Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Леонід Тартасюк

Кілька слів вартістю 4,5 мільярди доларів (ще раз про «газовий зашморг»).

Автор: Леонід Тартасюк, 25.06.2011, 15:21:38
Автор Леонід Тартасюк

Леонід Тартасюк

все статьи автора

В рамках телепроекту «Розмови з країною», в другій половині лютого 2011 р., я задав гаранту наших конституційних прав В.Януковичу 3 запитання, відповіді на які не отримав і досі.

Однак я не можу стверджувати, що мені ніхто не писав.

15 травня, тобто на місяць пізніше від встановленої Законом України «Про звернення громадян» дати я отримав з НКРЕ листа за №1042/09/27-11 від 04.05.2011 р. підписаного членом Комісії К.Теличко та копію листа НКРЕ до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України за №1145/24/27-11 від 12.05.2011 р., відповідь на який мені мало надати саме воно.

Відповіді по суті я , станом на 24-00 21 червня, тобто більше, як 3 місяці поспіль, що понад як вдвічі перевищує строки, встановлені чинним Законом України «Про звернення громадян», так і не отримав. Маю великий сумнів отримати таку відповідь за часів нині діючої влади. Надісланий мені лист НКРЕ відповіді на жодне з моїх запитань В.Януковичу також не містить, але містить відомості про наявність порушень конституційних прав громадян, закладених в Постановах КМУ від 01.08.1996 №879 та від 01.12.1995 р. №959, хоча про це не запитував. В червні 1996 р. КМУ видав також Постанову №616. Нею передбачаються місячні норми споживання природного газу однією людиною за відсутністю лічильника. А саме, 9,8 куб. м на приготування їжі та, додатково, 8,5 куб. м на підігрів води за відсутності централізованого постачання гарячої води. Вважаю, що кожному українцю цікаво дізнатись на які питання я й понині не зміг отримати відповіді від Президента, і чому за такі дії він не покарав своїх підлеглих.

Почну з відповіді на питання «Чому він не покарав за такі дії своїх підлеглих?». Обидва згадані вище листи НКРЕ не містять відомостей про надіслані до Адміністрації Президента копії, що є переконливим доказом того, що доручення Президента надати відповідь ні він, ні високопосадовці з його оточення не контролюють. Без такого контролю процвітаючий нині в країні безлад та порушення прав громадян подолати неможливо. Далі приведу ті кляті для урядовців питання, на які вони за дорученням Президента не спромоглись мені відповісти:

1.Як оформити субсидію на опалення, якщо воно електричне?

2.Чому норми споживання газу для приготування їжі та підігріву води встановлено з розрахунку на 1 людину, а норми споживання електроенергії на ті самі потреби на одну оселю?

3.Скільки квадратних метрів житла можливо обігрівати щомісяця 100 кВт./год. електроенергії?

Однак справа не в самих запитаннях а відношенні до них НКРЕ, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та самого Президента. Справа в тому, що в 2006 р. прем'єр-міністр Віктор Янукович Постановою КМУ затвердив Правила користування тепловою енергією, які надають право громадянам обрати собі постачальника теплової енергії. Після них були затверджені Правила відключення окремих об’єктів від централізованих мереж теплопостачання. Вони невдовзі були скасовані Наказом Мінкомунгоспу, який відмінив право, надане громадянам Постановою Кабміну. Ц є підтвердженням того, що відповідний міністр не тільки порушив 22-гу статтю чинної Конституції, але й «перескочив» повноваження і прем'єра, і всього Кабміну.

В таких діях урядовця і понині Генпрокуратура злочину не побачила. А варто було б. Не бачить вона і нині, що остання Постанова НКРЕ, якою встановлені тарифи для населення, що користується електричними плитами та електричним опаленням містить додаткову умову, якої не було в попередній «…які не мають централізованого газопостачання», що призводить до порушення 22-ї статті Конституції України і ніяк не сприяє застосуванню населенням вітчизняної електроенергії замість імпортного газу.

Оприлюднений Міністерством енергетики та вугільної промисловості звіт за 2010 р. свідчить, що з 1991 року виробництво електроенергії скоротилось на 90 млрд. кВт/год. З урахуванням того, що за цей час зупинено 3 енергоблоки ЧАЕС потужністю 1 мегават кожний, об'єктивне зменшення виробництва електроенергії може скласти 25 млрд. кВт/год. Зважаючи, що опалювальний сезон триває 6 місяців половина з 65 млрд. кВт/год. можуть бути спрямовані на заміну газу електроенергією.

