Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Дмитро Ткачук

Дозвіл для отримання зброї має бути доступний кожному!

Автор: Дмитро Ткачук, 19.04.2010, 21:41:38
Автор Дмитро Ткачук

Дмитро Ткачук

все статьи автора

В неділю 18 квітня 2010 в приміщенні інтелект кафе «Кавоманія» відбулося чергове засідання дискусійного клубу «Інноваційна відповідь».

Темою обговорення активістів Житомира цього разу стала зброя, а саме отримання дозволу на її володіння. Чи потрібно легалізовувати вільне володіння зброєю? До яких наслідків в суспільстві призведуть такі кроки? Чим являється зброя у масовому поширенні: вседозволеністю чи засобом збереження миру та безпеки? В ході дебатів дві опонуючи команди наводили свої трактування даної ситуації, та відповіді на вище перелічені запитання.

З одного боку:

Зброя є засобом самозахисту та індивідуальної оборони.

Заборона вільного доступу до зброї є порушення принципів демократії та Конституції України, в якій гарантовано право захисту кожного громадянина. Статтею 27 Основного Закону України, згідно з якою кожен громадянин має право на захист свого життя та здоров’я від протиправних зазіхань, та статтею 36 Кримінального кодексу України, відповідно до якої не має нести кримінальну відповідальність застосування зброї для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також для відвернення протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення. Відповідно, реалізація даного конституційного положення передбачає можливість використання зброї.

Легалізація зброї являється бар’єром для злочинця при здійсненні правопорушення, так як всі власники зброї будуть зареєстрованими.

З іншого боку:

Не можна погодитися й з тим, що наявність зброї дисциплінує людину, оскільки вона може бути використана зовсім не з метою самооборони.

Збільшення кількості зброї в населення дасть поштовх до її використання при емоційних зривах людей в дискусії та стані афекту.

Ряд аргументів обох команд мав неоднозначні наслідки та трактування подальшого розвитку подій, зокрема:

Можлива наявність зброї у потенційної жертви стане приводом для зловмисника задуматись над тим чи варто здійснювати напад, але в той же час це підштовхуватиме його до більш жорстких дій, щодо цієї потенційної жертви. Якщо раніше він міг втекти, вихвативши сумку у безззахистної жінки, то нині наражається на небезпеку бути покараним, що наштовхує на думку до паралізування дії жертви перед здійсненням пограбування.

В 32 штатах США, де діють закони, що дозволяють отримання ліцензії на приховане носіння зброї всім несудимим громадянам, по даним ФБР рівень насильницьких злочинів на 22% нижче, аніж в середньому по країні. В тому числі на 28% нижчим є рівень вбивств, на 38% по чисельності пограбувань. В той же час саме в цих 32 штатах майже в двадцять разів частіше скоюють вбивства своїх близьких, ніж правопорушники, понад тисячу підлітків щорічно стають жертвами озброєних злочинців, найбільш часто вогнепальна зброя застосовується самогубцями.

Наявність зброї у населення може бути використано з метою повстань проти влади, але в такому разі це мотивуватиме владу до служіння народу, що запобігатиме таким потенційним діям громадян і ця начебто «загроза стане засобом контролю за елітою країни».

Не заперечним являються наступні аргументи дебатуючи сторін:

1.Законодавство України на даному етапі не може врегулювати всіх аспектів при вільному доступу до права володіння зброєю. На сьогоднішній день обіг зброї в Україні затверджений Інструкцією МВС №622 від 28.08.1998 р. Отже, варто констатувати, що на даний момент одну з найважливіших сфер суспільства, яка пов’язана з обігом зброї в Україні, регламентує лише один нормативно-правовий акт – зазначена Інструкція, яка є внутрішнім документом МВС. Незважаючи на численні спроби на законодавчому рівні врегулювати питання обігу зброї в державі та створити дієві механізми суворої відповідальності за незаконне її використання, в Україні, на жаль, відсутній єдиний закон, який повинен стати перешкодою на шляху використання зброї як основного аргументу у вирішенні різного роду спірних питань.

