійні звалища сміття, які утворюються поблизу будинку.
6.1. Організація заходів щодо ведення по кожному житловому будинку, який обслуговується підприємством, архівних справ до складу яких входять: технічна документація по житловому комплексу, плани, схеми, графіки виконання робіт по будинку, протоколи зборів з мешканцями будинку, акти виконаних робіт, наряди-завдання, облік надходжень та витрат, звернення мешканців і пропозиції по обслуговуванню будинку та будь-яка інша інформація стосовно даного будинку. Термін зберігання данних документів становить не менше 3-х років.
6.3. Наказом керівника КП ВЖРЕП, з числа інженерно-технічних працівників призначаються відповідальні особи по роботі зі старшим по будинку (організація зборів з мешканцями будинку, доведення інформації щодо обслуговування житлового комплексу, оформлення відповідних документів щодо утримання будинку і передачі їх до архівних справ тощо), про що мешканцям невідкладно повідомляється через оголошення на відповідних дошках в будинках або в інший спосіб.
6.5. Перед початком виконання поточних робіт по відповідному житловому будинку узгоджувати дані роботи виключно зі старшим по будинку (доцільність, кількість та якість матеріалів, приблизні строки виконання робіт, можливе співфінансування з боку мешканців). Оформлювати дане погодження відповідним протоколом (актом).
6.7. Надавати щомісячно старшому по будинку, на його усну або письмову вимогу, для вивчення Картку фактичних витрат на утримання житлового будинку.
6.8. Брати участь в організації зборів мешканців щодо обрання (переобрання) старшого по будинку, керуючись при цьому пунктами 2.2. та 5.1. цього Положення.
6.10. Не менше ніж один раз на квартал проводити збори зі старшими по будинкам, попередивши їх про дату та час не пізніше, ніж за 5 днів, для спільного обговорення проблемних питань та шляхів їх вирішення.
6.11. Спільно з старшим по будинку запровадити механізм ведення обхідного листа зауважень по обслуговуванню житлового будинку (додаток 4 до Положення), який складається в 2-х примірниках (для КП ВЖРЕП та старшого по будинку). Обхідний лист заповнюється та підписується старшим по будинку 1 раз на 3 місяці, з наступним його вивченням, вжиттям заходів, доведенням до виконання та контролю за виконанням КП ВЖРЕП.
VII. Обов’язки управління житлового господарства
7.2. Не менше, ніж один раз на рік, проводити збори зі старшими по будинку (за участю виключно начальника управління), для встановлення конструктивного діалогу і виявлення існуючих проблем.
7.4. У разі неодноразових скарг мешканців та старшого по будинку на неналежне виконання начальником КП ВЖРЕП цього Положення, вживати заходи для зміни ситуації, включаючи кадрові ініціативи.
8.1. Керівник житлово-експлуатаційного підприємства, начальник управління житловим господарством міської ради та старший по будинку за неналежне виконання покладених на них обов’язків, передбачених цим Положенням, несуть відповідальність у відповідності до чинного законодавства України.
Есть дома которые не могут пока в осбб - 30% алкаши, остальные 50% - пенсионеры
Тут как?
Почему старший не может получать 100% от оплаты за свою работу?
Кстати я знаю вы в курсе, как дела с 3 млн грн на кап ремонты для тех кто идет в осбб, добавились еще дома?
Частным домам ведь можно :)
А может люди договорятся? Может стоит сделать отдельные суды как в США для решения этих споров?
2. Інститут старших по будинку існує вже. Мова йде про наділення сташих адекватними повноваженнями, а не формальностями. Ви цього не знали? Чи Ви пропонуєте сидіти і спотерігати як нас дурять?
3. Так! Виділяти кошти на компенсацію з бюджету. Бо ЖЕКи крадуть більше, а від прозорого контролю виграють усі. Економічна доцільність цього рішення очевидна.
4. Стосовно того, хто підписує акти. В більшості випадків акти підписують у нічого не розуміючих байдужих мешканців, відповідно кошти списуються, як зручно ЖЕКу. І дуже часто підписують його самі працівники ЖЕКів, списуючи тисячі гривень. Ми переконані - за кожну справу має відповідати одна людина - старший по будинку в даному випадку. Тоді ЖЕК не зможе списвати сотні літрів фарби на одну пофарбовану трубу в будинку. Стосовно того, як це реалізувати - аби було бажання керівника це зробити.
