Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто, Україна

Правозащитники в Бердичеве бьют тревогу

Автор: Олексій Побережний, 21.03.2012, 11:58:56
Останнім часом в Бердичеві значно зросла кількість резонансних корупційних справ. Завдяки нашому місту, Житомирська область вийшла на передові позиції у моніторингу корупції в Україні.

Окрім того, протягом року  мали значний розголос справи  заборгованості по заробітній платі робітників ТОВ «ЮЛ СОФ», робітників ВАТ «Український концерн хмелярства «Укрхміль» та працівників Житомирського трамвайно-тролейбусного управління.

Детальніше про усе це ми змогли поспілкуватися з одним із засновників Бердичівської робочої групи Міжнародного товариства прав людини Української Секції, членом Правління МТПЛ-УС Гриценко Галиною Станіславівною.

- Галино Станіславівно, як би Ви охарактеризовали дотримання прав людини в країні  і в нашому місті сьогодні?

- Протягом 2010 та 2011 років,  після зміни влади в країні, позитивних зрушень щодо належного дотримання різних груп прав та свобод громадян України не відбулося. Навпаки, як вітчизняні, так і міжнародні експерти останнім часом все частіше привертають увагу до загрозливих  для існування української демократії факторів. Занепокоєння стало викликати недотримання низки ключових прав та громадянських свобод в Україні, недотримання Конституції та інших законів. Лякає те, що традиційні, зрозумілі нормальній людині чесноти, гордість та велич нашого українського духу, добродійство вчених, письменників, учителів, фермерів, кращих фахівців інших галузей суспільного життя свідомо применшується, передбачливо відсунуто на задвірки суспільної свідомості діючою системою. 

Ясно видно, що між «підданими» та очільниками владної системи існує міцний та високий мур, а рів заповнений різномантними жахіттями .

Якщо в когось жевріли примарні сподівання про зміну ситуації з дотриманням прав людини в Україні, то вони розчавились нанівець завдяки сумним реаліям сьогодення. Всі ми – хто з острахом, хто з болем, а хто і з повним розчаруванням і зневірою спостерігаємо за тим, що відбувається. Останні події щодо арешту та засудження Юрія Луценка, Юлії Тимошенко відкрили очі на справедливість українського судочинства навіть в тих людей, хто до останнього вірив, що ситуація з дотриманням прав людини має змінитися на краще. А цілодобове спостереження за Тимошенко в камері? Депутат Верховної Ради Криму Олександра Кужель вважає огидним «підглядання» за екс-прем’єром Юлією Тимошенко за допомогою відеокамери. О. Кужель заявила «Методи, що використовуються владою, спрямовані навіть не на покарання, вони значно витонченіші. Їх мета - зламати Тимошенко морально, принизити її як жінку, змусити здатися». Наша організація є позапартійною, але мені як людині, як жінці, соромно за тих керівників осередків партії «Батьківщина», які на прізвищі Тимошенко стали депутатами різних рівнів, а тепер мовчки спостерігають за тим, як принижують їх лідера.

28-й стаття  Конституції говорить про гідність. Гідність людини – це повага, якою людина наділяється від народження й зберігається за нею все життя, і, навіть, після смерті.  Ворогом гідності є свавілля - це зневага, це самостійний вибір кого поважати, а кого зневажати, це право феодалів та авторитарних режимів. Свавілля завжди веде до знущання та пригнічення. Втім, свавілля теж може бути джерелом права. Це право для обраних робити те, що вони хочуть, і обов’язок усіх інших із цим миритись. Так що ж є джерелом права в Україні: гідність чи свавілля? Я на це відповім так: в сьогоднішніх реаліях ми забули, що в нас є єдиний закон, який має пряму дію, - у нас є Конституція, і будь-який інший закон, указ, будь-яка постанова автоматично втрачають свою силу, якщо вони суперечать їй.
 

- Розкажіть про діяльність Вашого осередку Міжнародного товариства прав людини в Житомирській області в 2011році.

- Відомий адвокат Т. Монтян сказала, що «Краще ліквідовувати причини. А правозахисники можуть тільки з наслідками боротися. Звичайно, для кожної конкретної людини, якщо їй допоможуть – це прекрасно. Знаєте стару притчу про хлопчика, який ходив берегом під час відпливу, підбирав морські зірки й кидав їх у море. Його питали: навіщо ти це робиш? Подивися скільки зірок – ти всіх не врятуєш. Він сказав: зате цю врятую, цю, і цю...Так і правозахисники – вони рятують тільки тих, кого можуть врятувати». 

