Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Місто, Україна

В Житомирской области есть природные ресурсы, однако область остается на дотациях

Автор: Мария Химич, газета Интерес, 26.05.2009, 14:38:40
Усі ми добре знаємо, що Житомирщина багата на природні ресурси. Так, в області чорноземи займають 35 відсотків ґрунтів, тут знаходяться 85 відсотків усіх українських запасів кварцитів, апатитів, лабрадоритів і габро. Природно-ресурсний потенціал Житомирської області становить майже 3 відсотка від загальноукраїнського.

При цьому внесок нашого краю у створення національного валового продукту - всього... 1,6 відсотка, а наша область носить "звання" дотаційної та депресивної. Про цю разючу відмінність між ресурсним потенціалом і нинішньою економікою області, про її перспективи розмовляли 13 травня в Житомирському прес-клубі реформ за "круглим столом" керівники управлінь облдержадміністрації, представники бізнес-асоціацій, наукові та громадські діячі. Захід організувала Житомирська агенція регіонального розвитку в рамках проекту "Срібна Вежа".

Модератор "круглого столу" - координатор проекту "Срібна Вежа" Олег Данилейко порушив питання: чи можна в області створити програму регіонального розвитку, яка б об'єднала інтереси всіх відомств, господарств області? Начальник відділу прогнозування управління економіки облдержадміністрації Анатолій Виговський у відповідь прозвітував, що існує затверджена стратегія розвитку області до 2015 року, яка охоплює всі галузі народного господарства. В плани її реалізації щорічно вносяться відповідні корективи.

Зокрема, в 2009 році через фінансово-економічну кризу не всі передбачені проекти зможуть втілити в життя, натомість їх виконання перенесуть на наступні роки та інші програми. Головний пріоритет розвитку області управління економіки ОДА вбачає в залученні інвесторів до розробки природних ресурсів. Але щоб зацікавити інвесторів, потрібна розгалужена соціальна інфраструктура, аби її створити, треба для області приблизно 3 мільярди гривень. Їх передбачено отримати з держбюджету, обласного і місцевих.

Начальник відділу лісового господарства в Житомирському обласному управлінні лісового і мисливського господарства Микола Чайнюк констатував, що на сьогодні лісова галузь області активно розвивається за рахунок самовідновлення лісів та їх насаджень. Проте виявляється, що цей приріст відбувся за рахунок сільськогосподарських земель, які не обробляються і самозасіваються лісом.

Заступник начальника Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Житомирській області Ігор Висоцький доповів, що нинішня середня тривалість життя жителів України, зокрема й Житомирщини, - 66 років, тим часом у західноєвропейських країнах - 80 років. "В Україні зафіксовано один з найвищих рівнів викидів в атмосферу, розораності земель, забрудненості водойм та лісів, порівняно з країнами ближнього зарубіжжя.

Водночас на Житомирщині ситуація трохи ліпша, бо тут немає потужних підприємств, які активно забруднюють навколишнє середовище. В кілька разів менша забрудненість атмосфери, водних ресурсів, ніж у цілому в Україні. Але не слід радіти - поверхневі води області постійно потерпають від побутових і промислових стічних вод, у ґрунтах є значна частка пестицидів," - розповів він.

За словами І.Висоцького, у містах обласного підпорядкування (Новограді-Волинському, Малині, Коростені та ін.) необхідно побудувати полігони для твердих відходів, реконструювати очисні каналізаційні споруди тощо. Але в обласного фонду охорони навколишнього середовища на всі ці проекти просто не вистачить коштів. Потрібна комплексна державна підтримка захисту довкілля.

"ХХ століття було обмежене технічно, а ХХІ - ресурсно, - розповідає директор Житомирської агенції регіонального розвитку Любов Ярова. - Житомирщина має багаті земельні, водні, лісові та мінеральні ресурси, але згідно зі статистикою, серед регіонів України займає лише 15-е місце за розвитком (лідирує Донецька область). Житомирщина належить до категорії областей, які неефективно використовують свій природний потенціал. Проте розвиток економіки регіону залежить не лише від природних ресурсів, а й від трудових і промислових."

"Обласна рада призупинила фінансування програми регіонального розвитку Житомирщини, а також єдиної гарячої лінії юридичних консультацій для підприємців. Загалом через те, що першочерговою для обласного бюджету є виплата зарплат і пенсій," - розповів голова представництва Державного комітету з питань регіональної політики і підприємництва в Житомирській області, депутат обласної ради Віктор Плосков.

Він додав, що нині "загальнодержавною проблемою є те, що бюджети формуються зверху донизу, а має бути навпаки - місцеве самоврядування повинне грати ключову роль у формуванні держбюджету."

Автор: Мария Химич, газета Интерес, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info


Місто | 26.05.2009 | Переглядів: 12904 | Житомирская область, газета Интерес, природные ресурсы

Читайте також на цю тему:


Коментарів: 0