Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто, Україна

ОСББ - сам себе ЖЭК

Автор: Володимир Петрів, 21.02.2011, 15:52:16
Звістка про запровадження нових тарифів на квартплату стала для багатьох крижаним душем. Різке і значне подорожчання квартплати стало приводом задуматися над створенням ОСББ і взяти на себе відповідальність за утримання своїх будинків.


Самі собі хазяї

Коли в дворі будинку на вул. Космонавтів, 28 уперше за всю історію його існування побілили бордюри, щастю мешканців не було меж. Вони створили об'єднання і ні на секунду про це не пожалкували. Хоча зізнаються: проблем і мороки чимало, але це того варте.

Умовами проживання у своєму будинку члени ОСББ задоволені: тут чисті під'їзди, прибраний двір та підвали і вчасно вивозиться сміття.

- Коли ми створили ОСББ, будинку було понад 40 років. До того він перебував на утриманні в жеку, який благополучно його занедбав, - ділиться спогадами мешканка будинку Галина Миколаївна. - Сьогодні ми самі встановлюємо розцінки на послуги. Ці кошти йдуть на поточні витрати та проведення капітальних ремонтів. Відповідно, більшість мешканців готові давати кошти на утримання будинку. Старожили Космонавтів,28, які пам'ятають свій будинок ще за часів хазяйнування жеку, вчасно сплачують усі необхідні платежі. Відчувається різниця і між тим, як працюють наймані ОСББ працівники. Наприклад, один двірник тут прибирає і двір, і під'їзди. Тож розслаблятися нікому не дають, бо за свої гроші хочуть бачити результат.


Альтернатива

Створюючи ОСББ, мешканці самі вирішують свої насущні проблеми, укладають угоди з підприємствами-надавачами комунальних послуг та ловлять і карають злісних боржників.

ОСББ вигідно утворювати у порівняно нових багатоповерхівках, де незношені мережі та цілі дахи, де живе платоспроможне населення та є люди, готові взяти на себе ініціативу. Інша справа зі старими будівлями, де тріщать не лише труби, а й стіни, протікає дах. Там переважно живуть пенсіонери, неспроможні оплатити ремонт будинку, який до цього роками не ремонтували жек чи ЖБК.

Сьогодні в Житомирі створено понад 43 об'єднання співвласників багатоквартирних будинків. Проте більшість багатоповерхівок нашого міста перебуває на обслуговуванні жеків.

- Наразі в нас у роботі документи ще п'яти багатоповерхівок, які планують утворити об'єднання, - ділиться начальник управління муніципального розвитку міської ради Олександр Круківський. - Усе залежить від того, люди з яким світоглядом живуть у будинку. Пенсіонери бояться змін, а от більш молоді хочуть самостійно керувати утриманням свого помешкання.

Аби заохотити житомирян створювати ОСББ, міська влада співфінансує проведення капітальних ремонтів. Під час утворення об'єд­нання має право отримати у власність прибудинкову територію.

Створивши ОСББ, яке є юридичною особою, мешканці будинку можуть самостійно встановлювати тариф, наймати на роботу двірників, електриків, сантехніків.


Що треба, аби створити ОСББ

За 14 днів до проведення установчих зборів необхідно попередити про це кожного власника квартири.

Зібрати збори, на яких мають бути представники більше половини квартир.

На зборах слід вибрати правління і затвердити статут ОСББ.

Реєструвати нову організацію необхідно в відділі державної реєстрації суб'єктів господарювання Житомирської міської ради.


Що може ОСББ
  • Найняти штат, до якого входять двірники, сантехніки, електрики. Укласти з ними договір про надання послуг, у якому мають бути чітко прописані обов'язки сторін та санкції на випадок їх невиконання.
  • Напряму співпрацювати зі сміттєперевізниками, що забезпечить своєчасне вивезення сміття.
  • Здавати в оренду підвали та горища будинку, що дозволить заробляти гроші на ремонт.
  • Наймати приватну охорону.
  • На власний розсуд розпоряджатися прибудинковою територією: облаштувати там майданчик для паркування, сквер, дитячий майданчик.


Переваги ОСББ

ОСББ не сплачують ПДВ. Це дозволяє ОСББ зменшити тариф щонайменше на 20%.

Менші накладні видатки. ОСББ закладає до свого тарифу меншу, ніж жек, суму накладних витрат, бо об'єднання не витрачає гроші на утримання окремих службових приміщень тощо.

Тарифи стають прозорими. Тариф на квартплату стає зрозумілим. Якщо у мешканця будинку виникають запитання, він має право звернутися до голови й отримати відповідь.

Тариф на квартплату формують самі мешканці. Мешканці об'єднань на зборах можуть вирішувати, який тариф їх влаштовує. Окрім того, чимало ОСББ відмовляється від фонду розвитку, що становить 10-15% від нарахувань. Кошти, сплачені як квартплата, витрачаються на утримання саме цього, а не сусіднього будинку. Мешканці самі можуть формувати основні пріоритети, на які необхідно спрямовувати зібрані гроші.

ОСББ може самостійно приймати роботи і контролювати їх якість. Голова об'єднання співвласників за дорученням мешканців підписує акти виконаних робіт з підрядними організаціями. До того ж більшість працівників ОСББ наймається для виконання певної роботи, і розрахунок із ними відбувається за фактом виконаних робіт.

ОСББ наймає підрядну організацію напряму. В ОСББ від послуг посередника відмовляються, що економить чимало коштів.


Контроль із боку мешканців

Мешканці можуть запитати в голови об'єднання, куди були витрачені кошти, які роботи зроблені і скільки вони коштували. Якщо є підстави підозрювати голову об'єднання в недоцільності витрачання грошей, його можна звільнити.

Діяльність голови ОСББ перевіряють самі мешканці, створивши ревізійну комісію. Керівник несе юридичну і кримінальну відповідальність за свою діяльність.


Прибудинкова територія у власність

Жителі ОСББ стають власниками прибудинкової території. Міська влада передає ці земельні ділянки у власність об'єднанням безкоштовно.

Автор: Володимир Петрів, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info


Місто | 21.02.2011 | Переглядів: 12963 | ціна на проїзд Житомир, ЖТТУ, ТТУ, проблеми ЖТТУв

Читайте також на цю тему:


Коментарів: 2
Zyl49
1 Николай (Zyl49)   • 17:42:44, 21.02.2011 [Материал]

В Киеве ОСББ уже работают. И не мало. Проблема их создания.Все с нуля
olgastel
2 Olga (olgastel)   • 09:58:35, 23.02.2011 [Материал]

У нас это ОСББ, разницы не вижу. Целый дом тянет зарплату довольно таки высокую начальника и бухгалтера, а также дворника и уборщицы. Вывоз мусора тоже оплачиваем, но платим в общий котел ЖЕКу, т .к. Гринко берет оплату из объема, а у нас рядом частные дома и каждому не лень привезти пару мешков мусора, а мы платили за их мусор. Нет ни сантехника, ни электрика, в случае чего сами вызываем и оплачиваем. Все думают что можно самим ставить тариф на собрании, не тут то было, он должен быть не ниже утвержденного горсоветом.