ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Дмитро Ткачук |
Дмитро Ткачуквсе статьи автора |
Протистояння поколінь, що може бути банальнішим? Одвічна тема. Але далеко не банальним є кут зору під яким відбувалося чергове засідання дискусійного клубу «Інноваційна відповідь» . Цього разу дискусія точилося навколо питання представництва молоді в органах влади.
«Молодь повинна мати своїх представників в політиці!», - а саме так була сформульована тема дискусія, стверджувала одна сторона і категорично відмінні аргументи наводила інша.
Аргументи стверджуючої позиції
Нинішня влада в котре, своїми діями, не втомно доводить нам і всьому населенню України свою: не компетентність і неспроможність управляти державою. Вона вирішує питання державної вагомості мотивуючись не національними інтересами чи переймаючись долею народу, а виключно особистими цілями. Сучасна еліта категорично відмовляється прислухатися до думки народу, тому ми зобов’язані делегувати своїх представників для лобіювання інтересів молоді, як найширшої соціальної групи від якої залежить майбутнє України.
Сучасна молодь є не менш зіпсованим поколінням, то чи варто говорити про чиїсь помилки?
2. Молодь вільна від стереотипів на відміну від своїх старших колег
Абсолютна більшість політичної еліти країни є вихованцями радянської школи кругозору. В дані ситуації, коли країна перебуває на перехідному етапі від пострадянського стану до європейського зразка суспільства, в край важливим є зміна старих поглядів. Необхідно відмовитись від дідівських принципів, якими керуються сучасні політики і обрати чіткий вектор розвитку країни, як незалежної суверенної держави.
Не варто ототожнювати старе з застарілим. Інколи старіше є набагато ефективнішим, аніж не досконале нове.
3. Свіжа кров призводить до оздоровлення організму
Поява нових, альтернативних персон в складі представників влади допоможе переглянути застарілі погляди на методи та напрямки розвитку країни. Проблемою сучасного вибору являється відсутність, того самого вибору. Кожного разу ми обираємо нових, з давно забутих старих і таким чином топчемося на місці, не маючи можливість рухатись далі. Штучне обмеження вибору в кіль кастах прізвищах, не гідних звання еліти людей, є основною проблемою реалізації демократичного вибору народу. Нове покоління сформоване на незалежних демократичних цінностях стане тим каталізатором, якого нині не вистачає країні для переконливого економічного та соціального розвитку держави.
Якщо дана кров є відмінною від нинішньої це ще не свідчить про її свіжість. Зіпсована кров лише нашкодить організму і не приведе до такої бажаної санації.
4. Наявність конкурентоспроможної альтернативи стимулюватиме нинішню еліту працювати
Поява альтернативних представників в прошарках влади, всіх рівнім, змусить широкозадих представників політикуму «зайнятися фізичною культурою». Тиск і конструктивна критика, авторами якої є молоде покоління, змушуватиме можновладців виконувати свої обов’язку за паритетним принципом. Ентузіазм та продуктивна робота, стане стимулом для пустослівних політиків і дасть можливість чітко порівняти дві групи. Здорова конкуренція, за всіма економічними та природними правилами завжди призводить до поліпшення результату кожної з конкуруючих сторін.
Молодь може стимулювати владу через важелі громадянського суспільства, для цього не обов’язково йти в політику.
5. Молодь має достатньо активних та компетентних представників, які можуть, в повній мірі, представляти, як інтереси молоді так і громадян України в цілому
Не варто сприймати бажання молоді долучатись до процесів політикотворенн, як соціальний протест чи спробу кардинального перевороту. При всій критиці, яка опирається на не компетентність, відсутність навичок та досвіду роботи молодих людей в даній сфері, молодь має достатньо вагомий потенціал і серед її представників є досить фахові та різносторонньо розвинуті спеціалісти, що зможуть на належному рівні взяти відповідальність за делегований на них обов’язок - відстояти інтереси громади.
