Житомирянам пора готовится к новым платежкам за квартиру. С начала августа вступил в силу новый закон «О коммерческом учете тепловой энергии и водоснабжения», по которому учет потребляемых украинцами коммунальных услуг будет происходить не только поквартирно, но и в целом по дому.
Для этого потребителей обяжут за свои деньги установить общедомовые счетчики, на которые и будут ориентироваться поставщики.
Пострадают жильцы старых домов
На деле это может привести к непредвиденному увеличению платежей за коммунальные услуги. По словам экс-министра ЖКХ Алексея Кучеренко, больше всего от нового закона пострадают жильцы старых домов, где переплаты из-за энергопотерь самые высокие. Следить за состоянием сетей теперь будут тоже сами жильцы.
Но за неимением денег на ремонт и поддержание сетей в надлежащем состоянии, все это выльется в неоправданно большие счета за коммуналку. Если по ним не платить, то можно остаться без воды и тепла. Причем, задолженности смогут образоваться даже если дом исправно платит, но теряет часть воды или тепла через изношенные сети.
Средние потери в сетях, например, в Киеве составляют 20%, а по стране — 30-35%, в исключительных случаях — 60-70% (Луганский и Закарпатский водоканалы).
«
Люди должны требовать в первую очередь, чтобы монополист навел порядок в своих сетях, а только потом наводить порядок в домах. Поэтому сам закон о коммерческом учете работать пока не будет», — заверил Кучеренко.
При этом снова вырастут тарифы на холодную воду. Пару месяцев назад их подняли с 13 до 15 грн куб.м., но уже в 2018 г. повысят еще на 20% после того, как будет получено разрешение КГГА.
Такой расклад, по мнению юристов, неминуемо приведет к валу исков от потребителей, которые будут в корне не согласны с космическими счетами.
«
Общедомовые счетчики приводят к тому, что даже если у вас в квартире холодно, вы все равно заплатите за фактически потребленное тепло всего дома. Оптимально было бы, если потребитель платил ровно за то количество тепла (гигакалорий), которое он оплатил. А пока неясно, где услуга (отопление), а где товар (теплоэнергия), закон работать не будет», — подчеркнул юрист Владимир Блащук.
Поставят насильно
Также, по мнению юристов, новый закон обязывает самих жильцов следить за состоянием своих внутридомовых сетей. То есть, если в подвале многоквартирного дома прорвет трубу, виноваты в потерях сетей будут жильцы.
«
Закон обязывает купить за свои деньги общедомовой счетчик. Если договориться у жильцов не получиться, их обяжет сделать это через суд, который разрешит поставщику воспользоваться подвалом. Они сами его поставят, а вы будете платить за его установку, обслуживание и платить по нему. Таким образом поставщики самоустраняются от проблем дома по потере энергии, прорывов труб и т.д.», — объяснил директор «Института города» Александр Сергиенко.
Я Вам відкрию таємницю, ці внутрішньобудинкові комунікації є Вашою власністю, як співвласника будинку, і ремонтувати їх повинні ці співвласники будинку і за втрати в цих мережах повинні платити теж співвласники будинку. Так що деяка логіка в законі є, бо труба водоканалу закінчується перед будинком, далі - Ваша власність, як співвласника будинку
http://vlasnyk.org.ua/wp-content/uploads/2016/02/poster-a2-house-ukr-vlasnyk-me.jpg
А ось конференція, на якій розбирали недоліки цього закону про комерційний облік і загальнобудинкові лічільники, по мотивам якої і написана ця стаття
https://youtu.be/l3SdUBPI-a4
Для початку хоча б створіть механізм контролю, через який Ви будете контролювати постачальників.
Деякі співвласники контролюють через створення ОСББ, якщо поки не тягнете створити ОСББ, то є інші варіанти
https://www.facebook.com/igor.skoropad/posts/1021956711204936?__mref=message_bubble
Зрозумійте, власником авто (багатоквартирного будинку) є Ви, і ремонтувати авто (будинок) маєте саме Ви, як власник. Ви звичайно можете найняти якусь організацію, щоб цим не займатись, якесь СТО (ЖЕК, управляючу компанію) і платити їй кошти.