Так і ми, члени Бердичівської робочої групи Міжнародного товариства прав людини,  надаючи ефективну правову допомогу громадянам, допомагали усім, кому могли допомогти. Ми працюємо в усій Житомирській області. Я, наприклад, в 2011 році особисто  приймала участь у якості представника більш ніж у 200 судових засіданнях: це і стягнення заборгованості по заробітній платі ТОВ «ЮЛ СОФ»  (Бердичівський район),  ВАТ «Укрхміль» (м. Житомир), справи по спадщині, апеляційні суди, несплата аліментів, розбійний напад на молодого хлопця, допомога дітям-війни, допомога потерпілим від нещасного випадку на підприємстві, захист прав громадянина, права якого були порушені при кредитуванні та намаганні банком незаконного стягнення боргу, захист прав матері та її хворої півторарічної дитини в міській лікарні: наше офіційне звернення  до головного лікаря БЦМЛ привело до адміністративного покарання лікаря, що допустив неетичну поведінку щодо хворої дитини та інше.  Члени організації активно співпрацюють з органами державної влади, звертаючись до них зі скаргами чи подаючи їх до суду. 
 

- Галино Станіславівно, розкажіть детальніше про результати роботи по згадуваній справі «ЮЛ СОФ»? 

- Так це правда. Ось для того, щоб працівники підприємства «ЮЛ СОФ» отримали двохрічну заборгованість по заробітній платі прийшлось майже рік звертатись в різні державні установи - до Президента та Генеральної прокуратури. Відбулися особисті зустрічі з керівниками Райдержадміністрації, депутатами області та району, з губернатором та  помічниками депутатів Верховної Ради у Києві. Також ми проводили прес-конференцію на території кар’єру, висвітлення цієї проблеми журналістами в місцевій  пресі. За моєю заявою прокуратурою Бердичівського району було  відкрито кримінальну справу по факту не виплати заробітної плати та рішенням суду покарано директора. 
 

- Мені відомо, що така ж проблема по двохрічній  заборгованості з заробітної плати є і на підприємстві ВАТ «Укрхміль» м. Житомир. 

- Так, але це справа не лише міста Житомира, там постраждали жителі Бердичівського та Житомирського районів. Більше року стукаємо в усі високі державні двері, загалом написано більш ніж 30 звернень. З цього питання зустрічалась з помічником голови Верховної Ради народним депутатом Юрієм Кармазіним та Наталією Королевською. Відбулася особиста зустріч і з губернатором Житомирської області Сергієм Рижуком, з заступником начальника головного управління юстиції в Житомирській області, з начальником державної виконавчої служби у м. Житомирі та виконавцем Богунського району міста Житомира. 

За моєю ініціативою та за допомогою  профспілки і осередків політичних партій в серпні 2011р. у Житомирі  біля облдержадміністрації була  організована  та проведена акція протесту «Котел Гніву» проти заборгованості по заробітній платі робітників ТОВ «ЮЛ СОФ», робітників ВАТ «Український концерн хмелярства «Укрхміль» та працівників Житомирського трамвайно-тролейбусного управління. Ми підготували більше 10 тисяч листівок, що були розповсюджені нашими активістами та волонтерами напередодні та під час акції протесту. На акцію були запрошені губернатор, мер міста Житомира, депутати обласної ради, політики, журналісти обласних засобів масової інформації.

Була підготована та прийнята Спільна Резолюція учасників акції протесту, яку ми направили Президенту України та Генеральному прокурору. Мною була підготована та опублікована стаття «Раби не ми – ми не раби».

На фоні цих проблем, відбулося моє знайомство та співпраця, як члена МТПЛ-УС, з лідерами обласних осередків політичних  партій, а також з лідером незалежних профспілок  Житомирського трамвайно-тролейбусного управління.
 

-  Який результат Вашої роботи для працівників цих організацій?

