Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи

Руководитель "КомЕнерго-Житомир" рассказал про перспективы своей работы

Автор: Олена Михайленко, газета Місто, 19.08.2010, 16:00:00
ПРО ЦІЛЕСПРЯМОВАНИЙ ОПТИМІЗМ, або ДЕЩО З УСПІШНОГО ДОСВІДУ НАВЕДЕННЯ ПОРЯДКУ В ЖИТЛОВОМУ ГОСПОДАРСТВІ

Коли заходить мова про житлово-комунальні послуги, переважна більшість мешканців висловлюється щодо їх якості різко негативно. Багато у кого є для цього всі підстави і, як вважають люди, жодних перспектив і важелів впливу. Між тим, з будь-якої ситуації вихід є завжди і, як правило, не один.

Майже два роки тому в Житомирі з'явилась компанія, яка наочно доводить, що обслуговування житлового сектору може бути якісним, ефективним і перспективним. В переддень дня народження компанії керівник ТОВ "КомЕнерго-Житомир" Юрій Антіпов люб'язно погодився відповісти на запитання наших кореспондентів.

- Юрію Олеговичу, Ваша компанія - піонер в царині надання послуг з обслуговування житлових будинків саме приватними організаціями. Звідки досвід?


- Перший досвід ми отримали у 2003 році в Російській Федерації, у Підмосков'ї була створена керуюча компанія, там реформа ЖКГ розпочалась набагато раніше, ніж в нашій країні. Пропрацювавши там близько двох років, керівництво компанії прийняло рішення розповсюдити цей досвід також на Україну. Першим містом стало Рубіжне. За законодавством України тут не можна було створювати філію російської компанії, тому створили самостійну, але досвід використовували саме російський. Там раніше прийшли до того, щоб створити керуючі компанії саме для житлового фонду, відходити від традиційних ЖЕКів. В Росії в будинках створені будинкові комітети і укладені угоди на виконання робіт, з обслуговування. У нас цього ще немає, але ми до цього йдемо. Вже пройшло перше читання Житлового кодексу, розробленого федерацією роботодавців галузі житлово-комунального господарства за участі профільних комітетів Верховної Ради та Міністерства ЖКГ. Є певна модель, що передбачає обов'язково вибори управдомів, які надалі вже на конкурсній основі мають обрати обслуговуючу організацію. На сьогодні в Житомирі з обслуговуючих організацій, не комунальних, а приватних, працюють «КомЕнерго» і ПП ВЖРЕП №4. Більше структур з відповідним досвідом і, скажемо так, плацдармом для роботи, на жаль, немає.

В подальшому передбачається наступна схема роботи - обраний мешканцями управдом впродовж місяця має обрати обслуговуючу компанію, якщо це не буде зроблено, місто має право призначити її. З прийняттям Житлового кодексу наші ВЖРЕПи автоматично стають тимчасовими виконавцями послуг. Ще один шлях - створення ОСББ. Коли нещодавно приїздив міністр ЖКГ, з його вуст ясно і чітко прозвучало - кошти на утримання йтимуть напряму ОСББ повз обласну чи міську влади.

- Дозвольте уточнення - будинок, що передається на обслуговування, може потребувати капітального ремонту. Це що, вже стає головним болем обслуговуючої організації або ОСББ?

- Якщо будинок потребує капітального ремонту, він має бути зроблений за бюджетні кошти.

- З чого починали Ви?

- Звичайно, з аналізу ситуації, що потрібно робити в першу чергу. Оскільки ми починали роботу восени, найголовніше завдання було - увійти в зиму з підготовленим житловим фондом. А там роботи - непочатий край. Якщо ж зважити на те, що реальна ситуація була не зовсім такою, як нам її змальовували, деякі проблеми приховувались, то стане зрозуміло, що було непросто. На початку діяльності було таке, що акціонери компанії вкладали свої кошти. На той момент рівень оплати мешканцями становив трохи більше 62 відсотків

- А зараз?

