Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Шопінг » Будівництво

Особливості реєстру збитків під час війни

Автор: Марія Прокопенко, 22.01.2025, 16:52:37 Особливості реєстру збитків під час війни

Країна-агресор під час вторгнення в Україну завдала та завдає надалі масштабних втрат та пошкоджень. З метою фіксації протиправних дій рф на міжнародному рівні Радою Європи  у 2023 році було створено Реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України. Тобто, основною ціллю даного Реєстру є збирання документальних клопотань, доказів та їх систематизація щодо завданої шкоди, втрат, збитків фізичним, юридичним особам, державі Україні, органам державної та місцевій владі після 24 лютого 2022 року в межах України.

Юристи компанії OGP в даній статті дослідили особливості функціонування Реєстру збитків для України.

Заяви, які можна буде подати в Реєстр збитків можна поділити на три категорії:

  • ті, які подаються фізичними особами (стосовно порушень особистої недоторканості, вимушеного переміщення, втрати майна, доходів, доступу до державних послуг);
  • ті, які подаються юридичними особами (стосовно пошкоджень/знищення майна, пошкоджень культурної, історичної спадщини, збитків бізнесу, гуманітарних видатків) ;
  • ті, які подаються державою Україною, включаючи органи державної влади, місцеві органи, установи (стосовно пошкоджень/знищення майна, втрати культурної, історичної спадщини, екологічної шкоди, гуманітарних витрат, витрат пов’язаних з розмінування).


З квітня 2024 року Реєстр збитків почав приймання документів. Однак, на той час можливо було подати документи лише щодо одного виду заяв «Пошкодження та знищення житлового нерухомого майна». Подати документи можуть власники та співвласники житла, яке зруйновано або пошкоджено. Варто наголосити, що право власності на житло має бути зареєстроване в Державному реєстрі речових прав.

Подача документів, наразі відбувається через портал ДІЯ. Багато функцій Реєстру збитків ще поки у доопрацюванні. Також відкриється можливість подавати документи іноземним власникам житла в Україні, в тому числі англійською мовою. Ну і звичайно планується поступовий запуск прийому інших категорій заяв, наразі, як пояснюють розробники Реєстру збитків одночасний запуск всіх видів заяв неможливий через їх прогнозовану значну кількість. 

Важливо зауважити, що заяви про «Пошкодження та знищення житлового нерухомого майна» можуть подати особи, незалежно від того чи є вони учасниками програми єВідновлення. При подачі заяви заповнюються певні ідентифікаційні дані щодо заявника, житла та права власності на житло, також описуються події, що призвели до пошкодження/втрати житла. Рекомендується прикріплювати до заяви всі можливі наявні докази протиправно вчинених дій країни-агресора: документальні підтвердження (оцінки вартості, пошкоджень), фотофіксація, інші можливі докази, описи.

Доповнювати, змінювати та відхиляти свою заяву особи можуть також через платформу ДІЯ. Після подачі документів, заяві буде присвоєно реєстраційний номер, що своєю чергою підтверджує реєстрацію заяви в Реєстрі. 

На сьогодні прийняття інших категорій заяв в Реєстр збитків знаходиться на доопрацюванні. Пріоритет спочатку буде надаватися заявам від осіб, які найбільше постраждали від війни, а також заяв, пов'язаних з об'єктами критичної інфраструктури України. Однак, розробники обіцяють, що інші види заяв згодом запрацюють.

У висновку варто додати, що Реєстр збитків для України є початковим етапом перед формуванням міжнародного компенсаційного механізму для постраждалих від країни-агресора під час дії воєнного стану. 

Підготовлено юристами OGP.UA

 

Автор: Марія Прокопенко, редактор рубрики "Будівництво" на ЖЖ.info


Будівництво | 22.01.2025 | Переглядів: 57 | реєстр збитків, будівництво, війна, Є-відновлення, україна

Читайте також на цю тему: