Живой Журнал

Живой Журнал - обзор блогосферы и соцсетей.
Сегодня: Понедельник, 23 Мая 2022    23:06:07
Живой Журнал » Статьи » Авторская колонка » Юрій Градовський » Юрій Градовський

Роман Марчак: «Україна понад усе!»

Автор Юрій Градовський

Юрій Градовський

все статьи автора

За ним полювали німецькі окупанти, але про його смерть з радістю доповідали совєцькі шпигуни-диверсанти. Він обєднав владу Німеччини, СССР, Польщі в ненависті проти себе – був ворогом для їх панування на українських землях. Він відмовився покидати Житомирщину на вимогу гестапо і залишився організовувати національне підпілля.

1 грудня виповнилося 100 років від народження Романа Марчака – «Моргуна» – одного із сподвижників та друзів Степана Бандери, члена Центрального Проводу ОУН, головного бандерівця Житомирщини 1941-42 років. Коротке життя цього патріота сповнене боротьбою задля відновлення незалежности Української Держави. Перше затримання за підозрою в приналежности до ОУН сталося 1932-го, після нападу на пошту в Городку, коли польська влада бачила в кожному українцеві потенційного злочинця. Згодом Романові не вдалося уникнути «Берези Картузької» - кілька проведених там років лише утвердили на шляху боротьби. Большевицьке «визволення» заходу України принесло нові переслідування – на цей раз НКВД йшло слідом.

Ще під час першого арешту гестапівцями в Коростені восени 1941-го Марчак дістав наказ вертати додому – інакше смерть. Але не полишив організації мережі ОУН на Житомирщині. В житомирській тюрмі загинув обласний провідник і «Моргун» дістає призначення стати головою обласного проводу замість побратима. Негайно переїздить до Житомира, де очолює роботу з підготовки антинімецького повстання. В Житомирі жив на вулиці Хлібній, 5.

Через постійне переслідування гестапо Марчак був змушений часто змінювати місце проживання. Два тижні німці вистежували Марчака на одній з квартир в провулку Хлібному, вичікуючи слушного часу арешту. Не вдалось взяти живим – Роман кинувся тікати і був застрелений німецьким вояком на розі сучасних вулиць Гоголівської та Хлібної Житомира. Свідок цієї трагічної події Юрій Варгоцький повідомив: «Нам Марчак говорив: «Мене гестапівці спіймали в Коростені і сказали: «Йди назад, звідки прийшов, бо як попадешся тут нам, то розстріляємо». Він знав, що його розстріляють, і втрачати йому було вже нічого.»

Місцем поховання героя стала Богунія, 11-й кілометр. Не існує могили Марчака – його могилою, як тисяч інших патріотів, стала велика територія лісового масиву, де почергово здійснювали поховання своїх жертв окупанти. Все його коротке життя можна охарактеризувати однією фразою, яку він сказав сестрі Володимирі: «Ви у спокої проживете на десять років більше від мене, а я можу загинути зараз, та знаю, за що віддам своє життя – за Україну!»    

Юрко Градовський

Автор: Юрій Градовський
Юрій Градовський | 04 Декабря 2012 | Просмотров: 2760 | ОУН, Марчак, Житомир, Гестапо
Редакция "Журнала Житомира" может не разделять точку зрения автора статьи
и ответственности за содержание материала не несет.
Комментариев: 10
Crespito
1 Hernan (Crespito)   • 17:17:38, 04 Декабря 2012 [Материал]

И чего он такого выжливого зробив? Опять боровся непонятно с кем. Справжный партыот!!!
as
2 Сегрій (as)   • 19:53:40, 04 Декабря 2012 [Материал]

Тебе не понять
Crespito
3 Hernan (Crespito)   • 00:07:13, 05 Декабря 2012 [Материал]

Да ладно, мыльный пузырь раздули. Сидел по хатам ваш Шмарчак и водку жрал, боролся с литрой.
boka
4 житомир (boka)   • 12:36:55, 05 Декабря 2012 [Материал]

У людини була ідея. Це його вибір, так що не треба нападати, панове, на Марчака.
Crespito
5 Hernan (Crespito)   • 13:50:49, 05 Декабря 2012 [Материал]

Офигеть, а у Вас есть идея? Вы тоже патриот и боритесь на благо Украины, Вы - герой, надо и про Вас статью написать!
Sams2
6 Александр (Sams2)   • 12:46:43, 09 Декабря 2012 [Материал]

"під час першого арешту гестапівцями "
И его гестаповцы выпустили? Хорош "борец"! Вреда, значит, немцам от него никакого не было.
Crespito
8 Hernan (Crespito)   • 15:28:54, 10 Декабря 2012 [Материал]

Он им рассказал про свойи биндэро хиройскы идейи, и его отпустили.
Palgor
7 Pavel (Palgor)   • 22:07:54, 09 Декабря 2012 [Материал]

В Германии тоже в своё время была идея "Deutschland über alles!" С этих слов даже начинался гимн Германии до 45-го года. Впоследствии эти слова убрали.

"Улавливаешь, Ручечник?!" ©
aldan
9 Alex (aldan)   • 22:49:36, 19 Декабря 2012 [Материал]

Предположим, что с СССР и Германией всё ясно (это на предмет преследования), а Польша за какие заслуги??? Только не эта тупая отмазка: "... польська влада бачила в кожному українцеві потенційного злочинця".С нетерпением жду ответа
Юрко
10 Юрій Градовський (Юрко)   • 01:22:00, 20 Декабря 2012 [Материал]

Прогляньте історію ОУН, почитайте про Майлова, Пєрацького, екси, Біласа, Данилишина, Лемика, Бандеру, напад в Гордку, процес "59" і розуміння прийде до Вас. Обов'язково.

Читайте также на эту тему:


Обратите внимание:


Читайте ЖЖ.инфо