Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто, Україна

История телефонной связи на Житомирщине

Автор: Владислав Войтович, 31.01.2011, 15:50:47
Оператор мобільного зв’язку компанія «МТС Україна», 100%-а дочірня компанія ВАТ «Мобільні ТелеСистеми» та житомирське краєзнавче видавництво «Волинь» презентували дослідження «Історія телефонного зв’язку на Житомирщині».

Автором дослідження став головний редактор видавництва «Волинь», заслужений журналіст України, почесний член Національної Спілки краєзнавців України Георгій Мокрицький. З ініціативи МТС, дослідник на основі архівних матеріалів повністю відновив картину розвитку телеграфної та телефонної мережі в Житомирі. До того ж, автор зробив короткі біографічні довідки видатних постатей галузі зв’язку на Житомирщині.

Починаючи з 1857 року, відколи в місті постала одна з перших в Російській імперії телеграфних станцій аж по нинішній день, автор розповідає про становлення та еволюцію зв’язку на Житомирщині. За цей час зв’язок пройшов кілька етапів еволюції: від телеграфних станцій до АТС (автоматизованих телефонних станцій). А вже в першому півріччі 1996-го року в Житомирі почали діяти дві базові станції UMC (тепер МТС) і тодішній голова Житомирської ОДА Антон Станіславович Малиновський здійснив перший у місті дзвінок з мобільного телефону, розпочавши еру мобільного зв’язку.

«Історія технологій надзвичайно захоплює дослідника. Адже ніщо в нашому середовищі так швидко не розвивається, як технології. Мені було надзвичайно цікаво працювати над дослідженням з історії телефонії в Житомирі. Наше місто має зручне географічне положення, через нього пролягали основні комунікації між Російською імперією та Західною Європою. Тому й не дивно, що, скажімо, 1880 року саме через Житомирську телеграфну станцію було передано дві третини всіх телеграм імперії. Такі дослідження дають змогу мешканцям Житомира, історикам, туристам по-іншому глянути на історію нашого краю. Мене, як історика, тішить, що є компанії, які підтримують і заохочують краєзнавчі пошуки», – відзначив автор дослідження Георгій Мокрицький.

«Ми вдячні автору дослідження за його працю й ентузіазм. Адже технології настільки стрімко розвиваються, що потрібно неабиякого професіоналізму та любові до рідного краю, щоби так захоплююче відтворити цей динамічний розвиток. Нам приємно, що саме МТС, як перший оператор мобільного зв’язку в Житомирі, ініціював це історичне дослідження. Адже, лише добре розібравшись в історії зв’язку, ми зможемо належно оцінити ті переваги, які вже маємо зараз.

Порівнюючи можливості, які давали абонентам перші телефонні мережі з можливостями сучасного мобільного зв’язку, ми розуміємо, наскільки комфортнішим, змістовнішим та простішим стало спілкування з приходом «мобільної» ери», – відзначив директор Центрального територіального управління Дмитро Пономаренко.


Цікаві факти з історії телефонного зв’язку на Житомирщині
  • 19 вересня 1857 року у Житомирі почала діяти одна з перших в Україні телеграфних станцій на лінії «Житомир – Варшава».
  • Житомирське телеграфне відділення налічувало 18 станцій, вісім ліній (3156 км), 19 проводів. Кожний 13-й кілометр телеграфних лінії величезної імперії був «житомирським».
  • Протягом 1880 року через Житомирську станцію було передано майже 43 тисячі телеграм із 67 тисяч по всій імперії.
  • 26 березня 1890 року в Житомирі почала діяти перша телефонна мережа, що складалася із Центральної станції, яка знаходилася в штабі ІІ піхотного корпусу, та перших чотирьох абонентів – військових. Телефонний зв’язок поєднував казарми 125-го Курського піхотного полку, штаб 32-ї дивізії і квартири командира корпуса та начальника штабу.
  • У 1900 році згідно з офіційними «Відомостями про число абонентів та кількість абонованих телефонів у державних мережах» у Житомирі було 104 телефонних абоненти.
  • Для абонентів Житомирської телефонної мережі тариф залежав від віддаленості від станції. На відстані до 2 верст (приблизно 2 кілометри) – 75 рублів на рік; за цими межами – платня була прогресивною: за кожні додаткові 100 саженів (213 метрів) плата збільшувалася на 3 рублі.
  • У 1914 році почалося прокладання перших підземних телефонних кабелів, що було викликано частими аваріями на повітряних лініях, які перетиналися з контактними дротами трамваю (тролеєм) та лініями електропередач.
  • Після утворення 22 вересня 1937 року Житомирської області було влаштовано телефонні лінії до усіх новоутворених 34-х районних центрів області.
  • 1963 року в Житомирі стала до ладу перша в області автоматична телефонна станція (АТС) ємністю 4 тисячі номерів, що була згодом розширена до 10 тисяч номерів.
  • У 1969 році в Житомирі було встановлено перших три міжміських телефони-автомати, у наступні два роки – ще вісім.
  • У 1970-х роках кількість абонентів житомирської міської телефонної мережі наблизилась до 70 тисяч.
  • Перше півріччя 1996 року – вперше запущено в експлуатацію 2 базові станції UMC стандарту NMT-450 у Житомирі. Перший дзвінок у мережі був здійснений губернатором Житомирщини Малиновським Антоном Станіславовичем, він же став першим абонентом компанії UMC у Житомирі.
  • Друге півріччя 1996 року – розширення покриття на Житомирщині, запущено в експлуатацію базову станцію в м. Бердичів на Солодовому заводі і в м. Коростень, біля міської поліклініки.
  • 2000 рік – відкритий Житомирський філіал компанії UMC.
  • 1 липня 2004 року – відкрито фірмовий магазин UMC у Житомирі.
  • 1 лютого 2005 року – UMC відкрила Центр Експлуатації у Житомирі.
Владислав Войтович, Житомирський Меркурій

Автор: Владислав Войтович, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info


Місто | 31.01.2011 | Переглядів: 5889 | МТС, Житомир, телефон

Читайте також на цю тему:


Коментарів: 0