14 липня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон № 2562 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху».
Прийняття перелічених нижче змін є ще одним кроком назустріч зниженню правопорушень у сфері дорожнього руху, зменшення травмувань та летальних наслідків на дорогах.
Слід зазначити, що основною новелою даного Закону є введення штрафної бальної системи. Штрафні бали накладаються на громадян за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху і зафіксовані в автоматичному режимі. Це означає, що кожному громадянину, який має право керування транспортним засобом, щороку з початку року (з дня отримання права керування транспортним засобом) і до кінця року нараховується 150 балів. У випадку вчинення правопорушення від загальної кількості балів громадянина, який вчинив правопорушення, вираховується кількість штрафних балів, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. Наприклад, перевищення обмежень швидкості руху більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення правил проїзду перехресть, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50 штрафних балів.
Крім того, сума штрафів буде чітко визначеною (без так званої «виделки»). Наприклад, якщо раніше ненадання переваги в русі транспортним засобам швидкої медичної допомоги, що рухаються з увімкненими спеціальними світловими або звуковими сигнальними пристроями, могло потягнути за собою накладення штрафу від тридцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, то за новим Законом буде тягнути накладення штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Іншою новелою є те, що особу може бути притягнуто до відповідальності лише у разі фіксації вчиненого нею правопорушення в автоматичному режимі. Тобто обов’язковою є фіксація правопорушення за допомогою технічних засобів, що дають змогу здійснювати фотозйомку та/або відеозапис та функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах.
«Старою» новиною є повернення так званих «листів щастя». За новими змінами відповідальність за порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху несе фізична або юридична особа за якою зареєстрований транспортний засіб, а не особа, яка фактично керувала. Таким чином результати фіксації вчиненого правопорушення та квитанції для оплати будуть надсилатись лише власникам транспортних засобів, а не фактичному водію. Також вилучення водійських прав буде можливим лише за відповідним рішенням суду.
Адвокат Грабчук О.В.
(www.advokat-zt.com; 067-994-23-34)