Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто, Україна

Рыжук и Швидерек обозначили направление украинско-польских отношений в Житомире

Автор: Житомирская ОГА, 05.07.2010, 10:54:00
Голова обласної державної адміністрації зустрівся із Генеральним Консулом Республіки Польща у Вінниці Кшиштофом Свідереком.





Сергій Рижук зустрівся із Генеральним Консулом Республіки Польща у Вінниці Кшиштофом Свідереком

Зустріч носила протокольний характер, Генеральний Консул виказав бажання познайомитися із керівником області, обговорити питання поліської діаспори в області та окреслити коло пріоритетів, котрі визначатимуть подальший напрямок українсько-польських відносин на Житомирщині.

Довідково: Генеральне Консульство Республіки Польща у Вінниці було відкрито 5 лютого 2010 року та надає послуги жителям Вінницької, Житомирської та Хмельницької областей.

Про польську діаспору в області.

На території Житомирщини проживає найбільша діаспора поляків в Україні (близько 49 тис. чол. – 3,5% від населення області).

За даними перепису населення 2001 року, найбільше поляків проживає в Баранівському районі – 10,7% від кількості жителів (близько 5 тис. осіб). Місцем компактного проживання польської громади є смт. Довбиш (1925-1935рр. – польський національний район ім. Ю.Мархлевського на Житомирщині) та смт. Мар’янівка Баранівського району, в Романівському – 10,6% (близько 3,5 тис. осіб), Червоноармійському (с. Новий Завод, с. Тетірка) – 8,9% (близько 2,3 тис. осіб), Володарсько-Волинському – 5,9% (близько 2,2 тис. осіб), Житомирському – 4,9%(близько 3,2 тис. осіб) та містах Житомирі – 4,9% (близько 13,9 тис. осіб), Бердичеві – 4,7% (близько 4,1 тис. осіб), Новограді-Волинському – 4,3% (близько 2,4 тис. осіб).

Загальна кількість громадських об’єднань поляків в області налічує 42 організації.

Своєю активністю виділяються такі польські товариства:
  • - Міська громадська організація «Польське наукове товариство у Житомирі», голова – Баладинська Ірина Владиславівна;
  • - Об’єднання поляків Житомирщини «Полонія», голова – Франц Поплавський;
  • - Доброчинне товариство культури польської на Житомирщині ім. Ю.І.Крашевського, голова – Багінський Юрій Альфредович (директор Польського Дому в Житомирі);
  • - Обласна організація «Спілка поляків України», голова – Щур Вікторія Анатоліївна;
  • - Товариство польське імені Яна Павла ІІ, голова – Стефан Кур’ята (Баранівський район, смт. Довбиш);
  • - товариство польської культури «Пулини», голова – Карпінський Станіслав Йосипович (смт. Червоноармійськ).

Національно-культурні товариства поляків виділяються високою організованістю, з їхньою розгалуженою мережею наукових, молодіжних товариств, відомими фольклорними колективами.

Щороку, за ініціативою польських товариств, відбуваються міжнародні наукові, краєзнавчі конференції, присвячені українсько-польським взаєминам, фестивалі польської культури тощо.

Для залучення національних меншин до участі в громадсько-політичному житті області, прийнятті суспільно важливих рішень при облдержадміністрації діє Координаційна рада голів національно-культурних товариств області. До складу Ради увійшли голови найбільших за чисельністю національних товариств області (поляків, росіян, німців, чехів, євреїв, греків, вірмен, азербайджанців). На засіданнях Ради розглядаються питання щодо задоволення культурно-освітніх потреб кожної організованої громади, координація їх суспільної діяльності.

Зареєстровано та виходять в області дві газети польською мовою: «Газета Польська» (тираж – 500 примірників, періодичність виходу – щотижня, мови – українська, польська), засновник та видавець – міська громадська організація «Польське наукове товариство у Житомирі»; газета «Мозаїка Бердичівська» (тираж – 1000 примірників, періодичність – 1 раз на два місяці, мова - польська), засновник та видавець – Бердичівське відділення Спілки поляків України.

В ефірі каналу «Житомир» Житомирської ОДТРК щотижнево транслюється (з двома повторами) передача «Слово польське» польською мовою тривалістю 25 хвилин.

ТОВ «Телерадіокомпанія Союз-ТВ», за поданням Польської державної телекомпанії «Полонія», щоденно транслює для польської громади області передачі.

В Житомирській області створено необхідні умови для збереження та примноження польською громадою своєї культури, основних елементів самобутності, зокрема релігії, мови, традицій та культурної спадщини.

Про зовнішньоекономічну діяльність Житомирської області з Республікою Польща

Зовнішньоекономічна політика області спрямована на поглиблення та розширення взаємовигідних торговельно-економічних зв’язків з усіма країнами світу, в тому числі з Республікою Польща.

Протягом останніх, до кризових, років спостерігалась тенденція активного зростання зовнішньоторговельного обороту підприємств області з фірмами Республіки Польща. Для 2005-2007 років характерним було стабільне зростання як експортних, так і імпортних операцій. Так за цей період експорт зріс на 75% (з 12 млн. дол. у 2005р. до 21 млн. дол. США у 2007р.), а імпорт майже у 3 рази (з 12 млн. дол. у 2005р. до 36 млн. дол. США у 2007р.). Проте світова фінансово-економічна криза дещо змінила цю тенденцію у 2008-2009рр. Показник експорту у 2009 році за 2 роки знизився на 40% порівняно до 2007 року. А імпортних операцій у 2008 році було здійснено найбільше за останні 5 років, а саме – 81 млн. дол. США.