6. Наявність можливості розвитку та росту спонукатиме молодих людей розвиватися та прагнути до самовдосконалення
Наявність можливості молоді реалізувати себе в органах влади збільшуватиме рівень віри молодими людьми в те, що вони будуть почуті, їх потреби - забезпечені, а інтереси - захищені. Можливість делегувати своїх представників у владні структури підвищуватиме громадську активність молоді, формуватиме соціальну свідомість та суспільну відповідальність молодих людей.
Ті хто має бажання і нині працює над собою, а демонстрація негативного прикладу лише підбурюватиме молодь до протистояння влади, замість того, щоб працювати над власним розвитком та навчанням для отриманням спеціальності
7. Наявність молоді в органах влади свідчитиме про демократичність суспільства
У всіх демократичних країнах, кожна соціальна група суспільствах має право делегувати своїх представників до органів влади для повноцінного лобіювання своїх прав та інтересів. Молодь, чисельність якої становить третину населення країни, має право і вважає своїм обов’язком представляти інтереси своєї громадами на одному рівні та з однаковими правами з представниками інших соціальних груп. Тому питання наявності представників молоді в складі політичної еліти є не дискусійним чи сумнівним питанням, а конституційно гарантованим правом кожного та підтвердженням декларативного статусу українського суспільства, як демократичного.
Аргументи заперечуючої позиції
1.Молоді ще не мають достатнього досвіду для гідної заміни наявних спеціалістів
Представники влади є людьми переважно старшого віку з широким кругозором та великим життєвим досвідом. Представники молоді – це особи за плечима яких, в кращому випадку, закінчений заклад вищої освіти. Чи зможуть досить юні представники молоді взяти на свої плечі тягар відповідальності за народ України, жителів свого міста чи селища? Формування політики і курсу розвитку територіальної одиниці є дуже не простою і серйозною справою, для того щоб змінювати досвідчених політиків на насичених «голим ентузіазмом» молодих людей.
Відсторонення молоді від джерел отримання даного досвіду, позбавляє її такої можливості, а одже позбавить країну кадрового резерву політичної еліти.
2. Сучасна молодь не достатньо компетентна для прийняття участі в політичних процесах
Відсутність практичного є не єдиним аргументом за яким молодь поступається нинішні політикам. Під значний сумнів ставиться і їх фаховий рівень, принаймні за тими спеціальностями за яким вони здобували свою проф. освіту. Переважна більшість молоді не приділяє вагомого значення процесу навчання. Цілком задовільним і типовим нині є закінчення навчального закладу з «задовільними» оцінками, які аж ніяк не можуть бути нормою для фахового спеціаліста. То чи можна дозволити доступ до органів влади людям, що закінчили вуз для формального корінця про освіту?
Спростування даного аргументу є уточнення, що мова йдеться лише про представництво компетентних делегатів молодіжного середовища, а не про середньо-вибіркового представника.
3.Не варто поспішати. Всьому свій час.
Молодь при значному бажанні та достатньому рівні навиків зможе стати гідною заміною нинішніх представників влади при їх заслуженому виході на пенсію, що стане природнім процесом зміни поколінь досягнувши відповідного віку, отримавши необхідний рівень знань та значно розширивши свій життєвий досвід спостерігаючи за роботою влади.
Не поспішаючи сьогодні, молоді люди можуть вже не застати своєї країни завтра.
4. Молодь, якщо має таке бажання, може виконувати роль дорадчого органу, працюючи паралельно і пропонуючи свої програми на розгляд нинішнім політикам
Владі важко услідкувати за всіма наявними проблемами і тому молодь, як представники найбільш масової та активної частини суспільства, може зайняти цю нішу і спрямувати свій потенціал у моніторинг проблем, випрацювання конкретних програм та пропозицій, що стане гарною допомогою для органів влади та компромісним варіантом в вирішенні даної дискусії.
Чому молодь повинна працювати на зміцнення авторитету непрофесійної влади, виконуючи її роботу? Якщо ж люди самі можуть забезпечити свої потреби, шляхом розробки власних програм, то постає ще одне питання, навіщо потрібна така влада.