5 опалювальних сезонів я обігріваю власне житло електроенергією. Мною встановлено, що при застосуванні вітчизняних нагрівачів радіаційного типу в приватній оселі секторі 3 кВт/год. електроенергії замінюють 1 куб. м газу. Зібрана мною за 7 років статистика з кількох десятків квартир переконує, що при заміні централізованого газового опалення їх на індивідуальне електричне 2,2 кВт/год. електроенергії замінюють 1 куб. м газу. Різниця в показниках пов'язана зі значно більшою охолоджуваною площею при рівних корисних приватної оселі та квартири (у квартирі не всі стіни - зовнішні).

З урахуванням викладеного вище, 9 млрд. куб. м газу, необхідні для обігріву багатоповерхівок можуть бути замінені на 19,8 млрд. кВт/год. електроенергії. Залишок електроенергії 12,7 млрд. кВт/год. можуть замінити ще 4,2 млрд. куб. м газу для обігріву приватного житла. Саме на цю величину (9+4,2=13,2 мільярда кубічних метрів газу) може зменшитись імпорт газу, що складатиме від 30% до 40% сьогоднішнього імпорту. Саме з цією метою я, інженер в третьому поколінні, задавав Президенту останнє запитання, відповіді на яке я, всупереч чинному законодавству, не отримав і понині, майже через 4 місяці.

Зважаючи на те, що мені відповідь на останнє запитання відома вже 7 років сповіщаю для неуків та нездар з його оточення, що 100 кВт./год. електроенергії вистачить на щомісячний обігрів 4,5 кв. мжитла в приватному секторі та 6 кв. м - в багатоповерхівці. Але чи можливо в такому житлі жити не те що трьом, а навіть одному? І де знайти таке житло?

Крім того, запропонована заміна газу на електроенергію покращує зовнішньоторговельний баланс країни принаймні на 3,7 млрд. дол. Для цього необхідно вилучити із згаданої вище Постанови НКРЕ, якою встановлені тарифи для населення, що користується електричними плитами та електричним опаленням «...які не мають централізованого газопостачання», а ще передбачену Правилами приєднання необхідність проекту на електричне опалення, вартість якого на сьогоднішній день коливається від 1500 до 3000 грн., що, до речі наближається до вартості облаштування системою опалення невеликої квартири, без чого, як вказано в них, тариф на електричне опалення не застосовується.

І таке безглуздя в Правилах приєднання існує в умовах, коли у проектувальника немає нормативів на згадані мною вище нагрівачі, а схема його підключення мало чим відрізняється від схеми підключення електричної лампи розжарювання. Для підключення лампи навіть пристойному старшокласнику проект не потрібен, а неуку та нездарі він не допоможе. Кажуть у народі, що поганому танцюристу завжди щось заважає. Окрім того , Кабміну терміново необхідно усунути виявлені мною порушення Конституції в Постановах КМУ від 01.08.1996 р №879 та від 01.12.1995 р. №959.

Також необхідно внести зміни до згаданої вище Постанови КМУ від червня 1996 р., зменшивши норму споживання газу для приготування їжі до реального споживання, яке не перевищує 5 куб. м та додавши після слів «...та додатково 8,5 куб. м на підігрів води за відсутності централізованого постачання гарячої води» слова «та електричного водонагрівача».

За моєю оцінкою запропоновані до Постанови КМУ №616 зміни не тільки покращать баланс споживання газу на 1,5 млрд. куб. м , але й припинять безпідставне та незаконне стягнення з населення «облгазами» його вартості, яка перевищує 1 млрд. грн. на рік. З урахування цієї обставини , імпорт газу може бути зменшено на 11,3 - 14,3 млрд. куб. м, що наблизиться до половини нинішнього.

Все вищевикладене підтверджує, що невелика кількість слів в 5-ти нормативних документах наших урядовців коштують Україні понад 4,5 млрд. дол. США щороку і ставлять її на коліна перед нахабним східним сусідом.

Інженер та винахідник

Л.Тартасюк

Автор: Леонід Тартасюк, редактор рубрики "Леонід Тартасюк" на ЖЖ.info


Леонід Тартасюк | 25.06.2011 | Переглядів: 10432 | україна, Янукович, газ, Електроенегрія, НКРЕ, уряд
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.

