Історія «Старого міста» у ЖитомиріРайон з романтичною назвою «Старе місто» є, напевно, в кожному місті. Скажімо, для пересічного туриста у Львові район з такою назвою перш за все означає найстарішу і найкрасивішу частину міста, в якій деяким будівлям більше шести століть.
І нехай у Житомирі не збереглися 600-річні будівлі, проте у нас теж є район з такою назвою.
На
карті Житомира назвою «Старе місто» позначають вулиці Велику Бердичівську, Івана Кочерги, Івана Франка, Дмитрівську, Леваневського, Довженка, частково Шевченка, 1-го Травня і Шелушкова...
Відразу виникає питання: чому старим містом називають саме цю частину Житомира? Адже й школяреві відомо, що наше місто засновано з Замкової гори, тобто району, який на карті названий Подолом. Відповідь на це питання знає краєзнавець Георгій Мокрицький.
Як зазначає історик, поняття «середньовічне місто» і «старе місто» не тотожні. Перше означає місце, з якого почалося поселення, друге ж – перші вулиці, які виникли поза середньовічним містом. Середньовічне місто мало чітку структуру забудови, планування і обмежену територію, яка була відгороджена ровом і валами (це нинішня територія Замкової гори).
Потім поселення перекинулось за межі тодішнього міста, і почало в основному розвиватися в східному напрямку. — Поселення, що виникали за межами середньовічного міста, спочатку були передмістям. Зараз це старе місто, що розвивалося з середини XVIII до кінця XIX століття.
Місто, яке було заплановане генеральним планом 1848, формувалося уздовж нових вулиць: Велика Бердичівська, Київська, Вільська (тепер Перемоги), нинішня Черняховського, Мала Бердичівська, Мала Київська (тепер Котовського), Зелена (тепер Пушкінська), Івана Франка, Дмитрівська, Леваневського, Монастирська (тепер Шевченка), Провіантська (тепер Довженка), Хлібна, Крошенська (тепер Шелушкова), частково Базарна та інші), які сформувалися протягом XIX століття, – пояснює Георгій Мокрицький.
Після XIX століття більшість старих вулиць розвивалися далі. Скажімо, Базарна (нинішня 1-го Травня) просунулася до річки Путятінки. Тому до району Старе місто відноситься тільки частина цієї вулиці (до Путятинської площі). За словами краєзнавця, стара частина міста відрізняється від інших чіткими кварталами.
Цього не скажеш про інші райони Житомира, де забудова є частиною хаотичною. Це Смолянка, район вокзалу, Богунія (від Яна Гамарника) та інші. Підготувала Оксана Трокоз