5. На практиці молодь не готова і не хоче брати на себе відповідальність, а подібні заяви є лише елементом самоствердження
Насправді, молодь в більшій своїй мірі, тверезо оцінюючи ситуацію, не готова і в більшій мір немає жодного бажання долучатись до процесів політикотворення. Значно вигідніша роль спокійно не переймаючись значною чисельністю проблем критикувати чиїсь дії. На пропозицію запропонувати альтернативу, частіш за все ми спостерігаємо відсутність чіткого плану дій. А наразі ми чуємо лише гучні заяви та вимоги не підкріплені реальними справами. Молодь вимагає односторонньої відповідальності від влади, забуваючи про свій обов’язок нести рівно таку ж відповідальність.
На локальному рівні молоді люди давно і неодноразово реалізовували досить прогресивні проекти. Дайте їм таку можливість і ми зможемо на практиці переконатись в профпридатності молоді, замість того щоб вагатися над здогадками.
6. Молодь прагне до влади керуючись егоїстичними, меркантильними мотивами
Молодь розцінює владу, як джерело збагачення і впливу для задоволення своїх особистих забаганок та влаштування подальшого життя. Розцінюючи політичну роботу, на такому рівні країна приречена на загибель. Саме тому доступ молоді до владних посад, без досвіду, без ґрунтовних знань та з таким всепоглинаючими поглядами повинен чітко контролюватися.
Навіть якщо допустити, що це є так, то ми принаймні нічого не втратимо, бо нинішня влада вже доконано є такою, але не спробувавши ми ніколи не дізнаємось чи вірним є це твердження по відношенню до молоді.
7. Якщо молоді люди продемонструють свою компетентність то нинішні політики самі запросять їх в свої ряди
Якщо ж молодь дійсно готова і спроможна приймати участь в управлінні державою, містом чи селищем нехай доведе це на практиці – реалізує конкретний проект значного масштабу вирішить дійсно значну потребу і тоді всі повірять в її. Будь-яка політична сила хоче бачити в своїх рядах якісних, прогресивних, фахових спеціалістів. Якщо сучасна молодь підпадає цим критеріям, то її безумовно радо запросять до співпраці і нададуть можливість реалізувати свій потенціал.
Молодь не хоче ставати пліч опліч з негідними, маючи свою повноцінну альтернативу не відмовляючись від доречної допомоги та підтримки фахових, досвідчених спеціалістів.
Висновки
В ході всіх цих баталій заслуговують уваги аргументи як однієї так і іншої сторони. Безумовно молодь має право брати участь у політичних процесах, але обов’язковою умовою є її фахова відповідність займаним місцям. Враховуючи вище сказані аргументи, в чергове задумуєшся над фразою: «Молодь – наше майбутнє». Чи правильно трактує її той чиновник, що перешкоджає росту молодого спеціаліста, адже саме від нього може залежати як доживатиме свого віку нині впевнений і самодостатній представник влади. Влада часто позивається на молодь і закликає її до співпраці, але тримає на відстані, бо об’єктивно оцінює потенційну силу цієї «армії». Мабуть, більшість скаже, що час розсудить дану дискусію та покаже хто був правий. Та все ж час стане лише хронометражним показником, а якість сказаних слів ми зможемо виміряти лише реальними справами. Майбутнє твориться сьогодні і напряму залежить від наших дій зараз. Тому все ж, певні коригування, вище згаданої фрази, випливають самі собою. Молодь відіграє неймовірно важливу роль у всіх сферах життя країни, тому доцільно було б стверджувати: «Молодь - це наше сьогодення і саме від її залежить яким буде наше майбутнє!»
***
Довідково:
"ДИСКУСІЙНИЙ КЛУБ "Інноваційна відповідь" - об’єднання громадян, покликане до обговорення важливих, актуальних проблем громадськості, зокрема: суспільства, політики, освіти, молодіжної політики та ін.
Мета: пошук відповідей та шляхів розв’язання актуальних для суспільства проблем.
Автор: Дмитро Ткачук, редактор рубрики "Дмитро Ткачук" на ЖЖ.info
http://dem-alliance.org