Але якщо Ви цій конторі платите кошти, а вона не виконує тей обсяг робіт, які Ви з нею оговорили, то нафіга Ви їй до цих пір платите кошти і чому не наймете кращу організацію?
---Много домов, котырые до сих пор обслуживают ЖЕКи! Эти люди не являются собственниками дома.---
Ви повністю неправі, з моменту купівлі/приватизації квартири (магазину тощо) в багатоквартирному будинку, Ви є співвласницею цього будинку!!!! (Стаття 382 частина 2 Цивільного кодексу, і на цей рахунок ще є 2 рішення Конституційного суду, які це підтверджують)
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=976809359050343&set=a.393329240731694.92662.100001638636047&type=3
http://vlasnyk.org.ua/wp-content/uploads/2016/02/poster-a2-house-ukr-vlasnyk-me.jpg
ЖЕК - ЦЕ НЕ ВЛАСНИК будинку, це лише обслуговуюча організація, яка обслуговує його в основному по старинці з радянських часів.
ОСББ - це теж не власник будинку, і ОСББ це не ЖЕК. ОСББ - це юр. особа, яку створюють співвласники будинку (власники приміщень в будинку: квартир, магазинів тощо), щоб приймати легітимні, колективні рішення щодо свого будинку.
Щоб змінити ЖЕК, який обслуговує Ваш будинок, є декілька варіантів, і створення ОСББ лише один з них, можна змінити ЖЕК і без створення ОСББ (особисто знаю такий випадок).
Ось більш детально про ці варіанти
https://www.facebook.com/igor.skoropad/posts/1021956711204936?__mref=message_bubble
Ви не є співвласницею будинку тільки якщо Ви живете у неприватизованій квартирі, а у нас вже більше 95% квартир приватизовані з початку приватизації житла 1992 року, так що це навряд Ваш випадок. Але проясню і тут, якщо квартира неприватизована, то її власником є муніципалітет (громада міста).
Я звичано розумію, що оскільки Ваш будинок напевне проходив приватизацію житла по закону 1992 року (тобто державне житло ставало приватним), і Ваш будинок скорше всього висить зараз на балансі якогось комунального ЖЕКа.
Але це ні в якому разі не робить ні ЖЕК, ні муніципалітет власником будинку, просто після приватизації житла у ЖЕКа не було механізму списання цього будинку з балансу, єдине коли він міг списати будинок з балансу, це коли співвласники створили ОСББ для управління будинком.
Але повторюю: стаття 382 Цивільного кодексу Ч. 2
"2. Власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку."
ЖЕК не є власником ні квартир, ні інших приміщень в будинку, отже він не може бути його власником.
Ось те саме візуально показано (де Ваша спільна власність всіх власників квартир, приміщень в будинку, а де індивідуальна)
http://vlasnyk.org.ua/wp-content/uploads/2016/02/poster-a2-house-ukr-vlasnyk-me.jpg
ЖЕК - це просто обслуговуюча контора, яку Ви можете спокійно змінити на іншу.
1, Если в расшифровку квартплаты входит пункт "обслуживание внутридомовых инженерных сетей" - то кто эти сети должен ремонтировать?
2, Если я не имею право переделывать систему отопления в своей квартире без согласования с кем-то, или не могу просто выбросить ее - насколько это моё имущество?
---1, Если в расшифровку... входит пункт "обслуживание внутридомовых инженерных сетей"----
Ну якщо співвласники будинку прийняли легітимне колективне рішення найняти якусь організацію для обслуговування їхньої власності - багатоквартирного будинку, і в договорі оговорили, що ця контора обслуговуює внутрішньобудинкові комунікації, а співвласники будинку їм за це платять кошти, то очевидно що обслуговувати ці комунікації має ця контора.
А тепер у мене до Вас питання: в договорі з цією конторою, це "обслуживание " включає ремонт?
