Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто, Україна

История самого космичного района Житомира

Автор: Оксана Трокоз, 19 хвилин, 03.09.2010, 11:40:27
Твердження про те, що Житомир - космічне місто, мабуть, ні у кого не викличе сумніву. А який із районів міста – найбільш космічний? За кількістю об’єктів, причетних до космосу найкосмічнішою буде вул. Дмитрівська. Там знаходиться і музей космонавтики, і дім, у якому народився конструктор Корольов.

А от за кількістю космічних назв лідером стане Польова: вул. Космонавтів, Корольова, Ціолковського (винахідника ракети), Кибальчича (на честь винахідника реактивної ракети). У космічному контексті має величезне значення проїзд імені Юрія Кондратюка, вченого, геніальної людини, роботами якого керувалися американці, готуючи свій перший політ на Місяць.

Житомир полевая

У центрі площі Польової розміщені одразу два об'єкти, що мають відношення до космосу. Одним з найулюбленіших місць відпочинку для багатьох мешканців міста є фонтан з величезною фігурою космонавта. Багато хто вважає, що фігура зображає Юрія Гагаріна, але історики стверджують, що це космонавт Леонов.

За кілька десятків кроків від фонтану розташовується кінотеатр "Космос". Про те, що ця споруда має відношення до кіно, говорить лише назва, натомість, за призначенням вона не використовується.

Житомир космос


Що стосується Польової, то цей район виник відносно нещодавно – у 1960-1980 рр. Забудова Польового майдану розпочалася у 1970-80-х роках. Він – найбільший за територією у Житомирі (2,2 га). До 1982 року площа була безіменною, хоч перші спроби найменувати її були ще у 1977 році. Тоді майдан хотіли назвати іменем Калініна («Всесоюзний староста» Михайло Калінін насправді пов'язаний з Житомиром – він виступав перед мешканцями міста у 1922 році). Але проект цього рішення не ухвалив міськвиконком. У 1982 р. новий майдан дістав назву імені 60-річчя СРСР, але будівлі, що знаходились на ньому, окремої адресації тоді не отримали, тож майдан існував лише віртуально.

А свою теперішню назву він отримав у 1993 році. Назва ця пояснюється тим, що майдан виник на місці колишнього дослідного поля Житомирського сільськогосподарського інституту (тепер Житомирський національний агроекологічний університет) і виробничого поля Житомирського заводу лікарських рослин.

Саме через цю історичну особливість народна назва, що міцно закріпилася серед мешканців міста, була офіційно затверджена міськвиконкомом. А от провулки Польові формувалися протягом 20 ст. Виникли вони як система провулків приміського хутора, який у 1930 р. називався хутором Леніна. У народі ця місцевість називалася Кавказом. Через те, що знаходиться на пагорбах над річкою Путятинкою. Саме тому нинішній 5-й провулок Польовий у 1950-х роках носив назву Кавказький провулок.

Сучасні назви пояснюються за тією ж логікою, що й назва Польового майдану – усі вони виникли на місці колишнього поля і брали початок з вул. Польової, яка нині називається вул. Вітрука.

Автор: Оксана Трокоз, 19 хвилин, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info

http://20minut.ua/
Місто | 03.09.2010 | Переглядів: 19870 | история, Фото, Житомир

Читайте також на цю тему:


Коментарів: 0