Протягом 2009 року експортних операцій було здійснено на суму 13 млн. дол. США, що на 36% менше ніж у 2008 році, обсяг імпортних надходжень скоротився на 57% і склав 35 млн. дол. США. Зовнішньоторговельне сальдо було негативним і становило 22 млн. дол. США.

В структурі експорту переважали деревина і вироби з деревини – 51%, вироби з чорних металів – 16%, електричні машини і устаткування – 13%, залишки і відходи харчової промисловості – 6%, сіль, сірка, штукатурні матеріали, цемент – 4%, насіння і плоди олійних рослин – 3%.

Імпортувались, в основному керамiчнi вироби – 30%, полімерні матеріали, пластмаси – 20%, каучук, гума – 11%, котли, машини, апарати і механічні пристрої – 10%, електричні машини і устаткування – 5%, вироби з чорних металів та овочі і коренеплоди – по 3%.

У січні-квітні поточного року продовжувалась співпраця підприємств області з польськими партнерами. Так за цей період зовнішньоторговельний оборот області з Польською Республікою склав 16 млн. дол. США. Порівняно з січнем-квітнем 2009 року експортні поставки до Польщі зросли на 40% і склали 5,4 млн. дол. США, імпортні надходження збільшились на 18% та дорівнюють 10,6 млн. дол. США. Сальдо зовнішньої торгівлі негативне – 5,2 млн. дол. США.

Про інвестиційне співробітництво з Республікою Польща

В даній сфері Польща, серед партнерів області, на сьогоднішній день, посідає одинадцяте місце. Загальний обсяг капіталу з Польщі за станом на 01.04.10 становить 5,0 млн. дол. США, що складає 2,1% від загального обсягу прямих іноземних інвестицій. Вагому частку капіталу спрямовано в розвиток переробної – 42% та добувної – 33% промисловостей регіону, дещо менше у машинобудування – 11%, виробництво неметалевої мінеральної продукції – 4%, та будівництво – 3,9%.

На території області здійснюють господарську діяльність близько 32 підприємств з польським капіталом. ТОВ «Верхівнянський гранітний кар’єр» та ТОВ «Альянс-Граніт» (виготовлення гранітної бруківки та іншої продукції з граніту), ТОВ «Юка-інвест» (виробництво холодильного та вентиляційного устаткування), СТОВ «Андріївське» (виробництво сільсько-господарської продукції), ТОВ «Укрполпласт» (виробництво полімерних та пластмасових виробів), ТОВ «Вібо», «Панда-Україна», ТОВ «Бакалланд Україна», ТОВ «Торгова компанія лідер-продукт», ТОВ «Топтерм» (оптово-роздрібна торгівля), ТОВ «Новознак» (виробництво товарів народного споживання), ТОВ «ГТВ ЦО» (деревообробна промисловість), ТОВ «А-Вікт» (виготовлення будівельних машин та будівельних виробів), ТОВ «Фарби КАБЕ Україна» (виробництво лаків та фарб), ТОВ ДП «Рельполь Альтера» (виробництво електророзподільної та контрольної апаратури), ТОВ «Гідропрес силова гідравліка» (виробництво гідравлічних систем) та ін.

По проекту польської фірми „Церсаніт” в Новоград-Волинському районі реалізується інвестиційний проект з виробництва санітарно-технічної кераміки. Кошторисна вартість проекту – 120 млн. євро.

Про міжрегіональне співробітництво з Республікою Польща

Житомирська обласна державна адміністрація надає велике значення збереженню та розширенню взаємовигідного співробітництва.

На сьогоднішній день укладено та реалізуються наступні міжрегіональні угоди з Республікою Польща:
  • - про міжрегіональне співробітництво між Житомирською обласною державною адміністрацією України та Куявсько-Поморським воєводством Республіки Польща;
  • - про співпрацю між виконавчим комітетом міської ради м.Бердичева Житомирської області і бурмістром м. Явор, воєводство Дольнослонське Республіки Польща;
  • - про партнерство між м. Малин Житомирської області та містом і Гміною Лосіце Республіки Польща;
  • - щодо партнерської співпраці між Володарськ-Волинським районом Житомирської області та гміною Ожиш Республіки Польща;
  • - про партнерську співпрацю між містом і гміною Пясечно Республіки Польща і Новоград Волинським районом;
  • - про встановлення поріднених зв’язків між містом Коростишевом і містом Лапи (Польща) та співробітництво в торговельно-економічній, науково-технічній і гуманітарно-культурній галузях;
  • - між Новоград-Волинською державною адміністрацією Житомирської області та Мерією м. Новогруд Ломжинського району Республіки Польща;
  • - між м. Новоградом-Волинським з України, м. Ломжа з Речі Посполитої та м. Солечники з Литви;
  • - про співпрацю між м. Сєдліце Республіки Польща і м. Бердичевом Україна;
  • - про співпрацю між Романівським районом Житомирської області та Кульбушовським повітом Республіки Польща.

Підписана Декларація про наміри співпраці між Червоноармійським районом та Вонгровецьким повітом (Республіка Польща).

Автор: Житомирская ОГА, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info


Місто | 05.07.2010 | Переглядів: 11065 | Рыжук, украина, Житомир, Польша

Читайте також на цю тему:


Коментарів: 0