Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Віталіна Коваль

Не шанують жінок в Житомирі, не шанують

Автор: Віталіна Севрук, 04.12.2012, 14:08:53
Автор Віталіна Коваль

Віталіна Коваль

все статьи автора

"Коли я думаю про жіночу долю в Україні, то вона формулюється для мене одним словом – "несправедливість”. Щоб зламати цю несправедливість, потрібні роки, величезні інтелектуальні і соціальні зусилля, воля передовсім самих жінок.”Соломія Павличко

З поміж 900 вулиць міста Житомира тільки 4 названі на честь жінок. Це провулок Евеліни Ганської, вулиці Княгині Ольги, Лесі Українки, Олени Пчілки. Невже це всі жінки, які гідні того, аби їх імена носили вулиці міста?

В історії України відомі сотні імен талановитих жінок, які відіграли чималу роль в становленні української державності. Але їх життя та праця, їх геройство та звитяга не мають в сучасників ніякого відгомону. Чи знаєте ви хто така фізик Антоніна Прихотько, історик Олена Апанович, астроном Олена Казимирчак-Полонська, професори Марія Зерова та Надія Пучковська? Ні, але тим не менше, ці жінки здійснили величезний вплив на розвиток української науки.

На картах України ви не побачите вулиць з іменами цих жінок. В Україні не прийнято возвеличувати жінок, їх досягнення завжди замовчувалися і визнавалися як незначні, як щось випадкове, виняткове із правил. Аля ця несправедливість по відношенню до заслуг жінок має бути подолана.

У радянські часи, місцева влада здійснювала масове перейменування вулиць на імена різних академіків та вчених, чиє життя так – сяк пов’язане з Житомиром. Представники влади не знайшли жодної жінки з Полісся, яка була б варта того, аби назвати на її честь вулицю чи провулок !!! І не тому що таких жінок не було, просто шанувати та поважати жінок не звично для українців загалом, і житомирян зокрема.

Відкрийте карту міста – хто тільки не згадується у назвах вулиць та провулків. Рідко який російський письменник, як наприклад Радіщев, що ніколи не бував в Житомирі, не увічнений у місцевих топонімах. На карті міста є вулиці Будьонного, Фрунзе, Ворошилова, Шолом – Алейхема, Шодуарівський провулок та навіть вулиця Миклухо – Маклая.

Зайве говорити, що назви багатьох вулиць просто морально застаріли та не відповідають часові , такі як Пролетарська, 1 – травня, Труда, Артільна тощо. Чому б їм не отримати нові назви з іменами славетних жінок, що увійшли в історію України та мають пряме відношення до Житомира.

Якщо говорити про Полісся, то це край, де народилися чудові, сміливі, талановиті жінки, які заслуговують того, аби пам'ять про них жила вічно.

В Олевському районі народилася Катерина Зеленко - Герой Радянського Союзу, льотчик –ас, єдина в світі жінка, що здійснила повітряний таран. Провела на війні всього три місяці, за цей час знищила велику кількість ворожої техніки, загинула у віці 25 років. Іменем Катерини Зеленконазвані кораблі, вулиці, школи, навіть астероїд у космосі, але на Житомирщині про неї жодних пам’ятних знаків не має.

У Радомишльському районі народилася Олександра Соколовська більш відома як отаман Маруся. Після смерті трьох братів отаманів Соколовських, які боролися проти більшовицької влади, дівчина очолила повстанський загін, що нараховував 1000 осіб. Олександрі на той час було всього 17 років. Історичні джерела стверджують, що дівчина була напрочуд смілива, відважна, мудра. Під керівництвом отамана Марусі загін здійснив ряд успішних військових операцій. За офіційною версією загинула із своїм нареченим під Житомиром.