-  Результатом нашої роботи є те, що працівникам ТОВ «ЮЛ СОФ»  на протязі 2011 року  заробітна плата була виплачена в повному об’ємі, Житомирського трамвайно-тролейбусного управління заробітна плата  виплачена частково і уже з січня 2012 року почалась виплата заробітної плати працівникам ВАТ «Укрхміль». 
 

- Галино Станіславівно, Ви захищаєте права не тільки робітників? Вас також бачили і на акції протесту  щодо нового податкового Кодексу у м. Києві.

- Я можу сказати, що в особі тих, хто стояв на Майдані щодо цієї вкрай важливої проблеми, ми вітаємо опору громадянського суспільства – незалежних підприємців, які пізнали ціну свободи й вагу особистої громадянської відповідальності. Ми солідарні з їхньою громадянською відвагою, а також тими вимогами, в основі яких лежать принципи соціальної справедливості та взаємного партнерства. Ми – за  Податковий кодекс, який не поставить на межу банкрутства цілу групу людей, не буде знаряддям знищення середнього класу. Тому, ми також були у вирі тієї акції протесту.  

Говорячи про підприємців, не можна не згадати про проблему з якою я стикнулась під час допомоги потерпілим від нещасного випадку на виробництві.
 

- Ви хочете розповісти про проблему про яку ми не знаємо?

- Якраз навпаки, усі про неї знають, але чомусь довгий час закривають на це очі - це незареєстровані робітники та виплата заробітної плати в конверті. Наразі нікого не здивує той факт, що в тіні перебуває близько половини зарплат українців. Можна зрозуміти підприємців, вони намагаються ухилятися від сплати податків не від солодкого життя. Загальне навантаження на фонд оплати праці не під силу значній частині українських підприємців. Але, захищаючи протизаконним способом свій бізнес та свої статки, підприємці думають лише про себе. Хіба вони, змушуючи людей працювати за їх умовами, не знають чим ризикує людина, коли погоджується отримувати заробітну плату в "конверті” або працює без офіційного оформлення? 
 

- Які небезпеки очікують такого робітника, розкажіть детальніше?

- По-перше, виплата заробітної плати у "конверті” або офіційно не прийнятих на підприємство робітників, зменшує надходження до бюджетів усіх рівнів та до державних соціальних страхових фондів і, в кінцевому підсумку, обертається зубожінням освітян, лікарів, військових та незахищених верств населення, послаблює також соціальний захист працівників, причетних до цієї тіньової схеми.

А по-друге, громадяни, які і сьогодні продовжують працювати на приватних фірмах та у підприємців по "чорному” без цивілізованого оформлення взаємовідносин, зекономивши 13% на податку з доходів, втрачають набагато більше - це і трудовий стаж, і лікарняні, і пенсійні внески та внески до фондів соціального страхування та безробіття, це відсутність у них будь – яких прав у разі конфлікту з роботодавцем, це і майже неможливість довести свою правоту в суді. Хочу, щоб ви про це пам’ятали, шановні працівники.

Варто наголосити на ще одному кричущому порушенні трудового законодавства підприємцями. Це встановлення працівникам робочого графіку по 12-15 годин декілька змін підряд. Досить часто на Бердичівських підприємствах порушується вимоги статті 59 КЗпП України, якою визначено, що тривалість перерви між змінами при позмінній роботі має бути не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні. Порушення цієї статті напряму веде до нещасних випадків на підприємствах. Ось наприклад на ТОВ «Три ведмеді» (бувший молокозавод) в травні 2011 року з працівником стався нещасний випадок. Людина п’ять днів працювала в нічну зміну по 12 годин. Попри повну провину адміністрації, працівника зробили винним і, тут же в комісії по охороні праці, зняли з нього ще й 40% від одноразової виплати, що надає Фонд соціального страхування - повний цинізм. До цього підприємства є й багато інших запитань, але то уже робота прокуратури та інших контролюючих органів.

Думаю, що нікого з найманих працівників не здивує інформація про накладання штрафів власниками на робітника. Інколи ці внутрішні розпорядження доходять до абсурду. Пропоную також звертатись до нас або в інші компетентні органи, якщо є такі грубі порушення закону на підприємстві.                            