2.Наголошую, інституту старших будинку на рівні держави НЕ існує.Для того, щоби наділяти СБ повноваженнями, треба мати нормативно-правові підстави. Адекватні повноваження СБ не можуть обмежувати права інших.
3.Нічого очевидного не бачу. Пільга на зарплату СБ по Вашій логіці буде надаватися з міського бюджету.Нічого іншого, ніж через інструмент ОСН (БУДИНКОВИЙ КОМІТЕТ) законодавство не передбачає. І чому з моїх податків (мешканця приватного,ЖБКівського, ОСББешного житлового сектора будуть виділятися кошти на зарплату людині з "ЖЕКівського" будинку? Це якась окрема каста чи що? Крім того, Ви не думали про те, що СБ з трьохкімнатної квартири буде отримувати (по цій редакції) у фінансовому еквіваленті пільгу більшу ніж той СБ , що живе в однокімнатній?..
4.Це дуже добре, що Ви переконані і бажаєте посилити контроль за використанням коштів, але,досягнувши тактичної власної перемоги, Ви відкидаєте у минуле інституцію створення ефективного власника СВОГО житла.
5.І останнє, враховуючи на те, що житловий фонд країни де-факто має лише 3-5% комунального житла, і це обов'язково мусить бути вірішено як на державному так і на місцевому рівні, то як Ви думаєте, що стане з т.з "ЖЕКівськими будинками"?... Чи Вам головне щоби у будинку був "старший"?...
конечно жильцы (владельцы) тут все сами решают
Давайте тоді не будемо вводити побудинковий облік витрат ЖЕКів, давайте залишимо Півоварову. Адже Ігорю Скоропаду важливі лише ОСББ...
Мне интересно, как юридически обоснована данная инициатива:
- предусмотрена ли законом возможность создания "старших по дому" по инициативе ОМС, регламентирования его полномочий и установления обязанности для юрлиц и гос/горорганов с ними взаимодействовать, контролировать его и т.п.?
- не ограничивает ли такая инициатива права жильцов и горожан?
- чем предусмотрена возможность для ОСМ устанавливать льготы и полномочия "старшему"?
- существует предусмотренная законами комплексная система контроля за хоз.деятельностью коммунальных предприятий и качеством предоставляемых ими услуг, которая включает прямой контроль и надзор гос/горорганов, а также возможность контроля потребителем. Если эта система на ваш взгляд работает ненадлежащим образом, то как вышеуказанная дублирующая надстройка к этой системе позитивно разрешит ситуацию?
И ещё - достижение какого конкретно результата она предусматривает и в какие сроки? Т.е. какие именно проблемы точно будут решены, не абстрактно?
Изза его инциатив что было сделано:
- кап ремонт крыши (я лично с ним был 2 раза у мера) - 70К грн, теперь она не течет (погуглите в инете этот адрес, были даже новости про крышу что она протекает ппц как - эти новости тоже он созывал)
- асфальтирование придомовой территории - вот тут есть фотки http://zhzh.info/news/2013-08-16-16649 (он лично сам сидел и следил за джамшутами, которые внимание! жек нанял в крыму для асфальтирования!!!
- ремонты в подвале (он у нас не течет и сухой наверное с 2008 года) и постоянное реагирование на прорывы труб воды (тут еще надо кап ремонт, есть идея перейти в ОССБ чтобы нам выделили из 3 лямов по программе на эти ремонты и кап ремонты подъездов и швов)
- он постоянно делает сверки счетчика тепла по дому и ведет журнал (самостоятельно), подкручивает вентиль чтобы было тепло или наоборот не жарило зимой - тем самым экономит деньги (как на отопление, так и на здоровье)
- пишет постоянно в прокуратуру на жэк
- проводит акции по сажанию деревьев, травы в придомовой территории (см фотки выше - все заборчики сделал он сам почти + сосед с 2го подъезда)
Вот как-то так. На все его действия палки в колеса были от Дебоя, Пивоваровой и начальника жэка
Вас уже с нетерпением ждут в каб.№264 міської ради!
