ЖЖ » Новини » Мистецтво і культура » 2018 Июнь 2 » 17:08:13 |
«Пам’ятаєте нещодавно відбувся фестиваль на якому збирали кошти на реконструкцію літака.
На проведення фестивалю по збору коштів з бюджету міста виділили 153 000 грн. Організатори очікували залучити 1 500 000 грн, вдалося зібрати аж 11 тис. грн.
Є певні речі, які видаються мені дивними.
Не знаю наскільки актуальна та достовірна інформація, але подібний літак два роки тому продавали в Одеській області за 500 тис. грн https://goo.gl/sYDLoC.
Зараз обговорюється, що на ремонт літака в парку необхідно 1 500 000 грн. Я не можу зрозуміти, що ж там коштує півтора мільйони. І чому відсутній кошторис та розрахунки на цю суму?
Яку функцію буде виконувати цей літак і наскільки він буде доречним в парку Шодуара? Можливо, за ці кошти варто зробити більш цікаві локації для відвідувачів?
Зараз організатори подаватимуть проект на бюджет участі (знову ж таки на виділення коштів із міського бюджету). Виникає запитання: навіщо стільки коштів бюджетних і можливо залучених, які місто колись має отримати для ремонту літака.
Запитав у організатора фестивалю про кошти, які вдалося залучити (адже, можливо, крім 11 тисяч, вдалося ще залучити кошти). Отримав відповідь, що кошти з бюджету виділялися на проведення яскравого заходу, а збір коштів – це взагалі з доброї волі ГО, і що вони цього не мали взагалі робити.
Але на засіданні виконавчого комітету ця інформація подавалася в іншому контексті: https://goo.gl/1ksa5u.
Кошти виділялися та використовувалися для фестивалю. Наразі, це жодним чином не вплинуло/впливає на літак та його стан. Донесення ідеї про необхідність реставрації літака в парку коштувала бюджету міста 153 000 грн. Як на мене – це дорого.
І ще, якби ці 153 тисячі з міського бюджету замість фестивалю спрямували безпосередньо на реставрацію літака, він був би в набагато кращому стані вже зараз, а не можливо через два роки як планують організатори.
Можливо, літак взагалі варто продати, а за виручені кошти придбати нові атракціони в парк. А то вийде як з комунальною газетою: вкладали в неї мільйони, а потім, як з валізою без ручки, не знали, що робити. І, врешті решт, взагалі закрили», - отметил в фейсбук Николай Чередник.
Многие не знают историю этого самолета, потому что рядом нет даже доски с его описанием и "биографией" (http://zhzh.info/publ/4-1-0-2052). А сколько стоит сделать такую доску?
Вот справка о 104-х тушках, они уникальны, тем более строился в Харькове.
"Ту-104 (по кодификации НАТО: Camel — «Верблюд») — первый советский реактивный пассажирский самолёт. В период с 1956 года, после приостановки по техническим причинам полётов британского реактивного авиалайнера «Комета», до октября 1958 года, когда был введён в коммерческую эксплуатацию американский реактивный авиалайнер Boeing 707, Ту-104 был единственным эксплуатирующимся реактивным авиалайнером в мире."
Единственный реактивный пассажирский самолет в мире, до боинга у нас в парке! (не именно он, но эта модель)
Вспомнился мне Рекорд Доброты, который проводился, если не ошибаюсь, в 2016 году. Тогда организатор планировал собрать 1 млн.грн., а еле-еле собрали четвертую часть - около 250 000 грн. При том, что на рекорд зарегистровалось почти 27 000 людей.
Что там столько стоило? Реклама? Браслетики с логотипом?
Так же я не верю что реставрация самолета стоит 1.5 млн грн.
Не сам фестиваль был норм. Было интересно. А как собирались отбить деньги? Может я чего не заметил?
Да там был еще большой банер со спонсорами. ТАм был мясокомбинат и пр...
Что-то козлы много капусты присваивают.