- Нижче, ніж 96-97 відсотків не буває, навіть взимку. А в липні ось сягнув 108 відсотків. Але повернемось до початку роботи. 2009 рік у нас проходив під гаслом ремонту інженерних мереж та ремонтів під'їздів. За рік ми зробили 98 під'їздів, і десь 60 відсотків інженерних мереж, цього виявилось цілком достатньо, аби повноцінно увійти в опалювальний сезон. Ось приклад. Будинок по вулиці Лук'яненка, 5, 266 квартир, там замінили до 20 відсотків теплових мереж, і люди відчули різницю, стало краще. На подальші роботи потрібні гроші, ми вже порахували, скільки. Зустрілися з людьми, все пояснили, обговорили, скільки потрібно коштів для ремонту каналізації, водогону. Відтак почалась непогана динаміка платежів, коли побачили, що ми працюємо. Звичайно, проблеми в питаннях оплати є, якщо 70 відсотків платять постійно, а 30 - злісні неплатники, що робити? Я поставив це питання мешканцям: що робити з вашим сусідом, який заборгував за компослуги 3 тисячі гривень? В наших повноваженнях - вимкнути дві щитові, які ми обслуговуємо і за які несемо відповідальність. Ці щитові забезпечують живлення ліфтів та освітлення всередині під'їздів. Але якщо ми їх вимкнемо, постраждають всі мешканці, в тому числі ті, які вчасно сплачують і за рахунок чиїх коштів і зроблені всі ремонти. Люди кажуть - вимикайте індивідуально.

- Технічно це можливо?

- Так, цілком можливо. Відкрив щитову, біля лічильника відрізав два дроти - і все, розумієте? Адже всі внутрішньобудинкові мережі - на нашому балансі, ми їх обслуговуємо, і люди платять за те, щоб все було в належному стані. Тепловикам платять за теплоносій, водоканалу - за холодну воду, а нам - за обслуговування мереж всередині будинків, по яких надходить і тепло, і холодна вода, і електроенергія. І це входить в квартплату.

- Чи доводилось вам уже застосовувати такі кардинальні заходи?

- Так, почали буквально два тижні тому. З чим це було пов'язано? За півтора місяці ми відремонтували дахи 28 будинків, було зроблено майже 8 тисяч квадратних метрів покрівлі. Середня вартість одного квадратного метра - 70 гривень, під'їзд в середньому - це 240 квадратних метрів. Тобто необхідно 17 тисяч гривень. А на середню п'ятиповерхівку нараховується квартплати десь чотири з половиною тисячі гривень. Але все можна зробити. Якщо люди вчасно і в повному обсязі розраховувалися, є певний ресурс, який можна вкласти в ремонт, плюс можна взяти кошти з іншого будинку, де поки що не потрібен серйозний ремонт з тим, щоб в подальшому в такий же спосіб ці кошти повернути. Виникла ситуація по будинку 13 на вулиці Кібальчича - будинок проблемний, аварійка там фактично прописалась. Ми зробили вже 80 відсотків необхідних робіт, залишилось в одному під'їзді зробити покрівлю. Люди звертаються в усі інстанції, а по будинку заборгованість 15 тисяч гривень. От і доводиться приходити і просто відключати від електрощитової.

- Якою була реакція людей?

- Впродовж двох годин гроші з'являються. Підключаємо ми потім безкоштовно. Якщо справді, немає можливості одразу сплатити всю суму боргу, пропонуємо робити реструктуризацію - 50 відсотків боргу сплачуєш, і ми підключаємо. А далі працює договір. Якщо перестаєш платити - відключаємо і поки не буде погашено стовідсотково - не підключаємо.

Взагалі, я переконаний, що без жорстких заходів по відношенню до боржників не можна. Зараз опрацьовується законодавство, в тому числі, і наші пропозиції - щоб підходити до боржників, що називається, комплексно. Ще раз повторюсь - мережі в середині будинків, якими мешканці отримують воду, тепло, електрику - у нас в обслуговуванні. І ми можемо їх "відрізати" або ж поставити заглушку на каналізацію, якщо є борги. Такий підхід вирішить проблему для водоканала, для теплопостачальників, РЕМу, і, звичайно, для обслуговуючої компанії. Практика судових позовів поки що себе не виправдовує. Виконавча служба працює мляво. Плюс існує термін позовної давності - три роки, після чого борги списуються і так далі.