Дивує також, що інспекція праці та інші контролюючі органи у місті не звертають увагу на таке знущання над людиною (маю на увазі і графік виходу на роботу, і штрафи, і заробітні плати, менші мінімальних за повний робочий місяць) та порушення законодавства. Я неодноразово зверталась з офіційними листами про подібні порушення до інспекції праці Києва та Житомира. Результат часто просто дорівнює нулю. Виникає законне питання, що це - удавана діяльність чи бездіяльність? І чи потрібно нам утримувати такі інспекції?

Працюючи з двома молодими хлопцями, потерпілими від нещасного випадку на виробництві, стало зрозуміло, що і в Фонді соцстраху, і в комісії МСЕК  і на самому підприємстві необхідна допомога юриста. Така подія, крім надання своєчасної медичної допомоги потерпілому, потребує також певного документального оформлення. І я радила б підключати чи юристів, чи нас, правозахисників, причому вже з першого дня отримання травми. Фонд соціального страхування  зобов’язаний виплатити вам усе, що вказано в законі «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві…». Немалу роль тут грає і об’єктивне розслідування даного випадку на  самому підприємстві, і висновок МСЕК, і офіційне оформлення Вас як робітника. Якщо ж заробітна плата в конверті, Ви мало, що отримаєте.
 

- Розкажіть про діяльність організації в інших районах нашої області?

- Міжнародне товариство прав людини є тією організацією, яка має певні важелі впливу, щодо захисту порушених прав громадян, де б ці порушення не відбувались. Маючи права члена МТПЛ-УС, голова Бердичівської робочої групи Леонід Еверт на сьогодні є представником інтересів громадян, що проживають не тільки в Бердичівському, а й в Чуднівському, в Романівському, в Житомирському районах. Наприклад, справа за позовом інваліда до приватного підприємства про незаконне стягнення вартості опалювального котла (кошти повернуті інваліду), також захист житлових прав працівника міліції (пенсіонера), на утриманні якого знаходиться малолітня дитина. Було звернення до Міністра МВС України,   який виніс подяку пану Еверту за турботу про пенсіонера, але справа не вирішена по сьогодні.

Також варто згадати захист інтересів підсудного Клименка Ю.А. в Любарському та Романівському  райсудах, щодо безпідставного звинувачення його в злочині, якого він не вчиняв. Справа повернута на додаткове слідство. З останніх прикладів можу назвати захист права громадянина с.м.т. Романова на житло, а також захист прав неповнолітньої в Романівському райсуді та ще близько десяти інших судових процесів. 

Захист прав приведених вище осіб має одну загальну характерну рису і проблему: громадяни не оскаржують до суду Постанови про порушення кримінальних справ, не оскаржують до Апеляційного суду наслідки відмови в задоволенні їх скарг, а також не розуміють процедуру оскарження дій прокурора та судді. Ми неодноразово і результативно це робили. 

Протягом 2011 року було підготовлено на направлено до вищих державних органів більш ніж 250 різних звернень про порушення прав громадян. Однак результати реагування носять, як правило, характер відписок. Державні чиновники звертають увагу на простого громадянина лише у присутності представників  МТПЛ-УС, в іншому випадку - грубість та неповага.
 

- Галино Станіславівно, 7 лютого завершився термін повноважень Ніни Карпачової, Уповноваженої Верховної Ради з прав людини, кого Ви бачите на цій посаді в Україні?

- Сьогодні важливо не стільки те, хто конкретно буде займати посаду. Набагато важливіше те, які цінності та принципи обрана людина буде поділяти та впроваджувати в щоденній діяльності. Обраний парламентом Омбутсмен повинен бути наділений такими рисами як відповідальність, принциповість, безсторонність, незалежність, компетентність, плюралізм та підзвітність. Я маю свою суб’єктивну думку і підтримую на цю посаду кандидатуру Євгена Юхимовича Захарова — голову Правління Української Гельсінської спілки з прав людини, співголову Харківської правозахисної групи.  
 

- Можливо у Вас є ще щось добавити із життя та діяльності Вашого осередку   МТПЛ-УС?

- Ми, члени робочої групи МТПЛ-УС, займаємось не тільки прямим захистом прав людини, а й активно займаємось громадською діяльністю: працюємо з молоддю в напрямку розвитку фізичної культури, виграємо чемпіонати району та області з боротьби, співпрацюємо з ветеранськими організаціями міста, надаємо посильну допомогу пенсіонерам та матерям з малолітніми дітками.