2.Вільний та законний доступ до зброї стане значною перешкодою діяльності «бізнесменів» чорного ринку. Адже зменшення попиту на даному ринку призведе до зниження рентабельності незаконного поширення зброї. А отже знизить кількість джерел нелегального поширення зброї.

Фахівці безпосередньо пов’язують збільшення кількості незаконно купленої зброї із жорсткістю законів про зброю в країнах Західної Європи. Обмеження можливості придбати її законно провокує злочин та злочинний бізнес. Вартість револьвера чи пістолета на чорному ринку країни коливається в межах 500—2000 у. о.В даній ситуації є доцільним звернути увагу на свідчення статистичних даних країн в яких володіння зброєю є легалізованим та порівняння їх з даними країн де дане право суворо заборонено.

Найяскравішими прикладами можуть стати:

У Голландії зброя є в 1,9% «господарств» — у 14 разів менше , ніж у Швейцарії. Проте кількість убивств — 11,8 на 1 млн. жителів — можна порівняти з таким самим показником для Швейцарії — 11,7. З допомогою вогнепальної зброї в Голландії скоєно 2,7 убивства на 1 мільйон жителів, у Швейцарії — 4,6. З урахуванням показника насиченості зброєю — 7%, чи 1/14 від показника для Швейцарії, частота застосування вогнепальної зброї в Голландії вища 59%, майже 2/3. Тобто принцип «менше зброї — менше злочинів» себе геть не виправдовує.

В Естонії короткоствольну зброю дозволили в1992. З 1992 по 1999 - падіння злочинності на 80%

У Молдавії з моменту дозволу - падіння злочинності на 50%

У Польщі після дозволу громадянам купувати і носити пістолети і револьвери злочинність зменшилася на 34%.

У Прибалтиці після аналогічного дозволу злочинність зменшилася на 40%

У Словенії злочинність зменшилася на 50%.

До речі, число убивств у всіх випадках зменшилося практично однаково - на 20-22%.

В Англії в 97-м заборонили КС, до 2002 кількість грабежів зросла на 45%, а убивств - на 54% у порівнянні з 96-м.

У Канаді почалися тверді обмеження продажів зброї населенню, навіть вилучали зброю в громадян - злочинність стрибком виросла на 45%, а вбивств - на 54%.

Попри «краснослівну мову цифр» багато аналітиків вважають, що українське суспільство психологічно ще не готове до вільного володіння зброєю.

Отже, узагальнюючі вище наведені аргументи можна прийти до наступного:

Узаконення права володіння зброєю дисциплінують суспільство та полегшує систему контролю за її обігом.

Легалізації доступу до зброї має передувати процедура приведення до відповідного рівня законодавчої бази країни, що регулює дану сферу.

Цивілізованим є те суспільство в якому засобом дотримання дисципліни, безпеки і поваги є не фізичні важелі, в даному випадку зброя (будь то в законному володінні чи ні), а суспільна свідомість, моральність та відповідальність за свої дії перед іншими членами громади, що гарантуватиме толерантне ставлення між людьми. Іншими словами кажучи: там де немає загрози – не потрібно шукати засобів захисту.

***

Довідково: "ДИСКУСІЙНИЙ КЛУБ "Інноваційна відповідь" - об’єднання громадян, покликане до обговорення важливих, актуальних проблем громадськості, зокрема: суспільства, політики, освіти, молодіжної політики та ін.
Мета: пошук відповідей та шляхів розв’язання актуальних для суспільства проблем.
Організатори: Житомирський обласний осередок ВМГО «Демократичний Альянс»

Автор: Дмитро Ткачук, редактор рубрики "Дмитро Ткачук" на ЖЖ.info

http://dem-alliance.org
Дмитро Ткачук | 19.04.2010 | Переглядів: 10162 | Ткачук, Житомир
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.