Последжний раз видел что они хотели сделать комитет по дому - там присутствовал Величко и Либерти :)
+ они облагораживают детскую площадку (правда сейчас там пару турников аварийные и не огорожены)
- у них есть 4ре площадки для авто которые им разрешил жэк, я считаю что это не правильно и не легально...
Собственник ведь не измениться, насколько я понимаю, хотя это уже другой вопрос.
На більшіть питань Ви можете самостійно отримати відповіді. А от стосовно побудинкового обліку запитаю Вас: Ви можете прийти і зрозуміти, куди витратили квартплатню саме з Вашого будинку? Ні. Ви вірите у державний контроль? Там вже все вирішено без Вас. Побудинковий облік передбачає перш за все публічність витрат і рознесення їх на кожен будинок окремо. Бо зараз ЖЕКи усім розповідають казочки, що цього року ремонтується будь-який інший будинок, тільки не Ваш.
П.С. Несмотря на то, что я этот вопрос не ставил, полностью поддерживаю упомянутый подомовой учёт затрат как очевидную необходимость. Но увы не могу понять при чём тут некий "старший по дому".
шан. Ігоре та passenger , а вам не здється, що, система, за якою алкаш, мешканець (власник, орендар ) житлової квартири, підписуючий акт виконаних робіт ЖЕКу, порушує права інших споживачів-мешканців житлового будинку? в такому разі нехай згаданий алкаш і сплачує по рахункам, які йому надсилає адміністрація ЖЕКу, ні? Старший по будинку, зазвичай є таким же споживачем послуг ЖЕКу 9 (власником квартири), як і той алкаш, який підмахує ЖЕКу акт, не дивлячись на те, що послуги не надавались, або надавались в неповному обсягу. То в чому невідповідність?
По-вашому, ОМС не може приймати рішення ( нормативно-правові акти), які не суперечать Закону (зокрема ЗУ "Про ЖКП" або ЦкУ), а навпаки уточнюють певну процедуру, і діють на визначеній адміністративно-територіальній одиниці? тоді, давайте пустимо під ніж всі інші положення, порядки і т.п., затвердженні МВК протягом 23 років! Положення про старших будинку, в межах ЗУ "Про місцеве самоврядування", зокрема уточнює і регламентує процедуру підписання актів виконаних робіт.
1.2 (побудинковий комітет) - комитеты у нас должны иметь место для оказания услуг громадянам, поэтому думаю это стоит выкинуть
2.1. Старший по будинку обирається (переобирається) ... терміном на З роки - почему 3 года? 1 год помоему достаточно нормально + жильцы собираются и обмануть тяжелее
2.2. Загальні збори мешканців будинку вважаються такими, що відбулися, незалежно від кількості присутніх осіб, за умови, що не пізніше ніж за 5 днів - закон про громадськи збори дает минимум 7 дней! Значит и тут 7 дней должно быть (или ссылка на закон)!!! У рази коли термини не були дотримани - догана видповидальному за оповищення
2.3. КП ВЖРЕП міської ради протягом 5-ти робочих днів, з моменту отримання відповідного протоколу загальних зборів мешканців, звертається до управління житлового господарства міської ради для оформлення та видачі посвідчення. - добавить письмово з повидомленням копиями поперднього старшого дома та нового (письмом с уведолением о получении)
2.4. ... та повидомляе письмово (з повидомленням) нового старшого будинку що вин може отримати посвидчення та иншу необхыдну информацию для швидкого старту
2.7. Протокол та Список загальних зборів (додаток 1) складаються у трьох примірниках, які підписуються головою та секретарем зборів і надсилаються по одному примірнику до КП ВЖРЕП та до управління житлового господарства міської ради, один примірник протоколу зберігається у старшого по будинку. - тут надо добавить - один примірник протоколу зберігається у старшого по будинку Одразу на зборах (был прициндент когда они ево патиряли - жэк 13)
3.5 та проекти тарифив письмово з повидомленням заздалегидь згидно чинного законодавства
7.4 Должен быть простым - за наявности обгрунтованих скарг (актив) вид старших домив - максимум 3 за рик по дому - догана, ще 3 - звильнення з посади без права повернення. У випадку коли начальника жека не звильнено - звильнити начальника управлиння хто вище без права займати посаду в держ жкх 10 рокив
У вас есть возможность писать акты-притензии и тд. Прокуратура в конце концов, мерия!!!