Більш ніж півтора століття вулиця Михайлівська залишається окрасою міста і улюбленим місцем прогулянок для сотень житомирян. До того, як отримати теперішню назву, вулиця називалася Пилипонівською. Все тому, що виникла вона на місці поселення старообрядців пилипонів, яке являло собою невелике село на тодішній околиці міста.
Архітектурно воно нітрохи не було схоже на сьогоднішню вулицю – було забудоване одноповерховими дерев’яними будинками, які оточувалися городами.
На початку 1850-х років за накозом губернатора Синельникова пилипонів було відселено за межі міста. А на місці села Пилипонівка розпочалося утворення сучасної вулиці з 2-3 поверховими будинками європейського зразка.
Чому ж вулицю перейменували на Михайлівську? Все завдяки купцю Михайлу Хаботіну, який у 1856 році за свій власний кошт побудував на початку цієї вулиці Свято-Михайлівський собор. Офіційно вулиця була перейменована у 1888 році, хоч під такою назвою позначена на планах ще у 1857 р.
У 1936 році першою у Житомирі вулиця була заасфальтована, після чого стала головною святковою вулицею міста, де відбувалися першотравневі та жовтневі демонстрації і паради.
У повоєнні роки рух на Михайлівській було припинено і вона перетворилася на головну пішохідну вулицю міста, якою залишається і по сьогодні.
Улица Михайловская 1941 год1961 год. Вся улица является комплексным историческим и архитектурным памятником
XIX и начала XX столетия. В советское время много раз
переименовывалась, но коренные житомиряне эти названия не воспринимали
и всегда называли любимую улицу Михайловской, или ласково - Михалкой. Автор фотографии – Дубман Борис Улица Михайловская 1990 годУлица Михайловская в Житомире. На заднем плане Михайловский собор