Читайте також на цю тему:


Коментарів: 16
Radiaciy
1 Sergey (Radiaciy)   • 19:15:09, 22.04.2010 [Материал]

Дима!
Ты в руках реальное оружие держал?
Ты стрелял не в тире?
Ты стрелял в человека не в мониторе компьютера?
Korvin
3 Корвін (Korvin)   • 19:40:47, 22.04.2010 [Материал]

Позвольте вопрос - к чему это?
Дима, например, подводит итогов состоявшихся дебатов. Судя по вашим репликам, вам было что сказать против. Приходите в следующий раз, будем внимать откровениям.
либерти
2 либерти (либерти)   • 19:30:15, 22.04.2010 [Материал]

Совершенно согласен с заголовком темы,при условии дополнения что: "...кожному,який має на це право відповідно до Закону(окремо прописаному)."
Profile_deleted
4 Alex Rozhik (Profile_deleted)   • 09:45:48, 23.04.2010 [Материал]

Я против легализации. Как то притянуто за уши всё это.
Korvin
6 Корвін (Korvin)   • 13:02:36, 23.04.2010 [Материал]

Гуглите, и вы убедитесь, притянуто ли за уши.
А вообще, довольно умилительный подход - выражать неприятие, будучи при этом не в теме.
KAPJICOH
5 Andrey (KAPJICOH)   • 10:21:22, 23.04.2010 [Материал]

Я за резинострелы для населения.
Radiaciy
7 Sergey (Radiaciy)   • 14:03:07, 23.04.2010 [Материал]

Korvin
ответь тогда на мои вопросы. Не думаю, что ответишь положительно.
Для того, что бы иметь оружие, им надо уметь пользоваться. И пользоваться эффективно, а не размахивать. Автоматически ужесточатся последствия
нападения. В криминал пойдет легальное оружие. Его в криминале и так хватает, а после легализации будет еще больше.
Пример.
Вы идете вечером домой. У вас спрашивают закурить. Классика гоп-стопа. Вы, уверенный в себе и вооруженный, выхватываете ствол и начинаете кричать, что сейчас всех в капусту покрошите. В ответ получаете чем нибудь тяжелым по голове. Ни денег, ни оружия, ни здоровья.
Ваш ствол ушел в криминал. Примеров написать можно много. Милиция против легализации именно из-за неумения населением владения оружием.
Пример 2.
Вы сидите вечером на даче и пьете чай, наслаждаясь результатами трудов праведных. Приходят в гости пацаны, реальные такие, и предлагают поделиться нажитым непосильным трудом. Вы в праведном гневе достаете ствол и стреляете. Убиваете одного из них, при чем насмерть. Милиция, уголовное дело, суд. Суд выносит вам обвинительный приговор, по статье, превышение самообороны. Лишение всего + срок далеко не на курорте.
Далее. Глядя на ситуацию в стране, на что будет похожа легализация оружия?
Это поджечь фитиль у пороховой бочки.
О том, как все будет хорошо после раздачи оружия, говорят люди не знающие, что из себя реально представляет оружие.
Сейчас, много людей, прошедших горячие точки, спросите у них про оружие.
Muz
8 Игорь (Muz)   • 15:49:03, 23.04.2010 [Материал]

Плюс ко всему то, что не каждый гражданин Украины сможет позволить себе приобрести это самое оружие. Оно будет доступно опять же тем самым "реальным" пацанам....
Korvin
10 Корвін (Korvin)   • 16:15:31, 23.04.2010 [Материал]

"реальный пац" сейчас может обуть лоха и без оружия. Если рецидивист - то достанет и в обход легальных путей (тем более, что легальный путь для него как раз закрыт - нужна будет о несудимости-с)
Tima
12 Дмитро Ткачук (Tima)   • 22:34:59, 23.04.2010 [Материал]

так, кілька років тому, казали про мобільні телефони...
Korvin
9 Корвін (Korvin)   • 16:06:20, 23.04.2010 [Материал]