Читайте також на цю тему:


Коментарів: 10
Liquid
1 Liquid_Nail (Liquid)   • 23:01:56, 26.06.2011 [Материал]

Не все так просто и шоколадно:
Мой дом: 4 этажа, 2 квартиры на этаж, средняя площадь на квартиру 70 кв.м.
70/6*100=1167 квт/час только на отопление в месяц + 200 квт/час на прочие расходы, итого 1376 квт/час в месяц.
При идеально равномерном распределении потребления это непрерывное потребление 8,6 А по 220 В.
8 квартир по 8,6А это примерно 70 А на подъезд.
Грубо для обеспечения такого тока магисталь должна быть проложена медным проводом сечением не менее 7 кв.мм.
У нас в подъезде магистраль 4 кв.мм меди, так что если будем топить электричеством , есть шанс сгореть (весьма реальный). И это еще маленький дом, в многоэтажках состояние электросетей еще хуже.
poma
6 poman (poma)   • 18:59:25, 28.06.2011 [Материал]

Введи в поисковик фразу ( Вся правда о энергосберегающих приборах ) и ты поймёшь как тебя хотят обмануть рекламой этой "новой" технологии и экономии электричества на 10-30%
Микола
10 Микола (Микола)   • 11:19:06, 01.07.2011 [Материал]

Уважно прочитайте статтю, яку самі ж порекомендували. В ній говориться НЕ ПРО СИСТЕМИ ОБІГРІВУ ПРИМІЩЕНЬ.
"...это не более чем пассивное фильтрокомпенсирующее устройство на базе двух конденсаторов, один из которых включен в сеть через простейший неуправляемый выпрямитель..." - цитата з рекомендованої статті. ЯКЕ ВІДНОШЕННЯ це має до систем обігріву?
Потрібно ж читати не тільки заголовки.
Микола
2 Микола (Микола)   • 11:06:43, 27.06.2011 [Материал]

Правильність Ваших розрахунків підтверджується статистикою. Автор статті змонтував 151 систему електричного опалення в різних регіонах України - Дніпропетровська область, Крим, Кіровоград, Житомир.
Хочу звернути Вашу увагу на те, що стандартний вхід в багатоквартирних будинках повинен бути трьохфазним. 1 кв. мм мідного провідника витримує 8 А - може й 10А, але тоді починається його нагрівання. Якщо підключення у Вашому будинку виконане згідно нормативних документів, то 70А/3фази/8 =2,92 мм. Тобто, враховуючи, що у Вас у під'їзді магістраль 4 кв. мм, робимо висновок - встановлення систем електроопалення - можливе.
Але у Вас не враховані пікові навантаження. Тому, потрібно на кожну фазу додати ще по 4 мм. Можна протягнути ще один трьохфазний кабель по 4 мм на фазу, підключивши паралельно "нові" і "старі" фази. В цьому випадку додаткові витрати на під'їзд становлять не більше 1000 гривень разом з роботою. Є й інші технічні рішення - вони дешевші. Автор статті аналогічну проблему успішно вирішив у місті Павлограді.
Якщо ж Вас цікавить практична реалізація стосовно Вашого будинку чи квартири, можемо поговорити і про це.
baba
3 Василий (baba)   • 20:30:21, 27.06.2011 [Материал]

автор, со слезами на глазах...снимаю шляпу! +100500! Спасибо!!!!!!!!!!!
ol675
4 Vlad (ol675)   • 12:05:35, 28.06.2011 [Материал]

Украина много лет отапливалась газом-сейчас "многа букаф"- насколько выгоднее перейти на электричество.Я живу в Болгарии-тут испокон веку отопление было на дровах, последние 50 лет- электричество.И все соответственно для этого приспособлено(предохранитель на входе в квартиру-63А,ввод в наш подъезд- 3 фазы по 125кв.мм и.т.д).На местном языке везде пропагандируется-что электрическое отопление- это ересь! Вовсю рекламируется газ.Объяняется дешевизна и прогрессивность по сравнению с электричеством,даются ссуды на переоборудование квартиры на газовое отопление.Причем газа в Болгарии нет и не было-его покупают там-же где и Украина(правда немножко по другим ценам).Так где истина?!Моя квартира- на электричестве- зимой потребление доходит до 1800квт.Я бы перешел на газ- но слишком много надо заплатить за всю систему-зато дальше- получается намного дешевле по деньгам, месячные расходы).
Микола
7 Микола (Микола)   • 20:08:39, 28.06.2011 [Материал]