Дитинство та юність прожила в Житомирі Зоя Гайдай – володарка унікального оперного голосу, Народна артистка України. Народилася в Росії, але більшу частину свого життя провела у Житомирі. Тут вона навчалася в музичній школі, тут розпочала кар’єру. Вулиця Зої Гайдай є в Києві. До речі, нещодавно у місті відкрили нову музичну школу. Вона дістала ім’я Бориса Тена. Це відомий перекладач, але аж ніяк не співак. Чому б цій школі не взяти ім’я Зої Гайдаї?

Житомиряни можуть сповна гордитися, що в їх місті кілька років проживала Олена Левчанівська - відома поборниця національного відродження. Вона була причетна до створення «Просвіти». Це перша і єдина жінка-депутат, що увійшла до парламенту Речі Посполитої від Волині. Гостро засуджувала політику польського уряду щодо українців. З приходом радянської влади Олену Карпівну заарештували. Загинула на засланні в Казахстані.

Видатна українська співачка,народна артистка України,золотий голос України, Герой УкраїниНіна Матвієнко також народилася на Житомирщині. Хіба її талант не вартий того, аби земляки могли жити на вулиці Матвієнко? Впевнена, що у них було б більше гордощів, чим у тих, хто живе у на вул. Боженка - більшовицького радянського діяча.

Відома поетеса Людмила Волошка-Курек народилася в Андрушівці, але навчалася та проживала в Житомирі. Деякий час очолювала місцеву "Просвіту", підтримувала тісний зв'язок з Оленою Пчілкою та Лесею Українкою.

Чи не найбільше заслуговує на визнання житомирянка Валерія Врублевська – прозаїк, драматург, перекладач. Автор відомих п’єс «Окаянные женщины», « Візаві», романів «Емансипантка» та «Соломія Крушельницька». Її п′єси з успіхом ставилися не тільки в Радянському Союзі , а й за кордоном. Лише одна п′єса «Кафедра» йшла у 80-ті роки більш ніж в 40 театрах країни і витримала 300 аншлагів. А фільм «Повернення Батерфляй» за її сценарієм увійшов у число 100 найкращих кінострічокУкраїни.

А ще в Житомирі народилася Ірина Вишневська – абсолютна чемпіонка світу 1998 р. зі спортивної акробатики, майстер спорту міжнародного класу.З Житомира походить Народна артистка України Раїса Степанівна Недашківська та ще багато славетних жінок із знаними іменами.

Але чи будуть колись у Житомирі перейменовані вулиці на честь цих жінок, відповідь очевидна. Місто, де в центрі все ще височіє ідол комуністів - Ленін ( ніяк не можу пояснити своїм дітям хто це), відстало від інформаційного розвитку на років 50 щонайменше.

Надихнувшись досвідом італійських феміністок, які влаштували в Італії масові демонстрації аби влада перейменувала вулиці на честь відомих жінок та поставила їм пам’ятники , я вирішила дослідити на вулиці якого ж «героя» живу особисто я. Провулок з дивною назвою Вацківський нічим особливим не вирізняється. Воно й не дивно – колись тут проходив шлях на приміське село Глибочицю, яке до 1945 р. називалося Вацьків. Назва села походить від корчмаря Вацька, що жив на окраїні села. Отож виходить цікава картинка – живу на вулиці якогось Вацька, що отруював українців горілкою, в той час як сотні імен талановитих українок несправедливо забуті!Ганьба!

Українки заслуговують аби їхні імена були знані та відомі в Батьківщині, для якої вони жили, творили, яку любили всім своїм серцем! Дискримінація за статю має зникнути. Саме з маленьких кроків - появи вулиць названими на честь жінок, поширенням інформації про жінок вчених, які довели, що жінка спроможна на більше, ніж вготована їй роль, починається формування поваги до жінки в українському соціумі.

R.S Житомирська обласна громадська молодіжна організація «Жінка» намірена ініціювати збір підписів серед громадських об’єднань Житомирщини, які підтримають ініціативу перейменування вулиць міста на імена славетних жінок Полісся та України.