- Як вирішуєте кадрове питання?

- Спочатку всі люди, що працювали у КВЖРЕПах, чий житловий фонд перейшов до нас на обслуговування, також перейшли до нас працювати

- Чи змінювалось їх ставлення до роботи?

- Це був дуже важкий процес, останні зміни ще можна було спостерігати місяці півтора тому.

- Багатьох звільнили?

- Ротація кадрів була серйозна. У нас на підприємстві немає заборгованості по заробітній платі, повний соцпакет, люди отримують в разі необхідності допомогу, але від них вимагають працювати. Якщо людина не хоче змінювати стиль роботи, на його місце прийдуть інші.

Об'єднали три КВЖРЕПи, зараз працюючих менше десь на третину, у порівнянні з комунальними підприємствами. Скорочення відбулось, передусім, за рахунок оптимізації апарату управління. Ми переглянули й багато інших аспектів. Наприклад, обсяг роботи слюсаря-сантехніка - скільки він виконував у КВЖРЕПі, скільки має робити зараз і скільки за це отримувати коштів. Зараз є зарплатний фонд, який формується, виходячи з тарифу на квартплату. Я просто поставив людей перед вибором - ось такий фонд оплати праці, такий обсяг роботи. Вам вирішувати, скільки чоловік будуть її виконувати. В результаті зараз в компанії працює 237 людей, 37 - управлінці.

Якби ж ще держава вчасно розраховувалась за пільги і субсидії, взагалі проблем би поменшало. На сьогодні нам ще винні майже чверть мільйона гривень.

- Виходить, ваші тарифи далеко не найвищі в місті? В чому ж тоді проблема комунальних ВЖРЕПів?


- Знаєте, я ж не можу відповідати за начальників комунальних підприємств. Скажу лише, що вони точно так, як і я, мають право розпоряджатися отриманими від населення коштами і керувати підприємством. Ще раз повторюсь - з цілком пристойними результатами. Чому цього не відбувається - це вже питання не до мене. Я так розумію, що справа в самій системі управління, яка складалась десятиліттями і яку треба змінювати.

- Наскільки житловий фонд готовий до зими?

- 99 відсотків будинків до зими готові. Як в минулому році ми спокійно вступили в зиму, так і в цьому. Головне, щоб теплопостачальна компанія виконувала свої обов'язки і давала на будинок необхідний тиск і необхідну температуру. І не ставили шайби, як в минулому році.

- Питання забезпечення технікою теж далеко не останнє…

- Тут у нас також все в порядку. Вже маємо прибиральну техніку, хочемо збільшити її кількість. Взагалі, в наших планах якнайширше застосовувати нові технології, а для цього людей потрібно вчити, плануємо в Німеччину направити на навчання. Зрештою, мінімізувати людський фактор, максимально забезпечити технікою. Аби люди вчасно розраховувались - всі плани цілком реальні. Чесно кажучи, мене дещо непокоїть, як люди будуть розраховуватися за новими тарифами.

- Як обслуговуюча компанія "КомЕнерго" відповідає за стан внутрішньобудинкових мереж, самих будинків і прибудинкової території, яка дуже велика - майже 540 тис. кв. м. житлового фонду. Але ж благоустрій сприймається в комплексі - як прибраний весь двір, в якому стані сміттєзбірні майданчики, чи зрізані дерева, покошена трава... В цьому контексті як співпрацюєте з колегами?