Во-первых, ваши примеры чисто гипотетические. Мало того, статистика утверждает обратное - оружие для самозащиты действенный фактор, который понижает уровень общественного насилия.
Во-вторых, в разных странах вопрос с легализацией оружия решается по разному. Например в Германии нужно вначале вступить в соответствующий кружок, сдать єкзамены - и уже тогда получить право на огнестрел. Что мешает внедрить такую практику у нас? Тогда ваша претензия сниматься, я так понимаю.
В-третьих, оружие для самозащиты - часто именно психологический фактор сдерживания. Как раз гоп может, увидев в руках обываля ствол, сказать: "не буксуй, парниша, все путем" и ретироваться. Против серьезного разбоя это не поможет, но все равно радикально сократит насилие на улицах. Кроме того, сама возможность наличия у прохожего оружия - может предварительно отпугнуть мелкого преступника.
В-четвертых. Статистика неумолима. На ментальность здесь не спишеш, крики "ололо, они перестреляют друг-друга!" абсолютно убогии. Кроме многих стран Европы, кроме 32 штатов США, где огнестрел легализирован - есть еще довольно близкие нам Эстония, Молдавия. Везде, повторяюсь, везде - динамика роста общественной безопасности строго положительная. Да что говорить, в Приднестровье, во время эскалации гражданского конфликта доступность оружия свела бандитизм на нет! Потому что это отличный сдерживающий фактор.
В-пятых. Государство создано для обслуживания интересов тех граждан, которые населяют его. А каждый гражданин имеет право на самозащиту. Наличие персонального оружия - как раз составная часть такого права. Важно понимать, что далеко не каждый имеют в нем необходимость - но те группы, которые заинтересованы (бизнесмены, общественные деятели, просто жители спальных, стагнационных районов), должны иметь возможность эффективно защитить себя.

Отвечая на личные вопросы - в тире стрелял, из максимального - имел дело с воздушкой, регулярно стреляли на уроках ДПЮ (10-9-9, где-то так). В людей не стрелял, необходимости пока такой не было, слава богу. Но и под разбой я пока не попадал. Означает ли это, что никогда не попаду? Все бывает впервой, а вскрики - "да ты ж не убивал ешшо!" никак не могут выступать аргументов "за" или "против"

п.с. А вообще довольно комично читать ваши аргументы - вначале говорится, что обыватель не сможет воспользоваться стволом из неумения/психологических причин, а потом наводится пример, как на дачу приходят четкие пацаны, и обыватель сгоряча крошит их в капусту. Диссонанс на лицо.

lakmus
16 Олег (lakmus)   • 11:24:28, 01.05.2010 [Материал]

Отношение мое к легализации неоднозначно.
Но Ваши аргументы и описанные модели жизненных ситуаций неубедительны.
Замените слово "оружие" словом "автомобиль" и что получится? Что автобус - это потенциально оружие массового уничтожения?
Radiaciy
11 Sergey (Radiaciy)   • 18:47:50, 23.04.2010 [Материал]

Korvin
к сожалению реальные факты, когда люди получали срок за превышение самообороны и такие же реальные факты отбора оружия.
Нет в стране закона, реально работающего, о частном собственности, неприкосновенности личности и т.д. Сначала нужны реально работающие законы, а потом рассуждения о необходимости продажи оружия.
Никакого диссонанса. Одно не мешает другому. Можно рассуждать много и разно. Мне приходилось держать и стрелять из разного оружия, от Стечкина до спарки, бог миловал, только по мишеням. Смог ли выстрелить в человека? Не уверен.
Tima
13 Дмитро Ткачук (Tima)   • 22:39:57, 23.04.2010 [Материал]

"Отже, узагальнюючі вище наведені аргументи можна прийти до наступного:

...

Легалізації доступу до зброї має передувати процедура приведення до відповідного рівня законодавчої бази країни, що регулює дану сферу."

Radiaciy,
тут часом не про це сказано? :-)

Tima
14 Дмитро Ткачук (Tima)   • 22:42:51, 23.04.2010 [Материал]

Також певні країни (наприклад Австрія) практикують розділення дозволів на 2:

1. Право володіння зброєю

2. Право носіння (транспортування)

Як на мене гарний варіант...

kenu
15 Юрий (kenu)   • 11:47:36, 25.04.2010 [Материал]

На правах реклами :-) Просто лінь переписувати з Вконтакту. Там наведені контраргументи стверджуючої команди.
http://vkontakte.ru/topic-9170609_22778821