Щоб замінити 1800 кВт потрібно 600 куб. газу. Я не знайомий з болгарськими цінами на електроенергію і газ, тому не можу порахувати, що вигідніше.
Таке питання - які нагрівачі встановлені у Вашій квартирі? Якщо конвектори, то можна, встановивши недорогу сучасну систему електричного опалення (українського виробництва), зменшити енерговитрати на 30%. Не знаючи параметрів Вашої квартири, не можу сказати скільки це буде коштувати. У нас на двокімнатну квартиру в 54 кв. м така система коштує близько 3000 (трьох тисяч) грн. разом з встановленням. Монтується за 1 (одну) робочу зміну.
Юрко
5 Юрій Градовський (Юрко)   • 17:46:43, 28.06.2011 [Материал]

А Болгарія виробляє електроенергію?
ol675
8 Vlad (ol675)   • 22:09:17, 28.06.2011 [Материал]

"А Болгарія виробляє електроенергію?|-ну раз еще 40 лет назад все домашнее перешло на электричество(бойлеры, электрообогреватели, плиты кухонные)- значит энергия у них была..Была и есть- раз продают в соседние страны.
Ответ на вопрос Миколи.- параметры квартиры.86кв.м полной площади(вместе с балконами)(полезная- меньше 46).7 этаж.Панель.Отопление- два кондиционера(12BTU и 14BTU)+"керамический"(?) 3квт. калорифер "Rhino"(?)(французский, по рекламе- "космические технологии").+ пару обычных конвекторов-где по теории КПД почти 100%- так как открытая спираль-все излучается без потерь+ бойлер 3квт.+ электрическая плита.Газ тут сейчас получается все-таки дешевле.Цену на электричество даже затрудняюсь точно сказать- около или больше 10 евроцентов за квт.ч.(там много чего в эту цену входит)-но менее 100лв.(580грн.) даже летом, при любой экономии- платить не получается.
Заинтересовался подробнее.цена природного газа-от 1лв. до 1,3лв. кубометр
Везде пишут-что отопление на газе в два раза дешевле,чем электрическое..
http://www.lev.bg/view_article.php?article_id=3068
http://www.overgas.bg/Page.jsp?language=Bg&rootunid=794F7E8D9A8512B6C2256E5B0048D5D0&unid=DCA14902946FDA54C225765B00379390
Вот и думаю- кто прав? или газ у нас разный, или электричество?
Микола
9 Микола (Микола)   • 22:52:26, 29.06.2011 [Материал]

Система опалення, описана Вами малоефективна. Вибачте, але відгуки наших фахівців про цю французьку "космічну технологію" цитувати не буду. Пропонуємо такі заходи для підвищення ефективності системи опалення:

1. Замінити описані Вами електроприлади на систему опалення на основи нагрівальної плівки УКРАЇНСЬКОГО ВИРОБНИКА З ЯКИМ МИ СПІВПРАЦЮЄМО. Витрати електроенергії НА ОБІГРІВ зменшаться більш як на 30%.
2. Якщо у Вас звичайна електроплита, замінити нагівальний елемент на склокерамічний. Витрати електроенергії зменшаться майже в 2 рази.
3. Водонагрівач підключити через програмований таймер. Він має запрограмований таким чином, щоб він вмикався за 2-3 години до того моменту, коли буде потреба у гарячій воді. Зменшення споживання електроенергії - приблизно на 40%.
4. Якщо у Вас неенергозберігаючі вікна - замініть їх на енергозберігаючі, з не менш ніж з двохкамерним склопакетом.
5. Якщо балкони не засклені, їх треба засклити хоча б однокамерним склопакетом.
Пункти 4 і 5 дадуть Вам ще 15% економії на обігріві і ще 5-7% на кондиціонуванні повітря.
6. Зовнішні стіни потрібно утеплити, але це необхідно робити грамотно. Тому конкретні рекомендації зможемо надати після отримання планування Вашої квартири.

Весь комплекс робіт дозволить зменшити витрати електроенергії майже вдвічі.
Якщо у Вашій країні існує кількатарифний облік електроенергії (в залежності від часу доби), можемо надати додаткові пропозиції, але для цього нам необхібно детальніше знати тарифну політику в Болгарії.
У нашій практиці є аналогічна квартира, в якій витрати на опалення на місяць в люту зиму (-25 і нижче) не перевищили 600 кіловат.