---2, Если я не имею право переделывать систему отопления в своей квартире без согласования с кем-то ... насколько это моё имущество? ----
Люба магістральна комунікація, яка проходить через Вашу квартиру - це спільна сумісна власність всіх співвласників будинку. Ваша індивідуальна власність - це тільки те, що відходить від цих магістральних комунікацій конкретно в Вашу квартиру.
http://vlasnyk.org.ua/wp-content/uploads/2016/02/poster-a2-house-ukr-vlasnyk-me.jpg
https://youtu.be/m3KsynkKTy4?t=20
У Вас це в договрі з обслуговуючою компанією прописано?
Якщо ні, то чому Ви з неї це вимагаєте?
А якщо прописано, але вона цього не робить, то нафіга Ви їй платите кошти і не міняєте обслуговуючу компанію на кращу?
Другий момент, що зараз в тариф водопостачання закладені втрати, при чому втрати як в трубах водоканалу (до Вашого будинку), так і втрати всередині будинку. Тепер вони цим законом про комерційний облік водо/теплопостачання втарти всередині будинку вже повністю обраховують і виставляють їх співвласникам будинку, що є вірно. Але в тарифі поки не зменшили цей відсоток втрат, який закладається в тариф. Ось тут вже треба добиватись перегляду тарифу, як мінімум, щоб зменшили відсоток втрат в тарифі, бо втрати всередині будинку тепер обліковуються загальнобудинковим лічільником.
Варіант 1: якщо у всіх споживачів будинку є поквартирні лічільники, і всі подали свої показники на кінець місяця, то від показників загальнобудинкового віднімуть суму показників поквартирних, буде різниця (втрати всередині будинку, хтось з лічільником махлює тощо). І ось цю різницю пропорційно розподілять між споживачами за їх споживанням
Приклад: в будинку 3 квартири, одна за місяць спожила 5м3, друга - 3 м3, третя - 1м3 води,
загальнобудинковий показав споживання 10 м3, різниця - 1 м3.
Отже перша квартира спожила 55% від суми показників всіх поквартирних (5 / (5+3+1)), отже з цих втрат в будинку вона має заплатити за 1м3 * 0,55 = 0,55 м3, тобто їй до сплати виставлять рахунок за 5 + 0,55 = 5,55 м3.
---Якщо у всіх є лічильник і труби не протікають, то звідки втрати?---
Ну по-перше, крім класу точності, зняття показників з лічільників буде в різний час, хтось зняв показники 27-го, хтось 29-го, а з загальнобудинкового наприклад зняли показники 30-го.
І це я ще не згадав тей момент, що треба контролювати, як представники монопліста знімають показники і чи не махлюють вони з показниками загальнобудинкового. Більш детально прочитайте в коментарі №12.
---Якщо один занижує показники,---
То зараз за його заниження всі споживачі водоканалу в місті платять рівномірно, а так за цього махінатора будуть платити співвласники будинку в якому він живе і чим менше таких махінаторів в будинку, тим менша переплата.
--- або взагалі не передає,---
Не передавати показники не вигідно (прочитайте коментар №11).
Ось більш детально, може я десь помилився, то виправляйте
http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/ru/633-2017-%D0%BF
Чув навіть випадок, що в одному київському ОСББ співвласники свій загальнобудинковий лічільник тепла помістили у антивандальний ящик, який відкривається поворотом двох ключами, один у тепловиків, інший - у представника ОСББ. Так вони контролюють, що показники вірно знімаються, і що лічільник ніхто не розіб'є.
---Тільки но умовно малі суми (порівняно з ціною квартири)----
Це звичайно так, але Ви не переживайте, фракція Самопоміч і Альона Бабак вже проштовхують законопроект, щоб була пеня за невчасну сплату комуналки, робіть висновки
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=571352029714555&set=a.150981505084945.1073741826.100005192889455&type=3
Самопоміч це на мою думку рекордсмени. Ось Вам для прикладу як вони умудрились проштовхнути закон, списаний з такого самого ж дебільного і рабовласницького російського, під виглядом, що це "європейський досвід".
https://www.facebook.com/volodymyr.tymoshenko/posts/978970158856887
https://youtu.be/l3SdUBPI-a4