Члени організації приймали активну участь у виборах депутатів до місцевих Рад в якості спостерігачів на виборчих дільницях, були членами Територіальної виборчої комісії, головами ДВК, представниками при ТВК. Нами написана велика кількість актів про порушення під час голосування.  

Деякі члени МТПЛ-УС є одночасно і керівниками козачого куріня ім. М.Кривоноса. Отаман Дикий Ігор Петрович, наприклад, займається патріотичним вихованням молоді, розвитком їх національної свідомості, вихованням поваги до української мови та культури, національних традицій, шанобливого ставлення до культурної спадщини України. В зв’язку з цим, в усіх школах була проведена вікторина «Спосіб життя козаків».

Лисюк Анатолій Олександрович, член Правління нашої організації та заступник наказного козачого отамана, є також членом ветеранської організації, яку очолює Петельська К.П.. На сьогодні вони опікуються більш ніж 250 ветеранами, вивчають їх потреби та допомагають їм у всьому, захищаючи таким чином їх права, надані Конституцією України.

Особливо хочу відмітити майстра спорту з вільної боротьби та тренера спортивного клубу «Віктор» Азізова Віктора. Він також є членом Правління МТПЛ-УС Бердичівської організації та наказним отаманом  козачого куріня ім. М.Кривоноса. Виховуючи спортсменів, він вносить великий вклад в виховання молоді, як незалежних, впевнених в собі громадян, що підуть в життя з умінням захистити, при необхідності,  будь-які свої права та свободи. Його вихованці в 2011 році стали чемпіонами та призерами 5-го міжнародного турніру, що відбувся у м. Ямпіль. Чемпіонами та призерами 11-го Всеукраїнського турніру з рукопашного бою. Він проводить також клубний турнір пам’яті спортсмена клубу «Віктор» Поліщука Павла, що трагічно загинув. 

В 2011 році, разом з політичними силами, ми брали участь в акції протесту в м. Житомирі щодо продажу землі. Багато інших гарних справ роблять і інші члени нашої робочої групи МТПЛ-УС, захищаючи права наших громадян.

Можна по-різному оцінювати зміни у державі, що відбулися за останні роки. Але очевидним є усвідомлення українською громадою того факту, що влада має служити народу, а не навпаки.

В основі нинішнього українського авторитаризму лежить правова неграмотність громадян. Лише тоді, коли кожен з нас буде вимагати від посадових осіб органів державної влади точного виконання Конституції і законів, зможемо побудувати правову державу і громадянське суспільство. Ми самі маємо змінитися, а також маємо внести свою свідому частку в розбудову правової держави. Якщо кожний українець усвідомить, що він має права і отримає елементарні знання, яким чином ці права потрібно реалізувати і захищати, свідомий авангард небайдужих українців-патріотів своєї батьківщини, неодмінно зростатиме. Це перетвориться в потужну хвилю громадської нетерпимості до будь-яких порушень прав і свобод, а люди зрозуміють, що власними зусиллями, потужними спільними діями можна зробити неможливе. Неможливого, як відомо не існує, потрібна тільки добра воля, натхнення і велике бажання.
 

- Галино Станіславівно я бажаю Вам та Вашим колегам сили духу, терпіння, та успіхів у такій складній справі.

- Дякую. А на завершення про хороше - на сьогодні багато апелюють до громадянського суспільства, яке ми маємо сформувати в Україні. Поки з цим складно, але, для мене є беззаперечним, що наші журналісти та засоби масової інформації вносять вагомий внесок у його формування. Мій досвід співпраці з журналістами Житомирщини – це і преса, і радіо, і телебачення – є виключно позитивним. Без вас, журналістів, ми б не змогли формувати громадську думку щодо верховенства права і невід’ємних прав людини, боротись з проявами свавілля і нехтуванням законом та захищати звичайних людей. Щира вам подяка від усіх нас та усіх громадян, інтереси яких нам, спільними зусиллями, вдалось захистити.

Автор: Олексій Побережний, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info

http://www.rio-berdychiv.info/index.php/news/prigodi/2764-pravozakhysnyk-v-berdichevi
Місто | 21.03.2012 | Переглядів: 3247 | Бердичев

Читайте також на цю тему:


Коментарів: 0