Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Александр Грабчук

Вогнепальна зброя в Україні

Автор: Адвокат Грабчук О.В., 14.08.2015, 15:08:18
Автор Александр Грабчук

Александр Грабчук

все статьи автора

     Конституція України встановлює, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в нашій державі найвищою соціальною цінністю. Кожна людина має невід'ємне право на життя, право на свободу та особисту недоторканність, а також недоторканність житла. Обов'язком держави є захист життя людини.
     З метою виконання перелічених положень, 10 грудня 2014 року народними депутатами України було внесено Законопроект № 1135-1 «Про цивільну зброю і боєприпаси». Згідно з пояснювальною запискою до нього, нагальною потребою наразі є ухвалення закону, спрямованого на виконання вищевказаних положень Конституції України, у тому числі і такого Закону, який врегульовує питання забезпечення громадянами нашої держави захисту свого життя та здоров'я, а також життя та здоров'я навколишніх від злочинних посягань за допомогою вогнепальної зброї.
     Вогнепальна зброя є найефективнішим засобом реалізації громадянами конституційного права на самозахист. Переважна більшість розвинених країн світу (усталених демократій) надали таке право своїм громадянам, що сприяло зменшенню кількості насильницьких злочинів проти особи та злочинів проти власності. Світовими лідерами у володінні населенням вогнепальною зброєю є США, Швейцарія та Фінляндія з показником від 88 до 45 одиниць цивільної вогнепальної зброї на 100 осіб. В Україні цей показник становить лише 5,5 одиниці.
     Досвід Прибалтики, Грузії та Молдови переконує, що надання права громадянам на цивільну вогнепальну зброю протягом року з моменту ухвалення відповідних законів знижує вуличну злочинність на 50–70%. Водночас введення жорстких правил і обмежень щодо володіння цивільною зброєю у Великій Британії призвело до стрімкого зростання кількості злочинів: на 88% злочинів з використанням насильства, на 101% озброєних пограбувань, на 105% зґвалтувань та на 24 % вбивств (зростання за 5 років).
     На сьогодні обіг цивільної вогнепальної зброї законодавчо врегульовано спеціальними законами у всіх країнах Європи та у більшості пострадянських країн, обіг короткоствольної вогнепальної зброї дозволений у більшості країн Європи, зокрема, в Естонії, Латвії, Литві, Молдові, Білорусі. Досвід цих країн засвідчує, що офіційно зареєстрована цивільна зброя використовується при вчиненні умисних злочинів менш ніж у 0,001% випадків від загальної кількості злочинів.
     Зважаючи на те, що Україна наразі не в змозі убезпечити своїх громадян від злочинних посягань, володіння громадянами вогнепальною зброєю буде стримувальним фактором для значної частини злочинців. За інформацією з різних джерел, сьогодні громадяни України нелегально володіють вогнепальною зброєю у загальній кількості близько 3 млн. одиниць. Незважаючи на таку кількість зброї в обігу, дані правовідносини в Україні досі не врегульовані жодним законом. Усі питання, пов’язані з обігом цивільної зброї, вирішуються виключно підзаконними нормативними актами МВС України та інших міністерств і відомств.
     Прийнятий у майбутньому Закон має впорядкувати вже наявні правовідносини у сфері обігу цивільної зброї, які до цього часу не врегульовані, регламентувати та запровадити нові правовідносини, які сприятимуть розвитку суспільства, подоланню злочинності та зменшенню кількості нелегальної зброї.
 
Адвокат Грабчук О.В.
www.advokat-zt.com

Автор: Адвокат Грабчук О.В., редактор рубрики "Александр Грабчук" на ЖЖ.info

http://www.advokat-zt.com
Александр Грабчук | 14.08.2015 | Переглядів: 3453 | адвокат Житомир, адвокат, Житомир, вогнепальна зброя, адвокат Грабчук, Грабчук
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.

Читайте також на цю тему:


Коментарів: 0