Автор: Віталіна Севрук, редактор рубрики "Віталіна Коваль" на ЖЖ.info


Віталіна Коваль | 04.12.2012 | Переглядів: 5619 | відомі жінки, Житомир, жінки
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.

Читайте також на цю тему:


Коментарів: 25
Юрко
1 Юрій Градовський (Юрко)   • 17:40:13, 09.12.2012 [Материал]

Пані Віталіно, маєте спільника. Є пропозиція - перейменувати вулицю Косіора на Марії Соколовської.
Vitalina
2 Vitalina (Vitalina)   • 10:40:20, 10.12.2012 [Материал]

Сьогодні дізналася чудову новину:жінки Прикарпаття встановлять пам’ятник першій жінці-офіцерові УСС - Олені Степанів. Цікаво що прямого стосунку до Івано - Франківська Олена Степанівна ніколи не мала. Тому думаю, що в Житомирі могла з'явитися вулиці Ярослави Стецько, Олени Теліги, Олени Степанів - великих патріоток та громадських діячок.
А ще знайшла спогади львівського міського голови Василя Шпіцера від 3 квітня 1990р., який пише: "було зроблено все для відновлення національного - культурного відродження - відновили історичні назви й перейменували вулиці, названі іменами людей, непричетних до Львова або й ворогів українського народу, демонтували пам'ятники ідолам злочинного режиму ( Леніну, Галагану, Кузнєцовц та ін.)..." R.S І це в 90 роки, коли коштів на перейменування вулиць було знайти вкрай важко. Але коли є пріоритети - завжди знайдеться можливість для їх втілення.
Crespito
3 Hernan (Crespito)   • 12:36:03, 10.12.2012 [Материал]

Мужика тебе нормального надо, хватит пиариться на эту тему.
Лапуля
5 Бриджит Джонс (Лапуля)   • 22:00:45, 10.12.2012 [Материал]

а вам все что не напиши,все равно комент будет один.. про мужика
Crespito
6 Hernan (Crespito)   • 10:08:19, 11.12.2012 [Материал]

А Виталине, что не пиши, любая статья будет про женщин. Про то как ущемляют их права, надо уже более толковое писать. Человека надо подтолкнуть.
Юрко
4 Юрій Градовський (Юрко)   • 13:51:18, 10.12.2012 [Материал]

А ще варто не забувати таких жінок, як Уляна Самчук, Юлія Мережинська, Ганна Дзьобас...
Crespito
7 Hernan (Crespito)   • 11:28:01, 11.12.2012 [Материал]

А кто они такие? Бындэркы?
Immortalgenius
8 Andrew (Immortalgenius)   • 11:46:01, 11.12.2012 [Материал]

Ну, выдающихся мужчин у нас тоже немало, но их именами также не названы улицы Житомира. Наша земля подарила миру много достойных людей, независимо от пола. А к Вашему списку можно ещё добавить пианистку Люцию Руцинскую и художницу Марию Казановскую.
Crespito
9 Hernan (Crespito)   • 12:04:50, 11.12.2012 [Материал]

Две полячки, при чем они к Житомиру?
Immortalgenius
10 Andrew (Immortalgenius)   • 12:36:45, 11.12.2012 [Материал]

Учите историю Житомира, тогда подобные вопросы задавать не будете. Многие улицы Житомира носят имена деятелей, которые вообще никогда здесь не бывали и точно никакого отношения к городу не имеют. Поэтому не вижу ничего плохого в том, чтобы восстановить историческую справедливость и назвать улицы именами тех, кто действительно связан с городом и его историей.
Crespito
11 Hernan (Crespito)   • 12:53:27, 11.12.2012 [Материал]

Имеете ввиду Киевскую и Бердичевскую или Вокзальную улицы?
Vitalina
12 Vitalina (Vitalina)   • 13:08:39, 11.12.2012 [Материал]

Дякую за нові імена жінок - я справді про них нічого не знаю. Кого ви маєте на увазі з видатних чоловіків, які не вшановані у назвах вулиць? В Житомирі кілька сотень вулиць названих на честь чоловіків...Ще когось забули?
Immortalgenius
13 Andrew (Immortalgenius)   • 14:14:29, 11.12.2012 [Материал]

>>В Житомирі кілька сотень вулиць названих на честь чоловіків...Ще когось забули?

