У селі Нова Чортория Любарського району (Житомирська обл.) знаходиться 3 об'єкти, які мають статус пам'яток архітектури Національного значення.
Це палац подружжя Оржевських, які мешкали тут наприкінці 19 століття, виконаний у псевдовізантійському стилі, 150 - річний паровий млин, побудований на кошт того ж подружжя та парк, який оточує садибу також
вважається пам’яткою садової архітектури.
Як повідомили «Журналу Житомира» керівництву Любарського району доручено у найкоротший термін створити бізнес - проект розвитку інфраструктури.
"Ще років п'ять і ми втратимо назавжди таку унікальну історичну спадщину, яку залишили по собі Оржевські. Я переконана, що Любарський район можна і варто перетворити на туристичний центр, рівних якому не буде. Це не просто збереження духовного начала, це і питання життя даного села. Адже з припливом туристів розвинеться й інфраструктура.",- зауважила голова обласної ради
Ірина Синявська.
Перші 500 тисяч гривень на створення проектної документації голова обласної ради планує виділити з обласного бюджету. Капітальні видатки на реконструкцію пам'яток архітектури Національного значення проситимуть у відповідних Міністерствах.
У разі повної реконструкції садиби Оржевських, постане питання добудови ще одного навчального корпусу для аграрного технікуму. Так як частина студентів технікуму навчається у колишньому палаці.
У приміщенні палацу збереглися унікальні дзеркала та вітражі візантійських майстрів, ковка ручної роботи і окремі кімнати, оздоблені з підлоги до стелі мореним дубом.
Задля вивчення ситуації із збереженням та відродженням пам'яток архітектури у Любарському районі працювала ціла група спеціалістів та депутатів обласної ради, закріплених за районом.
В вересні минулого року Ірина Синявська
подарувала церкві – усипальниці Петра Оржевського ікону Смоленської Пресвятої Богородиці.