- Ви знаєте, в цілому у мене з усіма колегами гарні стосунки. Але питання, звичайно, є. Наприклад, двірник має прибирати лише прибудинкову територію, весь двір - це територія «Зеленбуду». Ми можемо прибирати, але нехай нам за це платить «Зеленбуд». У них немає коштів. То що робити? Такий кругообіг питань і проблем. Із прибиранням сміття - спочатку ми працювали лише з «ГРІНКО». Але нас перестала задовольняти якість, плюс своєю важкою технікою вони фактично розбивають прибудинкову територію. Тому ми паралельно підключили КАТП 0628, вони обслуговують зараз вже 100 контейнерів, і у нас склалися нормальні ділові стосунки. В планах також поставити огорожі навколо контейнерів. Збирались в минулому році, але коли зробили аналіз нашого господарства, зайнялися інженерними мережами. В цьому році плануємо повернутися до питання огорож десь наприкінці вересня.

- Як щодо громадської активності мешканців, чи змінилась вона за два роки?

- Змінилась дуже сильно, і в кращий бік, особливо після першого року роботи. Коли побачили, що ми працюємо. Без особливих змін поки що правова обізнаність житомирян. Якщо ви не задоволені роботою комунальників - звертайтеся, складайте акт претензії - з наших працівників знімається зарплата. Адже якщо не надана послуга, за яку людині нарахували кошти, йде перерахунок. Знайте свої права і користуйтесь ними. Ледарів треба «вчити». А люди у нас в цілому пасивні, дуже пасивні. Свої права потрібно вчитися відстоювати.

- За майже два роки як часто Ви шкодували про те, що зайнялися цією справою?

- Жодного разу.

- Тобто, якби все почати спочатку…

- Однозначно знову прийняв би пропозицію очолювати "КомЕнерго-Житомир". Я оптиміст, але досить холоднокровний і тверезо мислячий. І коли почав розвивати підприємство, проблеми бачив і розумів.

- Яким має бути керівник керуючої компанії, щоб бути ефективним?

- Перш за все, цілеспрямованим. Бачити мету і розуміти, як її досягти. Моя мета - до 2013 року привести житловий фонд, який ми обслуговуємо, до такого стану, щоб можна було поставити тверду "четвірку" за п'ятибальною шкалою. І розраховую при цьому на власні сили і професіоналізм та ентузіазм моєї команди. Єдина умова - люди повинні платити за комунальні послуги.

- До 2013 року не так вже й багато часу лишилося. Успіхів Вам і дякуємо за розмову.

Розмову вели: Олена МИХАЙЛЕНКО, Валентина ПАСТУШЕНКО

Автор: Олена Михайленко, газета Місто, редактор рубрики "Прес-релізи" на ЖЖ.info


Прес-релізи | 19.08.2010 | Переглядів: 13300 | Житомир, ЖКХ

Читайте також на цю тему:


Коментарів: 1
Оля
1 Ольга (Оля)   • 12:46:06, 27.07.2011 [Материал]

сколько вам заплатили за эту хвалебную оду??!!все вранье-никто ничего не делает!!!сказки!!!в Житомире коменерго каждый месяц изымает оплату 1,77грн. когда тариф по Украине не должен превышать 0.80 коп!!!!!!!!!!!!!а руководжит этим Житомир- коменерго директор нашего ЖЕКА №12
коменерго каждый месяц изымает оплату 1,77грн. с нашей квартиры по улице Гагарина 40 площадь которой 30кв.м. мы платим 55грн.Причем уже четвертый год пишем им по поводу ремонта крыши,которую до этого все 20 лет сами ремонтировали,почему я опять должна сама все
делать раз каждый месяц плачу 55грн?трубы люди тоже меняют за свой счет!у нас например стояк три года в ванной не работает и никому до всего этого неподобства дела нет.лишь бы деньги давали.а за что вам их давать???подъезды мы забыли когда вообще кто-то убирал и что-то делал.детская площадка вообще в полуаварийном состоянии.если это можно назвать площадкой!а руководжит этим Житомир- коменерго директор нашего ЖЕКА №12
мы писали везде и всюду .но результатов 0!!!!!!!!!!!Во время дождя на кухне и ванной потоп из отдушины льет как из ведра.ремонт был евро.ровные потолки с багетами.а теперь везде потолок обсыпается!!!сил нет никаких уже терпеть!!долгов по квартире.к сожалению.нет!!!