Забыли Святослава Рихтера, Юзефа Игнаци Крашевского, Леонарда Страшинского, Аполло Коженовского и его сына Джозефа Конрада, Василия Омелянского, барона Ивана де Шодуара, Константина Роше и его воспитанника Сашу Чёрного, Эдварда Мариана Галли, Яна Прусиновского, Адольфа Шилейко...
Crespito
14 Hernan (Crespito)   • 18:24:52, 11.12.2012 [Материал]

Ниче так Виталинку обламал, красава :)))
KAPJICOH
15 Andrey (KAPJICOH)   • 20:45:06, 12.12.2012 [Материал]

А в некоторых далеких странах улицы вообще номерами обозначены и никто не страдает херней по этому поводу. :)
Vitalina
16 Vitalina (Vitalina)   • 10:31:43, 13.12.2012 [Материал]

Україна - не "далекая страна"...Проблема не в назвах вулиць, проблема в людях, які вважають історичну пам'ять всього лиш "херней"...
Immortalgenius - стосовно Святослава Ріхтера - міська влада вже ставила питання про появу такої вулиці, але невдало; Шодуарівський провулок є в Житомирі, решта людей, яких ви назвали... всі вони разом не зробили й частинки того, що зробила для України Ліна Костенко або Соломія Крущельницька, Марія Приймаченко або Катерина Білокур
KAPJICOH
18 Andrey (KAPJICOH)   • 20:57:10, 13.12.2012 [Материал]

Одно дело помнить историю, другое дело носиться с идеей всё переименовать, да еще и при этом смотреть какого пола был человек в честь которого назвали улицу и делать себе на этом дешевый пиар. Вот это я и называю херней.
Дикий_прапор
17 Дикий (Дикий_прапор)   • 12:51:13, 13.12.2012 [Материал]

в житомирі повинні бути вулиці гєббєльса, гєрінга, гіммлера, гітлера
DeadPixel
19 Дмитро (DeadPixel)   • 11:54:01, 14.12.2012 [Материал]

Старая какая авторша на фото - ужос!
Christianna
21 KrisTina (Christianna)   • 02:10:40, 16.12.2012 [Материал]

На фото шикарная и уверенная молодая женщина! Умничка!
Vitalina
23 Vitalina (Vitalina)   • 18:40:48, 16.12.2012 [Материал]

Так!так!
Vitalina
22 Vitalina (Vitalina)   • 18:40:37, 16.12.2012 [Материал]

Дмитро, що ж ви так...це ж моя краща фоточка(( Просто у реальному житті я дійсно страшніша і старіша((тільки тссс..
DeadPixel
24 Дмитро (DeadPixel)   • 23:21:05, 21.12.2012 [Материал]

В жизни Вас не видел, судить не берусь. Но фотка не фонтан, честно. Если это лучшая - надо Вам поискать фотографа профессионального.
Incola
20 Александр (Incola)   • 18:38:10, 14.12.2012 [Материал]

согласно решению горсовета -есть где-то переулок Крашевского в Житомире
Ezh
25 Владимир (Ezh)   • 12:00:52, 25.12.2012 [Материал]

Каким образом и кому это поможет? Автор сама призналась, что до недавнего времени не знала, кому посвящена улица, на которой она живет. Теперь знает. А остальные 99.99% населения города по-прежнему не знают. Представим, что завтра переулок Вацьковский переименовывают в переулок Ирины Вишневской. Теперь 99.99% населения уже не знают кто такая Ирина Вишневская. Что изменилось?